Edit
"The Pacific" Peleliu Airfield (TV Episode 2010) Poster

(TV Mini-Series)

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tony To

Writing Credits (WGA)  

Bruce C. McKenna ... (written by) and
Laurence Andries ... (written by) and
Robert Schenkkan ... (written by)
 
Robert Leckie ... (based in part on the book "Helmet for My Pillow") and
Eugene Sledge ... (based in part on the book "With the Old Breed") (as Eugene B. Sledge) and
Chuck Tatum ... (additional material from "Red Blood, Black Sand" by) and
Eugene Sledge ... (additional material from "China Marine" by) (as Eugene B. Sledge)

Cast (in credits order)  

James Badge Dale ... PFC Robert Leckie
Joseph Mazzello ... PFC Eugene Sledge (as Joe Mazzello)
Jon Seda ... Sgt. John Basilone (credit only)
Linda Cropper Linda Cropper ... Mary Frank Sledge
Brendan Fletcher ... PFC Bill Leyden
Leon Ford ... 1st Lt. Edward 'Hillbilly' Jones (as Leon Willem Ford)
Scott Gibson ... Capt. Andrew Haldane
Ashton Holmes ... PFC Sidney Phillips
Rami Malek ... PFC Merriell 'Snafu' Shelton
Martin McCann ... Cpl. R.V. Burgin
Toby Leonard Moore ... 2nd Lt. Stone
Keith Nobbs ... PFC Wilbur 'Runner' Conley
Conor O'Farrell ... Dr. Sledge
Gary Sweet ... Sgt. Elmo 'Gunny' Haney
Dylan Young ... PFC Jay De L'eau
Warwick Allsop Warwick Allsop ... Doctor (as Warwick Allsopp)
André de Vanny ... Crazy Marine
Lia Fisher Lia Fisher ... Rose
James Gaylyn ... Tee
Richard Huggett ... Maj. Coyle
Alexander Kelvy Alexander Kelvy ... Pvt. Daniels
Jacob Kyriakidis Jacob Kyriakidis ... Radio Man
Andrew Lees ... PFC Robert Oswalt
Adam Lubicz Adam Lubicz ... Amtrac Driver
Pascal Mercay Pascal Mercay ... Battalion Operations Officer
Gareth Rickards ... Wounded Lieutenant
Rest of cast listed alphabetically:
Sebastian Bertoli Sebastian Bertoli ... Marine (uncredited)
Byron J. Brochmann ... US Marine - B Corps (uncredited)
Joshua Chilcutt Joshua Chilcutt ... US Marine (uncredited)
Matthew Cohen ... Mortar Team #1 (uncredited)
Richard Davine Richard Davine ... US Marine / Australian Soldier (uncredited)
Tom Hanks ... Narrator (voice) (uncredited)
Ross Hubbard Ross Hubbard ... Marine (uncredited)
Shinji Ikefuji ... IJA Officer (uncredited)
David Keresztes David Keresztes ... Mortar Marine (uncredited)
Dennis Kreusler Dennis Kreusler ... Chaplain (uncredited)
Callan Lewis Callan Lewis ... US Marine (uncredited)
David Ludlow ... Pvt. Lil'One (uncredited)
Chris Milligan ... Marine (uncredited)
James Straiton James Straiton ... Marine (uncredited)
Dylan Watson ... Womack's Assistant (uncredited)
Andrew Wragg Andrew Wragg ... Wounded Soldier (uncredited)

Produced by 

Jonathan Brytus ... associate producer
Gary Goetzman ... executive producer
Tom Hanks ... executive producer
Jennifer Jackson ... associate producer
Eugene Kelly ... co-executive producer
Miura Kite ... co-producer
Todd London ... producer
Cherylanne Martin ... producer
Bruce C. McKenna ... co-executive producer
April Nocifora ... associate producer
George Pelecanos ... co-producer
Kirk Saduski ... co-producer
Robert Schenkkan ... co-producer
Steve Shareshian ... producer (as Steven Shareshian)
Steven Spielberg ... executive producer
Tony To ... co-executive producer
Timothy Van Patten ... supervising producer (as Tim Van Patten)
Graham Yost ... co-executive producer

Music by 

Blake Neely
Geoff Zanelli
Hans Zimmer

Cinematography by 

Remi Adefarasin ... director of photography

Film Editing by 

Edward A. Warschilka

Casting By 

Jennifer Euston ... casting director: New York
Christine King
Meg Liberman
Cami Patton
Suzanne Smith ... casting director: UK

Production Design by 

Anthony Pratt

Art Direction by 

Scott Bird
Damien Drew ... studio art director
Richard Hobbs ... supervising art director
Dominic Hyman ... supervising art director
Jeffrey Thorp

Set Decoration by 

Rolland Pike
Lisa Thompson

Costume Design by 

Penny Rose

Makeup Department 

Simone Albert ... hair stylist / makeup artist
Arthur Ayoub ... extras hair stylist
Jason Baird ... prosthetics designer / prosthetics supervisor
Howard Berger ... special makeup effects artist
Jac Charlton ... prosthetic makeup artist
Robert Charlton ... prosthetics makeup
Charmaine Connelly ... prosthetic makeup artist
Rick Connelly ... prosthetic makeup artist
Louise Coulston ... hair stylist / makeup artist
Nadia Cowell ... hair stylist / makeup artist
Michael Deak ... makeup shop supervisor: KND EFX Group Inc.
Toni Ffrench ... makeup supervisor
Sean Genders ... on-set prosthetics supervisor
Michael Henry ... special effects makeup
Anna Karpinski ... hair stylist / makeup artist
Anita Lowe ... key hair stylist
Greg Nicotero ... key special makeup effects supervisor (as Gregory Nicotero)
Paul Smits ... assistant makeup artist
Zeljka Stanin ... additional department head makeup
Brydie Stone ... hair technician
Chiara Tripodi ... key department head hair designer / key head makeup designer
Kevin Wasner ... sculptor: KNB FX Group, Inc
Erica Wells ... senior hair artist / senior makeup artist

Production Management 

Brendon 'Moose' Boyd ... unit manager
Cherylanne Martin ... unit production manager
Lesley Parker ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Betty Fotofili ... second second assistant director
Jeremy Grogan ... second assistant director
Tim Lion ... additional third assistant director
Toby Pease ... first assistant director
Andrew Power ... first assistant director: vfx unit
Joshua Watkins ... third assistant director

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... construction coordinator
Beau Addison ... swing gang
Marko Anttonen ... draftsperson
Luis Azevedo ... stagehand
Ben Barber ... buyer/set dresser
Benjamin Barber ... buyer/dresser
Raymond Barry ... Sculptor
Di Biris ... buyer/dresser
Jason Bond ... construction leading hand
Patrick Bourchier ... swing gang
Simon Bowland ... senior propmaker
Winston Brearley ... stagehand
Lisa Brennan ... assistant property mistress
Brenden Barry Brown ... metal worker
Wendy Buick ... graphic artist
Graeme Callander ... storyboard artist
Vanessa Cerne ... buyer/dresser
Jake Collier ... head craftsman
Ben Corless ... construction: 21C
Alex Cowdery ... swing gang
Hayden Crowther ... stagehand
Benoit Giraud De Chausse ... dresser: ship set
Linus Devenish ... leading stagehand
Marie-Pierre Dugrenier ... draftsperson
Terence Patrick Facer ... webber
Tarquin Faggetter ... swing gang
Adele Flere ... buyer/dresser
Ashley Fraser ... assistant buyer/dresser
Denise Goudy ... buyer/dresser
Chris Hand ... greens foreman (as Christopher Hand)
Christopher Haren ... senior propmaker
Nick Hartigan ... buyer/dresser
Max Haymes ... creative buyer
Amanda Houghton ... webber
Daifydd Humphries ... construction rigger
Ineke Hutter ... buyer
Peter Keeble ... leadman: swing gang set decoration
Honi Keller ... buyer/dresser
Anita King ... props buyer
Michael Kissane ... prosthetic co-ordinator
Michael Klug ... props coordinator
Tymek Koman ... swing gang
Marcus Lewis ... set builder: second-in-command
Marian Long ... buyer/dresser
Matthew Love ... supervising set builder
Damian Lund ... set dresser
Tim Lyall ... set decorating coordinator
Annette Mackie ... conceptual artist (as Annette Vandenberg)
Kacy Magedman ... art department coordinator (as Kacy Lyn Magedman)
Janine Marshall ... set painter
Suza Maybury ... property mistress
Simon McCutcheon ... assistant art director
Corey McDonald ... head of department stagehand
Patrick Floyd Meade ... prop manufacturing supervisor
Jim Millett ... assistant art director
Luisa Mitchell ... props buyer
Robert Molnar ... buyer/dresser
Shannon Montey ... webber
Beau Munari ... construction runner
Ross Murdoch ... h.o.d construction locations
Jane Murphy ... assistant set decorator
James Naylor ... swing gang
Melinda Neoh ... construction buyer
Rangimana Nia ... construction rigger
Brian Nickless ... assistant art director
Dean Norman ... stand-by set builder
Michael O'Sullivan ... on-set dresser (as Mick O'Sullivan)
Adrienne Ogle ... standby props
Janie Parker ... assistant set decorator: ship set
Slavko Peraic ... props buyer
Nick Pledge ... senior propmaker
Andrew Powell ... set designer
Lawrence Prodan ... dresser: ship set
Stephanie Quick ... art department production assistant
Kim Reed ... buyer/dresser
Colin Robertson ... assistant set decorator
Cameron Ross ... supervising set builder
Jonathan S. Rudnick ... assistant property master
Peter Ruggieri ... construction rigger
Peter Russell ... assistant art director
Aen Saalfield ... action vehicles coordinator
Steven Sallybanks ... scenic artist
Thomas Salpietro ... assistant set dresser
Kate Saunders ... assistant armourer / assistant props
Helen Saxton ... buyer/dresser
Andy Schoneberg ... art department
Johnny Sella ... set finisher
Jolyon Simpson ... stand-by painter (as Jol Simpson)
Lachlan Snell ... props buyer
Josef Stanley ... leading stagehand
Jimm Stark ... prosthetic technician (as James Stark)
Jeff Sturm ... swing gang
Brent Tasker ... greens stand-by
Mark Robert Taylor ... art department coordinator
Natalie Taylor ... art department accountant
Josh Tonkin ... stagehand
Eugene Urmenyhazi ... construction rigger
Timothy Vagg ... swing gang
Ron Wallekers ... Greens 2IC
Kevin Wasner ... art department
Jack Weatherley ... stagehand
Nathan Wentworth ... props runner
John Wheaton ... art department
Amanda Williams ... dresser: ship set (unconfirmed) / props buyer
Tony Williams ... assistant art director: ships
Michael Wolff ... painter
Mitchell Wood ... assistant stand-by props
Dillon Yeats ... assistant standby props
Brendan Zachariah ... leading hand
Vaso Babic ... set plasterer (uncredited)
Ben Gill ... carpenter (uncredited)
John Jones ... prop maker (uncredited)
Damian Lund ... set decorator swing (uncredited)
Tom Scott ... rigger (uncredited)
Courtney J. Webb ... assistant to production designer (uncredited)

Sound Department 

Ron Bedrosian ... adr mixer
Tom Bellfort ... supervising sound editor
Benjamin L. Cook ... supervising sound effects editor
Patrick Cusack ... assistant sound editor
Marc Fishman ... re-recording mixer
Fabrice Galli ... adr assistant
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Nick Godkin ... sound assistant
Daniel S. Irwin ... adr editor / dialogue editor
Daniel J. Leahy ... re-recording mixer
Charles Maynes ... sound effects editor
Michael Minkler ... re-recording mixer
Christopher Moriana ... foley artist
Ralph Ortner ... adr mixer
Michelle Pazer ... dialogue editor
Liesl Pieterse ... adr mixer
Andrew Ramage ... sound recordist
Stephen P. Robinson ... sound effects editor
Katherine Rose ... foley artist (as Katie Rose)
Dean Ryan ... boom operator / sound recordist: second unit
Dean St. John ... adr mixer
Greg Steele ... adr mixer (as Gregg Steele)
John C. Stuver ... dialogue editor
Jody Thomas ... foley artist
Greg Townsend ... sound mixing recordist
Waldo Valenzuela ... dubbing re-recording mixer
Paul Vitolins ... adr recordist
David Weisberg ... adr mixer
David Williams ... adr editor / dialogue editor
Andy Wright ... adr mixer
Rick Gould ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Sam Abbott ... special effects technician
Kerry Achurch ... senior special effects technician
Jaremy Aiello ... art department: KNB EFX Group
Peter Armstrong ... senior special effects technician
Genevieve Bevan-John ... special effects technician
Jack Bricker ... hair supervisor
Patrick Carmiggelt ... special effects technician
Gino Crognale ... art department: KNB EFX Group
Keith Dawson ... senior special effects technician
Michael Dawson ... special effects assistant supervisor
Alex Diaz ... art department: KNB EFX Group
Jack Edjourian ... propmaker
Anthony M. Edwards ... workshop manager
Jody Eltham ... special effects technician
Gab Facchinei ... prosthetics artist
Terry Flowers ... lead senior special effects technician
Tom Forrest ... senior special effects technician
Joseph Geday ... special effects technician
Bernard Golenko ... senior special effects technician
Mathew Horton ... senior special effects technician (as Matthew Horton)
Akihito Ikeda ... art department: KNB EFX Group
Alana Kirkpatrick ... assistant special effects coordinator
Derek Krout ... foam department supervisor
James Leonard ... mold department supervisor (as Jim Leonard)
Jeff Little ... special effects technician
Tony Matijevich ... seaming supervisor
Andrew McAllister ... workshop manager
Mike McCarty ... art department: KNB EFX Group
Doug Meacham ... special effects technician
Troy Nankervis ... special effects crew
Tim O'Brien ... special effects technician (as Timothy O'Brien)
Fraser Pilkington ... special effects crew
Michael Plummer ... special effects coordinator (as Mick Plummer)
Angelo Sahin ... senior special effects technician
Adrian Seabert ... workshop manager
Dave Seaborn ... sfx pyrotechnician
Shannon Shea ... shop supervisor
Chris J. Smith ... special effects technician
Al Spicer ... special effects assistant
Peter Stubbs ... special effects supervisor: Australia
Taj Trengove ... special effects technician
Kevin Turner ... assistant supervisor
Lindsay Vivian ... purchasing manager: KNB EFX
David j Watson ... senior special effects technician (as David Watson Jr.)
Tim Whiteley ... special effects technician
Andy Williams ... special effects foreman
Hayley J. Williams ... special effects administrator
Joss Williams ... special effects supervisor
David Wogh ... mechanical department supervisor
Javier Zepeda ... art department: KNB EFX Group

Visual Effects by 

Madalina Bland ... roto artist
Seth Brower ... compositor: Digital Dream
Merlin Carroll ... rotoscope artist
Aaron Chiesa ... visual effects artist
August Coleman ... digital compositor
Neil Craig ... digital artist: digital dream (as Neil Forbis Craig)
Nikeah Forde ... visual effects production assistant
Jason Forster ... visual effects supervisor
Mitchell J. Glaser ... visual effects editor
Paul Hopkins ... digital artist
Mandy Jacobs ... assistant VFX editor
Hong Kim ... digital artist: Digital Dream
Erin Lehmkühl ... compositor
Sean Loughran ... digital compositor
Nicholas Lund-Ulrich ... digital artist
Marco Marquez ... digital compositor
Louise McNicholl ... visual effects coordinator
Daniel Molina ... digital compositor
Chris Pickenpaugh ... compositor: main title
Marco Recuay ... digital visual effects supervisor
Bernie Stern ... associate visual effects coordinator
John E. Sullivan ... visual effects supervisor
David Taritero ... visual effects producer
Yang Wang ... effects technical director

Stunts 

Jade Amantea ... stunt performer
Byron J. Brochmann ... utility stunts
Bradd Buckley ... stunt performer
Marky Lee Campbell ... stunt performer
Raelene Chapman ... stunt performer
Joshua Chilcutt ... stunt performer
Jimmy Christiansen ... stunt performer
Robbie Clissold ... stunt double / stunt performer
Jarrah Cocks ... stunt performer
Charles Croughwell ... stunt coordinator
Haydn Dalton ... stunt performer
Mitch Deans ... stunt coordinator
Sam Elia ... stunt performer
Michael M. Foster ... stunt performer
Nigel Harbach ... stunt performer
Steve Harman ... stunt performer
Pete Hill ... stunt performer
Graham Jahne ... stunt performer
Nathan James ... stunt performer
Chris Kemp ... stunt performer
Brent Lister ... stunt performer
Philip Partridge ... stunts
Sean Rigby ... stunt performer
Warwick Sadler ... stunt performer
Kenji Sato ... stunt performer
Robert Shook ... stunt performer
Daryl Suter ... stunt performer
Rick Tonna ... stunt performer
Darrell Walshe ... stunt performer
Chris Weir ... stunt performer
Samuel R. Wright ... utility stunts (as Sammy Wright)
Jacob Kyriakidis ... stunt performer (uncredited)
Josh Dean Williams ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Adefarasin ... first assistant camera: "b" camera
Rene Adefarasin ... first assistant camera: "a" camera
Steven Bailey ... second assistant camera: VFX unit
Huckle Cleary ... supervising rigger
Dominic Connor ... advanced rigging technician
Matthew Copping ... dolly grip: "b" camera
Toby Copping ... key grip
Matt Coulam ... grip
Karl Engeler ... gaffer
Simon Finney ... camera operator: "a" camera
Jared Fish ... electrician
Josh Flavell ... second assistant camera: "b" camera
Paul Hamlyn ... best boy: off set
Crispian Hayler ... electrician
David Hird ... head of department rigger
Adam Hunter ... best boy: on set
Dian James ... assistant still photographer
Aaron Jones ... video split operator
Dora Krolikowska ... truck loader
Brendan Madden ... rigging electric best boy
Michelle Marchant ... rigging 2nd assistant camera
Lee Mariano ... second assistant camera: "a" camera
Darren McAngus ... grip
Brecan Mitchell ... electrician
Shane Mowday ... rigging electrician
Naomi Mulholland ... rigging electrician: coordinator
Andy Mutton ... lx system designer
Chris Parkinson ... rigging electrician (as Christopher Parkinson)
David Parkinson ... lighting technician
Ruru Reedy ... electrician
John Regan ... grip
Clinton Roche ... rigging electrician
Tim Rodger ... advanced rigging technician
Zoe Schepisi ... video split: assistant
Nick Sowter ... electrician
Robert Szerszyn ... advanced rigging technician
David Thomson ... rigging best boy
Anthony Tulloch ... rigging gaffer
Anthony Veith ... best boy: off set
Michael Vivian ... key grip
Ben Wilson ... camera operator: "b" camera

Casting Department 

Jennifer Euston ... casting: New York
Brietta Hague ... casting assistant: Australia
Barbara Harris ... adr voice casting
Gabrielle Healy ... extras casting
Christal Karge ... casting associate
Kate Leonard ... extras casting coordinator
David Newman ... casting associate: Australia
Suzanne Smith ... casting: UK (as Suzanne M. Smith)
Ann Tarpey ... extras casting coordinator
Lisa Ystrom ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Michael Agosta ... costume fitter
Alex Becconsall ... webbing
Lucy Bowring ... costume coordinator
Julie Bryant ... workroom costumer
Kassandra Bulman ... costume production assistant
Mark Campbell ... set & crowd costumer
Abbie Chapman ... set costumer
Ken Crouch ... costume supervisor
Beau Desmond ... set costumer
Bridget Dixon ... crowd costumer
Chantelle Dixon ... webbing continuity
Ellen Doyle ... seamstress
Robyn Elliott ... co-costume supervisor (as Robyn Elliot)
Anita Fitzgerald ... costume production assistant
Jill Guice ... set costumer (as Jilly Guice)
Sean Gundlach ... set costumer
Ross Hall ... military wardrobe master: crowd
Paul Hambleton ... crowd costumer
Joe Hobbs ... military costume designer
Jimmy Jay ... set costumer
Alistair Johns ... set costumer
Josephine Johnson ... costume breakdown dyer
Ivana Kasic ... Costume Props assistant / costume props assistant
Richard La Motte ... costume advisor: military
Jenni Langford ... seamstress
Fiona MacKinnon ... set costumer (2010)
Felice Mercorella ... costume breakdown dyer
Donna Miovich ... costume production assistant
Julie Nixon ... costume buyer
Rachel Nott ... costume buyer / head buyer
Peter O'Halloran ... costume fitter
Guven Paternoster ... costume facilities manager
Barbara Pinn ... set costumer
Steven Porch ... costume ager/dyer
Jason Rainey ... costume breakdown dyer
Erin Roche ... costume fitter
Emma Shakes ... seamstress
Luke Sparke ... key webber
Tracey Rose Sparke ... webbing supervisor (as Ian Sparke)
Ivory Stanton ... ager/dyer
Courtney Paige Stern ... costume production assistant (as Courtney Stern)
Jane Summers-Eve ... seamstress
Gildardo Tobon ... costume breakdown dyer
Carolyn Wells ... set costumer
Ailsa Woodyard ... seamstress

Editorial Department 

Brad Besser ... post-production assistant
Meri Blazevski ... assistant editor
Nori Chia ... post-production coordinator
Mark Czyzewski ... additional editor (as Markus Czyzewski)
Brad Davenport ... post-production assistant
Mark Dennison ... on-line editor
Cynthia Fitzpatrick ... editor: trailer
Scott Gregory ... digital film colorist
Mark Hartzell ... assistant editor
Grayton Hevern ... telecine assistant
Clare Hollins ... post-production coordinator
Mandy Jacobs ... assistant VFX editor (2009)
Ben Joss ... assistant editor
Jared R. Morris ... editorial assistant
Korey L. Owens ... post-production assistant
Tom Reagan ... assistant editor
Amanda Short ... hd dailies colorist
Patrick J. Smith ... assistant editor
Shaun Smith ... assistant editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Claudia Maneka Maharaj ... film scanner (uncredited) / telecine assistant (uncredited)
Steve Porter ... final colorist (uncredited)

Location Management 

Jessica Dart ... assistant location manager
Nick Daubeny ... supervising location manager
Maude Heath ... location manager
Ben Lowe ... location manager
Drew Rhodes ... location manager

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
John Finklea ... music editor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J. Klean)
Steven Kofsky ... music production services
Katia Lewin Jablonsky ... assistant mix engineer (as Katia Lewin Palomo)
Aaron Meyer ... music preparation
Blake Neely ... conductor / orchestrator
Noah Sorota ... additional programming
James C. Wilkie ... scoring assistant
Andrew Zack ... score coordinator

Script and Continuity Department 

Jane Forbes ... script supervisor
Rebecca Thornell ... script analyst

Transportation Department 

Hamish Alderson-Hicks ... action vehicles fabrication supervisor
Russell Boyd ... transportation captain
Steven Day ... assistant transportation captain
Henry Dray ... transportation coordinator
Colin Forsythe ... picture vehicle mechanic
Hamish Fraser ... driver
Dave Gumbrell ... driver
Nicholas Andrew Halls ... driver: cast
Aaron Halstead ... driver
Mark 'Lurch' Houstein ... driver
Michelle Italia ... transportation secretary
Jules Ling ... action vehicle driver
Rob McLeod ... action vehicles coordinator
Jessica Rogers ... transportation coordinator
John Thompson ... transportation captain
Paul Wambach ... freight coordinator
John Way ... transport assistant
Bernadette Wynack ... art director: action vehicles

Additional Crew 

Hugh Ambrose ... historical consultant
Simon Atherton ... master armorer
Camilla Baker ... assistant to cast
Rowan Barr ... production runner
Samantha Becker ... assistant: Mr. Spielberg
Engeline Bermudez ... assistant accountant
Noel Bermudez ... production accountant
Miles Blow ... laboratory technician
Pamela Bower ... assistant: Gene Kelly
Sean Bunch ... military advisor
Kami Calevro ... post production accountant
Manuel Caracciolo ... production runner
Caterer ... caterer
Marjorie Chodorov ... post accountant
Mark Cleary ... laboratory technician
Morgan Cline ... assistant: Mr. Goetzman
Margherita Costanzo ... production assistant
Charles Currier ... military advisor
Allison Diamond ... assistant: Mr. Hanks
Karen Downes ... unit assistant
Michael Dray ... unit assistant
Tommy Dunne ... senior armory technician
Dale Dye ... senior military advisor (as Capt. Dale A. Dye)
Julia Dye ... military advisor
Libby Evans ... unit nurse
Freddie Joe Farnsworth ... technical advisor: military
John Flavin ... assistant to directors
John Fox ... supervising armorer
Suzie Freeman ... first assistant accountant
Roberto Garcia ... assistant military advisor
Serena Gattuso ... production coordinator
Traci Genders ... assistant accountant (as Traci Duxbury)
Nicole Giaudrone ... assistant: Mr. Yost
Ben Grogan ... assistant production coordinator
Ben Gubbins ... armorer
Nancy Haecker ... scout
Lauren Hartstone ... title designer
Alan Hausmann ... webbing master
Lou Henry ... assistant accountant
Michael Henry ... laboratory technician
Dean Hood ... financial controller
Matthew Hood ... payroll officer
Kim-Anh Huynh ... payroll assistant (as Kim-Ann Huynh)
Yutaka Izumihara ... military advisor
Angela Kenny ... production accountant: Australia
Kelsey Kline ... production coordinator: USA
Melanie Lawrence ... key assistant accountant
Benjamin Lechte ... on set production assistant
Mark Lehmann ... armory assistant
Andrew Lindley ... payroll accountant
Tali Lipa ... budget controller
Thai Liu ... production assistant: USA
Jonathan Low ... accounts payable assistant
Kristie Macosko Krieger ... assistant: Steven Spielberg (as Kristie Macosko)
Kacy Magedman ... clearance coordinator (as Kacy Lyn Magedman)
Brianna Mann ... production coordinator
Glen Manning ... laboratory technician
Leigh Marsh ... laboratory technician
Ted McCarthy ... production associate
Cara McKenney ... main title producer
Andrew Morrison ... armory assistant
Riley Munday ... on set production assistant
Yuki Nagashima ... military technical advisor (as Yukihara Nagashima)
John Nixon ... armorer
Tim 'Pommy' Obank ... unit assistant
Noble Otene ... unit assistant
William Overstall ... laboratory technician
Patrick Plummer ... first assistant accountant
Eric Quijano ... assistant: Mr. Shareshian
Philippa Race ... petty cash accountant
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Hanks
Marc Riede ... assistant
Jacquie Robertson ... unit nurse
Christine Robson ... production accountant
Zachary Ronan ... production rigger
Patrick Roscoe ... production associate
Ronnie Sammut ... production rigger
Ben Selleck ... unit assistant
Bruce Shapiro ... dialogue coach
Lizzie Sharp ... laboratory technician
Pippa Sheen ... travel coordinator
Adam Smits ... on set production assistant
Ashley Stern ... assistant: Tony To
Mike Stokey ... military advisor
Tory Strang ... assistant: Mr. Goetzman
Virginia Swan ... assistant accountant
Lehi Tahau ... unit assistant
Susana Torrealba ... on set production assistant
Mika Tran ... assistant: Cherylanne Martin
Lisa Wright ... accommodation coordinator
Tomoko Yamamoto ... production accountant: additional photography unit
Grace Yap ... account clerk
Rob Alec ... double: Sledge (uncredited)
Robert T. Parker ... adr loop group (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed