5 wins & 20 nominations
- 2020 Nominee Daytime Emmy
- Outstanding Sound Editing for an Animated Program
Shared with: D.J. Lynch · Rob McIntyre · John Reynolds · Mark Keatts · Kelly Foley Downs · Patrick J. Foley · Mike Garcia · Ezra Walker · Evan Dockter · Devon Bowman · Mark Mercado · Jonathan Abelardo · Vincent Guisetti · Aran Tanchum · Alfredo Douglas - 2020 Winner Daytime Emmy
- Outstanding Sound Editing for an Animated Program
Shared with: D.J. Lynch · Rob McIntyre · Lawrence Reyes · Evan Dockter · Derek Swanson · Devon Bowman · Mark Mercado · Jonathan Abelardo · Mark Keatts · Kelly Foley Downs · Patrick J. Foley · Mike Garcia · Vincent Guisetti · Aran Tanchum · Alfredo Douglas - 2019 Winner Daytime Emmy
- Outstanding Sound Editing for an Animated Program
Shared with: Devon Bowman · Rob McIntyre · Evan Dockter · Andrew Ing · Lawrence Reyes · Marc Schmidt · Ezra Walker · Mark Keatts · Kelly Foley Downs · Patrick J. Foley · Mike Garcia · Tim Kelly · George Peters · Aran Tanchum · Vincent Guisetti - 1986 Nominee Daytime Emmy
- Outstanding Film Sound Editing
Shared with: Larry C. Cowan · Pat Foley · Joe Sandusky · Cecil Broughton · Mary Gleason · Tim Iverson · Michele Douglas · Jerry Winicki · Gil Iverson
- 2006 Winner Primetime Emmy
- Outstanding Sound Editing for a Series
For episode "Arrival".Shared with: Michael E. Lawshe · Timothy A. Cleveland · Paul J. Diller · Stuart Calderon · Jason Oliver · Jessica Goodwin · Chris McGeary · Casey J. Crabtree · Michael Crabtree - 1997 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Sound Editing for a Series
For episode "Zodiac".Shared with: Albert Ibbotson · Steffan Falesitch · Charlie Shepard · Jonathan Golodner · Carmine Rubino · Timothy Pearson · Matthew Dettmann · Dino A. Moriana - 1996 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Sound Editing for a Series
For episode "Halloween III".Shared with: Bob Redpath · John Chalfant · Amy Morrison · Kenneth Kobett · Kami Asgar · Brian Connell · Gary A. Hecker - 1995 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Individual Achievement in Sound Editing for a Miniseries or a Special
Shared with: Michael O'Corrigan · Vince Gutierrez · David B. Cohn · John Chalfant · Marla McGuire · Harry Cheney · Paul J. Diller · Devin Joseph · Gary Friedman · Jay Keiser · Andre Caporaso · Terry Delsing · Adam DeCoster · Michael Broomberg
- 2021 Winner Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Non-Theatrical Animation Long Form
Shared with: Rob McIntyre · D.J. Lynch · Mark Keatts · Lawrence Reyes · Roger Pallan · Ezra Walker · Mike Garcia · Kelly Foley Downs · Patrick J. Foley · Marc Schmidt · Evan Dockter · Mark Mercado · Jonathan Abelardo · Roberto Dominguez Alegria · Derek Swanson - 2019 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Sound Effects, Foley, Music, Dialogue and ADR for Non-Theatrical Animated Long Form Broadcast Media
Shared with: Devon Bowman · Rob McIntyre · Mark Keatts · Lawrence Reyes · Evan Dockter · Derek Swanson · Ian Nyeste · George Peters · Kelly Foley Downs · Patrick J. Foley · Mike Garcia · Mark Mercado · Jonathan Abelardo · Peter Munters · Vincent Guisetti · Aran Tanchum · Robert J. Kral - 2019 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Sound Effects, Foley, Music, Dialogue and ADR for Non-Theatrical Animated Long Form Broadcast Media
Shared with: Devon Bowman · Rob McIntyre · Mark Keatts · Lawrence Reyes · Evan Dockter · Marc Schmidt · D.J. Lynch · Andrew Ing · Ezra Walker · Kelly Foley Downs · Patrick J. Foley · Mike Garcia · George Peters · Vincent Guisetti · Aran Tanchum - 2019 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Sound Effects, Foley, Music, Dialogue and ADR for Non-Theatrical Animated Long Form Broadcast Media
Shared with: Devon Bowman · Rob McIntyre · Mark Keatts · Lawrence Reyes · Evan Dockter · Marc Schmidt · D.J. Lynch · Peter Munters · Alfredo Douglas · Ezra Walker · Ian Nyeste · Kelly Foley Downs · Patrick J. Foley · Mike Garcia · John Reynolds · Mark Mercado · Jonathan Abelardo · Vincent Guisetti · Aran Tanchum - 2018 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Sound Effects, Foley, Music, Dialogue and ADR for Non-Theatrical Animated Long Form Broadcast Media
Shared with: Devon Bowman · Mark Keatts · Rob McIntyre · Lawrence Reyes · Evan Dockter · Gregory Hainer · D.J. Lynch · Peter Munters · Kelly Foley Downs · Derek Swanson · Mike Garcia · Aran Tanchum · Vincent Guisetti
Contribute to this page
Suggest an edit or add missing content