Edit
Romeo Must Die (2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrzej Bartkowiak

Writing Credits (WGA)  

Mitchell Kapner ... (story)
 
Eric Bernt ... (screenplay) and
John Jarrell ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Jet Li ... Han Sing
Aaliyah ... Trish O'Day
Isaiah Washington ... Mac
Russell Wong ... Kai
Delroy Lindo ... Isaak O'Day
D.B. Woodside ... Colin (as DB Woodside)
Henry O Henry O ... Ch'u Sing
Jon Kit Lee ... Po Sing
Edoardo Ballerini ... Vincent Roth
Anthony Anderson ... Maurice
DMX ... Silk
Matthew Harrison ... Dave
Terry Chen ... Kung
Derek Lowe ... Chinese Messenger
Ronin Wong ... New Prisoner
Byron Lawson ... Head Guard
Kendall Saunders Kendall Saunders ... Colin's Girlfriend
Benz Antoine ... Crabman
Keith Dallas Keith Dallas ... Bouncer
Taayla Markell ... Po's Girlfriend
Tseng Chang ... Victor Ho
Tong Lung ... Overlord
Richard Yee ... Overlord
Colin Foo ... Overlord
Lance Gibson ... Doorman
Grace Park ... Asian Dancer
Jennifer Wong Jennifer Wong ... Asian Dancer
Manoj Sood ... Akbar
Fatima Robinson Fatima Robinson ... Lori
Gaston Morrison ... Maurice's Crew (as Gaston Howard)
Clay Donahue Fontenot Clay Donahue Fontenot ... Maurice's Crew
Ryan Jefferson Lowe Ryan Jefferson Lowe ... Young Po
Jonross Fong Jonross Fong ... Young Han
Alonso Oyarzun Alonso Oyarzun ... Alonso
Samuel Scantlebury Samuel Scantlebury ... Paperboy
Françoise Yip ... Motorcycle Fighter (as François Yip)
Alvin Sanders ... Calvin
William S. Taylor ... Harold
Morgan Reynolds Morgan Reynolds ... Morgan
David Kopp ... Delivery Man
Aaron Joseph Aaron Joseph ... Kid in Boutique
William MacDonald ... Officer
Oliver Tan Oliver Tan ... Gate Guard (as Oliver Svensson-Tan)
Kandyse McClure ... Store Clerk (as Candice McClure)
W.J. Waters W.J. Waters ... Hardware Store Clerk (as W. J. Waters)
Cesar Abraham Cesar Abraham ... Park Bench Kid
Jerry Grant Jerry Grant ... Bartender
Tonjha Richardson ... Store Clerk
Chic Gibson Chic Gibson ... Taxi Driver
Jody Vance Jody Vance ... Sportscaster
Perry Solkowski Perry Solkowski ... Anchor
Ann Gwathmey Ann Gwathmey ... Shopper
Rest of cast listed alphabetically:
Jessica J. Immanuel Jessica J. Immanuel ... Kid in Boutique (uncredited)
Derek Kwan ... Chinese Boy (uncredited)
Larry Lam Larry Lam ... Asian Badass (uncredited)
Christopher Soo Christopher Soo ... Young Jet Li (uncredited)

Produced by 

Warren Carr ... co-producer
Dan Cracchiolo ... executive producer
Mitchell Kapner ... associate producer
Ilyse Reutlinger ... associate producer
Joel Silver ... producer
Jim Van Wyck ... producer

Music by 

Stanley Clarke

Cinematography by 

Glen MacPherson

Film Editing by 

Derek Brechin ... (as Derek G. Brechin)

Casting By 

Lora Kennedy

Production Design by 

Michael S. Bolton ... (as Michael Bolton)

Art Direction by 

James Steuart ... (as Jim Steuart)

Set Decoration by 

Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Sandra J. Blackie

Makeup Department 

Donna Bis ... key hair stylist
Shannon Coppin ... second assistant makeup artist
Eric Ferrell ... hair stylist / makeup artist
Michelle Hrescak ... makeup artist
Tanya Hudson ... makeup artist
Richard Kohlen ... hair stylist
L. Taylor Roberts ... key makeup artist (as Taylor Roberts)
Heather Stewart ... hair stylist
Nancy Steyns ... hair stylist: second unit
Ellie Winslow ... makeup artist (as Eleanora Winslow)
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Jeannie Chow ... hair stylist: second unit (uncredited)
Bill Terezakis ... special makeup effects artist (uncredited)
Fay von Schroeder ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Warren Carr ... unit production manager
Ilyse Reutlinger ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

David Arnold ... key second assistant director
Caroline Battista ... trainee assistant director (as Caroline Andress)
Dave 'Foots' Footman ... second assistant director: second unit (as Dave Footman)
Don French ... first assistant director: second unit
Sirish Harman ... second assistant director: second unit
Kathy Houghton ... second second assistant director
Conrad E. Palmisano ... second unit director
Eddy Santos ... third assistant director
Jim Van Wyck ... first assistant director
Lance Peverley ... trainee assistant director: second unit (uncredited)
Patrick Stark ... third assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Annmarie Corbett ... assistant set decorator (as Ann Marie Corbett)
Gregory Dewar ... art department researcher (as Greg Dewar)
Kendelle Elliott ... assistant art director
James Epp ... stand-by greensman
R.D. 'Luther' Fairbairn ... property master
Shannon Gottlieb ... assistant set decorator
Kevin Griffin-Park ... on-set dresser
Haida Harper ... assistant property master
Jimmy O. Howard ... prop master: second unit (as Jimmy Howard)
Philip Jean ... construction foreman
Francis Mallette ... stand-by painter
Jay Mitchell ... set designer
Joanne Quirk ... lead person
Adrien Van Viersen ... storyboard artist
Stephen Wright ... construction coordinator (as Steve Wright)
Herman Alexander ... scenic carpenter (uncredited)
Randy Casano ... lead carpenter (uncredited)
Adrian Dowell ... stand-by carpenter (uncredited)
Frank Haddad ... head greensman (uncredited)
Zoe Jirik ... set dresser (uncredited)
Philip Keller ... storyboard artist (uncredited)
Michele Schwemmer ... props (uncredited)
Robin Thomas ... head painter (uncredited)
Sean Will ... paint foreman (uncredited)

Sound Department 

Nancy Barker ... first assistant sound editor
Thom Brennan ... supervising foley editor
Darren Brisker ... sound mixer: second unit
David E. Campbell ... re-recording mixer (as Dave Campbell)
Dane A. Davis ... sound designer / supervising sound editor
Julia Evershade ... adr editor / co-supervising sound editor
Marilyn Graf ... foley mixer
Mike Hibberson ... cable person (as Michael Hibberson)
Mary Jo Lang ... foley mixer (as Mary Jo Lano)
Frank Long ... assistant sound editor
David McRell ... assistant sound editor
Joe Milner ... additional sound designer / sound effects editor: guns
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Allyson Moore)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer (as Tom O'Connell)
Charles O'Shea ... boom operator
Jeremy Peirson ... assistant sound designer
Troy Porter ... adr mixer
Tony Poulsen ... boom operator: second unit
John T. Reitz ... re-recording mixer (as John Reitz)
Charles W. Ritter ... dialogue editor
John Roesch ... foley artist
Gregg Rudloff ... re-recording mixer
Rob Young ... production sound mixer
Richard Adrian ... intern: sound (uncredited)
John P. Fasal ... sound effects recordist (uncredited)
Noel McIntosh ... apprentice sound editor (uncredited)
J Meritt ... foley artist (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)
Donna G. Walker ... post sound operations (uncredited)

Special Effects by 

André Dominguez ... special effects (as Andre Dominguez)
Steve Fox ... special effects
Tony Lazarowich ... special effects coordinator
Clay Orr ... special effects lead rigger
Clay Scheirer ... special effects
Christopher Schreiber ... special effects (as Chris Schreiber)
W.A. Andrew Sculthorp ... special effects (as Andrew Sculthorp)
Wayne Szybunka ... special effects
Attila Vaski ... special effects
Garnet Harry ... special effects buyer (uncredited)
Harry Tomsic ... special effects (uncredited)
Michael S. Vincent ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Diana Giorgiutti ... visual effects producer
J. Michael Riva ... visual consultant
Barnaby Robson ... visual effects supervisor
Daniel P. Rosen ... lead compositor: Manex Visual Effects (as Dan Rosen)
Stan Storc ... president and head of production
Travis Baumann ... digital compositor (uncredited)
Roy Berkowitz ... visual effects editor (uncredited)
Paula Bonhomme ... visual effects coordinator: CFC/MVFX (uncredited)
Justin Burdine ... system administrator (uncredited)
Chad Carlberg ... digital compositor (uncredited)
Nicolle Cornute ... paint/roto artist (uncredited)
Nika Dunne ... digital paint & roto artist: Manex (uncredited)
Karen Jine ... visual effects production coordinator (uncredited)
Matt Linder ... digital artist (uncredited)
Anthony Mabin ... digital compositor (uncredited)
Amanda Morrison ... compositor (uncredited)
Peter Oberdorfer ... digital artist (uncredited)
Gerard Benjamin Pierre ... technical director: Giant Killer Robots (uncredited)
Brion Porter ... digital film recorder operator (uncredited)
Todd Sarsfield ... scanning and recording operator (uncredited)
Tomme B. Stanley ... digital artist (uncredited)
Jonathan F. Styrlund ... visual effects producer (uncredited)
Amber Wong ... visual effects producer (uncredited)

Stunts 

Lloyd Adams ... stunts
Dean Choe ... stunts
Craig Hosking ... stunts
Ernie Jackson ... stunts (as Ernest Jackson)
Jamie Jones ... stunts
Huen Chiu Ku ... stunts (as Chin Huen 'Dee Dee' Ku)
Larry Lam ... stunts
Cotton Mather ... stunts
Mike Mitchell ... stunts
Tony Morelli ... stunts
Conrad E. Palmisano ... stunt coordinator
Darryl Quon ... stunts
Gary Robert ... stunts
Ronald Robinson ... stunts
Darren E. Scott ... stunts (as Darren Choo)
Rick Seaman ... stunts
Gregg Smrz ... stunts
David Soo ... stunts
Jim Stephan ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts (as Melissa Stubbs)
Betty Thomas Quee ... stunts (as Betty Thomas)
John Ulmer ... stunts
Paul Wu ... stunts
Ed Anders ... stunt driver (uncredited)
Mike Ching ... stunts (uncredited)
Mitchell Dean ... stunts (uncredited)
Duane Dickinson ... stunts (uncredited)
Bill Edwards ... stunt double (uncredited)
Marny Eng ... stunts (uncredited)
Tom Farr ... stunts (uncredited)
Corry Glass ... stunt driver (uncredited)
Gene Hartline ... truck stunts (uncredited)
Yuka Kobayashi ... stunt double: Francoise Yip (uncredited)
Huen Chiu Ku ... martial arts and stunt double: Jet Li (uncredited)
Michael Langlois ... stunts (uncredited)
Mitchell A. Lee Yuen ... stunts (uncredited)
Don Lew ... stunts (uncredited)
David Mylrea ... stunts (uncredited)
Rick Pearce ... stunt performer (uncredited)
Raymond Sammel ... stunt performer (uncredited)
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator (uncredited)
Brian Tonomura ... stunts (uncredited)
Owen Walstrom ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chad Band ... second assistant camera: second unit
Dillard Brinson ... key grip
Stephen S. Campanelli ... steadicam operator (as Stephen Campanelli)
Peter G. Capadouca ... chief lighting technician (as Peter Capadouca)
Paul Cunningham ... chief lighting technician: second unit
Bob Findlay ... first assistant camera
Gil Forrester ... dolly grip
Tom Gregg ... best boy grip
Kevin Haverty ... second assistant camera
Kharen Hill ... still photographer
Gaetan Jalbert ... rigging gaffer
David Kelly ... first assistant camera: second unit
John Le Roy ... rigging key grip
David Luckenbach ... steadicam operator
Scott MacDonald ... first assistant camera: second unit
George Majoros ... second assistant camera
Vern Nobles ... camera operator: "a" camera
Danny Nowak ... director of photography: second unit
Shinpei Otsuki ... second assistant camera: second unit
John Spencer Phillips ... key grip: second unit
Peter Rosenfeld ... steadicam operator
John Sanderson ... video assist operator
Ian Seabrook ... first assistant camera
Patrick Stepien ... first assistant camera
Keith Thomson ... camera operator: second unit
Jim van Dijk ... steadicam operator (as Jim Van Dijk)
William Waring ... camera operator (as Will Waring)
Mike West ... dolly grip
Stewart Whelan ... second assistant camera
Richard Wilson ... Steadicam operator: second unit
James Wong ... video assist operator
Keith Woods ... assistant chief lighting technician
Garnet Durham ... video assist operator: second unit (uncredited)
Banchi Hanuse ... camera trainee: second unit (uncredited)
Dwayne McClintock ... aerial director of photography (uncredited)
Noah Richoz ... video assistant (uncredited)
Jean-Marc Saldini ... camera trainee (uncredited)
Scott Sutherland ... grip (uncredited)
Jarrod Tiffin ... best boy rigger (uncredited)
John Trapman ... camera operator: Wescam camera (uncredited)
Chris Turner ... assistant camera (uncredited)
Jim van Dijk ... b camera operator (uncredited)
Gregory White ... first assistant camera: credit sequence (uncredited)
Steven J. Winslow ... assistant camera: Wescam camera (uncredited) / camera technician (uncredited)

Casting Department 

Susan Taylor Brouse ... casting associate: Canada (as Sue Brouse)
Kristy Carlson ... casting associate: USA (as Kristy Sager)
Lynne Carrow ... casting: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Suzanne Armstrong ... costumer: second unit
Scott Blackie ... set costumer
Allison Chretien ... key costumer
Lise Hache ... costumer: second unit
Laurel Morgan ... set costumer
Susan O'Hara ... costume supervisor (as Susan Bloedorn)
Anne E. Bone ... assistant costume designer (uncredited)

Editorial Department 

Steven A. Calabro ... assistant editor
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Mo Henry ... negative cutter
Edward Malone ... assistant editor
Kirk Moses ... assistant film editor
Lorie Olson ... assistant editor (as Lorie Olsen)
Tony Solomons ... first assistant editor
Frank G. Urioste ... assistant editor

Location Management 

Jason Nolan ... assistant location manager trainee
Bev White ... location manager
Darcy Wild ... assistant location manager
Craig Young ... location manager: second unit
Joel Hurley ... location scout (uncredited)
Byron McKim ... location scout (uncredited)
Tom Teotico ... location scout (uncredited)

Music Department 

Stanley Clarke ... conductor
Brian Friedman ... music consultant
Barry Hankerson ... music supervisor
Jomo Hankerson ... music supervisor
Ira Hearshen ... conductor / orchestrator
Dan Humann ... score mixer
Jon Kull ... orchestrator (as John Kull)
Verna Mandel ... assistant music editor
Jennifer Nash ... music editor
Kennard Ramsey ... orchestrator
Brad Segal ... music editor (as Bradley A. Segal)
Frank Wolf ... score recordist (as Frank Wolfe)
Carter Armstrong ... executive in charge of music (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Zigmund Gron ... music editor (uncredited)
Michael Thompson ... musician: electric guitar/resonator guitar (uncredited)
Timbaland ... executive music producer (uncredited)

Script and Continuity Department 

Lorelei Kuchera ... script supervisor: second unit (as Lori Kuchera)
Cristina Weigmann ... script supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Scott Delaplace ... transportation co-captain
Robert Milicevic ... Transport security
Murray Mills ... transportation captain: second unit
Robert Steeves ... transportation coordinator (as Rob Steeves)
Clint Wilcox ... transportation co-captain
Geoff Williams ... transportation captain
Rick Demers ... motorcycle/set mechanic (uncredited)
Paul Talbot ... picture car coordinator (uncredited)

Other crew 

Bruce Arnold ... production assistant
Natalie Borresen ... assistant: Mr. Cracchiolo (as Natalie N. Borresen)
Mandy Butler ... assistant production accountant: Canada
Sandy Cabellero ... staff assistant
Rhiannon A. Charles ... assistant production office coordinator
Dan Crosby ... marine coordinator / marine coordinator: second unit
Dixie Cutler ... unit publicist
Denis Cviticanin ... staff assistant (as Dennis Cviticanio)
Duncan Delorenzi ... staff assistant
Sean Duggan ... staff assistant
Jim Filippone ... aerial coordinator (as Jim Filipponi)
Wendy J. Findlay ... assistant production office coordinator
Rob Fournier ... armorer: second unit
Primrose Fukuchi ... assistant production accountant (as Primrose Y. Fukuchi)
Lisa Greenspan ... assistant: Mr. Van Wyck
Harold Guskin ... acting coach
Gordon Juli ... security
Nancy Kress ... craft service / first aid
Rob Larson ... staff assistant
Chi Wah Ling ... wire specialist (as Wah Chi Ling)
Marty Manifold ... staff assistant
Keith McQuiggan ... staff assistant
Ravi D. Mehta ... production accountant
Sandra Murillo ... assistant: Mr. Bartkowiak (as Sandra Kilgour)
Susan Murray ... production office coordinator
Kathleen Nurit ... production office coordinator
David Soo ... martial arts liaison / translator
Michelle Tuella ... assistant: Mr. Silver
Trevor Westerhoff ... assistant production office coordinator
Diane Will ... staff assistant
Roger Williams ... EPK/BTS Service Provider: Inspired Image Picture Company
Corey Yuen ... martial arts supervisor
Ron Blecker ... technical advisor (uncredited)
Charlene Callihoo ... assistant accountant (uncredited)
Nigel Johnson ... stand-in (uncredited)
Ming Beaver Kwei ... personal assistant: Jet Li (uncredited)
April D. Matthews ... first assistant accountant: Canada (uncredited)
Peter Pao ... production assistant (uncredited)
Robert Polgar ... assistant: Joel Silver (uncredited)
Mick Rochon ... production assistant: second unit (uncredited)
Shayne A. Wilson ... executive assistant to producer (uncredited)
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... aerial coordinator (uncredited) / helicopter pilot (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed