Edit
The First $20 Million Is Always the Hardest (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mick Jackson

Writing Credits (WGA)  

Po Bronson ... (novel)
 
Jon Favreau ... (screenplay) and
Gary Tieche ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Adam Garcia ... Andy Kasper
Rosario Dawson ... Alisa
Jake Busey ... Darrell Claxton
Enrico Colantoni ... Francis Benoit
Ethan Suplee ... Curtis 'Tiny' Reese
Anjul Nigam ... Salman Fard
Gregory Jbara ... Hank
Dan Butler ... Lloyd Acheson
Linda Hart ... Mrs. 'B'
Shiva Rose ... Torso
Chandra West ... Robin
Rob Benedict ... Willy (as Robert Patrick Benedict)
Heather Dubrow ... Claudia Goss (as Heather Paige Kent)
Stoney Westmoreland ... Link
John Rothman ... Ben (as John M. Rothman)
Andy Berman ... Old Man
Reggie Lee ... Suit
Brent Hinkley ... Security Guard #1
Amy Van Horne Amy Van Horne ... Blonde Money Honey
Dagney Kerr ... Janie Hickenlocker
Jerry Haleva ... Hologram Saddam (as Jerry M. Haleva)
Victoria Kelleher ... Woman with Pictures
Jonathan Klein ... Dental Patient
Christopher Perez Christopher Perez ... Passing Guy (as Christopher Pérez)
Jerrod Cornish Jerrod Cornish ... Busboy
Chris B. Harrison Chris B. Harrison ... Wake-up Newscaster
Gonzalo Menendez ... Security Guard #2
Alice Davis ... Hottubber
Katie Lohmann ... Hottubber
Laurel A. Ward Laurel A. Ward ... Frisbee Girl #1 (as Laurel Ward)
Paul McKinney ... Griff
Nancy Honaker Nancy Honaker ... Frisbee Girl #2
Diana Terranova ... Screen Saver Stripper
Kirsten Miller Kirsten Miller ... Salsa Dancer in Bahia
Joe Abanto Joe Abanto ... Salsa Dancer in Bahia
Christina Haggerty Christina Haggerty ... Salsa Dancer in Bahia
Alex Mendietta Alex Mendietta ... Salsa Dancer in Bahia
Myriam Aboulhamid Myriam Aboulhamid ... Salsa Dancer in Bahia
Mike Ticas Mike Ticas ... Salsa Dancer in Bahia
Betsy Chang Betsy Chang ... Salsa Dancer in Bahia
Lorenzo De La Cruz ... Salsa Dancer in Bahia
Jesus Morales Jesus Morales ... Salsa Dancer in Bahia
Angeline Voss Angeline Voss ... Salsa Dancer in Bahia
Jimmy Arana Jimmy Arana ... Salsa Dancer in Bahia
Mary Scanlon ... Salsa Dancer in Bahia
Christian Oviedo Christian Oviedo ... Salsa Dancer in Bahia
Maya Youcef Maya Youcef ... Salsa Dancer in Bahia
Michael Soohoo Michael Soohoo ... Salsa Dancer in Bahia
Gary Locke Gary Locke ... Riverside City College Band Leader
Melanie Bulujian Melanie Bulujian ... Titan Team Girl (as Meline Bulujian)
Rest of cast listed alphabetically:
Jesse Heiman ... (unconfirmed)
Stephen Blackehart ... Talking Head at Meeting (uncredited)
Jane Bordeaux Jane Bordeaux ... Hank's Office Assistant (uncredited)
Nasi Glekas Nasi Glekas ... College Student (uncredited)
Yoli Mapp ... Working Woman Catching View (uncredited)
Paul Oliver Paul Oliver ... Omega Team Member (uncredited)
May Wang May Wang ... Receptionist (uncredited)
John Wojnowski III John Wojnowski III ... Man in Restaurant (uncredited)
Steven Paul Zsenyuk Steven Paul Zsenyuk ... Undercover Police Officer (uncredited)

Produced by 

Trevor Albert ... producer
Kym Bye ... associate producer
Michele Imperato ... co-producer (as Michele Imperato Stabile)
Neil A. Machlis ... executive producer (as Neil Machlis)
Harold Ramis ... executive producer

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Ronald Víctor García

Film Editing by 

Don Brochu

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

William Sandell

Art Direction by 

Bruce Crone ... supervising art director
Brad Ricker ... (as Bradford Ricker)

Set Decoration by 

Robert Gould

Costume Design by 

Jill M. Ohanneson

Makeup Department 

June Brickman ... makeup department head
Gail Hogopian ... key makeup artist
Lisa Meyers ... key hair stylist
Diane Pepper ... hair stylist (as Dianne Pepper)

Production Management 

Michele Imperato ... production manager
Kris Fullan Martinez ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Aaron Barsky ... first assistant director
Michael McCue ... second second assistant director
Liz Radley ... second unit director
Barbara M. Ravis ... second assistant director

Art Department 

Ellis J. Barbacoff ... assistant property master
Cliff Berns ... painter
Tony Bonaventura ... property master
Erin Boyd ... set decorating buyer (as Erin Gould)
Joe F. Bravo ... greens
John Bryant ... propmaker gangboss
David Brack Burriss ... set dresser (as Brack Burris)
Charlie Campbell ... assistant art department coordinator
Donna Cline ... storyboard artist
Dale DeStefani ... construction coordinator
Fred Deyoe ... construction foreman
Mark Foley ... greens foreman (as Mark D. Foley)
Anthony Gaudio ... stand-by painter (as Tony Gaudio)
John A. Gomez ... signwriter
Michael Gregan ... set dresser
Kevin W. Grimsley ... propmaker
Donald Gross ... head painter
George E. Hanson ... painter
Paul Luther Jackson ... set dresser (as Paul Jackson)
Kristin Frances Jones ... on-set dresser
David Ladish ... lead man
Gerald Lehtola ... art department coordinator
Tom Lifsey ... general foreman (as Thomas E. Lifsey)
Roy Lujan ... labor foreman
Heidi Mayfield ... set decorating coordinator
Frank McEldowney ... greens coordinator
Martin Roy Mervel ... set designer
Johnny Molina ... laborer
Lisa Ozanne ... set dresser
Anthony D. Parrillo ... set designer
Robert Prchal ... propmaker
Steve Rice ... greens stand-by
Cheryl Gould Strang ... lead man (as Cheryl Gould)
Jesse Verette ... laborer

Sound Department 

David Betancourt ... foley mixer
James Bolt ... re-recording mixer (as Jim Bolt)
Ted Caplan ... foley editor
Jean Clark ... boom operator (as Jean L. Clark)
Blake R. Cornett ... second assistant sound editor (as Blake Cornett)
Dawn Fintor ... foley artist
Dave Kulczycki ... dialogue editor (as David Kulczycki)
Skip Longfellow ... first assistant sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Kevin Maloney ... second boom operator / utility sound
Matt Patterson ... sound recordist
Charleen Richards ... adr mixer
Brad Sherman ... re-recording mixer
William Stein ... sound re-recording engineer (as Bill Stein)
Alicia Stevenson ... foley artist (as Alicia Stevenson-Irvin)
Donald Sylvester ... supervising sound editor
James M. Tanenbaum ... sound mixer
Roland N. Thai ... sound effects editor
Fred Vogler ... ProTools operator (as Fred R. Vogler)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

James Fredburg ... special effects assistant (as James K. Fredburg)
Alan E. Lorimer ... special effects supervisor
Lambert Powell ... special effects
Gary Zink ... special effects foreman
Valek Sykes ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Cosmas Paul Bolger Jr. ... visual effects producer / visual effects supervisor
Kevin Clark ... junior digital compositor
Craig Clarke ... digital compositor
Ken Dackermann ... digital compositor
Terry Dale ... senior composite artist / technical supervisor
Gilbert De La Garza ... film technician
Paul Dobson ... digital animator
Mitchell Ferm ... visual effects coordinator
John Fraser ... digital matte painter
Jos'h RL Fuller ... system administrator
Dan Hay ... digital animator
Crystal Henrickson ... administration assistant
Mike Jamieson ... digital compositor
Alan Kennedy ... digital compositor
John Kilkenny ... visual effects producer
Andrew Klaassen ... system administrator
Dan Krech ... visual effects executive producer
Nathan Lafionatis ... computer consultant
Robert Lukacs ... film technician
Jackie Lynette ... visual effects executive producer
Steven Lynette ... visual effects producer / visual effects production manager
Ron Marinic ... digital matte painter
Tina McGill ... digital compositor
Jennifer Meislohn ... visual effects coordinator
Dominic Menegon ... digital animator
Juliette Mourez ... junior digital compositor
Mike Pemberton ... computer graphics production assistant
Teodor Peterson ... digital animator
Carol Prince ... digital animator
Scott Sanderson ... digital animator
Marc Streifling ... lead animator
Tommy Tran ... digital artist
Anna Wagner-Lopez ... digital animator (as Anne Wagner-Lopez)
David Watkinson ... computer graphics playback
Kurt Hall ... video & computer graphics technician (uncredited)
Carlton Munday ... technical administrator (uncredited)
Pat Wakefield ... digital effects designer (uncredited)

Stunts 

Seth Arnett ... utility stunts
Rick Barker ... utility stunts
James Barney ... utility stunts
Daniel W. Barringer ... utility stunts
Gary Baxley ... utility stunts
Gilbert B. Combs ... utility stunts
Jared S. Eddo ... utility stunts
Annie Ellis ... utility stunts
Chuck Hosack ... utility stunts
Bret Kiene ... stunt double: Adam Garcia / utility stunts
Henry Kingi ... utility stunts
Barbara Anne Klein ... utility stunts (as Barbara Klein)
Steven Lambert ... utility stunts
James Logan ... stunts: Flying Chicken #3
Kurt D. Lott ... stunt driver
Bob MacDougall ... utility stunts
Cazimir Milostan ... stunts
John Moio ... stunt coordinator
Mark Mulvehill ... utility stunts
George Palmiero ... utility stunts
Roger Richman ... utility stunts
John Robotham ... utility stunts
John-Clay Scott ... stunt double
Kenny Searle ... utility stunts
George P. Wilbur ... utility stunts
Al Wyatt Jr. ... utility stunts
Larry Holt ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Elizabeth Algieri ... second assistant camera: "b" camera
Brian Callier ... video engineer (as Brian 'Snake' Callier)
Kevin Celi ... second assistant camera: "a" camera
Alex Cruz ... dolly grip (as Alexander Cruz)
Damian Della Santina ... clapper loader
Paul A. Edwards ... camera operator: "a" camera
Thomas Gibson ... key grip
Wayne D. Goldwyn ... time-lapse photographer
John Johnson ... still photographer
Ross Judd ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Mark Laskowski ... first assistant camera: "a" camera
Jay Laws ... electrician
Michael Laws ... gaffer
Michelle Opseth ... clapper loader
Brice Porter ... electrician
Brennan Price ... lighting technician
Liz Radley ... director of photography: second unit
Jerry Sandager ... best boy grip
Michael J. Schwartz ... electrician
Steven Serna ... grip
William Skinner ... electrician
Tony Thomas ... grip
Forrest Thurman ... first assistant camera: "b" camera
Ignacio Woolfolk ... grip
Eric Anderson ... camera operator (uncredited)
Ffilip Bolton ... electrician (uncredited)
Curt B. Walheim ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Debbie German ... extras casting associate
Amanda Harding ... casting associate
Bill Marinella ... extras casting associate
Pamela Lynn Thomas ... casting assistant
Terri Tracy ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Amanda Gore ... set costumer
Kathleen Gore-Misko ... costume supervisor (as Kathleen Misko)
Alicia Leon ... cutter/fitter
Suzy Magnin ... costume assistant
Elizabeth Meredith ... wardrobe production assistant
Marciann Shapiro ... costumer
Sara Jane Slotnick ... assistant costume designer
Shawna Trpcic ... assistant costume designer
Tricia Bercsi Wilkin ... costumer (as Tricia Bercsi)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Shannon Carey ... second assistant editor
Dennis McNeill ... color timer
Richard Perkins ... first assistant editor
Dennis Thorlaksen ... assistant editor

Location Management 

Michael Brewer ... key assistant location manager
Iddo Lampton Enochs Jr. ... key location manager: San Francisco
Pavel Sterba ... key assistant location manager
Scott Trimble ... key assistant location manager: San Francisco
Craig W. van Gundy ... location manager

Music Department 

Mark Agostino ... music playback operator
Adam Akimoto ... musician: mellophone
Andrea Alexander ... musician: baritone saxophone
Robby Anderson ... musician: trombone
Michael T. Andreas ... music editor
Pete Anthony ... orchestrator
Jovany Balcazar ... musician: clarinet
Casey Bejarano ... musician: flute
Marco Beltrami ... conductor
Sharon Boyle ... music supervisor
Julian Bratolyubov ... music preparation
Bill Brendle ... composer: additional music (as William Brendle)
Michael Cimbalo-Dolnick ... musician: tuba
Samantha Curry ... musician: baritone saxophone
Debbi Datz-Pyle ... music contractor
Tim Davies ... orchestrator (as Timothy Davies)
Daniel DiPrima ... composer: additional music (as Dan DiPrima)
Mark Dougherty ... musician: trumpet
Wayne Downey ... music arranger: tuba and marching band
Alisia Fritch ... musician: mellophone
David Gomez ... musician: tuba
Matt Goms ... musician: trumpet
Richard Gutierrez ... musician: trumpet
Tom Hiel ... orchestrator (as Tom Heil)
Jimmy Hoyson ... music recordist
Oliver Hug ... composer: additional music
Kevin Kliesch ... orchestrator
John Kurlander ... music recordist / scoring mixer
Michael Lang ... composer: additional music
Peter Leinheiser ... composer: additional music
Paul Locke ... additional music arranger: tuba
Jennifer Magnant ... musician: clarinet
Chad McCormick ... musician: tuba
Chris McGeary ... music editor
Bruce Monical ... music recordist
Ginger Murphy ... musician: trombone
Bobbi Page ... conductor: choir
Gary Raymond ... music playback
Michael E. Robinson ... musician: tuba
Carlos Rodriguez ... orchestrator
Tim Seavey ... musician: tenor saxophone
Dennis Smith ... orchestrator
Elaine Szupello ... musician: cymbals
Brian Tarquin ... composer: additional music
Ceiri Torjussen ... conductor / orchestrator
Sean Vega ... musician: snare drum
Fred Vogler ... music playback
Daniel Wahl ... musician: bass drum
Aaron Wharton ... musician: tuba
Jett Whitworth ... music recordist
Celeste Chada ... music licensing (uncredited)
Tom Deluca ... composer: additional music (uncredited)
Ellen Ginsburg ... music clearance (uncredited)
M.B. Gordy ... musician: percussion (uncredited)
Sean M. Hickey ... music preparation (uncredited)
Dennis Smith ... composer: additional music (uncredited)

Script and Continuity Department 

Kim Berner ... script supervisor

Transportation Department 

Robert K. Johnson ... transportation captain (as Robert Johnson)
Jeff Kidman ... transportation office manager
Theresa M. Roehner ... driver
Kenny Searle ... transportation coordinator
Fabian Arroyo ... transportation (uncredited)

Other crew 

Amira Bailey ... set production assistant: San Francisco (as Mira Bailey)
Susan J. Bonno-Buckner ... post-production accountant
Rick Bowman ... first assistant production accountant
Scott David Brown ... production assistant (as Scott Brown)
Craig Cannold ... production accountant
Kara Carmichael ... assistant to producers
Teresa Jaime Drapkin ... payroll accountant (as Teresa Jaime) / payroll accountant
Mitch Kelleher ... set production assistant: San Francisco
Meti Kusari ... craft service (as Muhamet 'Matt' Kusari)
Andrew Lipschultz ... unit publicist
Gary Locke ... band leader: marching band
Stephen A. Marinaccio II ... production coordinator
Vicki Marsik ... construction medic
Lucy Michael ... set medic
Alannia Perez ... production assistant
Roberta Riordan ... production assistant
Wayne T. Silva ... production assistant
Sheri St Lawrence ... second assistant accountant
Gregg Stuart ... second assistant accountant
Lori Taffet ... assistant to director
Christian L. Thomas ... production assistant
Hunter Wilson ... production assistant
Lisa Womble ... production assistant
Travis Young ... production assistant
Joe Cappelletti ... additional voices (uncredited)
Bruce Gray ... sculpture art provided by (uncredited)
Christie Moreau ... adr loop group (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed