Edit
"Vikings" The Usurper (TV Episode 2015) Poster

(TV Series)

(2015)

Full Cast & Crew

Directed by 

Helen Shaver

Writing Credits  

Michael Hirst ... (created by)
 
Michael Hirst ... (written by)

Cast (in credits order)  

Travis Fimmel ... Ragnar Lothbrok
Katheryn Winnick ... Lagertha
Clive Standen ... Rollo
Gustaf Skarsgård ... Floki
George Blagden ... Athelstan
Alexander Ludwig ... Bjorn Lothbrok
Alyssa Sutherland ... Aslaug
Ben Robson ... Kalf
Linus Roache ... King Ecbert
Moe Dunford ... Aethelwulf
Maude Hirst ... Helga
Gaia Weiss ... Porunn
Jennie Jacques ... Judith
John Kavanagh ... The Seer
Michael Hough ... Warrior #2
Jack Hickey ... Warrior #3
Ciaran McGlynn ... Saxon #2 Farmhand
Marty Maguire Marty Maguire ... Second Saxon Noble
Muiris Crowley ... Third Saxon Noble
Jill Harding Jill Harding ... Judith's Maid
Cormac Melia Cormac Melia ... Ubbe
Steve Wall ... Einar
Rest of cast listed alphabetically:
Robert MacDomhnail Robert MacDomhnail ... Viking Warrior (uncredited)
Michelle O'Flaherty Michelle O'Flaherty ... Shieldmaden (uncredited)
Yuri Ribeiro Yuri Ribeiro ... Viking Warrior (uncredited)

Produced by 

James Flynn ... executive producer
Alan Gasmer ... executive producer
Bill Goddard ... co-producer
Michael Hirst ... executive producer
Sheila Hockin ... executive producer
Sherry Marsh ... executive producer
Seamus McInerney ... co-producer (as Séamus McInerney)
Morgan O'Sullivan ... executive producer
Keith Thompson ... producer
Steve Wakefield ... producer
John Weber ... executive producer

Music by 

Trevor Morris

Cinematography by 

P.J. Dillon

Film Editing by 

Aaron Marshall

Casting By 

Frank Moiselle
Nuala Moiselle

Production Design by 

Mark Geraghty

Art Direction by 

Jon Beer

Set Decoration by 

Jil Turner

Costume Design by 

Joan Bergin

Makeup Department 

Catherine Argue ... hair stylist
Gillian Brown ... daily make up trainee
Kevin Carter ... special effects contact lenses (2012-2014)
Cat Coogan ... hairstylist: crowd dailee
Aisling Duffy ... trainee makeup artist: Daily
Ida Eriksson ... hair stylist
Zoë Gibney ... additional makeup trainee
Niamh Glynn ... hair stylist
Elaine Hopkins ... daily makeup trainee
Emmet McCauley ... hair stylist
Jennie Readman ... hair stylist
Susie Redmond ... assistant hair stylist
Matthew Smith ... special makeup effects artist
Catherine Fox ... trainee makeup artist (uncredited)
Clodagh McInerney ... makeup trainee (uncredited)
Sarah O'Brien ... makeup trainee (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Beth Young ... makeup trainee (uncredited)

Production Management 

Robin Neinstein ... executive in charge of production: Shaw Media
Romy Barber ... executive director of post production: MGM Studios (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Denis Fitzpatrick ... Assistant Extras co ordinator
Nicola Jackson ... daily assistant director
Lynne Kamm ... second unit director
Julian Parry ... Additional second unit director
Daniel Powell ... trainee assistant director (daily)
Tom Speirs ... trainee assistant director
Jessica Whelehan ... second unit director
Richard Cosgrove ... trainee second assistant director (uncredited)
Roisin El Cherif ... trainee assistant director (uncredited)
Miriam Ferguson ... trainee assistant director (uncredited)
Conor Flannery ... trainee assistant director (uncredited)
Kieron Walshe ... third assistant director: second unit (uncredited) / trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Megan Breslin ... assistant set decorator
Christine Fitzgerald ... assistant art director
Paul Hedges ... property master
Arne Klohn ... dressing props
Jerome McDonnell ... Stand by props
Ciara McKenna ... sculptor
Aisling O'Callaghan ... art department coordinator
Alexandra Slade ... buyer: UK
Ian Wallace ... props
Paul Boulton ... dressing props (uncredited) / propmaker (uncredited)
Marie Doyle ... assistant buyer (uncredited)
Sharon Dunne ... drapes department head (uncredited)
Harrie Fallover ... key model maker (uncredited)
Anna Kirwan ... production buyer (uncredited)

Sound Department 

Mark Appleby ... adr mixer
Jenna Dalla Riva ... foley editor
Claire Dobson ... assistant sound editor
Garret Farrell ... adr mixer
Jesse Fellows ... layback operator
Sandra Fox ... foley artist
Andrew Jablonski ... first assistant sound editor
Steve Jackson ... sound assistant
Goro Koyama ... foley artist
Martin Lee ... re-recording mixer
Kirk Lynds ... re-recording mixer
Steve Medeiros ... sound effects editor
Brennan Mercer ... foley editor
Sean Moher ... post production sound coordinator: audio description
Conor O'Toole ... sound mixer: second unit: second unit
Jon Persson ... adr engineer
Sylvain Pierre ... adr recordist
Dale Sheldrake ... supervising adr editor
Don White ... foley recording mixer
James Bastable ... assistant re-recording mixer (uncredited)
Jack Heeren ... foley mixer (uncredited)
Kirk Meyers ... layback operator (uncredited)

Special Effects by 

Brendan Byrne ... special effects supervisor
Phillip Souster ... special effects technician
Paul Byrne ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Olumide Adeyemo ... matchmove/layout artist / matchmove/layout artist: Mr. X Inc.
Engin Arslan ... lighting lead
Justin Bates ... roto/paint artist: Mr. X Inc.
Mike Borrett ... visual effects producer: Mr. X Inc
Kyle Boylen ... digital compositor
Alex Cheparev ... senior modeler
Chi-Chang Chu ... lighting technical director
Ovidiu Cinazan ... lead compositor: Mr. X
Sarah Coffyn ... digital compositor
Christopher DeVito ... cg animator/rigger
Tanya Haddad ... vfx editorial assistant: Mr. X Inc.
Leann Harvey ... on-set visual effects supervisor: Take 5
Martin Hesselink ... animator
Jenn Inkol ... visual effects coordinator
Cameron Kerr ... digital compositor
da Suel Kim ... visual effects artist
Kelly Knauff ... visual effects production manager: Take 5 Productions
Dmitriy Kolesnik ... fx artist
Randy Krueger ... digital compositor
Jackie Liao ... lighting technical director
Nicole Librodo ... visual effects editorial
Robin Mangat ... tracking and matchmoving (as Robin S. Mangat)
Jim Maxwell ... lead matte painter
Kieran McKay ... animator
Jordan Nieuwland ... senior matte painter: Mr. X Inc.
Julian Parry ... visual effects supervisor
Matt Ralph ... tracking/layout supervisor
Krantikumar Rawat ... lighting artist
Aamir Raza ... digital compositor
Dominic Remane ... visual effects supervisor
Milan Schere ... senior matte painter: Mr. X Inc.
Seema Schere ... matte painter: Mr. X Inc.
Ian Spriggs ... lead character modeler
Kumar Umesh ... digital compositor
Chris Wallace ... digital colourist
Avinash Williams ... visual effects: roto artist
Paul Wishart ... lead environment artist
Karol Wlodarczyk ... asset artist
Ashkan Yousefi ... visual effects artist
Donal Lenehan ... visual effects data wrangler: Take 5 (uncredited)
Kyle Yoneda ... head of effects (uncredited)

Stunts 

Gerry Behan ... stunt performer
Tony Condren ... stunt performer
James Cosgrave ... stunt performer
Darron Costello ... stunt performer
Peter Dillon ... stunt performer
Stav Dvorkin ... stunt performer
Conor Hegarty ... stunt performer
Mark Henson ... stunt coordinator (as Franklin Henson)
Norman Kelly ... stunt performer
Jonny McBride ... stunt performer
Tristan McConnell ... stunt performer / stunts pre-vis
Ciaran O'Grady ... stunt performer
Marc Redmond ... stunt performer
Keith Ward ... stunt performer
Martin White ... stunts
Richie Wilson ... stunt performer
Lauterio Zamparelli ... stunt performer
Patrick Mel Hayes ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Iain Baird ... steadicam operator: "a" camera
Ciarán Barry ... director of photography: second unit
László Bille ... camera operator: "b" camera
David Boyle ... second assistant camera: dailies
Alan Butler ... first assistant camera "a" camera
Marc Cole ... electrician
Fionn Comerford ... camera operator dailies
Simon Culliton ... first assistant camera: dailies
Scott Dawson ... camera trainee (dailies)
Billy Doyle ... electrician: first unit
Richie Egan ... grip
Paul Kiernan ... electrician
Richard Lacey ... camera trainee: dailies
Andrew McGill-Coggin ... trainee grip
Greg McGuinness ... second assistant camera
Daniel Mulligan ... electrician (second unit)
Terry Mulligan ... gaffer
Philip Murphy ... key grip
David O'Connor ... grip
Pat Ryder ... electrician
Darragh Scott ... electrician (second unit)
Kevin Scott ... best boy
David Doherty ... second assistant camera (uncredited)
Luke Murphy Gilligan ... camera trainee (uncredited)
Russell Gleeson ... additional camera operator (uncredited)
Darrell Murphy ... grip (uncredited)
Robert Ryder ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Matthew Horner ... animator

Casting Department 

Christopher Richards ... casting associate: Canada
Daniel Lloyd ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Renate Henschke ... costume assistant
David Samuel Houghton ... tailor
Nessa O'Reilly ... costume trainee
Emma Richardson ... costume trainee
Miriam Donohue ... wardrobe (uncredited)
Ciara James ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Tom Mayclim ... data manager: Deluxe Toronto
Richard O'Connor ... dailies supervisor (uncredited)

Location Management 

Karl Daly ... assistant location manager
Paul Magnus Lundø ... location manager: Norway / location scout: Norway
Eoin Naughton ... location assistant
Peter Conway ... location manager (uncredited)
Will Gore ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Yuri Gorbachow ... music editor
Ted Reedy ... composer: additional music
Mikaila Simmons ... music licensing
Bobby Villarreal ... music technical supervisor
Sebastian Örnemark ... music department
Lise Beauchesne ... assistant music editor (uncredited)
Steve Davis ... composer: additional music (uncredited)
Phil McGowan ... score mixer (uncredited)

Script and Continuity Department 

Karen Rolfe ... as-broadcast script creator
Chris Roufs ... script supervisor

Transportation Department 

Brendan King ... unit driver
Alan Dixon ... unit driver (uncredited)
Lee Murphy ... driver: transport facilities (uncredited)

Other crew 

Aaron Farrell ... production executive: Octagon
Vincent Gallagher ... electronic press kit
Ólafur Gunnarsson ... sagas consultant
John McKenna ... armourer
Eoghan McQuinn ... social media/bts producer
Poll Moussoulides ... dialogue coach
Johnny Mulligan ... production accountant (2013-2015)
Rory Talbot ... assistant armourer
Laura Wallace ... assistant accountant
Andrew Burke ... production assistant (uncredited)
Denis Fitzpatrick ... assistant extras coordinator (uncredited)
Stephen Kirk ... extras coordinator (uncredited)
Brian 'Joker' Mulvey ... assistant armourer (uncredited)
Andrew Waters ... set medic (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed