Edit
"Bridgerton" Diamond of the First Water (TV Episode 2020) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Julie Anne Robinson

Writing Credits  

Chris Van Dusen ... (series created by)
 
Chris Van Dusen ... (written by)
 
Julia Quinn ... (based upon the novels by)
 
Jess Brownell ... (executive story editor)
 
Joy C. Mitchell ... (executive story editor)
 
Abby McDonald ... (staff writer)

Cast (in credits order)  

Adjoa Andoh ... Lady Danbury
Lorraine Ashbourne ... Mrs. Varley
Jonathan Bailey ... Anthony Bridgerton
Ruby Barker ... Marina Thompson
Sabrina Bartlett ... Siena Rosso
Harriet Cains ... Philipa Featherington
Bessie Carter ... Prudence Featherington
Nicola Coughlan ... Penelope Featherington
Phoebe Dynevor ... Daphne Bridgerton
Ruth Gemmell ... Lady Violet Bridgerton
Florence Hunt ... Hyacinth Bridgerton
Claudia Jessie ... Eloise Bridgerton
Ben Miller ... Lord Featherington
Luke Newton ... Colin Bridgerton
Regé-Jean Page ... Simon Basset
Golda Rosheuvel ... Queen Charlotte
Luke Thompson ... Benedict Bridgerton
Will Tilston ... Gregory Bridgerton
Polly Walker ... Portia Featherington
Julie Andrews ... Lady Whistledown (voice)
Ruby Stokes ... Francesca Bridgerton
Molly McGlynn ... Maid Rose
Joanna Bobin ... Lady Cowper
Jessica Madsen ... Cressida Cowper
Jamie Beamish ... Nigel Berbrooke
Simon Ludders ... Humboldt
Jason Barnett ... Jeffries
Hugh Sachs ... Brimsley
Simon Lennon Simon Lennon ... Lord Ambrose
Joseph Macnab Joseph Macnab ... Featherington Footman
Nathan Vidal ... Delivery Boy
Vincent Davies Vincent Davies ... Master of Ceremonies
Naomi Preston-Low ... Handsome Young Lady
Emma Beattie ... Ambitious Mama
Al Nedjari Al Nedjari ... Lord in Waiting
Nikkita Chadha ... Fashionable Young Lady
Ram Gupta ... Nervous Suitor
Jonathan Jude ... Handsome Young Man
Joanne Henry ... Judgy Mama
Eleanor Nawal Eleanor Nawal ... Lively Young Lady
Oli Higginson ... Bridgerton Footman
Rest of cast listed alphabetically:
Antony Barlow Antony Barlow ... Aide-de-Camp to Queen Charlotte (uncredited)
Laura Lake ... Ton - High Society Lady (uncredited)
Oliver Martin Oliver Martin ... High Society (Ton) (uncredited)
Lauren Metcalfe ... Dunbury maid (uncredited)
Karishma Navekar ... Eloise's Maid (uncredited)
Mark Schneider ... High Society (uncredited)
Daniel Joseph Woolf ... High Society Courtier (uncredited)

Produced by 

Betsy Beers ... executive producer
Nancy Bray ... line producer
Holden Chang ... producer
Leila Cohan-Miccio ... co-executive producer
Scott Collins ... co-executive producer
Sarah Dollard ... producer
Alison Eakle ... co-executive producer
Sara Fischer ... co-executive producer
Jonathan Igla ... co-executive producer
Janet Lin ... co-executive producer
Sarada McDermott ... producer (produced by)
Julia Quinn ... co-executive producer
Shonda Rhimes ... executive producer
Julie Anne Robinson ... executive producer
Chris Van Dusen ... executive producer / producer (showrunner)
Tom Verica ... consulting producer

Music by 

Kris Bowers

Cinematography by 

Jeffrey Jur

Film Editing by 

Jim Flynn

Casting By 

Kelly Valentine Hendry

Production Design by 

Will Hughes-Jones

Art Direction by 

Paul Cowell
D. Dominic Devine ... supervising art director
Alison Gartshore

Set Decoration by 

Gina Cromwell

Costume Design by 

John Glaser ... co-costume designer
Ellen Mirojnick
John Norster ... co-costume designer

Makeup Department 

Emily Aherne ... junior hair and makeup artist main team daily
Kamanza Amihyia ... crowd hair and makeup
Olivia Ashman ... crowd hair and make up trainee
Sara Austin ... crowd hair and make up artist
Lou Bannell ... principal hair and make up artist
Nadia Becker ... hair and makeup junior: crowd
Tania Couper ... principal hair and make up
Amanda Finlay ... Crowd Daily Hair and Makeup Artist
Wayne Fitzsimmons ... crowd hair and make up artist
Robert Frampton ... makeup and hair: daily, crowd
Grace Healy ... daily hair and make-up junior main team
Georgia Hobbs ... junior hair and make up artist
Hilary Holdsworth ... crowd hair and make up artist
Jennifer Hymus ... hair and makeup trainee: crowd daily
Brittany Jamison-Lackey ... crowd hair and makeup artist daily
Martine Jones ... crowd hair and makeup artist
Annelise Levy ... hair and makeup artist: crowd
Fiona Lobo-Cranston ... Hair and Make up: Daily
Chloe Maidment ... trainee make up artist: crowd daily
Amy Mansfield ... crowd hair and make up supervisor
Claire Matthews ... principal hair and make up artist
Ava Milne ... crowd hair and make trainee
Lydia Noble ... crowd hair & makeup junior
Katie Pearce ... principal hair and makeup trainee: daily
Lynda Pearce ... hair and make up supervisor
Adam James Phillips ... principal hair stylist
Marc Pilcher ... hair designer / makeup designer
Amber Pitkin ... crowd hair and make up junior
Mariana Pitonakova ... crowd hair and make up artist
Julia Plant ... crowd hair & makeup artist
Alex Rapazzini ... daily hair and makeup junior
Annie Russell ... crowd daily hair and makeup artist
Maya Wareing ... Hair and Makeup Crowd Junior: Daily
Andrew Whiteoak ... Wigmaker
Natalie Wickens ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Hollie Williams ... trainee hair and make up
Jade Winterton ... hair and makeup junior: crowd
Kylie Jonkman ... Crowd Hairstylist (uncredited)
Andrew Whiteoak ... hair stylist: crowd (uncredited) / makeup artist: crowd (uncredited)

Production Management 

Camilla Botterell-Race ... production supervisor
Sara Fischer ... head of production
Mark MacRae ... unit manager
Joanna Osborn ... production manager
Rebecca Wolfe ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Darren Baba ... second assistant director
Thomas Bassett ... first assistant director / scheduling assistant director
Kate Ellison ... crowd base production assistant
Sophie Freeman ... 2nd unit third assistant director: dailies / crowd third assistant director: dailies
Marios Hamboulides ... first assistant director: second unit
Dee Koppang O'Leary ... 2nd unit director: Whistledown
Emily Prieditis ... third assistant director
Louise Rashman ... crowd second assistant director
David Daniel Sentosa ... Cast PA
Ian Woolf ... first assistant director (as Ian Foster Woolf)
Jack Wren ... crowd third assistant director

Art Department 

David Addison Myers ... assistant art director
Daria Aksyuta ... graphic designer
Luke Anstiss ... dressing props
Joanna Barton ... assistant buyer
Alain Bety ... property storeman
Timothy Blackwood ... carpenter
James Borne ... dressing props dailies
John Boylan ... dressing props
Dianah Jane Coleman ... action props buyer
Noel Cowell ... property master
David Crewdson ... s/by art director / standby art director
Caterina Da Vià ... draftperson (as Caterina da Via)
Emma Davis ... production buyer
Stephen Delahunt ... chargehand rigger
Jillian Drujon ... drapes person
Craig Elderfield ... Standby carpenter
Josie Fergusson ... Assistant Production Buyer
Ellena Francis ... props
Rachel Garlick ... storyboard artist
Neil Glynn ... standby props
James Greig ... Camera Runner/Driver
Lucy Hassan ... assistant set decorator
Ged Henshaw ... standby props
Joey Hodges ... Greensman
Victoria Johnson ... junior draftsperson
Dina Karklina ... location construction manager
Daniel Kennedy ... Assistant Art Director
Kez Keyte ... chargehand dressing props
Carina Kill ... Assistant to Production Designer
Sara Kuna ... assistant art director
Cliff Lim ... dressing props
Daniel Marlow ... Art Department Assistant
Ryan Paul McCarthy ... draughtsman
Kate Mitchell ... scenic artist
Imogen Murray ... Graphic Design Assistant
Charlie Oldfield ... props dept assistant
Natalie Papageorgiadis ... assistant set decorator
Nick Parsons ... props trainee
Douglas Parsons-Perfilli ... dressing props daily
Lewis Peake ... concept artist
Tim Price ... trainee prop storeman
Natasha Reynell ... petty cash buyer
Mark Rudd ... dressing props
Matt Sargent ... Draper
Iveta Smidtaite ... Draughtsperson
Juan Tudela ... dressing prop daily
Manuel Vilaseca Vaya ... dressing props daily
Connor Webber ... greensman/stand-by greens

Sound Department 

Ulrika Akander ... Supervising sound editor
Rodrigo Andrade ... sound editor
Benjamin Darier ... adr mixer
Gary DeLeone ... foley mixer / m&e re-recording mixer
David S. Di Pietro ... re-recording mixer
Jesse Ehredt ... assistant sound editor
Brent Findley ... adr mixer / remote loop group mixer
Stephen Fitzmaurice ... re-recording mixer
James Gibb ... first assistant sound: second unit, additional dailies
Elizabeth King ... second assistant sound
Mitchell Kohen ... foley artist
Nathan Launchbury-Jones ... 2nd assistant sound: dailies
Angelo Palazzo ... sound designer
Billy Quinn ... sound mixer: second unit
Phil Stander ... sound trainee
Tim Surrey ... production sound mixer
Mike Tehrani ... ADR Mixer
Philip Walker ... 2nd assistant sound: dailies: second unit
Johnny White ... first assistant sound

Special Effects by 

Ben Ashmore ... special effects supervisor
Mark Wynne-Pedder ... special effects foreman

Visual Effects by 

Tara Acquesta ... visual effects producer
Juan Alvarez ... visual effects artist: technicolor vfx
Sean Amlaner ... senior compositor: Technicolor VFX
Alexander Breitfeld ... Groom TD: One of Us
Jake Bush ... visual effects artist
Earle Stuart Callender ... bidding producer: One of Us
Tim Christensen ... compositing supervisor: Technicolor VFX
Esme Coleman ... digital compositor
Tom Cowlishaw ... visual effects artist: one of us
Ruxandra Cristoiu ... compositor: one of us
Nicholas Cruz ... digital compositor
Karen Czukerberg ... visual effects executive: Netflix
Rupert Davies ... visual effects executive supervisor: One Of Us
Alex Drewett ... matchmove artist: One Of Us
Louis Falcon ... lead vfx data wrangler
Jenny Gauci ... Roto/Prep Supervisor: One of Us
Chetan Gaur ... visual effects
Zoe Geddes ... FX TD: One of Us
Alison Griffiths ... visual effects producer: one of us
Emmanuel Humbert ... digital matte painter
Sean Kachenmeister ... visual effects editor: Technicolor VFX
Joseph Madurski ... compositor: Technicolor VFX
Marco Masotti ... digital compositor
Alexandra Matacchieri ... visual effects coordinator
Brooke McGowan ... compositor: One of Us
Katherine Melville ... roto/prep artist: One of Us
Danielle Millington-Peck ... visual effects editor
Eroc Moralls ... visual effects artist
Guillaume Ménard ... digital compositor: One of Us
Christian Poullay ... matchmove artist: One of Us
Matthew Sherwood ... matchmove artist: one of us
Billy Stockwell ... visual effects artist
Nacho Thomas ... cg supervisor: One of Us
Victor Tomi ... visual effects supervisor: One Of Us
Yinglei Yang ... visual effects artist
Dara Edwards ... visual effects coordinator: Netflix (uncredited)
Andreas Feix ... digital compositor: One Of Us (uncredited)

Stunts 

Andrew Burford ... stunt double: jonathan bailey
Steve Dent ... stunt coordinator
James Pavey ... stuntdouble: Jamie Beamish

Camera and Electrical Department 

Peter Ayriss ... Drone Pilot / drone pilot
Nick Briggs ... still photographer
Christopher B Broomfield ... electrician: dailies
Leo Bund ... Steadicam & B Camera Operator
Euan Coe ... data manager
Josh Crisp ... electrician
Meg de Koning ... first assistant camera: dailies
Elhein De Wet ... b camera focus puller
Joshua Dempsey ... rigging gaffer
Charlie Doe ... electrician
Brandon Evans ... gaffer
Mike Foyle ... drone pilot
Axel Gillot ... camera trainee
Adam Harris ... gaffer: 2nd unit
Neil Hawkins ... second unit electrician
Peter Hodges ... a camera clapper loader
Peter Howard ... first assistant camera
Dan Huntley ... grip / second unit key grip
Sasha Imani ... camera trainee - b camera
Henriette Kristine Jacobsen ... electrician: dailies
Darren Johnson ... first assistant camera
Jack Knott ... electrician/2nd unit gaffer
Andrew Marsden ... b camera clapper loader
Rob McGregor ... b camera operator
Svetlana Miko ... trinity/steadicam, b camera operator
Alix Milan ... digital imaging technician
Ryan Monteith ... electrician / gaffer (studio segments)
Katya Nelhams-Wright ... Aerial Camera Operator
Dylan Newton ... grip b camera
Mark Nutkins ... 2nd Unit DOP
Niall Ogilvy ... lighting desk operator: dailies
David Rankin ... key grip
Sam Rawlings ... dailies
Dylan Saville ... grip trainee
Charlotte Scott-Gray ... C Camera Clapper Loader & Whistledown/2nd unit Clapper Loader
Aaron Shiels ... assistant grip
Andy Short ... best boy
David Verity ... electrician
Tim Woodcock ... digital image technician trainee

Casting Department 

Rosie Carter ... extras casting
Demitra Coulson ... extras casting
Cole Edwards ... casting associate
Lilly Hanbury ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Camille Adomakoh ... crowd costume daily
Cathryn Avison ... embroidery designer
Alex Baker ... costume department assistant
Tamsin Balcanquall ... costume trainee
Helen Beasley ... costume cutter
Jodie Bell ... costume maker
Jane Bogunovic ... costume maker
Mark Bouman ... costumer
Sam Brooke-Taylor ... crowd fitter
Lucy Brookes ... principal costume daily
Zoe Brown ... principal costume trainee
Lorraine Burn ... Costume Maker
Sophie Canale ... assistant costume designer
Helen Christie ... senior jewellery maker
Lorna Cook ... Principal set costumer
Ken Crouch ... costume supervisor
Niamh Cunningham ... Textile Artist
Daisy Curtis ... crowd standby
Jessica Davis ... costume maker
Anne T. Delaney ... crowd costume daily
Lucy Denny ... costume cutter
Maria Endara ... Costume Maker / Senior Costume Maker
Mark Erksine ... corset maker
Solveig Ferlet ... costume maker
Mathew Finnigan ... junior costume maker
Carlos Fontanarrosa ... crowd costumer
Margie Fortune ... assistant costume designer
Arron Glover ... gangsman trainee
Charlotte Gooding ... principal costume trainee
Carly Griffith ... assistant costume designer
Connor Hagerty ... Costume Gangsman
Pascha Hanaway ... costume coordinator
Kelsey Hare ... costume trainee
Dougie Hawkes ... assistant costume designer
Sarah Howson ... embroider
Sally James ... Principal Set Costumer
Jenny Jarvis ... costumer
Sophie Lambe ... Milliner
Emily Lancaster ... Costume Buyer
Jane Law ... various costumes
Diane Logel ... costume assistant
Kay Manasseh ... costume buyer
Lorenzo Mancianti ... jewellery head
Callum Martin ... Costumer
Gilly Martin ... alterations
Anthony McCartan ... costumer
Natasha McMahon ... trainee costume maker
Vonnie Meyrick-Brook ... costume maker
Maja Milisavljevic ... embellisher
Jenna Miller ... costume maker
Sanaz Missaghian ... Assistant Costume Supervisor
Ruth Mongey ... costume maker
Camille Moohan ... set costumer
Zoe Morris ... crowd costumer
April Nash ... Crowd costumer
Lauren Newberry ... principal costumer
Steve Paciello ... crowd wardrobe supervisor
Maria Elena Gomez Patino ... embellisher (as Maria Gomez)
Tim Perkins ... head tailor
Jessica Phillips ... principal set costumer
Tessa Phillips ... set costumer
Ingrid Polakovicova ... costume maker
Francis Ponisi ... alterations
Lucy Porter ... costume maker: alterations
Kevin Pratten ... wardrobe supervisor
Joshua Quinn ... assistant costume designer: New York
Mia Hope Radford ... costume standby / set costumer
Karolyn Reece ... senior costume maker
Eleanor Robinson ... costume maker
Melissa Rogula ... costume trainee
Nicola Sandford ... costume buyer
Bryony Satchell ... Costume Maker
George Sayer ... assistant costume designer
Poppy Skillman-Wilson ... Costume Design Assistant: principals
Geoff Slack ... chief embellisher
Hannah Smith ... costume maker
Izzy Stafford ... costume buyer
Deborah Tallentire ... costume cutter
Poonam Thanki ... jewellery assistant
Nancy Thompson ... costume buyer / costume workroom manager
Sadie Tilbury ... chief textile artist
Trethanna Trevarthen ... costume maker
Cecile Van Dijk ... costume cutter
Megan Wallace ... principal costume daily trainee
Meghan Warren ... trainee costume maker
Natasha Webb ... assistant costume coordinator
Vicky Westgarth ... jewellery assistant
Deborah Wilkins ... Alterations Trainee
Katie Rogers ... Principal Costume daily (uncredited)

Editorial Department 

Noelle Arias ... post-production coordinator
Pankaj Bajpai ... colorist
Ivy Hegelheimer ... on-line editor
Tristan Hey ... technical manager dailies
Gregg Lang ... colorist: dailies
Robb Raufus ... assistant editor
Katrina Reschke ... post-production assistant
Natsai Todd ... associate producer: Technicolor

Location Management 

Alison Baker ... location coordinator
Joshua Benedetti ... locations scout
Amy Kate Berriman ... Location Marshal
Curtis Burrell ... unit assistant
Flora Christian ... location assistant
Emma Collinson ... location scout
Arran Day ... location assistant
Caroline Dreesmann ... assistant location manager
Ziggy Gray ... Location Assistant: floor
Nardia Hall ... location scout
Mark MacRae ... unit manager
Kerry L. Matthews ... location assistant
Aleysha Minns ... studio unit manager
Anne Mouli Castillo ... location manager
Faye Newton ... location scout
Izzy Peters ... key floor location marshal
Sam Pickering ... assistant location manager
Dale Platt ... Location Marshal
Jade Tamzin Robertson ... location manager (as Jade Robertson)
David Seaton ... location scout
Samantha Stein ... location marshall
Paul Tomlinson ... supervising location manager
Stuart Wharton ... Location Marshal
Adriene Whitwell ... location scout
Lauren Wilkinson ... location assistant
Vicki Wilson ... assistant location manager

Music Department 

Sean Barrett ... orchestrator
Clare Batterton ... music editor
Sarah Bridge ... music supervisor / on camera music supervisor
Pierre Charles ... additional music
Matthew Chastney ... trailer music
Brittany DuBay ... music editor
Edward Farmer ... Conductor, Arranger
Jeff Gartenbaum ... recording engineer
Elliott Goldkind ... music editor
Forrest Gray ... additional music
Ginger Greaves ... music clearance
Khamani Hagood ... additional music
Benjamin Hoff ... orchestrator
Lesley Jackson ... music editor agent
Stephen Kaye ... Score Mixer
James Mcmillen ... arranger: producer additional music
Michael Dean Parsons ... composer: additional music
Alexandra Patsavas ... music supervisor
Peter Rotter ... music coordinator
Lara Somogyi ... harpist
Jamie Thierman ... orchestrator
Adam Levine ... musician (uncredited)

Script and Continuity Department 

Ana Garrido ... script supervisor: second unit
Helena Jung ... assistant script supervisor
Alex Kessie ... script coordinator
Amy McIntyre ... script supervisor
Debbie Shephard ... second unit script supervisor

Transportation Department 

Danny Brown ... Facilities captain
Mke Chauffeurs ... transportation captain (as Kevin Young) / transportation captain
Nikki Demetriou ... Minibus Driver
Barbara Maria Hauser ... transportation coordinator
Bruce Patel ... transport
Nitin Upadhyaya ... transport supplier

Additional Crew 

Jennifer Addo ... Production Assistant/Crowd PA / production assistant
Valerie Aragon ... assistant to producers
Heidi Ashton ... Assistant Choreographer
Lauren Beacham ... stand-in
Rae Benjamin ... Writer's Assistant
Nic Benns ... titles director
Jaz Blair-Edmund ... production secretary
Joe Blunt ... Rushes Runner
Emanuela Borruso ... travel and accomodation production assistant
Camilla Botterell-Race ... production supervisor
Barnaby Boulton ... director's assistant
Quinn Boyd ... production assistant
Mike Buchan ... Armourer
Caz Bennett Calaguas ... location marshal: dailies
Richard Carless ... marine coordinator
Tony Cavanagh ... Medic: Rehearsals
Jacqueline Crockett ... assistant accountant
Celeste Nusch Harper Davis ... floor runner
Sam Dent ... horse master
Charlie Doult ... payroll accountant
Caroline Dreesmann ... assistant location manager: Stowe
Alasdair Dykes ... Crowd PA
Amy Eglen ... location marshall
Abi Elliston ... crowd pa: dailies
Paul Fullerton ... Payroll Accountant
Matthew Fyson ... Armoury Coordinator
Mia Garfield ... crowd pa: dailies
Molly Gerth ... assistant to executive producer
Bridget Gonda ... additional floor runner
Hannah Greig ... etiquette advisor
Quentin Guiavarc'h ... additional crowd production assistant
Max Hatfield ... floor runner
Annabelle Hood ... key production assistant
James Hood ... Crowd PA: Dailies
Eba Islam ... Executive Producer's Assistant
Tally Kapadia ... assistant production coordinator
Jane Karen ... dialect coach
Eban Lewis ... floor runner: dailies
Debi Lindsay ... home economist
Andy Piers Morris ... water safety
Charlotte Morrison ... Producer's Assistant
Sarah Mulberge ... Executive Producer's Assistant / executive producer's assistant (as Sarah Ruemelin)
Jack Murphy ... choreographer
Etienne Newton ... Crowd PA
Enric Ortuno ... co-intimacy coordinator
Suman Pal ... payroll assistant
Emily Perry ... researcher
Sophie Pyecroft ... Dancers Agent
Hannah Segal ... Base PA / runner
Amber Rose Smith ... Crowd PA
Susie Coleridge Smith ... assistant production coordinator
Eric Sweeney ... Security
Lizzy Talbot ... intimacy coordinator
Sarah Turner ... stand In: phoebe dynevor (as Sarah Stanford)
Haydn Webb ... Horsemaster
Charlotte Dent ... horse master (uncredited)
Julie Goodchild ... Unit Medic (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed