Edit
"Boardwalk Empire" Bone for Tuna (TV Episode 2012) Poster

(TV Series)

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeremy Podeswa

Writing Credits  

Terence Winter ... (created by)
 
Chris Haddock ... (written by)
 
Nelson Johnson ... (book)

Cast (in credits order)  

Steve Buscemi ... Enoch 'Nucky' Thompson
Kelly Macdonald ... Margaret Thompson
Michael Shannon ... Nelson Van Alden / George Mueller
Shea Whigham ... Elias 'Eli' Thompson
Michael Stuhlbarg ... Arnold Rothstein (credit only)
Stephen Graham ... Al Capone (credit only)
Vincent Piazza ... Lucky Luciano
Michael Kenneth Williams ... Chalky White (credit only)
Anthony Laciura ... Eddie Kessler
Paul Sparks ... Mickey Doyle
Jack Huston ... Richard Harrow
Charlie Cox ... Owen Sleater
Bobby Cannavale ... Gyp Rosetti
Gretchen Mol ... Gillian Darmody
Anatol Yusef ... Meyer Lansky
Meg Steedle ... Lillian 'Billie' Kent (as Meg Chambers Steedle)
Patrick Kennedy ... Dr. Douglas Mason
Kevin O'Rourke ... Mayor Edward Bader
Victor Verhaeghe ... County Treasurer Damien Fleming
Michael Cumpsty ... Father Ed Brennan
John Harrington Bland ... Scotty Gulliver - Faraday Irons Manager
P.J. Brown P.J. Brown ... Chicago Prohibition Agent Coughlin (as PJ Brown)
Chris Caldovino ... Tonino Sandrelli
E.J. Carroll ... Sheriff Victor Sickles
Joseph DeVito ... Masseria's Man #1
Marc D. Donovan Marc D. Donovan ... Deputy Ramsey
Emily Dorsch ... Cornelia Predock
Lauren Elder Lauren Elder ... Madge - Mickey's Date
Peter Epstein ... Masseria's Man #2
Josie Gallina ... Emily Schroeder
Lucy Gallina ... Emily Schroeder
Jenna Gavigan ... Evelyn - Artemis Club Girl
Mary Grill ... Woman at Herkemeyer's Speakeasy
Ed Heavey ... Nucky's Bodyguard #2
Matt Hobby ... Thompson House Servant Phillip
James Hosey James Hosey ... Mickey's Alcohol Delivery Boy
Mike Houston ... Ralph - Faraday Iron Salesman
John Little John Little ... Bishop Norman
Charlotte Maier Charlotte Maier ... Mrs. Landau
Declan McTigue Declan McTigue ... Teddy Thompson
Rory McTigue Rory McTigue ... Teddy Thompson
Tracy Middendorf ... Babette (as Tracy Lynn Middendorf)
Wade Mylius Wade Mylius ... Elmer - Faraday Iron Salesman
Ned Noyes ... Hank - Faraday Iron Salesman
Jacqueline Pennewill ... Thompson House Maid Lillian
Christiane Seidel ... Sigrid Mueller
John Leonard Thompson ... Father Schuck
Ryan Woodle ... Phil - Faraday Iron Salesman
Nick Wyman Nick Wyman ... Dr. Robert Landau
Michael Zegen ... Benny Siegel
Rest of cast listed alphabetically:
Anne Bergstedt Anne Bergstedt ... Gillian's Prostitute (uncredited)
Risa Dorken ... Lower Class Girl (uncredited)
Steve Fogelman ... Ritz Hotel Doorman (uncredited)
Logan Fry ... Guest at Award Ceremony (uncredited)
David Itchkawitz ... Upscale Citizen (uncredited)
Paul Jude Letersky ... Farraday Iron Salesman (uncredited)
Annika Merkel Annika Merkel ... Herkemeyer's Speakeasy Patron (uncredited)
Jena Mroz ... Gillian's Prostiute (uncredited)
Richie Noodles Richie Noodles ... Bodyguard (uncredited)
Michael Pitt ... James 'Jimmy' Darmody (archive footage) (uncredited)
Miriam Pultro Miriam Pultro ... Artemis Club Girl (uncredited)
Tom Stratford ... Gyp's Man (uncredited)
Jim Zunt Jim Zunt ... Herkemeyer's Speakeasy Patron (uncredited)

Produced by 

Jennifer Ames ... associate producer
Cristine Chambers ... associate producer
John Flavin ... associate producer
Diane Frolov ... co-executive producer
Chris Haddock ... co-executive producer
Joseph E. Iberti ... producer
Eugene Kelly ... co-executive producer
Howard Korder ... executive producer
Steve Kornacki ... co-producer
Stephen Levinson ... executive producer
Christopher Massimine ... supervising producer
Pepper O'Brien ... co-producer
Andrew Schneider ... co-executive producer
Martin Scorsese ... executive producer
David Stenn ... supervising producer
Steve Turner ... producer
Timothy Van Patten ... executive producer (as Tim Van Patten)
Mark Wahlberg ... executive producer
Terence Winter ... executive producer
Rick Yorn ... producer

Cinematography by 

David Franco

Film Editing by 

Kate Sanford

Casting By 

Meredith Tucker

Production Design by 

Bill Groom

Art Direction by 

Adam Scher

Set Decoration by 

Carol Silverman

Costume Design by 

John Dunn
Lisa Padovani ... co-costume designer

Makeup Department 

Monique Benoit ... makeup artist
Lisa DelleChiaie ... key hair stylist (as Lisa Dellechiaie)
Therese Ducey ... additional hair stylist
Eldo Ray Estes ... makeup artist
Steven Lawrence ... key makeup artist
Anette Lian-Williams ... key makeup artist
Donyale McRae ... makeup artist
Sanja Milic ... makeup artist
Duane Moody ... hair stylist
Francesca Paris ... hair department head
Michele Paris ... makeup department head / special makeup effects artist
Rosemary Redlin ... makeup artist
Michele Spooner ... makeup artist (as Michelle Spooner)
Sarah Stamp ... key hair stylist
Adenike Wright ... hair stylist
Nora Martin ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Dhana Gilbert ... unit production manager (as Dhana R. Gilbert) / unit production manager
Joseph E. Iberti ... unit production manager
Judson Schwartz ... post-production supervisor
April Taylor ... assistant production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Julie A. Bloom ... first assistant director
Patrick McDonald ... second assistant director
Michael McGuirk ... dga trainee (as Mike McGuirk)
Jessica Pollini ... second second assistant director
Stephen D. Shepard ... additional second assistant director

Art Department 

Hope Ardizzone ... scenic artist: journey / scenic (2010-2014)
Emily Beck ... assistant art director
Robert Bennett ... carpenter
Ken Burke ... construction grip
Raquel Cedar ... prop production assistant
Paul Cheponis ... assistant set decorator
John Coda ... carpenter
James Collura Jr. ... carpenter
Joe Coppola ... second assistant props (as Joey Coppola)
Julie Dubrow ... assistant prop
Michael Foster ... set dressing foreman
Damiano Fusca ... production assistant: shop
Isaac Gabaeff ... set dresser
Joseph Galione ... on-set dresser (as Joe Galione)
Daniel Geary ... carpenter
Dave Giansante ... journey scenic artist
Sam Greto ... key carpenter
Larry M. Gruber ... assistant art director (as Larry Gruber)
Ted Haigh ... graphics designer
Donna Hamilton ... buyer
David Hawkinson ... scenic artist
Jesse Hegney ... set dresser
Jan Jericho ... concept illustrator
Mike Kearns ... carpenter
John Michael Kehoe ... set decorator production assistant (as John Michael Kehoe III)
Dan Kuchar ... assistant art director
Francis Maiorino ... key greensman / lead greensman
Brian Mannain ... first assistant props
Matt Marks ... art department pa
Vinny Mazzarella ... property master
Christine Montgomery ... set dressing shop forewoman (as Christine Montgomery-Sterbens)
Holly Moore ... scenic artist: foreperson (as Holly J. Moore)
Kevin Mullins ... construction grip (as Kevin E. Mullins)
Tom Nierenberg ... on-set dresser
Thomas Nousias ... shop manager (as Tom Nousias)
Glen Pangione ... construction coordinator
Matthew Pangione ... construction grip
Stephen Podrang ... set dresser
Mark Pollard ... graphics props
Ariel Poster ... art department pa
Heather Prendergast ... assistant set decorator
Kevin C. Reidy ... key construction grip
Jon Ringbom ... charge scenic artist (as Jon C. Ringbom)
Sam Rosedietcher ... set dresser
Briar Rossell ... on-set dresser
Michael Rubenstein ... journey scenic artist (as Mike Rubenstein)
Miriam Schapiro ... art department coordinator
Cathy Scorsese ... property shopper (as Catherine Scorcese)
Steven Shellooe ... camera scenic artist (as Stephen Shellooe)
Daniel Sheppard ... set dresser
Edward Smith ... carpenter
Ken Sperling ... construction grip
Jordan Spilman ... scenic artist
Rodney Sterbenz ... third assistant props
Kenneth Stopsky ... carpenter (as Ken Stopsky)
Elizabeth Tomasetti ... scenic artist
Nick Torelli ... set dresser
Arthur Vitello III ... journey scenic artist (as Arthur T. Vitello)
Bryan Walsh ... leadman
Dana Wilson ... journey scenic artist
Nicholas Albanese ... carpenter (uncredited)
Kathryn Freund ... assistant property master (uncredited)

Sound Department 

Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Costanzo)
Mark DeSimone ... adr mixer
Tom Fleischman ... re-recording mixer
Peter Fonda ... boom operator
Ruy García ... re-recording mixer / sound designer
Xylina Golding ... sound facilities coordinator
George A. Lara ... foley mixer (as Georg Lara)
Jason Oliver ... adr mixer
Bill Orrico ... sound editor
Sam Perry ... boom operator
Larry Provost ... sound mixer (second unit)
Fred Rosenberg ... supervising sound editor
Ric Schnupp ... adr recordist
Jeffrey Stern ... dialogue editor
Frank Stettner ... production sound mixer
Paul Tirone ... sound re-recordist
Roland Vajs ... sound effects editor
Steven Visscher ... supervising foley editor (as Steve Visscher)
Egor Panchenko ... pro tools playback mixer (uncredited)

Special Effects by 

Steven E. Fernandez ... special effects foreman
Steven Kirshoff ... special effects supervisor (as Steve Kirshoff)
David Kleinstein ... special effects
John Stifanich ... special effects coordinator

Visual Effects by 

John Bair ... visual effects supervisor: Phosphene
Renuka Ballal ... visual effects producer
Parker Chehak ... visual effects coordinator
Vivian Connolly ... visual effects executive producer
Constance Conrad ... digital artist (as Connie Conrad)
Ryan Denmark ... visual effects editor
Luciano DiGeronimo ... digital compositor
Rebecca Dunn ... visual effects producer: Phosphene
Marci Ichimura ... digital artist
Mark Lieberman ... compositor
Lillias Ng ... visual effects production manager: Base-Fx
Eddie Porter ... lead digital artist
Greg Radcliffe ... digital compositor
Aaron Raff ... lead digital artist: Phosphene
Lesley Robson-Foster ... visual effects supervisor
Tim Van Horn ... digital compositor
Scott Winston ... digital compositor
Jd Yepes ... digital artist (as JD Yepes)
Jeremy Cox ... compositor: opening titles (uncredited)

Stunts 

Steve DeCastro ... stunt performer
Stephen Izzi ... stunt performer
Drew Leary ... stunts
Roberto Lopez ... stunt double: Sheriff Victor Sickles
Stephen A. Pope ... stunt coordinator (as Stephen Pope)

Camera and Electrical Department 

Peter Agliata ... camera operator: "a" camera
Don Angst ... shop electric
Gregory Cahill ... best boy grip (as Greg Cahill)
Kevin Cahill ... grip
Vincent Camuto Jr. ... key video assist operator
Daniel Casey ... second assistant camera: additional
Michelle Coughlan ... second assistant camera
Andrew D'Aurora ... rigging best boy electric
Glenn Fishel ... grip
Rebekah Frankel ... electrician (as Reba Frankel)
Dylan E. Griffin ... grip
Cai Hall ... film loader
Zac Henderson ... grip
Arthur Herman ... video assist: second unit
Gary Hildebrand ... shop electric: key
Wesley Hodges ... first assistant camera: "b" camera
Peter Kantor ... grip
John Keating ... grip
Stephen Kozlowski ... second assistant "a" camera
John Mazzola ... b camera: dolly grip
Brandon J. Meadows ... electrician
Vanessa Morrison ... film loader (as Vanessa Viera)
Eric Moynier ... camera operator: "b" camera
Evan C. Newell ... camera loader (as Evan Newell)
Jeff Niggemeyer ... best boy electric
Ben Noble ... rigging gaffer
John L. Oates ... gaffer (as John Oates)
Colin Oberschmidt ... electrician
Anthony Panuccio ... rigging grip
Jesse Panuccio ... best boy rigging grip
Macall B. Polay ... still photographer (as Macall Polay)
Gregory Principato ... first assistant "a" camera (as Greg Principato) / first assistant camera (as Greg Principato)
Edward Read ... genny operator (as Teddy Read) / lighting console programmer (as Teddy Read)
Chris Scarafile ... a camera dolly grip
Jennifer Scarlata ... electrician
Michele SchianodiCola ... electrician
Matt Setton ... grip (as Matthew Setton)
Charles Sherron ... key grip (as Charlie Sherron)
Richie Sherron ... key rigging grip
Brooks Toran ... rigging electric / rigging electrician
Perry Unjang ... grip
Ethan Wilhelm ... grip

Casting Department 

Melissa Braun ... background casting
Dann Fink ... adr voice casting
Ellen Lewis ... original casting
Katie Ludvigsen ... background casting assistant
Christina Shea-Wright ... casting associate (as Christina Wright)
Jamie Jacobson ... child extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Tuviya Badalova ... tailor (as Tuviya Bandalove)
Lawrence Bell ... tailor
Nicole Capogna ... costume production assistant
Jonathan Clay ... shop costumer
Jon Can Coskunses ... tailor
Kate Costin ... costume coordinator
Cherie Cunningham ... tailor
Courtney D'Alesio ... key costumer
Anthony Dohnert ... costume production assistant
Kevin Draves ... costume supervisor: background (as J. Kevin Draves)
Irene Feldbauer ... shop costumer
Polly Fossey ... key draper: shop head
Jessica Hunt ... costume production assistant
Elizabeth Kirby ... shop costumer
Joseph La Corte ... costume supervisor
Rebecca Levin ... principal costumer
Emily Loreto ... assistant costume designer (as Emily O'Connor)
Kristen Lucio ... set costumer
Vern Malone ... key costumer
Stef Maus ... assistant costume designer
Olga Mill ... costume production assistant
Angela Mirabella ... key costumer
Sarah Moore ... tailor
Vanessa Nirode ... costume shop supervisor / key tailor: shop head
Katie Nolff ... set costumer
Virginia D. Patton ... costume supervisor: principal (as Ginnie Patton)
Barbara Presar ... assistant costume designer
Sasha Richter ... milliner
Nicci Schinman ... costumer / set costumer
Christine Schultz ... costumer / shop costumer (as Christine Schultz-Halter)
Danielle Smith ... principal costumer
Drea Tartaglia ... tailor
Adam Valentine ... costume assistant
Stacia Williams ... tailor
Jeffrey Wirsing ... ager/dyer
Maria Zamansky ... assistant costume designer

Editorial Department 

Ivan Barahona ... dailies colorist assistant
Kara Brennan ... post-production assistant
Charles D'Alessio ... edit room assistant
Perri B. Frank ... assistant editor
Travis Gerdes ... post-production coordinator (as Travis Gerdes) / post-production coordinator
Eric Leverenz ... assistant on-line editor
Eric Lorenz ... assistant editor
Josh Olive ... colorist: dailies
Richie Roefaro ... colorist assistant / editorial assistant
Judson Schwartz ... post production supervisor
Samantha Uber ... senior on-line editor
Martin Zeichner ... final colorist

Location Management 

Mike Buonanno ... key location assistant
Grace Doherty ... key location assistant
Amanda Foley ... location manager
Corey Fox ... location assistant
Dena Ghieth ... assistant location manager
Orit Greenberg ... location scout
Ryan Hammer ... location assistant
Kevin Merdian ... location unit production assistant
Spencer Mondshein ... location assistant
Morgan Roche ... assistant location coordinator
Patrick Sandefur ... location assistant
Rachel Trombetta ... location coordinator
Jamie Vermilye ... location assistant
Dan Welch ... location scout

Music Department 

Meghan Currier ... music coordinator
Annette Kudrak ... music editor
Dan Levinson ... musician
Randall Poster ... music supervisor

Script and Continuity Department 

Holly Unterberger ... script supervisor
Justin Weinberger ... script coordinator

Transportation Department 

Maurice Cabrera ... parking coordinator
Timothy Shannon ... transportation captain (as Tim Shannon) / transportation co-captain

Additional Crew 

Jordyn Acconcia ... production secretary
Cameron Amstater ... assistant: Mr. Winter (as Cameron Combe)
Arusha Baker ... set production assistant
Claudia Betancourt ... craft service assistant
Ben Byland ... on-set production assistant
Maurice Cabrera ... parking coordinator
Anthony Caporuscio ... accounting clerk
Florencia Carignano ... assistant: Mr. Van Patten
Colin Clark ... production assistant
Stacey Cormier ... on-set production assistant / production assistant
Kathy Cossu ... set medic
Scotch James Diaz Crisostomo ... first assistant accountant
Augustus David ... office production assistant
Michelle Dougherty ... main title design
Deanna Dys ... assistant choreographer
Michael Elian ... stand-in
Peter Farnsworth ... set production assistant
Christopher Farrow ... writers pa
Lisa Frechette ... assistant: Mr. Scorsese
Sarah Galvin ... office production assistant / production assistant
Cassandra Marie Gilbert ... office production assistant / production assistant
David Hawkinson ... scenic artist
Jen Hodges ... key craft service (as Jennifer Hodges)
Dean A. Holtermann ... first assistant accountant (as Dean Holtermann)
Nick Julius ... stand-in
Kaelan Kelly-Sordelet ... production assistant
Timothy LaFleur ... on-set production assistant (as Tim LaFleur)
Lincoln Major ... production assistant
Edward McGinty ... researcher
Joe Mihalchick ... stand-in
Doug Moreno ... production controller
Kevin Muller ... assistant production coordinator
Will O'Dwyer ... second assistant accountant
Oladayo Olatokun ... stand-in
Ashley Peter ... assistant: mr. scorsese
Wayne Petrucelli ... security coordinator
Meg Phillips ... stand in: Kelly MacDonald
Deborah Ricketts ... archive researcher
Kim Rideout ... stand-in
Annica Riley ... payroll accountant
Joanna Rockwell ... production assistant
Ramón Rodríguez ... production accountant
Bret Slater ... assistant: Mr. Levinson
Nicholas Thomason ... production coordinator (as Nick Thomason)
Shane Tunney ... production assistant (2013)
Ramona Valentin ... assistant security coordinator
Luca Waldman ... key production assistant / on-set production assistant
Vanessa Weiss ... office production assistant
Joshua Williams ... production assistant
Brenda Yoo ... payroll accountant
Sam Arthurs ... armorer (uncredited)
Ellie Shiveley ... craft service (uncredited)
Sally Winters ... adr loop group (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed