Edit
The 27th Annual Tony Awards (1973) Poster

(1973 TV Special)

Full Cast & Crew

Directed by 

Clark Jones

Writing Credits (in alphabetical order)  

Hildy Parks

Cast (in credits order)  

Rex Harrison ... Himself - Host
Celeste Holm ... Herself - Host
Eddie Albert ... Himself - Presenter
Rossano Brazzi ... Himself - Presenter
Yul Brynner ... Himself - Presenter
Diahann Carroll ... Herself - Presenter
Sandy Duncan ... Herself - Presenter
Nanette Fabray ... Herself - Presenter
Helen Gallagher Helen Gallagher ... Herself - Presenter
Ken Howard ... Himself - Presenter
Paula Kelly ... Herself - Presenter
Alan King ... Himself - Presenter
Cleo Laine Cleo Laine ... Herself - Presenter
Michele Lee ... Herself - Presenter
Donna McKechnie Donna McKechnie ... Herself - Presenter
Jerry Orbach ... Himself - Presenter
Christopher Plummer ... Himself - Presenter
Walter Slezak ... Himself - Presenter
Alexis Smith ... Herself - Presenter
Tommy Steele ... Himself - Presenter
Peter Ustinov ... Himself - Presenter
Gwen Verdon ... Herself - Performer & Presenter
Rest of cast listed alphabetically:
Jack Albertson ... Himself - Nominee
Jane Alexander ... Herself - Nominee & Presenter
Maya Angelou ... Herself - Nominee
A.J. Antoon A.J. Antoon ... Himself - Winner
Alan Arkin ... Himself - Nominee
Boris Aronson Boris Aronson ... Himself - Nominee
Martin Aronstein Martin Aronstein ... Himself - Nominee
Ian Calderon Ian Calderon ... Himself - Nominee
Len Cariou ... Himself - Nominee
Vinnette Carroll Vinnette Carroll ... Herself - Nominee
Gower Champion ... Himself - Nominee
Annie Cordy ... Herself
Leora Dana ... Herself - Winner
Colleen Dewhurst ... Herself - Nominee
Patricia Elliott ... Herself - Winner
Jules Fisher Jules Fisher ... Himself - Winner
Bob Fosse ... Himself - Winner
Hermione Gingold ... Herself - Nominee
Micki Grant Micki Grant ... Herself - Nominee
Laurence Guittard Laurence Guittard ... Himself - Nominee
Julie Harris ... Herself - Winner
Katherine Helmond ... Herself - Nominee
Barnard Hughes ... Himself - Nominee
Wilfrid Hyde-White ... Himself - Nominee
George S. Irving ... Himself - Winner
David Jenkins David Jenkins ... Himself - Nominee
Glynis Johns ... Herself - Winner
Patsy Kelly ... Herself - Nominee
Florence Klotz Florence Klotz ... Herself - Winner
John V. Lindsay ... Himself - Winner
Peter Link Peter Link ... Himself - Nominee
John Lithgow ... Himself - Winner
Avon Long ... Himself - Nominee
Santo Loquasto Santo Loquasto ... Himself - Nominee
John McMartin ... Himself - Nominee
Jason Miller ... Himself - Winner
Ruth Mitchell Ruth Mitchell ... Herself - Audience Member
Hayward Morse ... Himself - Nominee
Robert Morse ... Himself - Nominee
Tharon Musser Tharon Musser ... Herself - Nominee
Leland Palmer ... Herself - Nominee
Joseph Papp Joseph Papp ... Himself - Winner
Brock Peters ... Himself - Nominee
Gilbert Price Gilbert Price ... Himself - Nominee
Harold Prince ... Himself - Winner
Ann Reinking ... Herself - Performer
Debbie Reynolds ... Herself - Nominee
Marcia Rodd ... Herself - Nominee
Neil Simon ... Himself - Nominee
Stephen Sondheim ... Himself - Winner
Paul Sorvino ... Himself - Nominee
Melvin Van Peebles ... Himself - Nominee
Ben Vereen ... Himself - Performer & Winner
Tony Walton ... Himself - Winner
Hugh Wheeler Hugh Wheeler ... Himself - Winner
Kathleen Widdoes Kathleen Widdoes ... Herself - Nominee
Penelope Windust ... Herself - Nominee
Maria Pogee Maria Pogee ... Dancer (uncredited)

Produced by 

Alexander H. Cohen ... executive producer
Roy A. Somlyo ... associate producer

Art Direction by 

Robert Randolph

Costume Design by 

Alvin Colt

Makeup Department 

Joe Cranzano ... makeup artist
Joe Tubens ... hair stylist

Production Management 

Jerry Adler ... production supervisor
Chris Evans ... production manager: Europe
Loy Nilson ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Enid Victor ... associate director

Sound Department 

Abraham Kaback ... sound
Jack Kelly ... sound
Bob Liftin ... sound consultant (as Robert Liftin)

Camera and Electrical Department 

Thomas Fitzgerald ... lighting consultant
Everett Melosh ... lighting director

Costume and Wardrobe Department 

Stravropoulos ... gown: Miss Holm
Patricia Zipprodt ... costumes: Pippin

Editorial Department 

Mike Michaels ... video

Music Department 

Elliot Lawrence ... musical director
John Morris ... arrangements

Other crew 

Alisa Adler ... production coordinator
Sydney Andrews ... stage manager
Margery Beddow ... assistant choreographer
Dave Eschelbacher ... production services (as David Eschelbacher)
David Goldberg ... production services
Seymour Herscher ... associate manager
Tony Mordente ... choreographer
Rita Moriarty ... assistant to the producer
Murdock Pemberton ... stage manager

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed