Edit
The Split (TV Series 2018– ) Poster

(2018– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Jessica Hobbs ... (6 episodes, 2018)
Joss Agnew ... (3 episodes, 2020)
Paula van der Oest ... (3 episodes, 2020)
Dee Koppang O'Leary ... (1 episode)

Series Writing Credits  

Abi Morgan ... (created by) (13 episodes, 2018-2020)
Abi Morgan ... (writer) (13 episodes, 2018-2020)
Matt Jones ... (writer) (2 episodes, 2020)
Jane Eden ... (writer) (1 episode, 2018)
Louise Ironside ... (writer) (1 episode, 2018)

Series Cast  

Nicola Walker ...  Hannah Stern / ... 13 episodes, 2018-2020
Stephen Mangan ...  Nathan 12 episodes, 2018-2020
Deborah Findlay ...  Ruth 12 episodes, 2018-2020
Barry Atsma ...  Christie 12 episodes, 2018-2020
Annabel Scholey ...  Nina 12 episodes, 2018-2020
Fiona Button ...  Rose 12 episodes, 2018-2020
Elizabeth Roberts ...  Liv Stern / ... 12 episodes, 2018-2020
Chukwudi Iwuji ...  Zander 12 episodes, 2018-2020
Toby Oliver Toby Oliver ...  Vinnie Stern 12 episodes, 2018-2020
Mollie Cowen ...  Tilly Stern 12 episodes, 2018-2020
Ellora Torchia ...  Maggie / ... 12 episodes, 2018-2020
Rudi Dharmalingam ...  James 12 episodes, 2018-2020
Ty Hurley Ty Hurley ...  Corporate Receptionist / ... 1 episode, 2018-2020
Donna Air ...  Fi Hansen 6 episodes, 2020
Doc Brown ...  Richie Hansen 6 episodes, 2020
Meera Syal ...  Goldie 6 episodes, 2018
Afolabi Alli ...  Sean Bainbridge 6 episodes, 2018
Moses Walcott Moses Walcott ...  Dexter Hansen 6 episodes, 2020
Damien Molony ...  Tyler / ... 6 episodes, 2020
Amaka Okafor Amaka Okafor ...  Chloe 6 episodes, 2020
Stephen Tompkinson ...  Davey 6 episodes, 2018
Anthony Head ...  Oscar 6 episodes, 2018
Kobna Holdbrook-Smith ...  Glen Peters 6 episodes, 2018
Ian McElhinney ...  Prof Ronnie / ... 6 episodes, 2020
Mathew Baynton ...  Rex Pope 5 episodes, 2018-2020
Kye Carter-Osborne Kye Carter-Osborne ...  Ralph Hansen 5 episodes, 2020
Romario Flemming Romario Flemming ...  Callum Hansen / ... 5 episodes, 2020
Harriet Webb Harriet Webb ...  Ali 5 episodes, 2020
Anna Chancellor ...  Melanie Aickman 4 episodes, 2020
Millie Kent ...  Innes 3 episodes, 2020
Brenock O'Connor ...  Sasha 2 episodes, 2018
Maggie O'Neill ...  Yvonne Duchy 3 episodes, 2018
Jay Saighal ...  Michael McKenzie 3 episodes, 2018
Maya Sondhi ...  Dawn McKenzie 3 episodes, 2018
Colin Manford Colin Manford ...  Stand Up Comic / ... 3 episodes, 2018-2020
Anna-Maria Everett ...  Donna 2 episodes, 2018
Camilla Beeput ...  Lola Grace 2 episodes, 2018
Kerry Fox ...  Judge Joyce Aspen 2 episodes, 2018
Shalisha James-Davis Shalisha James-Davis ...  Amy 2 episodes, 2020
Laura Aikman ...  Tabby 2 episodes, 2020
Marc Bosch Marc Bosch ...  Matteo Lopez 2 episodes, 2020
Siobhán Cullen ...  Carrie Scanlon 2 episodes, 2020
Shobu Kapoor ...  Annie Butler 2 episodes, 2018
Ahmed Jamal Ahmed Jamal ...  Miles Butler 2 episodes, 2018
Yao Chin Yao Chin ...  Malcolm 1 episode, 2020
Bryan Dick ...  Ramsey Sawyer 1 episode, 2018
Claire Rushbrook ...  Emma Graham 1 episode, 2018
Laura Pitt-Pulford Laura Pitt-Pulford ...  Deputy Head 1 episode, 2020
Nicholas Gleaves ...  Bill Graham 1 episode, 2018
Dexter Little Dexter Little ...  Daniel Clifford 1 episode, 2018
Phil Yarrow Phil Yarrow ...  Reporter 1 1 episode, 2020
Roger Dipper Roger Dipper ...  Reporter 2 1 episode, 2020
Thierry Mabonga Thierry Mabonga ...  Diallo Diapo 1 episode, 2018
Mark Johnson Mark Johnson ...  Reporter 3 1 episode, 2020
Ruth Bradley ...  Lauren Brooker 1 episode, 2018
Paul Clayton Paul Clayton ...  Stanley Brining 1 episode, 2018
Amir Katz Amir Katz ...  Jeweller 1 episode, 2018
Chanel Cresswell ...  Kelsey Ashworth 1 episode, 2018
Mark Devereux Mark Devereux ...  Senior Lawyer 1 episode, 2018
Brian Croucher Brian Croucher ...  Bobby 1 episode, 2018
Josette Simon ...  Maya 1 episode, 2018
Frances Barber ...  Misty Brodeur 1 episode, 2020
Dino Fetscher ...  Ian Gibson 1 episode, 2020
Fordy Fleet Fordy Fleet ...  Baby 1 episode, 2018
Jack Riley Jack Riley ...  Eddie Pope 1 episode, 2018
David Coburn ...  Jack Brodeur 1 episode, 2020
Melissa James Melissa James ...  Steph Gibson 1 episode, 2020
Louis Mahoney ...  Bishop Tony 1 episode, 2020
Tanya Franks ...  Sarah Pope 1 episode, 2018
Isla Lucas Isla Lucas ...  Baby 1 episode, 2018
Kamari Romeo Kamari Romeo ...  Receptionist 1 episode, 2020
Jane Dowden Jane Dowden ...  Joanna Taylor 1 episode, 2018
Rebecca Deren Rebecca Deren ...  Andie Peters 1 episode, 2018
Darren Morfitt Darren Morfitt ...  Max Lacey 1 episode, 2018
Daniel Monks ...  Mr Latham 1 episode, 2020
Linden Walcott-Burton Linden Walcott-Burton ...  Colleague 1 episode, 2020
Lauren Logan Lauren Logan ...  Hairdresser 1 episode, 2020
Susannah Wise ...  Helen Parker 1 episode, 2020
Zee Asha Zee Asha ...  Sal Ward 1 episode, 2018
Laurie Kynaston ...  Will Parker 1 episode, 2020
Tamara Lawrance ...  Jaynie Lee 1 episode, 2018
James Bradwell James Bradwell ...  Jordan Trang 1 episode, 2020
Griffin Stevens ...  Elliot Lee 1 episode, 2018
Nicola Hughes ...  Becs 1 episode, 2020
Adam De Ville Adam De Ville ...  Elliot Lee's Barrister 1 episode, 2018
Steve Edge ...  Matthew Royston 1 episode, 2018
Gwen Ann Gwen Ann ...  Sandwich Girl 1 episode, 2020
Elizabeth Counsell Elizabeth Counsell ...  Amanda Venwell 1 episode, 2020
Meryl Griffiths Meryl Griffiths ...  AA Meeting Room Leader 1 episode, 2020
Deb Sher Deb Sher ...  Rachel 1 episode, 2020
Geff Francis ...  Judge Timothy Lyle 1 episode, 2018
Beatrice Engel ...  Sonographer 1 episode, 2020
Gareth Keiran Jones Gareth Keiran Jones ...  Security Guard 1 episode, 2020
Celia Robertson Celia Robertson ...  Soical Worker 1 episode, 2020
Toby Atkinson Toby Atkinson ...  Melaine's Defense Team 1 episode, 2020
Harriet Franks Harriet Franks ...  Melaine's Defense Team 1 episode, 2020
Nicholle Hembra Nicholle Hembra ...  Paralegal (uncredited) 7 episodes, 2018-2020
Matt Beauman-Jones ...  Senior Solicitor (uncredited) 6 episodes, 2020
Kishore Bhatt ...  Senior Solicitor (uncredited) 6 episodes, 2020
Deborah Rock Deborah Rock ...  Client / ... (uncredited) 2 episodes, 2018-2020
Amy Ip Amy Ip ...  Trixie (uncredited) 2 episodes, 2018
Obie Matthew Obie Matthew ...  Lawyer (uncredited) 2 episodes, 2018
David Olawale Ayinde ...  Lawyer (uncredited) 1 episode, 2018
Bern Collaço ...  Lawyer (uncredited) 1 episode, 2018
Viktorija Faith Viktorija Faith ...  Paralegal (uncredited) 1 episode, 2018
Miranda Floy Miranda Floy ...  Nurse (uncredited) 1 episode, 2018
Will Gompertz Will Gompertz ...  Will Gompertz (uncredited) 1 episode, 2018
Yasmin J. James ...  Client (uncredited) 1 episode, 2018
Alexandra Kiss Alexandra Kiss ...  Lawyer (uncredited) 1 episode, 2018
Marian Lorencik ...  Management (uncredited) 1 episode, 2018
Daran Somers Daran Somers ...  Defence Solicitor (uncredited) 1 episode, 2018
Hannah Blamires Hannah Blamires ...  Party Guest (uncredited) 1 episode, 2020
Lucie Cooper-Jones Lucie Cooper-Jones ...  Private School Parent (uncredited) 1 episode, 2020
James Cork ...  AA Member (uncredited) 1 episode, 2020
Chris Dodd Chris Dodd ...  Paparazzi (uncredited) 1 episode, 2020
Daniel Eghan ...  Private School Parent (uncredited) 1 episode, 2020
Ria Fend ...  Private School Parent (uncredited) 1 episode, 2020
Phil Hodges Phil Hodges ...  Grant (uncredited) 1 episode, 2020
Ruth Horrocks ...  Barrister (uncredited) 1 episode, 2020
Luke Hunter ...  Law Student (uncredited) 1 episode, 2020
Erin Jones Erin Jones ...  University Student (uncredited) 1 episode, 2020
Irina Kara ...  Caroline (uncredited) 1 episode, 2020
Gregory Mallard ...  Law Student (uncredited) 1 episode, 2020
Simon Manley Simon Manley ...  House Husband (uncredited) 1 episode, 2020
Martyn Mayger ...  AA Group Member (uncredited) 1 episode, 2020
Brad Miller Brad Miller ...  Law Student (uncredited) 1 episode, 2020
Adrian Mozzi ...  Record Company Executive (uncredited) 1 episode, 2020
Esha Patel Esha Patel ...  Private School Student (uncredited) 1 episode, 2020
Hiten Patel ...  Private School Parent (uncredited) 1 episode, 2020
Robert Ryan ...  TV Audience Member (uncredited) 1 episode, 2020
Karen Sampford ...  Private School Parent (uncredited) 1 episode, 2020

Series Produced by 

Lucy Dyke ... executive producer / producer (12 episodes, 2018-2020)
Jane Featherstone ... executive producer (12 episodes, 2018-2020)
Abi Morgan ... executive producer (12 episodes, 2018-2020)
Lucy Richer ... executive producer: BBC / executive producer (12 episodes, 2018-2020)
Jessica Hobbs ... executive producer (6 episodes, 2018)
Mary McCarthy ... line producer (6 episodes, 2018)
Emma Genders ... story producer (6 episodes, 2020)
Emma Parsons ... line producer (6 episodes, 2020)
Natasha Romaniuk ... producer (6 episodes, 2020)
Jessica Hobbs ... executive producer (5 episodes, 2018)

Series Music by 

Isobel Waller-Bridge ... (6 episodes, 2018)
Evan Jolly ... (6 episodes, 2020)

Series Cinematography by 

Dale Elena McCready ... (6 episodes, 2018)
Nick Dance ... (3 episodes, 2020)
Guido van Gennep ... (3 episodes, 2020)

Series Film Editing by 

Celia Haining ... (3 episodes, 2018)
Paulo Pandolpho ... (3 episodes, 2018)
Liz Webber ... (3 episodes, 2020)
Dan Gage ... (2 episodes, 2020)
Anne Sopel ... (1 episode, 2020)

Series Casting By 

Victor Jenkins ... (13 episodes, 2018-2020)
Beverley Keogh ... (6 episodes, 2018)
Seth Mason ... (1 episode)

Series Production Design by 

Candida Otton ... (12 episodes, 2018-2020)

Series Art Direction by 

Peter Findley ... supervising art director / art director (6 episodes, 2018)
Kate Evenden ... (6 episodes, 2020)

Series Set Decoration by 

Amanda Smith ... (12 episodes, 2018-2020)

Series Costume Design by 

Ray Holman ... (6 episodes, 2018)
Eleanor Baker ... (6 episodes, 2020)

Series Makeup Department 

Line Kolaasaeter ... hair designer / makeup designer (12 episodes, 2018-2020)
Sarah Rowland ... assistant makeup artist / makeup trainee / assistant hair stylist / hair trainee (12 episodes, 2018-2020)
Jane McBennett ... makeup artist / hair stylist / hair artist (6 episodes, 2018)
Debbie Ormrod ... hair supervisor / makeup supervisor (6 episodes, 2018)
Katie Du'Mont ... makeup artist / hair artist / hair stylist (6 episodes, 2020)
Amy Haida ... hair & make up daily / hair & make up artist (6 episodes, 2020)
Lisa Halstead ... additional makeup artist (6 episodes, 2020)
Jenny Hammond ... hair supervisor / makeup supervisor (6 episodes, 2020)
Angela Oxley Evans ... crowd hair stylist / crowd makeup artist (2 episodes, 2018-2020)
Chris Lyons ... special effects teeth (1 episode, 2018)

Series Production Management 

Bea Arnold ... post-production supervisor (12 episodes, 2018-2020)
Magali Gibert ... head of production (12 episodes, 2018-2020)
Jules Jackson ... post-production supervisor (12 episodes, 2018-2020)
Joe Kirby ... unit manager (6 episodes, 2020)
Rob Deacon ... unit manager (1 episode, 2018)
Pete Oldham ... head of post-production (uncredited) (6 episodes, 2020)
Loreta Zajarskyte ... production manager: pre-production (uncredited) (3 episodes, 2020)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Stephen Gallacher ... second assistant director / third assistant director (7 episodes, 2018-2020)
Noel Corbally ... third assistant director (6 episodes, 2018)
Sophie Hebron ... second assistant director (6 episodes, 2018)
Natasha Romaniuk ... first assistant director (6 episodes, 2018)
Ben Rogers ... first assistant director (4 episodes, 2018-2020)
James Hill ... third assistant director (3 episodes, 2020)
Amy Jones ... third assistant director (3 episodes, 2020)
Lydia Otulakowski ... Floor Runner (3 episodes, 2020)
Andrew Perry ... first assistant director (3 episodes, 2020)
Sophie Kenny ... third assistant director (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Art Department 

Mark Earles ... standby props (12 episodes, 2018-2020)
Joe Malone ... property master (12 episodes, 2018-2020)
Kim Miles ... prop storeman (12 episodes, 2018-2020)
Martin Rootes ... standby props (12 episodes, 2018-2020)
Andrew Wiggy Smith ... standby carpenter (12 episodes, 2018-2020)
Gary Twine ... dressings props / dressing props (12 episodes, 2018-2020)
Liam Twine ... props trainee / dressings props / dressing props (12 episodes, 2018-2020)
Caroline Bailey ... graphic designer (7 episodes, 2018-2020)
Simon Buret ... dressing props (6 episodes, 2018)
Ana Gold Chumillas ... petty cash buyer (6 episodes, 2018)
Sue Claybyn ... production buyer (6 episodes, 2018)
Liam Day ... standby rigger (6 episodes, 2018)
Lavleena Korotania ... art department assistant (6 episodes, 2018)
Lucy Gardetto ... production buyer (6 episodes, 2020)
Ana Gold ... assistant buyer (6 episodes, 2020)
Katy Hooper ... standby art director (6 episodes, 2020)
James Laing ... assistant art director (4 episodes, 2020)
Shaun Mitcheson ... graphic designer (5 episodes, 2020)
Max Norwood ... carpenter (6 episodes, 2020)
Monica Walsh ... art department assistant (6 episodes, 2020)
Sam Williams ... prop trainee (6 episodes, 2020)
Katrina Stewart ... standby art director (5 episodes, 2018)
Adrian J. Wright ... standby rigger (5 episodes, 2020)
Sarah McClarence ... art department assistant (3 episodes, 2018)
Dd Etherton ... graphic assistant (3 episodes, 2020)
Nadine Kissack ... graphic assistant (3 episodes, 2020)
Tom Janaway ... standby art director (1 episode, 2018)
Steve 'Moose' Smith ... props: daily (1 episode, 2018)
Dan Schaefer ... storyboard artist (1 episode)
Thomas Arnold ... it technician (uncredited) (6 episodes, 2020)
Nathan Reid ... dressing props: dailies (uncredited) (1 episode, 2020)

Series Sound Department 

Kyle Pickford ... first assistant sound (9 episodes, 2018-2020)
Marcos Cardós ... sound assistant: dailies (6 episodes, 2018)
Emma Chilton ... second assistant sound (6 episodes, 2018)
Sarah Elias ... sound effects editor (6 episodes, 2018)
Jim Goddard ... supervising sound editor / supervising sound fx editor / sound effects editor (6 episodes, 2018)
Martin Jensen ... re-recording mixer (6 episodes, 2018)
David Lascelles ... sound recordist (6 episodes, 2018)
Matthew Mewett ... dialogue editor (6 episodes, 2018)
Timor Oren ... adr editor (6 episodes, 2018)
Catherine Thomas ... foley editor / foley artist (6 episodes, 2018)
Andy Wade ... assistant re-recording mixer (6 episodes, 2018)
Anna Wright ... foley artist (6 episodes, 2018)
Joanna Andrews ... second assistant sound (6 episodes, 2020)
Robert Brazier ... sound effects editor (6 episodes, 2020)
Wayne Brooks ... dialogue editor (6 episodes, 2020)
Taz Fairbanks ... sound assistant: dailies (6 episodes, 2020)
Andrew Godwin ... dubbing mixer (6 episodes, 2020)
Rob Price ... foley mixer (6 episodes, 2020)
John Rodda ... production sound mixer (6 episodes, 2020)
Gibran Farrah ... adr recordist (5 episodes, 2018)
Mark DeSimone ... adr mixer (4 episodes, 2020)
Nick Roberts ... adr mixer (4 episodes, 2020)
Zak Melemendjian ... additional dialogue editor (3 episodes, 2018)
Hugh Sherlock ... first assistant sound (3 episodes, 2018)
Roger Dobson ... adr editor (3 episodes, 2020)
Clare Mahoney ... foley artist (3 episodes, 2020)
Tim Parris ... 2nd assistant sound: dailies (3 episodes, 2020)
Andrew Mawson ... sound assistant: dailies (1 episode, 2018)
Andrea Cremonini ... second assistant sound: dailies (1 episode, 2020)
Rory Rea ... boom operator: second unit (1 episode, 2020)
Jake Whitelee ... sound mixer: second unit (1 episode, 2020)

Series Special Effects by 

Tom Paine ... special effects technician (1 episode, 2018)

Series Visual Effects by 

Justin Tillett ... digital compositor (7 episodes, 2018-2020)
Chiara Finello ... visual effects coordinator (6 episodes, 2018)
Connor Guyler ... digital compositor (6 episodes, 2018)
Diane Kingston ... visual effects producer (6 episodes, 2018)
Leah Ayinde ... visual effects artist (6 episodes, 2020)
Sarah Buisson ... visual effects editor (6 episodes, 2020)
Olivia Cox ... visual effects coordinator (6 episodes, 2020)
Leonie Steeger ... visual effects producer (6 episodes, 2020)
Karol Mazur ... digital compositor (5 episodes, 2018)
Deanna Crisbacher ... visual effects artist (3 episodes, 2020)
Eloi G. Martorell ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Daniel Mark Miller ... digital compositor (1 episode, 2018)
Marios Theodosi ... flame artist (1 episode, 2018)

Series Camera and Electrical Department 

Sarah Collins ... camera trainee (6 episodes, 2018)
Clare Fuller ... second assistant camera: "a" camera (6 episodes, 2018)
Dave Owen ... gaffer (6 episodes, 2018)
Paul Parker ... electrician (6 episodes, 2018)
Andy Thorneycroft ... dit (6 episodes, 2018)
Ruth Woodside ... first assistant camera (6 episodes, 2018)
Daniel Addis ... electrician (6 episodes, 2020)
Dean Chambers ... electrician (6 episodes, 2020)
Elhein De Wet ... a camera focus puller (6 episodes, 2020)
Tom Guy ... best boy (6 episodes, 2020)
Michael Hannan ... B Cam 1st assistant camera (5 episodes, 2020)
David Hartnett ... rigger (6 episodes, 2020)
Andrew Marsden ... a camera clapper loader (6 episodes, 2020)
Stefan Mitchell ... gaffer (6 episodes, 2020)
Ludovic Robert ... still photographer (6 episodes, 2020)
Charlotte Scott-Gray ... b camera clapper loader (6 episodes, 2020)
Hal Shinnie ... still photographer (6 episodes, 2020)
Danny R. Williams ... camera trainee (6 episodes, 2020)
Andy Woodcock ... key grip (6 episodes, 2020)
Alex Tolios-Zisos ... grip trainee (5 episodes, 2018-2020)
Matthew King ... camera trainee: video (5 episodes, 2018)
Jerdan Taylor ... electrician (5 episodes, 2020)
Harry Taylor ... Camera Trainee (4 episodes, 2020)
Chris Barrow ... electrician (3 episodes, 2018)
Rogan Brown ... grip (3 episodes, 2018)
Jack Foran ... assistant grip (3 episodes, 2018)
Gary Hayler ... electrician (3 episodes, 2018)
Sophie Mutevelian ... still photographer (3 episodes, 2018)
Darren O'Leary ... best boy (3 episodes, 2018)
Nick Powell ... bestboy (3 episodes, 2018)
Vincent Prunier ... electrician (3 episodes, 2018)
Steve Weightman ... grip (3 episodes, 2018)
Constandinos Dean Zimarakis ... assistant grip (3 episodes, 2018)
Stevie J.T. ... electrician (3 episodes, 2020)
Maja Jensen ... grip trainee (3 episodes, 2020)
Andy D. Stewart ... electrician (3 episodes, 2020)
Matthew Crowder ... electrician (2 episodes, 2018)
Paul Helm ... electrician (2 episodes, 2018)
Joe Weeks ... electrician (2 episodes, 2018)
Matt Markham ... rigging electrician: dailies (2 episodes, 2020)
Moe Owoborode ... camera trainee (1 episode, 2018)
Matt Williams ... still photographer (1 episode, 2018)
Aaron Paul Champion ... second assistant camera: "b" camera, dailies (1 episode, 2020)
Daniel Edwards ... camera operator/steadicam: dailies (1 episode, 2020)
Gareth Hughes ... director of photography: second unit, dailies (1 episode, 2020)
Stephen Janes ... focus puller (1 episode, 2020)
Lewis Morgan ... camera trainee (1 episode, 2020)
Semeli Vogazianou ... cable basher (1 episode, 2020)
Clive David Williams ... maxima head technician (1 episode, 2020)
Adam Zimmerman ... grip: dailies (1 episode, 2020)

Series Casting Department 

Sheraz Ahmed ... casting assistant (6 episodes, 2018)
Wendy Patterson ... casting associate (6 episodes, 2018)
Seth Mason ... casting associate (6 episodes, 2020)

Series Costume and Wardrobe Department 

Alexandra Bland ... costume trainee / costume stand-by (6 episodes, 2018)
Josephine Gilbert ... costume daily (6 episodes, 2018)
Simon Marks ... costume supervisor / assistant costume designer (6 episodes, 2018)
Andrea Mear ... principle costume standby (6 episodes, 2018)
Jessica Downes ... senior costume standby (6 episodes, 2020)
Zoe Frewin ... costume trainee (6 episodes, 2020)
Pamela Stewart ... costume standby / costume supervisor (5 episodes, 2018)
Rachael Hughes ... costume standby (3 episodes, 2020)
Anna Rees ... costume supervisor (3 episodes, 2020)
Alison Roberts ... costume supervisor (3 episodes, 2020)
Natalia Georgiadou ... wardrobe (1 episode, 2018)
Anna Tennant ... costume assistant: daily (1 episode, 2020)

Series Editorial Department 

Kate Denning ... post-production coordinator (6 episodes, 2018)
Justin Eely ... on-line editor (6 episodes, 2018)
Steven Forrester ... additional assistant editor (6 episodes, 2018)
Gemma Lyons ... digital intermediate operator (6 episodes, 2018)
Kyle Newton ... assistant editor (6 episodes, 2018)
Otto Rodd ... digital intermediate operator (6 episodes, 2018)
Asa Shoul ... colorist (6 episodes, 2018)
Lincoln Witter ... trainee editor (6 episodes, 2018)
Richard Yendell ... first assistant editor (6 episodes, 2018)
Richard Denbigh ... first assistant editor (6 episodes, 2020)
Clyde Kellett ... on-line editor (6 episodes, 2020)
Anastasia Kyriacou ... post-production paperwork (6 episodes, 2020)
Nuala Sheridan ... colorist / colourist (6 episodes, 2020)
Luke Wale ... edit trainee (6 episodes, 2020)
Karl Barnes-Dallas ... digital intermediate operator (1 episode, 2018)
Lois Bygrave ... additional editor (1 episode, 2020)
Oliver Parker ... co-editor (1 episode, 2020)

Series Location Management 

Emma Collinson ... first assistant location manager (6 episodes, 2018)
Paige Copsey ... second assistant location manager (6 episodes, 2018)
Antonia Grant ... location manager (6 episodes, 2018)
Daniel Leebody ... location assistant (6 episodes, 2018)
Chris Hankey ... location manager (6 episodes, 2020)
Nick Marshall ... supervising location manager / series location manager (6 episodes, 2020)
Rob Deacon ... unit manager (5 episodes, 2018)
Tom Mellish ... assistant location manager (3 episodes, 2020)
Deborah Nutt ... assistant location manager (3 episodes, 2020)
Adriene Whitwell ... location scout (1 episode, 2020)
Jeremy Pelzer ... location consultant (uncredited) (2 episodes, 2018-2020)

Series Music Department 

Simon Changer ... music editor (12 episodes, 2018-2020)
Evan Jolly ... composer: theme music (12 episodes, 2018-2020)
Ross Sellwood ... music supervisor (12 episodes, 2018-2020)
Goetz Botzenhardt ... score mixer (6 episodes, 2018)
Jack Halama ... composer: additional music (6 episodes, 2018)
Rachel Park ... assistant music editor (6 episodes, 2020)

Series Script and Continuity Department 

Clare Batty ... script executive (6 episodes, 2018)
Julie Hill ... script clearances (6 episodes, 2018)
Aina Sabaté-Giralt ... script supervisor (6 episodes, 2018)
Hannah Kenneally-Muir ... script supervisor (6 episodes, 2020)
Emma Genders ... story producer (1 episode, 2020)

Series Transportation Department 

Tina Faulkner ... unit driver (11 episodes, 2018-2020)
Erol Halil ... unit driver (10 episodes, 2018-2020)
Andy Barton ... unit driver (6 episodes, 2018)
Symon Butcher ... unit driver (6 episodes, 2018)
Kamil Cieslak ... facilities account manager (6 episodes, 2018)
Nick Harding ... unit driver (6 episodes, 2018)
Kevin O'Keeffe ... unit driver (6 episodes, 2020)
Michael Coxsey ... locations/tech 4x4 (2 episodes, 2020)

Series Additional Crew 

Alex Wells ... picture publicist (12 episodes, 2018-2020)
Laura Crowley ... business affairs / legal services (11 episodes, 2018-2020)
Nigel Laughton ... unit medic (9 episodes, 2018-2020)
Ciara Perry ... senior legal executive (7 episodes, 2018-2020)
Becky Allin ... picture publicist (6 episodes, 2018)
Lydia Barnden ... floor runner (6 episodes, 2018)
Bupe Bhima ... production runner / rushes runner (6 episodes, 2018)
Bryony Chaplin ... production coordinator (6 episodes, 2018)
Alain Gales ... e.p.k. director (6 episodes, 2018)
Lyndsey Honour ... publicist (6 episodes, 2018)
Danny Iacovou ... assistant production coordinator (6 episodes, 2018)
Vic Keating-Aboud ... production secretary (6 episodes, 2018)
Anastasia Kyriacou ... post production paperwork (6 episodes, 2018)
Alice Lett ... floor runner / stand-in (6 episodes, 2018)
Richard Morrison ... main title sequence designer (6 episodes, 2018)
Vincent O'Toole ... production accountant (6 episodes, 2018)
David Ruddock ... assistant accountant / first assistant accountant (6 episodes, 2018)
Sannah Salameh ... production runner (6 episodes, 2018)
Luke Tolen ... base runner / base pa (6 episodes, 2018)
Dean Wares ... main title sequence designer (6 episodes, 2018)
Maja Wlodarczyk ... production coordinator (6 episodes, 2018)
Matilda Carling ... floor runner (6 episodes, 2020)
Peter Drakeford ... assistant accountant (6 episodes, 2020)
Samuel Harman ... production coordinator (6 episodes, 2020)
Neil Jones ... production accountant (6 episodes, 2020)
Gina Marsh ... production executive (6 episodes, 2020)
Charlotte Amelia Miles ... crowd co-ordinator (6 episodes, 2020)
Jessica Moran ... clearance coordinator (6 episodes, 2020)
Paul Norfolk ... assistant accountant (6 episodes, 2020)
Alice Tyler ... head of development (6 episodes, 2020)
Matt Wesley ... head of finance (6 episodes, 2020)
Qasim Baig ... production secretary (5 episodes, 2020)
Rhiannon Willis ... floor runner (4 episodes, 2020)
Anna Etches ... floor runner (3 episodes, 2018)
Lydia Otulakowski ... Floor Runner (3 episodes, 2020)
Jonathan Wayre ... vhs cameras and recording (2 episodes, 2018)
Keith Young ... unit medic (2 episodes, 2018)
Talor John Marshall ... production assistant (2 episodes, 2020)
Kellie McGinness ... production secretary / production trainee (2 episodes, 2020)
Elliott Edwards ... office runner (1 episode, 2018)
Camilla Baldwin ... legal advisor (1 episode, 2020)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed