Edit
SeaChange (TV Series 1998–2019) Poster

(1998–2019)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mandy Smith ... (6 episodes, 1998-2000)
Paul Moloney ... (6 episodes, 1998-1999)
Ali Ali ... (4 episodes, 1998-1999)
Sue Brooks ... (4 episodes, 1998-1999)
Steve Jodrell ... (4 episodes, 1999-2000)
Ian Watson ... (3 episodes, 2000)
Ray Argall ... (2 episodes, 1998)
Michael Carson ... (2 episodes, 1998)
Brendan Maher ... (2 episodes, 1999)
David Cameron ... (2 episodes, 2000)
Ben Lewin ... (2 episodes, 2000)
Stuart McDonald ... (2 episodes, 2000)
Wayne Blair ... (2 episodes, 2019)
Kevin Carlin ... (2 episodes, 2019)
Corrie Chen ... (2 episodes, 2019)
Peter Templeman ... (2 episodes, 2019)
Deb Cox ... (1 episode, 1999)

Series Writing Credits  

Deb Cox ... (creator) (45 episodes, 1998-2019)
Andrew Knight ... (creator) (41 episodes, 1998-2019)
Doug MacLeod ... (6 episodes, 1998-1999)
Elizabeth Coleman ... (4 episodes, 1998-2019)
Stuart McDonald ... (4 episodes, 1998-2000)
Andrea Denholm ... (4 episodes, 1999-2000)
Max Dann ... (2 episodes, 1998-1999)
Sherri McIver ... (2 episodes, 1999-2000)
Hannie Rayson ... (2 episodes, 2000)
Sam Carroll ... (2 episodes, 2019)
Luke Devenish ... (1 episode, 1998)
Margaret Kelly ... (1 episode, 1998)
Chris Hawkshaw ... (1 episode, 1999)
Sue Hore ... (1 episode, 1999)
Tim Pye ... (1 episode, 1999)
Matt Cameron ... (1 episode, 2000)
Graeme Koetsveld ... (1 episode, 2000)
Jaime Browne ... (1 episode, 2019)
Josh Mapleston ... (1 episode, 2019)
Jo Martino ... (1 episode, 2019)
Ian Meadows ... (1 episode, 2019)
Michael Miller ... (1 episode, 2019)

Series Cast  

John Howard ...  Bob Jelly 47 episodes, 1998-2019
Sigrid Thornton ...  Laura Gibson 47 episodes, 1998-2019
Kerry Armstrong ...  Heather Jelly 46 episodes, 1998-2019
Kevin Harrington Kevin Harrington ...  Kevin Findlay 45 episodes, 1998-2019
Jill Forster ...  Meredith Monahan 39 episodes, 1998-2000
Cassandra Magrath ...  Miranda Gibson 39 episodes, 1998-2000
Kane McNay Kane McNay ...  Rupert Gibson 39 episodes, 1998-2000
Kate Atkinson ...  Karen Miller 38 episodes, 1998-2000
Tom Long ...  Angus Kabiri 38 episodes, 1998-2000
Christopher Lyons Christopher Lyons ...  Trevor Findlay 38 episodes, 1998-2000
Bruce Alexander ...  Sergeant Grey 36 episodes, 1998-2000
Alan Cassell Alan Cassell ...  Harold Fitzwalter 35 episodes, 1998-2000
Georgina Naidu ...  Phrani Gupta 33 episodes, 1998-2019
Bryony Price Bryony Price ...  Jules Jelly 29 episodes, 1998-2000
Cameron Nugent Cameron Nugent ...  Craig Jelly 28 episodes, 1998-2000
William McInnes ...  Max Connors 24 episodes, 1999-2000
Brett Swain ...  Griff 23 episodes, 1998-2000
Alice Garner ...  Carmen Blake / ... 20 episodes, 1998-2000
Patrick Dickson ...  Jack Gibson 18 episodes, 1999-2000
David Wenham ...  Dan Della Bosca 15 episodes, 1998-1999
Francis Greenslade Francis Greenslade ...  Simmo 9 episodes, 1998-2000
Dan Wyllie ...  Ben Russo 8 episodes, 2019
Brooke Satchwell ...  Miranda Gibson 8 episodes, 2019
Darren McMullen ...  Findlay Knox 8 episodes, 2019
Katrina Milosevic ...  Anna Kazan 8 episodes, 2019
Alex Tarrant ...  Zac Bell 8 episodes, 2019
Kate Lister ...  Lillian Liano 8 episodes, 2019
Wayne Blair ...  Riley Bolt 8 episodes, 2019
Kamil Ellis ...  Stone Bolt 8 episodes, 2019
Shaun Micallef ...  Warwick Munro 7 episodes, 2000
Mark Mitchell Mark Mitchell ...  Morton Tregonning 7 episodes, 2000
Ella Newton ...  Stella Connors 6 episodes, 2019
Fiona Corke Fiona Corke ...  Trudi Dawson 6 episodes, 1998-2000
Matthew Green Matthew Green ...  Lionel 6 episodes, 1998-1999
Robert Grubb ...  Barry Boston 5 episodes, 1998-2000
Paul English ...  Jack Gibson 4 episodes, 1998
Christopher Christo Christopher Christo ...  Constable Justin Constantine / ... 4 episodes, 1998-1999
Adam Zwar ...  Const. George Velos 4 episodes, 1999-2000
Salvatore Coco ...  Rocco Bellini 3 episodes, 2019
Frank Wilson Frank Wilson ...  Len Connors 3 episodes, 1999-2000
Alison Whyte ...  Katrina Fennessy 3 episodes, 1999
Grant Piro ...  Bryce Reardon 3 episodes, 1998
Ling Cooper Tang ...  Clara Russo 2 episodes, 2019
Emm Wiseman ...  Jules Jelly 2 episodes, 2019
Bruce Myles Bruce Myles ...  Tony Carstairs 2 episodes, 1998
Maree Hingston Maree Hingston ...  Helen Marson / ... 2 episodes, 1999-2000
Bianca Griffin Bianca Griffin ...  Natalie 2 episodes, 1998
Peter Curtin Peter Curtin ...  Port Deakin Mayor 2 episodes, 1999-2000
Jim Russell Jim Russell ...  Squid Connors 2 episodes, 1999
Gary Waddell Gary Waddell ...  Foreman 2 episodes, 2000
David Gould David Gould ...  Port Deakin Cop / ... 2 episodes, 2000
Elspeth Ballantyne Elspeth Ballantyne ...  Coral Kiss 2 episodes, 2000
Fraser Anderson ...  Arnold Buttersworth 2 episodes, 2019
Jazmin Westrup Jazmin Westrup ...  Bob Jelly's Secretary 2 episodes, 1998
Doris Younane ...  Elena Connors 2 episodes, 1999
Robyn Gibbes Robyn Gibbes ...  Shirley Watts 2 episodes, 2019
Monty Maizels Monty Maizels ...  Home Owner / ... 2 episodes, 1999-2000
Ken Weaver Ken Weaver ...  Les Seddons 2 episodes, 1998
Luke Bexley Luke Bexley ...  Young Rupert 1 episode, 1998
Tarah Burns Tarah Burns ...  Young Miranda 1 episode, 1998
Leanne Cherney Leanne Cherney ...  Jess - Law Firm Secretary 1 episode, 1998
Kate Denborough Kate Denborough ...  Law Firm Receptionist 1 episode, 1998
Christine Earle Christine Earle ...  Gwenda 1 episode, 1998
Wayne Comley Wayne Comley ...  Petrol Station Manager 1 episode, 1998
Suzi Dougherty ...  Lucy 1 episode, 1998
Peter Farago Peter Farago ...  Gavin 1 episode, 1998
Jason Chong ...  Phil Tran 1 episode, 2019
Moreblessing Maturure Moreblessing Maturure ...  Camp Director 1 episode, 2019
Robyn Betts Robyn Betts ...  Jean 1 episode, 1998
William Binks William Binks ...  Ted Hall 1 episode, 1998
John Higginson John Higginson ...  Simon 1 episode, 1998
Bill Hunter ...  Vin Miller 1 episode, 1998
Jake Kirov Jake Kirov ...  Paper Boy 1 episode, 1999
Letween Gwavava Letween Gwavava ...  African Woman 1 episode, 2019
Renaud Jadin ...  L.J. (Shorty) Shortland 1 episode, 2019
Maureen Thackray Maureen Thackray ...  Marge 1 episode, 2019
Geoff Brooks Geoff Brooks ...  Ken 1 episode, 1998
Jeremy Callaghan ...  Ray 1 episode, 1998
Denzil Howson Denzil Howson ...  Magistrate 1 episode, 1998
Heath Campbell Mclean Heath Campbell Mclean ...  Brad 1 episode, 1998
Jacinta Brearley Jacinta Brearley ...  William's Sister 1 episode, 1999
Ian Henderson Ian Henderson ...  News Reader 1 episode, 1999
Debra Low Debra Low ...  Pam Nugent 1 episode, 1999
Gregory Ulfan Gregory Ulfan ...  Couda 1 episode, 1999
Katrina Foster Katrina Foster ...  Hilary Tonks 1 episode, 2000
Deborra-Lee Furness ...  Vicki Drury 1 episode, 2000
Tiriel Mora ...  Derek Brewer 1 episode, 2000
Rene Naufahu Rene Naufahu ...  Tama 1 episode, 2000
Estelle Dugbaza Estelle Dugbaza ...  Small Child 1 episode, 2019
Neil Young ...  Angler 1 episode, 2019
David Cotter ...  Carl 1 episode, 1998
Bruce Hughes Bruce Hughes ...  TV presenter 1 episode, 1998
Costas Kilias ...  Dave 1 episode, 1998
Wilhelmina Stracke Wilhelmina Stracke ...  Vet 1 episode, 1998
Thomas Bromhead ...  Home Bidder 1 episode, 1999
Reg Evans ...  Lewis Murphy 1 episode, 1999
Stephan Freidrich Stephan Freidrich ...  Jager 1 episode, 1999
Paul Higgins Paul Higgins ...  Weatherman 1 episode, 1999
Denise Scott Denise Scott ...  Wilhelmina Seagull 1 episode, 1999
Bow Tasic Bow Tasic ...  Felix Lewinski 1 episode, 1999
Andrew Clarke ...  Dave Drury 1 episode, 2000
Mary-Anne Fahey Mary-Anne Fahey ...  Kerry Philby 1 episode, 2000
Emma Strand Emma Strand ...  Madi 1 episode, 2000
Olugbenga Ajayi Olugbenga Ajayi ...  Driver (Africa) 1 episode, 2019
Kita Kerford Kita Kerford ...  Local Woman 1 episode, 2019
Rebekah Cripps Rebekah Cripps ...  Kylie 1 episode, 1998
John Flaus ...  Alf 1 episode, 1998
Kick Gurry ...  Jerome Hall 1 episode, 1998
Sue Jones Sue Jones ...  Verna Miller 1 episode, 1998
Ken Radley Ken Radley ...  Sid 1 episode, 1998
Dalys Timpanaro Dalys Timpanaro ...  Vet Nurse 1 episode, 1998
Paul Cheyne Paul Cheyne ...  Young Max 1 episode, 1999
Marion Heathfield Marion Heathfield ...  Cynthia Fitzwalter 1 episode, 1999
Alex Menglet ...  Krzysztof 1 episode, 1999
Yvonne Virsik Yvonne Virsik ...  Gavin's Lawyer 1 episode, 1999
Kaarin Fairfax ...  Suzy 1 episode, 2000
Kurt Geyer Kurt Geyer ...  Roger 1 episode, 2000
Simon Gleeson ...  Constable Storey 1 episode, 2000
Kim Gyngell ...  Dennis Dreeble 1 episode, 2000
Frank Magree ...  Simon Lloyd 1 episode, 2000
Natalia Novikova ...  Francesca 1 episode, 2000
Carolyn Dante ...  Drunk Netballer 1 episode, 2019
Nicholas Sharp Nicholas Sharp ...  Tall Prisoner 1 episode, 2019
Michael Delaney Michael Delaney ...  Weed 1 episode, 1998
Sharon Kershaw Sharon Kershaw ...  Margaret Hall 1 episode, 1998
Helen Rollinson Helen Rollinson ...  Joy 1 episode, 1998
Louise Talmadge Louise Talmadge ...  Deborah Freiberg 1 episode, 1998
Myles Geddes Myles Geddes ...  William Bogle 1 episode, 1999
Mark Lee ...  Brett Cauchi 1 episode, 1999
Philip Reilley Philip Reilley ...  Spurt 1 episode, 1999
Raj Ryan ...  Ravi Kapoor 1 episode, 1999
Alexandra Schepisi ...  Imogen Wilkes 1 episode, 1999
James Wardlaw James Wardlaw ...  Dr. Foley 1 episode, 1999
Tracey Williams Tracey Williams ...  TV Announcer 1 episode, 1999
Lesley Baker ...  Mrs. Chatham 1 episode, 2000
Alicia Gardiner Alicia Gardiner ...  Secretary 1 episode, 2000
Jim Keays Jim Keays ...  Master's Apprentices 1 episode, 2000
Michael Muntz ...  Hugh 1 episode, 2000
Christen O'Leary Christen O'Leary ...  Emily 1 episode, 2000
Ross Thompson Ross Thompson ...  Hector Stokes 1 episode, 2000
Trent Harrison Trent Harrison ...  Dean 1 episode, 1998
Paul Karo Paul Karo ...  Dr. Ashcombe 1 episode, 1998
Sam Oliver Sam Oliver ...  Steve Hall 1 episode, 1998
Terry Kenwrick Terry Kenwrick ...  Senior Police Officer 1 episode, 1999
David Wicks David Wicks ...  Gavin Clooney 1 episode, 1999
Myles Collins Myles Collins ...  Suited Lackey 1 episode, 2000
Marty Fields ...  Mitchell Chatham 1 episode, 2000
Doug Ford Doug Ford ...  Master's Apprentices 1 episode, 2000
Daina Reid ...  Astrid Moore 1 episode, 2000
Richard Stanistreet Richard Stanistreet ...  Frank 1 episode, 2019
Trudy Hellier ...  Maggie 1 episode, 1998
Joan Murray Joan Murray ...  Katherine 1 episode, 1998
Kylie Psaila Kylie Psaila ...  Becky 1 episode, 1998
Luke Redfern Luke Redfern ...  Rob 1 episode, 1998
Bill Young ...  Reg 1 episode, 1998
Julia Blake ...  Tenzin Jetsunma 1 episode, 1999
Jeremy Kewley ...  Geoff 1 episode, 1999
David Bradshaw David Bradshaw ...  Frank Tucker 1 episode, 2000
Colin Burgess Colin Burgess ...  Master's Apprentices 1 episode, 2000
Marco Chiappi Marco Chiappi ...  Ari Dascarellis 1 episode, 2000
Anh Do ...  Quan Tho 1 episode, 2000
Mark Guerin Mark Guerin ...  Suited Man 1 episode, 2000
Matt Hetherington Matt Hetherington ...  Mark Lawrence 1 episode, 2000
Hamish Hughes Hamish Hughes ...  Mr. Virgo 1 episode, 2000
Frank Kennedy Frank Kennedy ...  Tyson 1 episode, 2000
Paul Jon Pontian Paul Jon Pontian ...  Swarthy Man 1 episode, 2000
Aaron Bertram Aaron Bertram ...  Striplands Worker #1 1 episode, 2019
Marcella Russo Marcella Russo ...  Sister Rossi 1 episode, 1998
Fred Whitlock ...  Mac 1 episode, 1998
Masa Yamaguchi ...  Yido 1 episode, 1998
Norma Brown Norma Brown ...  Home Owner 1 episode, 1999
Nicki Wendt ...  Paula McVeigh 1 episode, 1999
Tony Day Tony Day ...  Master's Apprentices 1 episode, 2000
Russell Kiefel Russell Kiefel ...  Ian Cameron 1 episode, 2000
Clare Larman Clare Larman ...  Alternative Lifestyler 1 episode, 2000
Robert Morgan ...  Sgt. Odgers 1 episode, 2000
Jean-Jacques Portail Jean-Jacques Portail ...  Kovaks 1 episode, 2000
Steven Smith Steven Smith ...  Instructing Solicitor 1 episode, 2000
Jason London Jason London ...  Prison Warder 1 episode, 2019
Pixie Jones Pixie Jones ...  Joan 1 episode, 1999
Rachael Maza Rachael Maza ...  Mrs. Armistead 1 episode, 1999
Aston Elliot Aston Elliot ...  Port Deakin Police 1 episode, 2000
Laura Fitzpatrick Laura Fitzpatrick ...  Shannon 1 episode, 2000
Janet Foye ...  Val 1 episode, 2000
Bianca La Serra Bianca La Serra ...  Janice Goldman 1 episode, 2000
Mark Richards ...  Self 1 episode, 2000
Ian Scott Ian Scott ...  Theo Lawrence 1 episode, 1999
John Dicks John Dicks ...  Rev. Neil Shark 1 episode, 2000
Stephen Jenkins ...  Lafont 1 episode, 2000
Bruce Paterson Bruce Paterson ...  Security Guard 1 episode, 2000
Charlie Powles Charlie Powles ...  Priest 1 episode, 2000
Rhona Rees ...  Flick 1 episode, 2000
Steven Vidler ...  The Ghost 1 episode, 1999
Azucar Azucar ...  Themselves 1 episode, 2000
Erik Donnison Erik Donnison ...  Lindsay Gould 1 episode, 2000
Barry James Barry James ...  Minister 1 episode, 2000
Tony Lee Tony Lee ...  Van Nguyen 1 episode, 2000
Jonny Pasvolsky ...  Head Waiter 1 episode, 2000
Justin Lehmann Justin Lehmann ...  Cadet Journalist 1 episode, 2000
Dennis Manahan Dennis Manahan ...  Singing Telegram Man 1 episode, 2000
Jamie Marsh Jamie Marsh ...  Waiter 1 episode, 2000
Oscar Redding Oscar Redding ...  Doctor 1 episode, 2000
Christine Chua Christine Chua ...  Wendy Chin 1 episode, 2000
Marijke Mann Marijke Mann ...  Natalie Munro 1 episode, 2000
Vardos Vardos ...  Themselves - Gypsy Violinists 1 episode, 2000
Ralph Marrison Ralph Marrison ...  Ron Munro 1 episode, 2000
Jentah Sobott Jentah Sobott ...  Carol Stephens 1 episode, 2000
Eric Ho Eric Ho ...  Baby Lewis 1 episode, 2000
William Houten William Houten ...  Police Prosecutor 1 episode, 2000
Jim Alexander Jim Alexander ...  Defendant #2 1 episode, 1998
Fred Anderson Fred Anderson ...  Defendant #1 1 episode, 1998
David Bergin David Bergin ...  Lyons 1 episode, 1998
Arianna Bosi Arianna Bosi ...  Linda 1 episode, 1998
Zachary Brown Zachary Brown ...  Elvis 1 episode, 1998
Lindsay Crawford Lindsay Crawford ...  Real Mathew Reilly 1 episode, 1998
Jane Cunningham Jane Cunningham ...  Announcer 1 episode, 1998
Chris Doyle Chris Doyle ...  Finnane 1 episode, 1998
Melissa Eccleston Melissa Eccleston ...  Secretary 1 episode, 1998
Frederique Fouche ...  Ms. Voumard 1 episode, 1998
Clare Howell Clare Howell ...  Eileen 1 episode, 1998
Rebekah Jay Rebekah Jay ...  Megan Grey 1 episode, 1998
Dawn Klingberg ...  Mrs. Cynthia Fitzwalter 1 episode, 1998
Lauchlin MacDonald ...  Announcer 1 episode, 1998
Belinda McClory ...  Dorothy Della Bosca 1 episode, 1998
Tony Nikolakopoulos ...  Rodney 1 episode, 1998
Matt Norman ...  Justin Wilkins 1 episode, 1998
Jez Olivero Jez Olivero ...  Defendant #3 1 episode, 1998
Greg Saunders Greg Saunders ...  Raoul 1 episode, 1998
Arthur Serevetas Arthur Serevetas ...  Wayne Seddens 1 episode, 1998
Peter Stefanou Peter Stefanou ...  Charlie 1 episode, 1998
Wayne Stevens Wayne Stevens ...  Defendant #4 1 episode, 1998
Greg Stone ...  Matthew Reilly 1 episode, 1998
Rhonda Wilson Rhonda Wilson ...  Stella Grey 1 episode, 1998
Greg Miles Greg Miles ...  Race Caller 1 episode, 1999
Chris Connelly ...  Travel Agent 1 episode, 2000
Rex LeBeau ...  Girl 1 episode, 2000
Esme Melville Esme Melville ...  Ruby 1 episode, 2000
Carol Raye Carol Raye ...  June Dawson 1 episode, 2000
Steve Bisley ...  Judge Gavin Taylor 1 episode, 2019
Thomas Cocquerel ...  Josh 1 episode, 2019
Jacqui Story ...  Candace 1 episode, 2019
Rob Lobosco Rob Lobosco ...  Restaurant patron (uncredited) 1 episode, 1998
Greg Marian Greg Marian ...  Reporter (uncredited) 1 episode, 1999

Series Produced by 

Deb Cox ... associate producer / executive producer (47 episodes, 1998-2019)
Sally Ayre-Smith ... producer (39 episodes, 1998-2000)
Peter Beilby ... executive producer (39 episodes, 1998-2000)
Andrea Denholm ... executive producer / associate producer (39 episodes, 1998-2000)
Andrew Knight ... executive producer (39 episodes, 1998-2000)
Sue Masters ... executive producer: ABC (39 episodes, 1998-2000)
John Winter ... script producer (13 episodes, 1998)
Fiona Eagger ... executive producer (8 episodes, 2019)
Kym Goldsworthy ... story producer (8 episodes, 2019)
Jacqueline King ... line producer (8 episodes, 2019)
Jo Martino ... story producer (8 episodes, 2019)
David Mott ... executive producer (8 episodes, 2019)
Lois Randall ... producer (8 episodes, 2019)
Jo Rooney ... executive producer (8 episodes, 2019)
Andy Ryan ... executive producer (8 episodes, 2019)
Sigrid Thornton ... executive producer (8 episodes, 2019)
Josephine Tankard ... post production producer (1 episode, 2019)
Bree Whiting ... behind the scenes producer (1 episode, 2019)

Series Music by 

Richard Pleasance ... (38 episodes, 1998-2000)
David McCormack ... (8 episodes, 2019)
Antony Partos ... (8 episodes, 2019)

Series Cinematography by 

Dan Burstall ... (38 episodes, 1998-2000)
Nicholas Owens ... (8 episodes, 2019)

Series Film Editing by 

Chris Branagan ... (20 episodes, 1998-2000)
Barrie Munro ... (11 episodes, 1998-1999)
Denise Haratzis ... (5 episodes, 2000)
Amelia Ford ... (3 episodes, 2019)
Philip Watts ... (3 episodes, 2019)
Mark Atkin ... (2 episodes, 2000)

Series Casting By 

Alison Telford ... (38 episodes, 1998-2000)
Anousha Zarkesh ... (2 episodes, 2019)

Series Production Design by 

Steven Crosby ... (25 episodes, 1998-1999)
Brian Alexander ... (13 episodes, 2000)
Virginia Mesti ... (8 episodes, 2019)
Virginia Mesiti ... (2 episodes, 2019)

Series Art Direction by 

Brian Alexander ... (18 episodes, 1998-1999)
Penny Southgate ... (8 episodes, 2000)
Seth Aitken ... (8 episodes, 2019)
Steven Crosby ... (7 episodes, 1999)

Series Set Decoration by 

Andrew Best ... (5 episodes, 1998)
Christian Petersen ... (2 episodes, 2019)
Anita King ... (1 episode, 2000)

Series Costume Design by 

Kate Seeley ... (26 episodes, 1999-2000)
Anna Borghesi ... (12 episodes, 1998)
Vanessa Loh ... (8 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Ian Loughnan ... hair stylist / makeup artist (27 episodes, 1998-2000)
Dyan Gregoriou ... hair stylist / makeup artist (26 episodes, 1999-2000)
Deborah Lester ... makeup artist: additional crew / hair stylist / makeup artist / hair stylist: additional crew (21 episodes, 1999-2000)
Jo Fletcher ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew / makeup artist: second unit (18 episodes, 1999-2000)
Narelle Leitch ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew / hair stylist / makeup artist (17 episodes, 1998-2000)
Jacqueline Bhavnani ... hair stylist / makeup artist (12 episodes, 1998)
Antonino Cambria ... makeup artist: additional crew (9 episodes, 1998)
Caroline Styles ... makeup artist: additional crew / hair stylist / makeup artist (9 episodes, 1999)
Blanka Dudas ... hair stylist: additional crew / makeup artist: additional crew (9 episodes, 2000)
Maureen Moriarty ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew (9 episodes, 2000)
Margie Skeggs ... makeup artist: additional crew (7 episodes, 1999-2000)
Adele Munks ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew (6 episodes, 2000)
Steven Clode ... makeup artist: additional crew (3 episodes, 1998)
Samantha Pattison ... makeup artist: additional crew (3 episodes, 1999)
David Harris ... hair stylist: additional crew / makeup artist: additional crew (3 episodes, 2000)
Helene Glover ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 1998)
Julian Jones ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 1998)
Natalie Vincentich ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 1999)
Anna D'Alberto ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 2000)
Madonna Melrose ... makeup artist: second unit / hair stylist: second unit (2 episodes, 2000)
Louise Coulston ... hair designer / makeup designer (2 episodes, 2019)
Rachel Murphy ... assistant hair stylist / assistant makeup artist (2 episodes, 2019)
Chelsie Pim ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2019)
Fiona Rees-Jones ... key hair stylist / key makeup artist (2 episodes, 2019)

Series Production Management 

Ian Rawlinson ... unit manager (38 episodes, 1998-2000)
Marion Pearce ... production manager (33 episodes, 1998-2000)
Julianne Goss ... post-production supervisor (26 episodes, 1999-2000)
Denise Potter ... post-production supervisor (12 episodes, 1998)
Aideen Stevenson ... production manager (5 episodes, 1998)
Bill Dowling ... unit assistant (1 episode, 2019)
Andre Feuz ... unit assistant (1 episode, 2019)
Adam Ivor ... unit assistant (1 episode, 2019)
Henry Karjalainen ... post-production supervisor (1 episode, 2019)
Will Matthews ... facilities set up manager (1 episode, 2019)
Kieran Shevlin ... unit manager (1 episode, 2019)
Rohan Smith ... unit assistant (1 episode, 2019)
Matt Williams ... unit assistant (1 episode, 2019)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Elisabeth Gilroy ... third assistant director (25 episodes, 1998-1999)
Rod Beaumont ... first assistant director / second assistant director (22 episodes, 1998-2000)
Timothy Drylie ... second assistant director / assistant director / first assistant director (22 episodes, 1998-2000)
Mike Bushell ... second assistant director / first assistant director (16 episodes, 1998-2000)
Melanie Hayward ... third assistant director (15 episodes, 1999-2000)
Chris Odgers ... first assistant director (13 episodes, 1999-2000)
Darrin Oakley ... second assistant director / assistant director (10 episodes, 1998-2000)
Ray Argall ... second unit director (8 episodes, 1998)
Louise J. Hodgson ... third assistant director (8 episodes, 2019)
Paul Healey ... first assistant director (7 episodes, 1998)
John Magee ... second assistant director (7 episodes, 2000)
Karen Mahood ... first assistant director (5 episodes, 1998)
Christopher Weymouth ... assistant director / third assistant director (4 episodes, 1999-2000)
Toni Raynes ... second assistant director (4 episodes, 1999)
Miriam Gosling ... additional assistant director / additional assitant director (4 episodes, 2019)
Rod Coats ... second unit: additional crew (3 episodes, 1998)
Nicky McLachlan ... assistant director (3 episodes, 1999)
Claire Blake ... second assistant director (3 episodes, 2019)
Wade Savage ... first assistant director (3 episodes, 2019)
Jason Faulkner ... second assistant director (2 episodes, 1998)
Trevor Moore ... second unit: additional crew (2 episodes, 1998)
Laura Thompson ... third assistant director (2 episodes, 1999)
Mark Boskell ... third assistant director (2 episodes, 2000)
John Slattery ... assistant director (2 episodes, 2000)
Velika Tasevski ... assistant director (2 episodes, 2000)
Marshall Crosby ... first assistant director (2 episodes, 2019)
Alison Plasto ... director attachment (2 episodes, 2019)
Ian 'Scooter' Welbourn ... second assistant director (2 episodes, 2019)
Lisa Ferri ... third assistant director (1 episode, 1998)
Jennifer Harrison ... second assistant director (1 episode, 1998)
Iain Pirret ... third assistant director (1 episode, 1998)
Ali Ali ... second unit director (1 episode, 1999)
Sean Barnacle ... first assistant director (1 episode, 2019)
Darius Devas ... behind the scene director (1 episode, 2019)
Libby Hodgson ... third assistant director (1 episode, 2019)
Chiquita Mitchell ... assistant director (1 episode, 2019)
John Reynolds ... additional assistant director (1 episode, 2019)
Doug Hart ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Alinta Davidson ... props buyer / art department coordinator (38 episodes, 1998-2000)
Tony Jones ... construction manager (38 episodes, 1998-2000)
Michael Palmer ... art department coordinator / art department administrator (38 episodes, 1998-2000)
Cameron Turbet ... senior set finisher (38 episodes, 1998-2000)
Ned Visic ... stand-by carpenter (38 episodes, 1998-2000)
Ciro Esposito ... graphic designer (37 episodes, 1998-2000)
Michael Keane ... set dresser (34 episodes, 1998-2000)
Andrew Best ... stand-by props / set dresser (32 episodes, 1998-2000)
Anita King ... props buyer / props dresser (25 episodes, 1999-2000)
John McCulloch ... staging assistant (23 episodes, 1999-2000)
Josip Sumic ... stand-by props / set dresser / staging assistant (21 episodes, 1998-1999)
David Norman ... set dresser (17 episodes, 1999-2000)
Mark Reynolds ... set dresser (13 episodes, 1999)
Tim Disney ... stand-by props (13 episodes, 2000)
Scott Green ... scenic artist (12 episodes, 1998)
Kris Kozlovic ... props buyer (12 episodes, 1998)
Paul Macak ... staging assistant (12 episodes, 1998)
Sanno Raymond ... graphic designer (12 episodes, 1998)
Marian Long ... props buyer / props dresser (8 episodes, 2000)
Mandy Baxter ... electronic graphics (7 episodes, 1999)
Jayne Russell ... props buyer (3 episodes, 2000)
Adam Chrisp ... casual dresser (2 episodes, 2019)
Jodie Cooper ... dresser / props buyer (2 episodes, 2019)
Nick Foley ... dresser / props buyer (2 episodes, 2019)
Mark Harman ... props master (2 episodes, 2019)
Edward Horne ... construction manager (2 episodes, 2019)
Dominic Kuneman ... design assistant (2 episodes, 2019)
Kate McAnelly ... assistant stand-by props (2 episodes, 2019)
Margaret Opie ... graphics artist (2 episodes, 2019)
Jocelyn Thomas ... art department coordinator (2 episodes, 2019)
Bryson Wernick-Aqorau ... art department runner (2 episodes, 2019)
Dillon Yeats ... stand-by props (2 episodes, 2019)
Lisa Thompson ... set decorator: additional crew (1 episode, 1998)
Judy Golding ... electronic graphics (1 episode, 1999)
Jodie Allen ... casual props buyer (1 episode, 2019)
Brenden Brown ... casual dresser (1 episode, 2019)
Andrew Keane ... set dresser (unknown episodes)

Series Sound Department 

Ian Cregan ... sound recordist (38 episodes, 1998-2000)
Neville Kelly ... sound assistant / boom operator / boom operator: second unit (25 episodes, 1998-1999)
Ian Battersby ... sound mixer (22 episodes, 1998-2000)
Paul Huntingford ... foley artist (19 episodes, 1998-1999)
Mark Street ... sound effects editor (18 episodes, 1998-2000)
Justine Bessell ... boom operator: additional crew / sound assistant: additional crew (17 episodes, 1999-2000)
Dean Ryan ... boom operator / boom operator: additional crew (16 episodes, 1999-2000)
Martin Parbo ... sound library (13 episodes, 1998)
Lynne Butler ... sound effects editor (13 episodes, 1999-2000)
Heather Allen ... foley artist (13 episodes, 2000)
Tony Dickinson ... boom operator (13 episodes, 2000)
Bruce Emery ... sound mixer (11 episodes, 1998-1999)
Perry Dwyer ... boom operator: additional crew / second boom operator: additional crew (10 episodes, 1998)
Patrick Deleo ... sound assistant (8 episodes, 1998)
Les Fiddess ... foley artist and editor: Cutting Edge / foley supervisor / foley artist/editor (8 episodes, 2019)
Simon Hicks ... sound supervisor: Cutting Edge / sound supervisor (8 episodes, 2019)
Liam Moses ... foley engineer: Cutting Edge / foley engineer (8 episodes, 2019)
Greg Brereton ... sound effects editor (7 episodes, 1998)
Trevor Harrison ... sound mixer / foley recordist (7 episodes, 2000)
Angus Bell Young ... sound post-producer (6 episodes, 2019)
Alicia Slusarski ... sound effects editor / sound designer (6 episodes, 2019)
Colin Swan ... sound assistant: additional crew / boom operator: additional crew (5 episodes, 1998-1999)
Craig Beggs ... boom operator: additional crew / boom operator: second unit (5 episodes, 2000)
Scott Mulready ... sound recordist (5 episodes, 2019)
Tony Murtagh ... adr editor (5 episodes, 2019)
Michael Carden ... foley artist (4 episodes, 1998)
Jenny Sutcliffe ... boom operator: additional crew (4 episodes, 1998)
Andrew Miller ... adr mixer / loop group recordist (4 episodes, 2019)
Colin Jones ... sound recordist: additional crew / sound recordist: second unit (3 episodes, 1999)
Greg Steel ... sound assistant: additional crew (3 episodes, 1999)
Ned Dawson ... sound recordist: second unit / boom operator: additional crew (3 episodes, 2000)
Shane Walker ... boom operator: additional crew (3 episodes, 2000)
Rob Dawson ... boom operator: additional crew (2 episodes, 2000)
John McKerrow ... boom operator: additional crew (2 episodes, 2000)
Tobi Armbruster ... foley engineer / foley recordist (2 episodes, 2019)
Jed M. Dodge ... dialogue editor (2 episodes, 2019)
Mark Franken ... additional dialogue recordist (2 episodes, 2019)
David Lees ... foley assistant (2 episodes, 2019)
Cassandra Paddick ... sound assistant (2 episodes, 2019)
Justin Spasevski ... additional dialogue recordist (2 episodes, 2019)
Ben Wyatt ... boom operator (2 episodes, 2019)
Nigel Croydon ... foley artist (1 episode, 1999)
Justin Hughes ... foley artist (1 episode, 1999)
George Parton ... foley artist (1 episode, 1999)
Craig Beckett ... foley engineer (1 episode, 2019)
David White ... re-recording mixer (1 episode, 2019)

Series Special Effects by 

Tim O'Brien ... special effects technician (4 episodes, 1998)
Peter Stubbs ... special effects (1 episode, 2000)

Series Visual Effects by 

Sanno Raymond ... title designer (38 episodes, 1998-2000)
Mandy Baxter ... computer generated graphics / electronic graphics (12 episodes, 1999-2000)
David Booth ... visual effects supervisor / lead compositor (8 episodes, 2019)
Troy Darben ... compositor (8 episodes, 2019)
Zenon Kohler ... titles designer / title designer / Titles Designer (8 episodes, 2019)
Judy Golding ... computer generated graphics / electronic graphics (6 episodes, 1999-2000)
Ronnie Oliver ... visual effects (6 episodes, 1999)
Kattina Bowell ... titles crew: additional crew (1 episode, 1998)
Mark Farnell ... titles crew: additional crew (1 episode, 1998)
Trevor Moore ... titles crew: additional crew (1 episode, 1998)
Victor Bandeira ... motion designer (1 episode, 2019)
Joshua Bramley ... senior asset artitst (1 episode, 2019)
Sarah Burton ... titles producer (1 episode, 2019)
Todd Caporn ... compositor (1 episode, 2019)
Ian Douglass ... senior compositor (1 episode, 2019)
Bryn Farrelly ... lead compositor (1 episode, 2019)
Prue Fletcher ... visual effects producer (1 episode, 2019)
Kaylee Fornais Haptas ... senior layout artist (1 episode, 2019)
Juri Mejan-Fripp ... 3D lead artist (1 episode, 2019)
Gerhard Mozsi ... digital matte painter (1 episode, 2019)
Ian Watson ... pipeline developer (1 episode, 2019)

Series Stunts 

Chris Peters ... safety supervisor / safety officer / stunt coordinator (27 episodes, 1998-2000)
Ed McShortall ... safety supervisor / safety officer / stunt coordinator (23 episodes, 1998-1999)
Rainey Carah ... safety supervisor: additional crew / safety supervisor (11 episodes, 1999-2000)
Chris Kemp ... safety assistant: additional crew / safety assistant (7 episodes, 1998-2000)
Peter Culpan ... safety officer / safety supervisor: additional crew / safety officer: additonal crew / safety supervisor (6 episodes, 1998-2000)
Reg Roordink ... safety officer / safety supervisor: additional crew (6 episodes, 1998-1999)
Wayne Cartwright ... safety assistant: additional crew / safety boat driver / safety boat: additional crew (4 episodes, 1998-1999)
Wally Dalton ... safety supervisor (4 episodes, 2000)
Warwick Sadler ... driving double / stunt double: William McInnes (2 episodes, 1998-2000)
Barton Ellis ... stunt driver: additional crew / stunts (2 episodes, 2000)
Mick Corrigan ... safety supervisor (2 episodes, 2019)
Jon Heaney ... stunt coordinator (2 episodes, 2019)
Stephen Murdoch ... stunts (2 episodes, 2019)
Philip Partridge ... stunt coordinator (2 episodes, 2019)
Roy Edmunds ... stunt driver (1 episode, 1998)
Neil Pollock ... stunt driver: additional crew (1 episode, 2000)
Philip Reilley ... stunts (1 episode, 2000)
Rick Tonna ... stunts (1 episode, 2000)
Jools Weigh ... stunt driver: additional crew (1 episode, 2000)

Series Camera and Electrical Department 

Michael Cleary ... gaffer (38 episodes, 1998-2000)
Max Gaffney ... key grip (38 episodes, 1998-2000)
Peter Holland ... best boy (38 episodes, 1998-2000)
James Honey ... assistant grip / grip (38 episodes, 1998-2000)
Suzy Wood ... still photographer (38 episodes, 1998-2000)
John Tuttle ... camera operator (36 episodes, 1998-2000)
Brendan Ratcliffe ... lighting assistant (34 episodes, 1998-2000)
Darrell Martin ... focus puller / camera operator: second unit / camera operator: additional crew / camera operator (29 episodes, 1998-2000)
Llew Higgins ... grip / grip: second unit (25 episodes, 1998-1999)
Adam Whannell ... lighting assistant / assistant grip / assistant grip: additional crew / assistant electrics: additional crew / grip: additional crew (22 episodes, 1998-1999)
Joshua Franks ... clapper loader / clapper loader: additional crew / focus puller: additional crew (21 episodes, 1998-2000)
Warik Lawrance ... focus puller: additional crew / focus puller: second unit (20 episodes, 1998-2000)
Greg Noakes ... still photographer (20 episodes, 1999-2000)
Geoff Skilbeck ... clapper loader / clapper loader: additional crew (20 episodes, 1999-2000)
Terry Howells ... focus puller: additional crew / focus puller / focus puller: second unit (19 episodes, 1998-2000)
Rohan Zerna ... clapper loader / clapper loader: additional crew / focus puller: additional crew / focus puller (18 episodes, 1998-1999)
Rebecca Marchant ... lighting assistant: additional crew / electrics: additional crew / best boy: additional crew (14 episodes, 1999-2000)
Mark Douglas ... assistant grip (13 episodes, 2000)
Craig Lambert ... electrics: additional crew (13 episodes, 2000)
Jude Lovatt ... focus puller (13 episodes, 2000)
Murray Watt ... clapper loader: additional crew / clapper loader / clapper loader: second unit (12 episodes, 2000)
Campbell Miller ... clapper loader: additional crew (11 episodes, 1999)
Justine Hooper ... assistant camera: second unit / clapper loader: additional crew (8 episodes, 1998)
Josh Moore ... assistant grip: additional crew / assistant grip (8 episodes, 1999-2000)
Oliver Petrovic ... assistant grip: additional crew / grip: additional crew / grip: second unit (8 episodes, 1999-2000)
Trish Keating ... focus puller: additional crew (8 episodes, 1999)
John Cummings ... grip: additional crew (7 episodes, 1998-1999)
Anthony Gerrish ... assistant grip: additional crew / grip: additional crew (7 episodes, 1999-2000)
Chris Wright ... electrics: additional crew / grip: second unit (7 episodes, 2000)
Tov Belling ... focus puller: additional crew (6 episodes, 1998-2000)
Peter Phillips ... grip: additional crew (5 episodes, 1998-1999)
Richard Hosking ... focus puller: additional crew / focus puller / underwater focus puller: additional crew (5 episodes, 1998)
Peter de Haan ... electrics: additional crew / second electric: additional crew (4 episodes, 1998)
Nick Payne ... best boy: additional crew / gaffer: second unit (4 episodes, 2000)
Gary Bottomley ... camera operator: second unit / focus puller: additional crew / underwater camera operator: additional crew (3 episodes, 1998-2000)
Laurie Balmer ... focus puller: additional crew / focus puller: second unit / underwater focus puller: additional crew (3 episodes, 1998-1999)
Zenton Chorny ... assistant grip: additional crew (3 episodes, 1999)
Andrew Dunnmoore ... best boy: additional crew (3 episodes, 1999)
Anna Shalekoff ... clapper loader: additional crew (3 episodes, 1999)
Skip Watkins ... still photographer (3 episodes, 1999)
Dan Carr ... electrics: additional crew (3 episodes, 2000)
Warwick Field ... camera operator: additional crew / director of photography: second unit (3 episodes, 2000)
Michael Hughes ... electrics: additional crew (3 episodes, 2000)
Greg Harrington ... camera operator: additional crew (2 episodes, 1998)
Gary Johnston ... still photographer (2 episodes, 1998)
Adam Howden ... clapper loader: additional crew (2 episodes, 1999)
Jamie Leckie ... assistant grip: additional crew (2 episodes, 1999)
Stuart Simpson ... lighting assistant: additional crew (2 episodes, 1999)
Lisa Tomasetti ... still photographer (2 episodes, 1999)
Vanessa Williams ... clapper loader: additional crew (2 episodes, 1999)
Kathy Chambers ... director of photography: second unit (2 episodes, 2000)
Ian MacMillan ... steadicam operator: additional crew (2 episodes, 2000)
Freya Berentsen ... c camera assistant (2 episodes, 2019)
Charles Brincat ... second assistant camera "a" camera (2 episodes, 2019)
Louis Coles ... electrics (2 episodes, 2019)
Matt Coulam ... best boy grip (2 episodes, 2019)
Isabella Cyrillo ... second assistant camera "b" camera (2 episodes, 2019)
Ryan Dein ... additional electrics (2 episodes, 2019)
Scott Dolan ... additional "b" camera operator (2 episodes, 2019)
Steve Edwards ... best boy lx (2 episodes, 2019)
Martin Fargher ... key grip (2 episodes, 2019)
Nathan Grant ... electrics (2 episodes, 2019)
Jasper Hancock ... grip assistant (2 episodes, 2019)
Jake Hill ... grip (2 episodes, 2019)
Joshua Kwan ... gaffer (2 episodes, 2019)
Aidan Lavelle ... lighting attachment (2 episodes, 2019)
Jon Love ... still photographer (2 episodes, 2019)
Anne-Sophie Marion ... first assistant camera "b" camera (2 episodes, 2019)
Leroy Pearce ... additional electrics (2 episodes, 2019)
Tyson Perkins ... c camera (2 episodes, 2019)
Richard Riwaka ... additional electrics (2 episodes, 2019)
Ricky Schamburg ... camera operator "b" camera (2 episodes, 2019)
Vince Valitutti ... still photographer (2 episodes, 2019)
Francisco Vicuna ... first assistant camera "a" camera (2 episodes, 2019)
Bridget Watkins ... video split operator (2 episodes, 2019)
Tibor Hegedis ... focus puller: second unit (1 episode, 1999)
Don Whitehurst ... camera operator: second unit (1 episode, 1999)
Simon Ozolins ... clapper loader: additional crew (1 episode, 2000)

Series Animation Department 

Nick Hilligos ... animator: closing title (38 episodes, 1998-2000)

Series Casting Department 

Maxine Leach ... casting assistant (26 episodes, 1999-2000)
Martine Gow ... casting assistant (13 episodes, 2000)
Kylie Whyte ... casting assistant (12 episodes, 1998)
Micaeley Gibson ... casting associate / casting assistant (5 episodes, 2019)
Bridget Maizey ... extras casting (2 episodes, 2019)
Dex Tallo ... extras casting consultant (2 episodes, 2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Cappi Ireland ... wardrobe coordinator (26 episodes, 1999-2000)
Julie Kruger ... stand-by wardrobe (25 episodes, 1998-1999)
Michael Davies ... stand-by wardrobe / stand-by wardrobe: additional crew (15 episodes, 1999-2000)
Harriet Oxley ... wardrobe: additional crew (13 episodes, 2000)
Keryn Ribbands ... wardrobe supervisor (12 episodes, 1998)
Kelly Foreman ... wardrobe: additional crew / stand-by wardrobe: additional crew (7 episodes, 1998)
Monica O'Brien ... wardrobe: additional crew (7 episodes, 2000)
Emma Zemitis ... costume truck assistant / costume stand-by (7 episodes, 2019)
Fiona Rogan ... wardrobe: additional crew (6 episodes, 2000)
Edmond Shea ... wardrobe: additional crew (4 episodes, 1998)
Elizabeth Rice ... wardrobe: additional crew (4 episodes, 1999)
Corey Donati ... wardrobe: additional crew (3 episodes, 1999)
Bronte Howell ... wardrobe: additional crew (3 episodes, 1999)
Beverley Farnell ... wardrobe coordinator (2 episodes, 1998)
Karen Falting ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Narelle Johnson ... stand-by wardrobe: second unit / wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Joelle White ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Augusta Zeeng ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Peter O'Halloran ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 2000)
Sophie Borra ... costume buyer (2 episodes, 2019)
Helen Maggs ... costume supervisor (2 episodes, 2019)
Gabrielle Miller ... costume assistant (2 episodes, 2019)
Samantha Walker ... costume stand-by (2 episodes, 2019)
Julie Willis ... costume buyer (2 episodes, 2019)

Series Editorial Department 

Noel MacWhirter ... colour grader / colorist / colourist (30 episodes, 1998-2000)
Elena Christie ... assembly editor / assistant editor (26 episodes, 1999-2000)
Charlie Ellis ... colourist / colorist (25 episodes, 1998-1999)
Ronnie Oliver ... on-line editor (25 episodes, 1998-1999)
Peter Balfour ... colourist (13 episodes, 2000)
Alan Ryan ... on-line editor (13 episodes, 2000)
Matthew Sholl ... assistant editor (12 episodes, 1998)
Nicole Hargreaves ... post production assistant: Cutting Edge / post-production assistant: Cutting Edge (8 episodes, 2019)
Dwaine Hyde ... senior colourist: Cutting Edge / senior colourist (8 episodes, 2019)
Dani Martin ... post production coordinator: Cutting Edge (8 episodes, 2019)
Daniel Scott ... media operator (8 episodes, 2019)
Alex Smart ... media operator: Cutting Edge / media operator (8 episodes, 2019)
Jo Spillane ... online artist: Cutting Edge / on-line artist (8 episodes, 2019)
Josephine Tankard ... post production producer: Cutting Edge (8 episodes, 2019)
John Warneke ... senior media operator: Cutting Edge / senior media operator (8 episodes, 2019)
Phoebe Ireland ... data wrangler / transcoder (7 episodes, 2019)
Angus Bell Young ... post-production coordinator (6 episodes, 2019)
Justin Heitman ... colour grader / colourist (5 episodes, 1999-2000)
Ranald MacLurkin Jr. ... assistant editor (5 episodes, 1999)
Neil Wood ... colourist (3 episodes, 2000)
Margi Hoy ... assistant editor (2 episodes, 2019)
Marcus Bolton ... head of post-production (1 episode, 2019)
Zac Lovett ... EPK editor: Behind The Scenes (1 episode, 2019)

Series Location Management 

Greg Ellis ... location manager (13 episodes, 1999)
Neil McCart ... location manager (12 episodes, 1998)
Jeff Bowen ... location manager (8 episodes, 2000)
Fiona Gough ... location coordinator (8 episodes, 2019)
Daniella Watson ... location manager (8 episodes, 2019)
Ben Lowe ... location manager (5 episodes, 2000)
Nicky McLaughlan ... location assistant (2 episodes, 2019)
Bec Allan ... location assistant: casual (1 episode, 2019)
Fiona Gough ... location assistant: casual (1 episode, 2019)
Elizabeth Kilby ... on-set location manager (1 episode, 2019)

Series Music Department 

Chris Gough ... music supervisor: Mana Music (38 episodes, 1998-2000)
Richard Pleasance ... performer: original music / producer: original music (38 episodes, 1998-2000)
Martin Parbo ... music librarian (26 episodes, 1999-2000)
Julie Hodges ... music supervisor: Mana Music (13 episodes, 2000)
Eugene Ball ... composer: additional music: trumpet / performer: additional music: trumpet (1 episode, 2000)
Damian De Boos-Smith ... additional music (1 episode, 2019)
Sophie Haydon ... music executive producer: Sonar Music (1 episode, 2019)
Norman Parkhill ... music supervisor (1 episode, 2019)
Paul Ruske ... music editor (1 episode, 2019)

Series Script and Continuity Department 

Jan Harfield ... script editor (33 episodes, 1998-2000)
Emma Williams ... script coordinator (25 episodes, 1998-1999)
Tracey Parker ... continuity (20 episodes, 1998-2000)
Drew Proffitt ... script coordinator (13 episodes, 2000)
Frances McLean-Grant ... continuity (11 episodes, 1998-1999)
Susie Struth ... continuity (7 episodes, 2000)
Sean O'Donohue ... assistant script editor (5 episodes, 1998)
Ysabelle Dean ... script editor (5 episodes, 1999)
Sam Carroll ... script editor (2 episodes, 2019)
Carolina Häggström ... script supervisor (2 episodes, 2019)
Jennifer L'Huillier ... script supervisor (2 episodes, 2019)
Marea Markou ... continuity: second unit (1 episode, 1999)
Sebastian Hernage ... script coordinator (1 episode, 2019)
Kristin Witcombe ... script supervisor (1 episode, 2019)

Series Transportation Department 

Peter Kotsopoulos ... make-up bus driver (20 episodes, 1999-2000)
Glenn Dunham ... make-up bus driver (12 episodes, 1998)
Bill Dalton ... boat driver: additional crew / boat wrangler: additional crew / boat handler: additional crew (8 episodes, 1998-1999)
Victor Fukushima ... make-up bus driver (2 episodes, 1998)
Wayne Cartwright ... safety boat driver: additional crew (1 episode, 1998)
Rod Lawn ... boat driver: additional crew (1 episode, 1999)
Peter Malcolm ... sailing boat wrangler: additional crew (1 episode, 2000)
George Kyprianiou ... unit driver: casual (1 episode, 2019)

Series Additional Crew 

Dan Pearce ... legal adviser: Holding Redlich / legal advisor: Holding Redlich / legal adviser / legals: Holding Redlich (39 episodes, 1998-2019)
Lindsay Gould ... court advisor (38 episodes, 1998-2000)
Marian Page ... publicist (37 episodes, 1998-2000)
Simon Ho ... accounts: ABC (34 episodes, 1998-2000)
Jan Edwards ... accounts: ABC (29 episodes, 1998-2000)
Deb Cox ... story editor (26 episodes, 1999-2000)
Linda Stone ... business affairs: ABC (26 episodes, 1999-2000)
Amanda Wray ... production assistant / production coordinator (26 episodes, 1999-2000)
Anna Shalekoff ... assistant to producer / production assistant (25 episodes, 1998-2000)
Jennifer Barty ... production coordinator (25 episodes, 1998-1999)
Sue Collins ... production accountant: Moneypenny Services (25 episodes, 1998-1999)
Tony Gibbs ... insurance: H.W. Wood (25 episodes, 1998-1999)
Nicholas Boseley ... chaperone (23 episodes, 1998-1999)
Richard Conrad ... researcher (13 episodes, 1998-1999)
Sally Clayton ... unit nurse (13 episodes, 1999)
Felicity Lewis ... researcher (13 episodes, 1999)
Chris Lovell ... legal adviser: Holding Redlich / legal adviser (13 episodes, 1999)
Vanessa Morgan ... assistant to producer (13 episodes, 1999)
Sean O'Donohue ... researcher (13 episodes, 1999)
Laura Thompson ... production runner (13 episodes, 1999)
Phil Clough ... production runner (13 episodes, 2000)
Fiona Dalziel ... production assistant (13 episodes, 2000)
Ada Dymitry ... accounts: ABC (13 episodes, 2000)
Jane Kinnear ... unit nurse (13 episodes, 2000)
Andrew Knight ... story editor (13 episodes, 2000)
Graeme Koetsveld ... story editor (13 episodes, 2000)
Janine Martorejo ... production accountant: Moneypenny Services (13 episodes, 2000)
Jane Rogers ... legal adviser (13 episodes, 2000)
Steve Rosser ... legal adviser (13 episodes, 2000)
Fay Burstin ... researcher (12 episodes, 1998)
Andrea Denholm ... legal advisor: Artist Services (12 episodes, 1998)
Timothy Drylie ... production runner (12 episodes, 1998)
Pamela Johns ... nurse (12 episodes, 1998)
Liz McDonnell ... researcher (12 episodes, 1998)
Malcolm Smith ... business affairs: ABC (12 episodes, 1998)
Fiona Vizard ... unit publicist (12 episodes, 1998)
Melanie Hayward ... production runner / production runner: additional crew / runner: additional crew (8 episodes, 1998)
Nicki Ellis ... production coordinator (8 episodes, 2019)
Rebecca Ingram ... Producer's Assistant / producer's asssistant (8 episodes, 2019)
Sandie Morris ... production accountant (8 episodes, 2019)
Beth Roland ... production secretary (8 episodes, 2019)
Pam Kreuger ... nurse (7 episodes, 1998)
Clare Johnson ... nurse: additional crew (5 episodes, 1999-2000)
Barbara Datson ... nurse (4 episodes, 1998)
Luke Hura ... animal handler: additional crew / animal handler (3 episodes, 1999-2000)
Lachlan Kerr ... runner: additional crew (3 episodes, 1999)
John Gilbert ... unit assistant: additional crew (3 episodes, 2000)
Ross Grierson ... unit assistant: additional crew (3 episodes, 2000)
Steve Maresca ... Loop group (3 episodes, 2019)
John Bromley ... armourer / armourer: additional crew (2 episodes, 1998-1999)
Rhondda Johnson ... chaperone (2 episodes, 1998)
Claire Cremin ... program researcher (2 episodes, 1999)
Craig Makiol ... nurse: additional crew (2 episodes, 1999)
Sandy Bowen ... unit assistant: additional crew (2 episodes, 2000)
Leeza Hura ... cat trainer (2 episodes, 2000)
Tony Bartuccio ... choreographer (1 episode, 1998)
Wayne Cartwright ... diver: additional crew (1 episode, 1998)
Chris Kemp ... diver: additional crew (1 episode, 1998)
John Moncrieff ... police advisor (1 episode, 1998)
Kate Warhurst ... nurse (1 episode, 1998)
Reginald Mannering Hewitt ... translator: Poetry by Pushkin (1 episode, 1999)
Peter Kent ... support boat operator: additional crew (1 episode, 1999)
Cliff McIvor ... plane adviser: additional crew (1 episode, 1999)
David O'Brien ... adviser: property law (1 episode, 2000)
Justin Adams ... overnight security (1 episode, 2019)
Lexie Arabadjis ... accounts assistant (1 episode, 2019)
Mechele Axford ... lead: Screen Destination Attraction, Create NSW (1 episode, 2019)
Ashley Banks ... chef assistant: Kru Catering (1 episode, 2019)
Sarah Carpenter ... executive assistant: David Mott (1 episode, 2019)
Matt Carroll ... senior manager: Screen Destination Attraction, Create NSW (1 episode, 2019)
Rachel de Mestre ... unit publicist (1 episode, 2019)
Darius Devas ... behind the scenes director (1 episode, 2019)
Tanya Dombkins ... principal legal officer: Create NSW (1 episode, 2019)
Augustus Dulgaro ... chief operating officer: ITV Studios Australia / executive vice president: Asia Pacific Sales & Distribution, ITV Studios Australia (1 episode, 2019)
Maree-Louise Evans ... production assistant (1 episode, 2019)
Shraddha Gatiya ... finance manager: Every Cloud Productions (1 episode, 2019)
Madeleine Griffiths ... legals: Holding Redlich (1 episode, 2019)
Drew Grove ... commercial director: Every Cloud Productions (1 episode, 2019)
Sally Hanson ... senior lawyer: Legal Services, Screen Australia (1 episode, 2019)
Neil Johnson ... community liaison (1 episode, 2019)
Matt Kazacos ... junior development executive: Every Cloud Productions (1 episode, 2019)
Kim Kevans ... commercial director: Programming & Production, Channel Nine (1 episode, 2019)
Shana Levine ... senior investment manager: Production Investment, Screen Australia (1 episode, 2019)
Anna Lindell ... business affairs coordinator: ITV Studios Australia (1 episode, 2019)
Tracey Mair ... production publicist (1 episode, 2019)
Nick Melville ... head of legal and business affairs: ITV Studios Australia (1 episode, 2019)
Jazmin Padarath ... communications coordinator: Every Cloud Productions / digital marketing: Every Cloud Productions (1 episode, 2019)
Catherine Paine ... baby nurse (1 episode, 2019)
Lilian Paine ... production administrator: Channel Nine / programme administrator: Channel Nine (1 episode, 2019)
Mary Pettigrove ... business manager: Every Cloud Productions / executive producer's assistant: Every Cloud Productions (1 episode, 2019)
Alison Pickup ... production runner (1 episode, 2019)
Amanda Poulos ... senior publicist: Channel Nine (1 episode, 2019)
Sally Regan ... acting director: Investment, Engagement & Attraction, Create NSW (1 episode, 2019)
Shane Robinson ... production runner (1 episode, 2019)
Darrell Scanlon ... chef in charge: Kru Catering (1 episode, 2019)
Ben Tannous ... legal consultant: ITV Studios Australia (1 episode, 2019)
Kelly Vincent ... project manager: Screen Australia (1 episode, 2019)
Megan Young ... senior investment manager: Screen Investment, Create NSW (1 episode, 2019)
Tom Burstall ... risk manager (unknown episodes)
Sanno Raymond ... title designer (unknown episodes)

Series Thanks 

Belle Arnold ... special thanks to (1 episode, 2019)
Tony Cavanaugh ... special thanks to (1 episode, 2019)
Jyren Dixon ... thanks to our babies and mums (1 episode, 2019)
Fin Edquist ... special thanks to (1 episode, 2019)
Kevin Fitzgerald ... special thanks to (1 episode, 2019)
Neo Frith ... thanks to our babies and mums (1 episode, 2019)
Jess Gilmore ... special thanks to (1 episode, 2019)
David Gyngell ... special thanks to (1 episode, 2019)
Valerie Hardie ... special thanks to (1 episode, 2019)
Leesera Kai ... special thanks to (1 episode, 2019)
Delta Kay ... special thanks to (1 episode, 2019)
Tahlo Matheson ... thanks to our babies and mums (1 episode, 2019)
Elijah McKenzie ... thanks to our babies and mums (1 episode, 2019)
Peter Randall ... special thanks to (1 episode, 2019)
Kim Rosen ... special thanks to (1 episode, 2019)
Kelly West ... special thanks to (1 episode, 2019)
Julie Williams ... special thanks to (1 episode, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed