Edit
Max Steel (2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stewart Hendler

Writing Credits  

Christopher L. Yost ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ben Winchell ... Max McGrath
Josh Brener ... Steel (voice)
Maria Bello ... Molly McGrath
Andy Garcia ... Dr. Miles Edwards
Ana Villafañe ... Sofia Martinez
Mike Doyle ... Jim McGrath
Phillip DeVona ... Harkins
Billy Slaughter ... Murphy
Al Mitchell ... Dr. Smith
Lawrence Kao ... Dr. Lee
Brett Gentile ... Mr. Quinn
Jahnee Wallace Jahnee Wallace ... Student / Thirsty Kid
Avis-Marie Barnes ... Ms. Bernardo
Brandon Larracuente ... Attentive Kid
Clayton Frey ... Punk
Megan Hayes ... Stalled Car Woman
Elizabeth Faith Ludlow ... Agent Kat Ryan (as Elizabeth Ludlow)
Will Milvid ... Freshman
Adam Poole ... Control Room Operator
Devin McGee ... Scientist #2
Evan Blakeman Evan Blakeman ... NTEK Agent
Asha David Asha David ... NTEK Agent
Adam Gilbride Adam Gilbride ... NTEK Agent
Tim Greene Tim Greene ... NTEK Agent
Richard Wes Howren Richard Wes Howren ... NTEK Agent (as Richard Wesley Howren)
Khiry Huggins Khiry Huggins ... NTEK Agent
Brett Kelley Brett Kelley ... NTEK Agent
Danielle Levingston Danielle Levingston ... NTEK Agent
Brigham McNeely ... NTEK Agent
Michael Mercaldi ... NTEK Agent
Nicholas Muhar Nicholas Muhar ... NTEK Agent
Mona Parks Mona Parks ... NTEK Agent
Jazmine Torrez Jazmine Torrez ... NTEK Agent
Ashley McMenamin Ashley McMenamin ... Baby Max McGrath
Emily McMenamin Emily McMenamin ... Baby Max McGrath
Rest of cast listed alphabetically:
Lontrell Anderson ... Bully (uncredited)
Rochelle Aycoth Rochelle Aycoth ... Pedestrian (uncredited)
Brad Billups Brad Billups ... Bully (uncredited)
Mary Christina Brown ... NTEK Agent (uncredited)
Noah Clevenger Noah Clevenger ... Bully (uncredited)
Caleb Wayne Glover Caleb Wayne Glover ... Student (uncredited)
Emily Grealish Emily Grealish ... Popular Girl (uncredited)
Megan Grealish Megan Grealish ... Student (uncredited)
Clare Halstead ... Girl on Date (uncredited)
Bailey Ingersoll Bailey Ingersoll ... High School Student (uncredited)
Kari Jauch Kari Jauch ... High School Student (uncredited)
Kimi Jauch Kimi Jauch ... High School Student (uncredited)
Julionne Johnson Julionne Johnson ... Student (uncredited)
Nachele Johnson Nachele Johnson ... Student (uncredited)
Kyle Martinez Kyle Martinez ... Student / Skater (uncredited)
Kaitlyn McCarthy Kaitlyn McCarthy ... Popular Girl (uncredited)
Amijah McEachern Amijah McEachern ... Student (uncredited)
Briana Morell Briana Morell ... Student (uncredited)
Gabrielle Morell Gabrielle Morell ... Student (uncredited)
Niyi Oni ... NTEK Agent (uncredited)
Ebony Wilson Ebony Wilson ... Air Force Officer (uncredited)

Produced by 

Charlie Cohen ... executive producer
Emerson McLean Davis ... associate producer (as Emerson Davis)
Megan Ellstrom ... associate producer
Kris Fogel ... associate producer (as Kristopher Fogel)
David Grace ... co-producer
Bill O'Dowd ... producer
Julia Pistor ... producer
Javier Riera ... co-executive producer
Sarah Landman Serafini ... co-producer (as Sarah Landman)
Steve Soffer ... executive producer
David Voss ... executive producer
Doug Wadleigh ... executive producer

Music by 

Nathan Lanier ... (music by)

Cinematography by 

Brett Pawlak ... director of photography

Film Editing by 

Michael Louis Hill ... (edited by)

Casting By 

Manny Arca
Rich Delia
Tara Feldstein ... casting director: North Carolina

Production Design by 

William O. Hunter

Art Direction by 

Richard Bloom
Yair Reszczynski

Costume Design by 

Allison Leach

Makeup Department 

Susan Buffington ... key hair stylist
Sandra S. Orsolyak ... makeup department head (as Sandra Orsolyak-Allen)
K.G. Ramsey ... hair stylist: Mr. Garcia (as KG Ramsey)
Holly Sago ... key makeup artist
Joan Shay ... hair department head
Tonya Johnson ... makeup artist (uncredited)
Teresa Vest ... makeup department head: Los Angeles (uncredited)
Tinka White ... additional hair (uncredited)

Production Management 

Jeff L. Anderson ... production supervisor
Larry Ferguson Jr. ... post-production supervisor
David Grace ... unit production manager
Kelly McCarthy ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Scott Hardwick ... second second assistant director
Todd Hilyard ... first assistant director
Casey Mako ... second assistant director
Larnell Stovall ... second unit director
Richard E. White ... second assistant director

Art Department 

Lorie Arms ... property master: additional photography
Lee Bailey ... art department intern / art deptartment pa
Ian Breslerman ... set dresser
Dianne Chadwick ... graphic designer
Kelton Cram ... concepts artist
Keith Darwin ... charge scenic artist
Kevin Dick ... key greensman
Ron Dick ... foreman
Beejay Grob ... construction buyer
Michael J. Hall ... construction coordinator
Barbara Efthymiou Harris ... art coordinator
Frances Lynn Hernandez ... art department assistant
Kory Ison ... construction utility
Anson Jew ... storyboard artist
Jay Jones ... construction utility
Lizzy Jane Klein ... researcher
Otto Lindsey ... set dresser
Tom Morgan ... storyboard artist
Gary Naylor ... general foreman
Andrea Onorato ... set designer
Tim Pope ... set/props buyer
Richard Poulain ... storyboard artist
Dewey Preast ... property assistant
James Rosenthal ... property master
'Jungle Jim' Shaughnessy ... leadman
Gloria Shih ... concept artist
Bryan Staerkel ... props
Joe Watson ... Paint Utility
Dana White ... on set dresser
Michael Williamson ... assistant property master (as Jason Williamson)

Sound Department 

Aziz Acar ... dubbing director
Wade Barnett ... adr supervisor: adr editor
Nicholas Cochran ... sound effects editor
Chris David ... re-recording mixer
Robert Dehn ... sound studio manager
Art Espinosa ... assistant sound editor
Kris Fenske ... sound designer
James Fonnyadt ... sound designer
Adam Johnson ... epk sound mixer
James T. Jones ... sound utility
Bob Kellough ... sound designer
Greg Mauer ... foley mixer
Eric Offin ... supervising sound editor
Carl Rudisill ... sound mixer
Victoria Rose Sampson ... dialogue editor

Special Effects by 

Ian Akin ... special effects foreman: set
Aaron John Failing ... special effects technician
Damian Fisher ... mold shop supervisor
Wesley R. Hardee ... special effects technician
Allan Magled ... visual effects supervisor
Steven Munson ... special effects pre-production
Jehan Purcell ... special effects assistant
William Purcell ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Olivia Adams ... art department assistant technical director
Brian Adler ... executive producer: Gentle Giant Studiosg
Ryan Andersen ... visual effects editor: shade vfx
Jeff Atherton ... visual effects producer: Hydraulx
Mark Anthony Austin ... Previsualization Artist: Third Floor (as Mark Austin)
Charles Baden ... compositor
Karina Benesh ... production coordinator
Andres Berkstein ... lead td
Jourdan Biziou ... previsualization artist The Third Floor
David Bohorquez ... previsualization artist The Third Floor
Neal Bradshaw ... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
Tony Cabrera ... previsualization artist The Third Floor
Nicolas Cadorette Vigneau ... visual effects supervisor
John Caldwell ... previsualization editor The Third Floor
Trenton Cassamalli ... digital artist: texture artist
Jeffrey Chan ... digital compositor: Soho VFX
Cj Cole ... visual effects coordinator: Hydraulx
Nolan Conrad ... compositor
Jason Cooper ... vfx editor
Marlis Coto ... digital compositor
Karl Coyner ... digital effects supervisor: shade vfx
Colin Cromwell ... previsualization artist The Third Floor
Cory Darough-Hardekopf ... Digital Modeler
Eric Digilov ... previsualization artist The Third Floor
Nadav Ehrlich ... animation supervisor: Soho VFX
Jordan Emerick ... previsualization artist The Third Floor
Nathan Englbrecht ... digital lighting artist
John Fielding ... previsualization artist The Third Floor
Monica Forouzesh ... previs production coordinator The Third Floor
Michael Gaiser ... visual effects artist
Pätrick Gehlen ... previsualization artist The Third Floor
Nick Ghizas ... visual effects coordinator
Bryan Godwin ... visual effects supervisor: shade vfx
Trevor Goring ... Storyboard Artist the Third Floor
Joshua Hagley ... 3d artist (as Josh Hagley)
Matt Hansen ... visual effects artist
Daniel Heder ... previsualization artist The Third Floor
Stewart Hendler ... visual effects
Amanda Hollingworth ... digital compositor
Beau Janzen ... visual effects artist: Shade VFX
Hanjoo Jeong ... senior dynamic artist
Tyler Jones ... modeler: Hydraulx
Sean Kalra ... compositor
Harimander Singh Khalsa ... compositing supervisor: shade vfx
Filip Kicev ... 3d artist
Shira Mandel Kluger ... compositor (as Shira Mandel)
Allie Koppel ... previsualization accountant The Third Floor
Leanna Kruse ... visual effects coordinator: Soho VFX
Caroline Labrie ... animator
Sun Lee ... senior matte painter: Hydraulx
Paul Lemeshko ... vfx technical director
Michael D. Leone ... visual effects producer
George Longo ... previsualization artist The Third Floor
Xi Luo ... digital compositor
Eric Mancha ... visual effects artist
Corey Mayne ... digital compositor
Eric McAvoy ... lead compositor
Kelly McCarthy ... production manager: Soho VFX
Michael Means ... matchmove artist
Daniel Mellitz ... compositor
Charlotte Nelson ... previs production manager The Third Floor
Chun Seong Ng ... modeling supervisor: Hydraulx
Marcin Nikiforuk ... matte painter
Motoki Nishii ... previsualization artist The Third Floor
Molly Pabian ... digital effects producer: Shade VFX
Jongwon Pak ... fx artist
Matt Pearson ... fx technical director
Victor Perez ... animator
Yash Polke ... effects technical director
Vasisht Ramachandran ... senior lighter: Soho VFX
Jennifer Renaud ... production coordinator
Matthew Riche ... 3d artist
John Riddle ... technical director: shade vfx
Pearce Roemer ... visual effects editor
Karl Rogovin ... effects technical director: ShadeVFX
Kingsley Rothwell ... in-house digital compositor
Steve Sayer ... visual effects artist
Stefan Schneider ... digital modeler
Eric Schoellnast ... visual effects artist
Keith Sellers ... visual effects supervisor: Soho VFX
Joel Sevilla ... cg supervisor
Kerry Shea ... Previs Producer
Kazumasa Shibata ... digital compositor
Patrick Smith ... previs supervisor The Third Floor
Rick Smith ... digital compositor: Soho VFX
Nic Spier ... digital artist: shade vfx
Carl Stern ... compositor
Moshe Swed ... matchmove artist: shade vfx
Sarah Swick ... visual effects producer / visual effects producer: Soho VFX
Mike Terrigno ... digital compositor
Jason Thielen ... previsualization artist The Third Floor
Natalie Thorsley ... texture artist (as Natalie Conliffe)
Jeff Tong ... modeling/matchmoving: Soho VFX
John Treusch ... visual effects artist
Philip Trieu ... visual effects artist
David Van Dyke ... president: shade vfx
Gabriel Vargas ... cg supervisor: shade vfx
Adrian R. Walker ... visual effects coordinator
Ben Warburton ... digital compositor
Chris Wells ... visual effects supervisor
Greg Winhall ... 3d artist
Andrew Winters ... 3d artist
Paul Wojdylo ... lighting artist
Sunny Wong ... digital compositor
Mark Edward Wright ... visual effects editor: Hydraulx
Savvas Thomas Yiannoulou ... vfx set production assistant
Michael Zavala ... digital production manager: hy*drau"lx vfx

Stunts 

Keir Beck ... utility stunts
Morgan Benoit ... stunt double: Dread
Mary Christina Brown ... stunts
Kevin Cassidy ... stunt rigger
Jared S. Eddo ... stunt rigger
Matt Emig ... stunt pre-viz
Dante Ha ... stunt performer (as W. Dante Ha)
Daniel Hargrave ... stunt performer
Toby Holguin ... utility stunts
Ben Jenkin ... stunt performer
Ben Jensen ... key stunt rigger
Keith Long ... stunt rigger
Emmanuel Manzanares ... fight team / stunt pre-viz
Brigham McNeely ... stunt performer (stunts)
Dino Muccio ... stunt performer
Haley Nott ... stunt double: Ana Villafane
Shaun Paul Piccinino ... stunts
Vlad Rimburg ... fight team / previz action design
Cale Schultz ... stunt rigger
Jimmie Lee Sessoms ... stunt rigger
Remington Steele ... stunt rigger
Daniel Stevens ... stunt performer
Larnell Stovall ... fight choreographer / stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Christopher Arata ... camera operator / director of photography: second unit
Darwin Brandis ... media manager
Jim Bridges ... still photographer
Joy Britt ... lighting technician
John Ferguson ... gaffer
William Hand ... second assistant "a" camera
Chris Jadick ... rigging gaffer
John Jernigan ... electrician
Scott Johnson ... helicopter camera operator
Kevin Knotts ... helicopter pilot: camera helicopter
Chris Koch ... a camera: dolly grip (as Christopher Koch)
Jon Ladd ... gaffer: second unit
Charles Laughon ... video playback
Grg Magidow ... first assistant camera
Jonathan McKeown ... electrician
Travis Middaugh ... rigging electric
Korey L. Owens ... aerial camera technician
Nick Perez ... electrician (day player)
Paul Poleski ... lamp operator
Robert M. Powell ... best boy grip
Dave J. Ross ... camera pa
R. Michael Sasser ... grip: day player
Nito Serna ... first assistant camera: b camera
Darrell B. Sheldon ... camera operator
John Slade ... technocrane technician
Zach Smart ... second assistant camera
Paige Thomas ... camera operator
Dylan Trivette ... epk & behind the scenes
David Troutman ... best boy electric

Animation Department 

Jim Charmatz ... character design
Hayley Fromstein ... animator
A.J. Gillespie ... animator
Michael Halley ... animator
David Herfindahl ... senior cgi animator
Brandon Tinney ... animator

Casting Department 

Christian Bustamante ... casting assistant
Ashley Nguyen DeWitt ... casting associate (as Ashley Nguyen)
Tara Feldstein ... casting: North Carolina
Carroll Day Kimble ... casting: the voice of Steel / voice casting
Chase Paris ... casting: North Carolina
Marty Siu ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Berfin Ataman ... assistant costume designer
Casey Crespo ... seamstress
Meredith Jackson ... costume production assistant
Clayton Martinez ... Specialty Costume: Legacy FX
Kacie McManus ... costume assistant (as Kacie Mcmanus)
Michaell Keith Taylor Jr. ... key costumer (as Keith Taylor)

Editorial Department 

Darcy Arthurs ... dailies producer
Matt Blackshear ... digital intermediate editor
Derek Eby ... digital intermediate producer
Monique Eissing ... digital intermediate finishing artist
Katie Fellion ... digital intermediate supervisor
Sam Gailey ... post-production coordinator
Devon Meadows ... digital intermediate assist
Matthew Olson ... colourist assistant: resolve 9 / dailies sync: avid
Pearce Roemer ... first assistant editor
Elliott Traeger ... assistant editor
Veronica Veitia ... post-production coordinator
Ian Vertovec ... digital intermediate colorist

Location Management 

Quinn Blake ... location assistant
E. Michael Hewett ... location manager
Kasey Kiser ... key assistant location manager
Thomas Parris ... locations scout
John Birchall ... locations pa: day player (uncredited)
J.C. Salter ... additional location assistant: day player (uncredited)

Music Department 

Ryan Huntley Andrews ... trailer music
Steve Wilder Blumenthal ... composer assistant / composer: additional music
Daniel Kresco ... score mixer
Erich Lee ... composer trailer music
Ian Mohr ... composer assistant / composer: additional music
Karen Whipple ... vocalist (as Karen Whipple Schnurr)

Script and Continuity Department 

LeAnne Mims ... script supervisor: second unit
Jennifer Opresnick ... script supervisor

Transportation Department 

Donald Binder ... fuel truck driver
Kim Smallwood ... dot coordinator
Tim J. Walters ... transportation coordinator

Additional Crew 

Christopher Ambrossio ... assistant: Stewart Hendler, prep
Sean Balogh ... second assistant accountant
Dan Barentine ... assistant: Maria Bello (as Daniel L. Barentine)
Lisa Berridge ... production assistant
Rebecca Bibb ... assistant: William O'Dowd
Mark Cayton ... armorer
Kimberley Christie ... Craft Service Assistant
Dana Cohen ... caterer
Charley Coleman ... armorer
Colin Conners ... additional set production assistant
Adam Crosswhite ... production assistant
Elizabeth A. Dennis ... production coordinator
Karen Marls Dinwiddie ... first assistant accountant
Stacee Disko ... production assistant: video playback
Brett Feibusch ... assistant: Stewart Hendler, prep
Talia Goldman ... International Sales
Jon Gottlieb ... assistant: William O'Dowd
Randy Grazio ... stand-in: Andy Garcia
David Hickey ... payroll accountant
Corey L. Howard ... key set production assistant
Bailey Ingersoll ... stand-in: Sofia
Buddy Knotts ... aerial coordinator
Joanna Lamb ... marketing & promotions
Vikki Lewis ... Key Craft Service
Melanie Lowe ... production coordinator
Wills Maxwell Jr. ... accounting clerk
Ash McGuire ... assistant: Stewart Hendler
Kimberly Auron McKeown ... basecamp production assistant (as Kimberly H. Auron)
Brian Nitzkin ... business affairs/legal
Miles Painter ... assistant: Julia Pistor, prep
Marilyn Penn-Lindley ... post production accountant (as Marilyn Penn)
Alexandros Potter ... finance executive: IM Global
Teale Sperling ... assistant: Julia Pistor
Patricia Story ... unit publicist
Steve Swisher ... additional set production assistant
Aaron Lee Syrett ... film commissioner
Lauren E. Taylor ... production assistant
Zack Torres ... production assistant
Lesley Wise ... for: Ingenious Media
Thomas Jones Wortham ... production assistant (as Tj Wortham)
John 'Duke' Duquesnay ... studio manager: Hydraulx VFX (uncredited)

Thanks 

Michael J. Hall ... in memory of (as Michael June Hall)
Johnny Saras ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed