Edit
Gladiator (1992) Poster

(1992)

Full Cast & Crew

Directed by 

Rowdy Herrington

Writing Credits (WGA)  

Djordje Milicevic ... (story) and
Robert Mark Kamen ... (story) (as Robert Kamen)
 
Lyle Kessler ... (screenplay) and
Robert Mark Kamen ... (screenplay) (as Robert Kamen)

Cast (in credits order) verified as complete  

James Marshall ... Tommy Riley
Richard Lexsee ... Father in Park
T.E. Russell ... Spits
Cuba Gooding Jr. ... Abraham Lincoln Haines
Tab Baker Tab Baker ... Storm Trooper
Dwain A. Perry ... Storm Trooper
Joan Schwenk Joan Schwenk ... Secretary
Raul Salinas Raul Salinas ... Teen in Classroom
Marctwaine Nettles-Bey Marctwaine Nettles-Bey ... Teen in Classroom
Derek Anunciation Derek Anunciation ... Teen in Classroom
Cara Buono ... Dawn
Francesca P. Roberts ... Miss Higgins
Emily Marie Hooper Emily Marie Hooper ... Belinda
Jon Seda ... Romano
Lance Slaughter Lance Slaughter ... Shortcut
Vonte Sweet ... Tidbits
Antoine Roshell Antoine Roshell ... Scarface
John Louis Williams John Louis Williams ... School Guard
Tony Fitzpatrick ... Collector (as Anthony Fitzpatrick)
Kevin Casey Kevin Casey ... Collector
Robert Loggia ... Pappy Jack
Thomas Charles Simmons Thomas Charles Simmons ... Leo
Laura Whyte Laura Whyte ... Millie
Mell Flynn ... Teen in Diner (as Mary Flynn)
Jill Kiblinger Jill Kiblinger ... Teen in Diner
Mark Phillip Raff Mark Phillip Raff ... Teen in Diner
John Heard ... John Riley
Ossie Davis ... Noah
Brian Dennehy ... Jimmy Horn
Harve Kolzow Harve Kolzow ... Timekeeper
Jeon-Paul Griffin Jeon-Paul Griffin ... Black Death
Mik Scriba ... Referee #1
Michael Glienna Michael Glienna ... Black Death Corner Man
Mike A. Burgos Mike A. Burgos ... Odds Board Man
Scott Coopwood Scott Coopwood ... Bookie (as Kenneth Scott Coopwood)
Tony Gios Tony Gios ... Bookie
Johnny Lira Johnny Lira ... Bookie
Desi Singh ... Bookie
David Burton David Burton ... Bettor
Chilton Shellito Chilton Shellito ... Bettor
James 'Ike' Eichling James 'Ike' Eichling ... Cop on Take (as James Ike Eichling)
Debra Stipe ... Charlene (as Debra Sandlund)
Blake Dollard Blake Dollard ... Heavyweight Fighter
Johnny Bellino Johnny Bellino ... Dawn's Father
Theron Touché Lykes Theron Touché Lykes ... Bodyguard (as Theron 'Touche' Lykes)
Julian S. Campo Julian S. Campo ... Bodyguard
David Spencer Perkins David Spencer Perkins ... Fight Fan
Virgil Strauss Virgil Strauss ... Referee #2
John W. Wilson John W. Wilson ... Referee #3
Franklin Dennis Jones ... Ring Manager (as Franklin Jones)
Anthony 'Primo' LaCassa Anthony 'Primo' LaCassa ... Romano's Cornerman
Brian O'Shea Brian O'Shea ... Referee #4
Patrick Outlaw Patrick Outlaw ... Lincoln's Opponent
Hector Pena Hector Pena ... Tommy's Opponent
Mike Nussbaum ... Doctor
John M. Watson Sr. John M. Watson Sr. ... Hospital Patient
Jena Wynn Jena Wynn ... Laura Lee
Rest of cast listed alphabetically:
Cie Allman ... Alexa - Ring Card Girl (uncredited)
Alfredo Ascencio Alfredo Ascencio ... Teen in Classroom (uncredited)
Tak Fujimoto ... (uncredited)
Brian Reed Garvin ... Referee (uncredited)
Judy Carmen Gonzalez ... Lady behind Ossie Davis (uncredited)
John Mondin ... Gambler (uncredited)
David 'The Rock' Nelson David 'The Rock' Nelson ... Extra (uncredited)
Glenn R. Schorsch Glenn R. Schorsch ... Spectator (uncredited)
Benny Urquidez ... Spectator (uncredited)

Produced by 

Frank Price ... producer
Stephen J. Roth ... producer (as Steve Roth)

Music by 

Brad Fiedel

Cinematography by 

Tak Fujimoto ... director of photography

Film Editing by 

Harry B. Miller III
Peter Zinner

Casting By 

Cathy Sandrich Gelfond ... (as Cathy Sandrich)
Amanda Mackey

Production Design by 

Gregg Fonseca

Art Direction by 

Bruce Alan Miller ... (as Bruce Miller)

Set Decoration by 

Jay Hart ... (as Jay R. Hart)

Costume Design by 

Donfeld

Makeup Department 

Rodger Jacobs ... makeup artist
Linda Rizzuto ... hair stylist (as Linda R. Rizzuto)
Lun Yé Hodges ... additional hair stylist (uncredited)

Production Management 

Steve Rose ... assistant unit production manager
Kenneth Utt ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Christine Larson-Nitzsche ... first assistant director (as Christine Larson)
John L. Roman ... second assistant director
Michele 'Shelley' Ziegler ... second second assistant director (as Michele D'Angelo)

Art Department 

William Arnold ... set designer
David J. Chamerski ... assistant property master (as Dave Chamerski)
William Dambra ... property master (as William D. Dambra)
Elizabeth Flaherty ... art department coordinator
Andrew Zawacki ... construction coordinator (as Andrew M. Zawacki)
Anthony Joseph Fatigato ... painter (uncredited)
Karen Fletcher Trujillo ... set designer (uncredited)
Joel Prihoda ... lead man (uncredited)

Sound Department 

John H. Arrufat ... sound editor (as John Arrufat)
Gregg Barbanell ... foley
Ron Bartlett ... sound editor
Dean Beville ... sound editor
Chris Carpenter ... re-recording mixer
Kevin E. Carpenter ... re-recording mixer
Chic Cecchini ... cable
Mike Chock ... sound editor
John Dunn ... sound editor
Donald Flick ... sound editor
Judee Flick ... supervising adr editor
Stephen Hunter Flick ... supervising sound editor (as Stephen H. Flick)
Rick Hart ... re-recording mixer
Dan Hegeman ... adr editor
Andrea Horta ... adr editor
Joan Rowe ... foley
Geoffrey G. Rubay ... sound effects editor (as Geoffry Rubay)
David A. Whittaker ... supervising sound editor
Glenn Williams ... production mixer
J.A. Williams ... boom operator
Frank Fleming ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

John D. Milinac ... special effects

Stunts 

David Burton ... stunt double
Tierre Turner ... stunt double
Jeff Bruno ... fight training (uncredited)
Jeff Mulvin ... fight trainer (uncredited)
Benny Urquidez ... fight coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Art Bartels ... key grip
Todd Braden ... musco light technician
Richard Brown ... grip
Donald Carlson ... first assistant camera
Michelle Crenshaw ... second assistant camera
John P. Friday ... electrician (as John Friday)
Rodger Kelderman ... musco light technician (as Roger Kelderman)
Mark R. Lindberg ... electrician
Gregory Lundsgaard ... camera operator
Danial Miller ... dolly grip (as Danial A. Miller)
William R. Nielsen Jr. ... second assistant camera
Dick Oakes ... chief lighting technician (as Richard D. Oakes)
Troy Osman ... grip (as Troy O. Osman)
Van Redin ... still photographer
Richard Sayers ... grip
Park B. Taylor ... electrician
Nick Thomas ... electric best boy
Joe Tomko Jr. ... second grip
Thomas E. Whalen ... video operator
William Allen Jr. ... grip (uncredited)
Paolo Cascio ... first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Deborah Tabak ... extras casting assistant
Mark A. Ridge ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Cheryl Weber ... wardrobe supervisor (as Cheryl A. Weber)
Patrick Caulfield ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Chris Jackson ... assistant film editor
Marcelo Sansevieri ... assistant film editor
Folmer Wiesinger ... assistant film editor
Steve Kraus ... editing systems technician (uncredited)

Location Management 

Andrew D. Cooke ... location scout
Bob Hudgins ... location manager
Martin L. Hudson ... location scout (uncredited)

Music Department 

Tim Boyle ... music scoring mixer
Budd Carr ... executive music producer
Norman Ludwin ... musician (bass)
Allan K. Rosen ... music editor
James Thatcher ... musician: french horn
Patty von Arx ... assistant music editor
Shirley Walker ... conductor
Michael Sembello ... song producer (uncredited)

Script and Continuity Department 

Dru Anne Carlson ... script supervisor (as Dru Ann Carlson)

Transportation Department 

William T. Hogan III ... transportation coordinator
Danny Maxwell ... transportation captain

Other crew 

Diane Bandolas ... production accountant
Brian W. Boyd ... production assistant
Luis Defreitas ... strength trainer
Barbara Doherty ... craft service (as Barbara E. Doherty)
Michael Elyanow ... production assistant
Jeff Hay ... craft service assistant
Jimmy Nickerson ... boxing coordinator (as Jim Nickerson)
Mary K. Perko ... production coordinator
W. Michael Phillips ... production assistant
Stephen Ricci ... assistant: Mr. Roth
Jeff Richmond ... production assistant
Steven Jay Rubin ... unit publicist (as Steve Rubin)
Toni Semple ... assistant: Mr. Herrington
Benny Urquidez ... technical consultant: fighting (as Ben Urquidez)
Alice-Ann Zemelman ... assistant accountant
Jimmy Borto ... production assistant (uncredited)
Guy Killum ... adr voice (uncredited)
Steve Kraus ... dailies projectionist (uncredited)
Ross L. Kulma ... first aid medic (uncredited)
Margaret J. Orlando ... assistant production coordinator (uncredited)
Judith Walder ... payroll accountant (uncredited)

Thanks 

Al Cohn ... special thanks: Illinois Film Office

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed