Digital Spy presents a list of winners and nominees at the BAFTA TV Craft Awards 2013, hosted by Stephen Mangan from The Brewery in London on Sunday, April 28, 2013:
Breakthrough Talent
Mike Bartlett - The Town
Julie Gearey - Prisoners' Wives
Rhys Thomas - Freddie Mercury: The Great Pretender (Director's Cut)
Tim Whitnall - Best Possible Taste: The Kenny Everett Story - Winner
Costume Design
Amy Roberts - Mrs Biggs
Sheena Napier - Parade's End - Winner
Odile Dicks-Mireaux - Richard II (The Hollow Crown)
Lorna Marie Mugan - Ripper Street
Digital Creativity
Steve Boulton, James Rutherford - Channel 4 Paralympics - Winner
Production Team - Embarrassing Bodies: Live from the Clinic
Production Team - Foxes Live: Wild in the City
Production Team - The Great British Property Scandal
Director (Factual)
Katharine English - Our War
Ben Chanan - The Plot to Bring Down Britain's Planes - Winner
John Dower...
Breakthrough Talent
Mike Bartlett - The Town
Julie Gearey - Prisoners' Wives
Rhys Thomas - Freddie Mercury: The Great Pretender (Director's Cut)
Tim Whitnall - Best Possible Taste: The Kenny Everett Story - Winner
Costume Design
Amy Roberts - Mrs Biggs
Sheena Napier - Parade's End - Winner
Odile Dicks-Mireaux - Richard II (The Hollow Crown)
Lorna Marie Mugan - Ripper Street
Digital Creativity
Steve Boulton, James Rutherford - Channel 4 Paralympics - Winner
Production Team - Embarrassing Bodies: Live from the Clinic
Production Team - Foxes Live: Wild in the City
Production Team - The Great British Property Scandal
Director (Factual)
Katharine English - Our War
Ben Chanan - The Plot to Bring Down Britain's Planes - Winner
John Dower...
- 4/28/2013
- Digital Spy
Digital Spy presents a list of nominees for the BAFTA TV Craft Awards 2013, to be hosted by Stephen Mangan from The Brewery in London on Sunday, April 28, 2012:
Breakthrough Talent
Mike Bartlett - The Town
Julie Gearey - Prisoners' Wives
Rhys Thomas - Freddie Mercury: The Great Pretender (Director's Cut)
Tim Whitnall - Best Possible Taste: The Kenny Everett Story
Costume Design
Amy Roberts - Mrs Biggs
Sheena Napier - Parade's End
Odile Dicks-Mireaux - Richard II (The Hollow Crown)
Lorna Marie Mugan - Ripper Street
Digital Creativity
Steve Boulton, James Rutherford - Channel 4 Paralympics
Production Team - Embarrassing Bodies: Live from the Clinic
Production Team - Foxes Live: Wild in the City
Production Team - The Great British Property Scandal
Director (Factual)
Katharine English - Our War
Ben Chanan - The Plot to Bring Down Britain's Planes
John Dower - Bradley Wiggins: A Year in Yellow
Ben Anthony...
Breakthrough Talent
Mike Bartlett - The Town
Julie Gearey - Prisoners' Wives
Rhys Thomas - Freddie Mercury: The Great Pretender (Director's Cut)
Tim Whitnall - Best Possible Taste: The Kenny Everett Story
Costume Design
Amy Roberts - Mrs Biggs
Sheena Napier - Parade's End
Odile Dicks-Mireaux - Richard II (The Hollow Crown)
Lorna Marie Mugan - Ripper Street
Digital Creativity
Steve Boulton, James Rutherford - Channel 4 Paralympics
Production Team - Embarrassing Bodies: Live from the Clinic
Production Team - Foxes Live: Wild in the City
Production Team - The Great British Property Scandal
Director (Factual)
Katharine English - Our War
Ben Chanan - The Plot to Bring Down Britain's Planes
John Dower - Bradley Wiggins: A Year in Yellow
Ben Anthony...
- 3/25/2013
- Digital Spy
Parade's End has received the most nominations for this year's British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) Television Craft Awards.
BBC Two's five-part drama starring Benedict Cumberbatch and Rebecca Hall leads the way with five nominations, including the writing and make-up categories.
The channel's one-off Hitchcock drama The Girl starring Toby Jones and Sienna Miller follows with four nominations, along with BBC One's Ripper Street and BBC Two's The Hour.
Doctor Who and Call the Midwife receive two nominations each, as do documentaries 7/7 One Day in London and Amish: A Secret Life.
Also receiving two nominations are BBC Two's Richard II (The Hollow Crown), political comedy The Thick of It, Top Gear and Channel 4's The Fear.
The BBC's coverage of the London 2012 Olympics receives several nominations, including three out of the four nods in the 'Director: Multi-Camera' category.
Channel 4's Paralympics is also nominated in the 'Digital Creativity' category,...
BBC Two's five-part drama starring Benedict Cumberbatch and Rebecca Hall leads the way with five nominations, including the writing and make-up categories.
The channel's one-off Hitchcock drama The Girl starring Toby Jones and Sienna Miller follows with four nominations, along with BBC One's Ripper Street and BBC Two's The Hour.
Doctor Who and Call the Midwife receive two nominations each, as do documentaries 7/7 One Day in London and Amish: A Secret Life.
Also receiving two nominations are BBC Two's Richard II (The Hollow Crown), political comedy The Thick of It, Top Gear and Channel 4's The Fear.
The BBC's coverage of the London 2012 Olympics receives several nominations, including three out of the four nods in the 'Director: Multi-Camera' category.
Channel 4's Paralympics is also nominated in the 'Digital Creativity' category,...
- 3/25/2013
- Digital Spy
IMDb.com, Inc. takes no responsibility for the content or accuracy of the above news articles, Tweets, or blog posts. This content is published for the entertainment of our users only. The news articles, Tweets, and blog posts do not represent IMDb's opinions nor can we guarantee that the reporting therein is completely factual. Please visit the source responsible for the item in question to report any concerns you may have regarding content or accuracy.