Edit
Bill (2015) Poster

(I) (2015)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Bracewell

Writing Credits (in alphabetical order)  

Laurence Rickard
Ben Willbond

Cast (in credits order)  

Mathew Baynton ... William 'Bill' Shakespeare / Lord Burghley / English Messenger / Customs Official
Simon Farnaby ... Earl of Croydon / Juan Domingo / Sausage / Dmitri Alexandrovitch / Fur Seller
Martha Howe-Douglas ... Anne Hathaway / Molly / Spanish Courtier / Body Collector
Jim Howick ... Christopher Marlowe / Gabriel Montoya / Cynical Jester / Palace Doorman / Mysterious Man / Even Grubbier Thief / Party Planner
Laurence Rickard ... Sir Francis Walsingham / Lope Lopez / Stand-Up Jester / Chatty Guard / Slightly Late Courtier / Ian / Hanging Criminal / Chicken Drumstick
Ben Willbond ... King Phillip II of Spain / Earl of Southampton / Grubby Thief / Alexander Dimitrievitch / Head of Guards
David Crow David Crow ... Ramon: Cockney Player / Sergeant
Jamie Demetriou ... Sergio: Cockney Player
Richard Atwill Richard Atwill ... Seve: Cockney Player
John Henry Falle John Henry Falle ... Miguel: Cockney Player
Andrew Young Andrew Young ... Spanish Guard 1
Elliot Young Elliot Young ... Spanish Guard 2
Damian Lewis ... Sir Richard Hawkins
Michael Collin Michael Collin ... Despatch Rider
Susy Kane ... Lady-in-waiting
Clare Thomson Clare Thomson ... Lady-in-waiting
Susie Donkin Susie Donkin ... Lady-in-waiting
Helen McCrory ... Queen Elizabeth I
Lucy Brown Lucy Brown ... Susanne
Sophie Sanderson ... Judith
Reggie Moore Reggie Moore ... Hamnet
Tom Cox Tom Cox ... Mortal Coil
Joey Ellis Joey Ellis ... Mortal Coil
Will Rastall ... Mortal Coil
Warnock Kerr Warnock Kerr ... Earl of Worcester
Gareth Tunley ... Clipboard Guard / Priest
Justin Edwards Justin Edwards ... Sir Francis Drake
Rufus Jones ... Sir Walter Raleigh
George Sawyer George Sawyer ... Thirsty Courtier / Pie Stall Owner
Matthew Kitchen Matthew Kitchen ... Fire Eater
Bridget Vercambre Bridget Vercambre ... Prostitute
Tom Meeten ... Spanish Chamberlain
Stephen Greif ... Spanish Adviser
Robin Hodges ... London Thief / Bull Inn Landlord
Richard Glover ... Catholic Contact
Andy Gillies ... Boris
Jared Morgan ... Protestant Bishop
Rest of cast listed alphabetically:
Richard Czornowol Richard Czornowol ... Hawker / Assistant Body Collector
Darren Edge Darren Edge ... Monk 2
Mark Hindman Smith ... Bridge-Leaping Peasant / Londoner (as Mark H. Smith)
Tim Willbond Tim Willbond ... Tudor Tim
William Bale William Bale ... Walsingham's Men (uncredited)
Richard Banks ... Catholic Monk (uncredited)
Nigel Black Nigel Black ... Monk 1 (uncredited)
David Blockley David Blockley ... Walsingham's Men (uncredited)
Calum C. Sutton Calum C. Sutton ... Walsingham's Man (uncredited)
Paul Cavendish Paul Cavendish ... Courtier (uncredited)
Grant Crookes Grant Crookes ... Courtier (uncredited)
Michael Degnan Michael Degnan ... Londoner (uncredited)
Richie Donaldson Richie Donaldson ... Thug / plague Victim (uncredited)
Patrick Durham Patrick Durham ... Courtier (uncredited)
Christine Estima Christine Estima ... Spanish Lady 9 (uncredited)
Sam Exley Sam Exley ... Spanish Courtier (uncredited)
Rod Glenn ... Builder (uncredited)
Cris Haris Cris Haris ... Palace Guest (uncredited)
Kate Hawley Kate Hawley ... Lady Wessex (uncredited)
George Hewer George Hewer ... Spanish Servant #1 (uncredited)
Amanda Higson Amanda Higson ... Courtier (uncredited)
Samantha Hindman ... Quill & Rapier Landlady / Londoner (uncredited)
Kevin Hudson ... Tavern Keeper (uncredited)
David Macey ... Customs Officer (uncredited)
Monty Mclaren-Clark ... Street Urchin (uncredited)
Alexander Mounsey Alexander Mounsey ... Palace Guard (uncredited)
Shaun Newnham Shaun Newnham ... Man in Tavern (uncredited)
Taavi Peelo ... Londoner (uncredited)
Jack Philips Jack Philips ... Statue / Spanish Guard (uncredited)
Ian Ray-White Ian Ray-White ... Plague Victim (uncredited)
Nig Richards Nig Richards ... Courtier (uncredited)
Hugh Robb ... Street Urchin (uncredited)
Julio Romeo Julio Romeo ... Courtier (uncredited)
Olesja Sidorovich ... Lady-in-waiting 6 (uncredited)
Neil Tattersall Neil Tattersall ... Courtier (uncredited)
Orson Thomas Orson Thomas ... Walsingham's Men (uncredited)
Lyndsey Walker Lyndsey Walker ... Portrait Artist (uncredited)
Paula Ann Williams Paula Ann Williams ... Londerer (uncredited)
Brian Woodward ... Courtier (uncredited)

Produced by 

Richard Bracewell ... producer
Tony Bracewell ... producer
Alice Dawson ... co-producer
Alasdair Flind ... producer
Peter Hampden ... executive producer
Thomas Hedman ... executive producer
Hugo Heppell ... executive producer
Phil Hunt ... executive producer
Stefan Kapelari ... executive producer
Christine Langan ... executive producer
Craig McNicol ... executive producer
Norman Merry ... executive producer
Joe Oppenheimer ... executive producer
Ben Roberts ... executive producer
Compton Ross ... executive producer
Charles Steel ... producer
Natascha Wharton ... executive producer

Music by 

Andrew Hewitt

Cinematography by 

Laurie Rose ... director of photography

Film Editing by 

Gary Dollner
David Freeman
Billy Sneddon

Casting By 

Rosalie Clayton

Production Design by 

Simon Scullion

Art Direction by 

Keith Dunne

Set Decoration by 

Clare Keyte

Costume Design by 

Charlotte Morris

Makeup Department 

Jenny Hammond ... hair & makeup artist
Soleil Jackson ... crowd hair & makeup supervisor
Monica MacDonald ... hair and makeup supervisor
Scarlett McGrath ... hair and makeup trainee
Anna Morena ... hair & makeup artist
Mags Pattinson ... crowd makeup and hair trainee
Helen Conroy ... hair & makeup artist: dailies (uncredited)
Abby Graves ... crowd hair & makeup (uncredited)
Line Kolaasaeter ... crowd makeup artist (uncredited)
Fiona Lobo-Cranston ... makeup and hair (uncredited)
Dan Martin ... prosthetics designer/supplier: Queen Elizabeth (uncredited)
Marie Morgan ... crowd makeup (uncredited)
Nadia Stacey ... hair & make-up designer (uncredited)
Jo Sweeting ... crowd make-up artist (uncredited)

Production Management 

Polly Duval ... post-production supervisor
Karl King ... unit manager
Gabby Le Rasle ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jamie D. Allen ... second assistant director
Alex Currie-Clark ... third assistant director
Nick Gordon ... crowd coordinator
Adam Lock ... first assistant director
Lucy Eaton-Whitfield ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Jordan Beagarie ... carpenter
Gillian Campbell ... supervising scenic painter
Jamie Clark ... construction manager
Darren Edmunds ... carpenter
Richard Evans ... production buyer
Steve Gibbon ... carpenter
Caroline Harper ... standby art director
Simon Lee ... standby props trainee
Owen Mann ... standby art director
Will Mason ... scenic painter
Katy Ord ... art department trainee
Gareth Procter ... standby props
Steve Smith ... carpenter
Andy Watson ... assistant art director
Rebecca Watson ... art department assistant
Richard Wells ... graphic designer
Duncan Wheeler ... construction buyer
Rod Whiting ... dressing props
Russell Youmans ... joiner
Mark Button ... concept artist (uncredited)
Billy Cessford ... prop maker (uncredited)
Noel Cowell ... property master (uncredited)
Jevon Edwards ... dressing props (uncredited)
Kez Keyte ... dressing props (uncredited)
James Laing ... 3d visualiser (uncredited)
Andrew Lamb ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Sam Boothman ... boom operator
Simon Bysshe ... boom operator
Dickie Earll ... sound assistant
Louis Elman ... adr voice casting
Glen Gathard ... foley mixer
Jack Gillies ... supervising sound editor
Rashad Hall-Heinz ... sound recordist (as Rashad Omar)
Tim Hands ... co-supervising sound editor
Peter Hanson ... foley editor
Tushar Manek ... sound technician
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Jack Stew ... foley artist
Jason Swanscott ... foley artist
Sven Taits ... adr recordist
Ben Tat ... adr recordist
Robert Farr ... re-recording mixer (uncredited)
Paul Paragon ... second unit mixer (uncredited)

Special Effects by 

Trevor Butterfield ... six senior technician
Neal Champion ... sfx supervisor

Visual Effects by 

Tim Caplan ... vfx producer
Marta Cañavate ... digital compositor
Matthew Chan ... digital compositor
Laura Coumbe ... roto artist
Lucas Manuel Cuenca ... 3D artist (as Lucas Cuenca)
Andy Cuthbert ... vfx technical assistant
Caroline Delgado ... roto artist
Alexander Ha ... runner
Shani Hermoni ... digital compositor
Manuel Huertas ... matte painter
Simon Hughes ... visual effects supervisor
Ines Li Ying ... vfx coordinator (as Inés Li Ying)
Finola O'Brien ... vfx coordinator
Noel O'Malley ... matchmove artist
Iain Read ... compositor
Susanna Riccio ... roto artist
James Roberts ... fx artist
Noga Alon Stein ... visual effects line producer
Lewis Wright ... digital compositor
Josh Kelly ... digital lab operator (uncredited)
Sarah Morowa ... data operator (uncredited)

Stunts 

Rob Cooper ... stunt performer
David R. Grant ... stunt double
Jo McLaren ... stunt coordinator
Ian Pead ... stunt performer
Shane Steyn ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt performer
Andy Piers Morris ... safety diver (uncredited)
Ian Pead ... stunt double: Laurence Rickard (uncredited)
Jack Philips ... stunt performer (uncredited)
Mark Hindman Smith ... stunt performer (uncredited)
Shane Steyn ... stunt double: Jim Howick (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David Baker ... electrician
Liam Beard ... camera trainee / video assist
Laurence Cendrowicz ... still photographer
Martin Conway ... best boy
Greg Ebdon ... rushes runner
Kevin Foy ... key grip
Eifion Hughes ... electrician
Steve Kitchen ... rigging gaffer
Will Lyte ... clapper loader (as William Lyte)
John Malaney ... electrician
Kev Marchant ... grip trainee
Marika McClausky ... b camera loader / camera trainee
Vince McGahon ... camera operator
Liam McGill ... rigging gaffer
Lewis McInnes ... digital imaging technician
Mark Milsome ... camera operator
Laurie Rose ... camera operator
Pat Sweeney ... gaffer
Kim Vinegrad ... focus puller
Nick Wall ... still photographer
Scott Coulter ... camera trainee: dailies (uncredited)
Tom Evans ... camera trainee: "b" camera, daily crew (uncredited)
Mark Langlay-Smith ... vt operator (uncredited)
Andy Levett ... grip (uncredited)
Vince McGahon ... steadicam operator (uncredited)
Simon Meehan ... b camera grip: dailies (uncredited)
Phil Newton ... grip (uncredited)

Animation Department 

Richard Evans ... buyer

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Arron Cuthbertson ... extras casting
Becca Toogood ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Jo Dawn ... fitter
Millie Eden ... costume trainee
Katie Hicken ... costume standby
Heather Leat ... costume supervisor
Jane Leonard ... fitter
Allana Marsh ... sewing hand
Kelsey Newsome ... trainee fitter
Hannah Summers ... wardrobe stylist
Caroline Thorpe ... key fitter
Sarah Touaibi ... crowd supervisor
Robert Worley ... assistant costume designer
Terry Herfield ... costume assistant (uncredited)
Denise Heywood ... costumer (uncredited)
Mike Hodge ... costume fitter (uncredited)
Lauren Howick ... costume assistant (uncredited)
Rebecca Mitchell ... costume assistant (uncredited)
Ceri Price ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Keshia Agyei ... assistant lipsync producer
Linden Brownbill ... engineering
Tom Chandler ... first assistant editor
Will Chetwynd ... digital intermediate editor
James Clarke ... head of digital intermediate
David Harwood ... post-production coordinator
Lee Hodgkinson ... senior lipsync post producer
Lisa Jordan ... facility director: Lipsync Pos
Abigail McKenzie ... digital intermediate coordinator
Connan McStay ... senior di editor
Sarah Morowa ... film department
Freya Pearson ... film department
Matt Roberts ... film department
Tom Russell ... colourist
Thomas Waddington ... film department
Jamie Welsh ... assistant colourist
Rick White ... head of technical support
Reuben Yarwood ... film department

Location Management 

Alastair Don ... locations scout
Mark Dryden ... location assistant
Simon D. Gee ... assistant location manager
Adrian Hubbard ... location manager
Karl King ... unit manager
Beverley Lamb ... locations scout
Anna Lee ... location manager
Ian Macdonald ... location assistant
Tom Mellish ... assistant location manager
Santiago Placer ... location assistant
Dave Seaton ... location manager

Music Department 

Andrew Cottee ... orchestrator
Terry Davies ... orchestrator
Andrew Hewitt ... conductor / orchestrator
Bernard Hughes ... composer: additional music
Tom Kilworth ... orchestrator
Adam Langston ... orchestrator
Mark Lo ... executive music producer
Kina Miyamoto ... music preparation
Nora Mullally ... music business/legal services
Nick Taylor ... score recording engineer and mixer
Amy Willock ... music preparation
Chantelle Woodnutt ... music supervisor

Script and Continuity Department 

Rory Herbert ... script supervisor
Jessica Thorpe ... 2nd unit script supervisor

Transportation Department 

Alan Evans ... unit driver
Fred Kelly ... 4x4 driver
Archie Kininmouth ... transport captain
Colin MacAlister ... unit driver
Jon Monks ... unit driver
Paul Pearson ... unit driver

Other crew 

Alexandra Arlango ... development executive: Cowboy Films
Alexander Baldwin ... director's assistant / producer's assistant
Brad Barnard ... facilities captain
Jacqui Barr ... marketing executive
James Bramsdon ... accountant
Liz Briggs ... script supervisor: dailies
Nigel Burke ... accountant
Kelsie Chappell ... accounts trainee
Paula Chidgey ... assistant accountant
Sue Clark ... horse master
Maxine Davis ... post production accountant
Beth Davitt ... production legals
Lloyd Eaton ... on set facilities
Lucy Eaton-Whitfield ... base runner
Johan Ewing ... legal executive
Jo Fernihough ... publicist
Scott Fisher ... head security
Sophia Garrido ... epk
Neil Gillard ... production legals
Julia Hall ... Senior Designer: Lipsync Design
Boyd Harvey ... insurance
Gavin Hewson ... unit medic
Alex Ingram ... insurance
Nick Johnson ... accountant
Gemma Jones ... production coordinator
Sally Joynson ... chief executive: screen yorkshire
Sarah Lebutsch ... sales director
Kate Lee ... publicist
Nadiya Luthra ... assistant production co-ordinator
Ben Maloney ... security head
Stephen McConnell ... production accountant
Sinéad McHugh ... accountant
Laura McKenzie ... production assistant
Christos Michaels ... legal services
Emma Micklewright ... publicist
Will Mostyn ... production assistant
Kevin Oates ... unit base/tech
Kate Pavia ... production legals
Phil Pease ... health and safety officer' / health and safety officer
Sarah Pickles ... production assistant
Kerry Porter ... publicist
Tom Prothero ... unit base/tech
Jim Ranyard ... health and safety officer' / health and safety officer
Jonathan Schey ... Sales and Marketing Assistant
Jason Shaw ... insurance
Rob Sipson ... security
Viva Stuart ... floor runner
Adam Vines ... facilities captain
Howard Watkins ... head of title design
Ashley Wild ... crowd runner
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed