Directed by
Lance Young |
Writing Credits
Lance Young | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Craig Sheffer | ... | Joseph | |
Sheryl Lee | ... | Maria | |
Terence Stamp | ... | Baltazar | |
Casey Siemaszko | ... | Tanner | |
Spalding Gray | ... | Alfred | |
Leigh Taylor-Young | ... | Redhead | |
Lois Chiles | ... | Eva | |
Blu Mankuma | ... | Nick | |
Ken Camroux-Taylor | ... | Hank (as Ken Camroux) | |
Pamela Perry | ... | Dottie | |
Eli Gabay | ... | Carlos | |
Molly Parker | ... | Connie | |
Hiro Kanagawa | ... | Doctor | |
Merrilyn Gann | ... | Motel Woman | |
Gillian Barber | ... | Therapist | |
Peter Kelamis | ... | Neighbor | |
Norman Armour | ... | Patient | |
David Glyn-Jones | ... | Priest | |
Quincy Welch | ... | Boy (as Quincy) | |
Carson Welch | ... | Boy | |
Serena Bodnar | ... | Girl | |
Kristin Lehman | ... | Scope / Steps Woman | |
Akesh Gill | ... | Therapy Woman | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Jennifer-Juniper Angeli | ... | Vicky / Tanner's girlfriend (uncredited) |
Produced by
Matthew O'Connor | ... | executive producer |
Allyn Stewart | ... | producer |
Lisa Towers | ... | co-producer |
Music by
Jan A.P. Kaczmarek |
Cinematography by
Mike Molloy |
Editing by
Allan Lee |
Casting By
Glenn Daniels |
Production Design by
David Fischer | ... | (as David Lloyd Fischer) |
John Willett |
Art Direction by
William Heslup | ||
Eric Norlin |
Set Decoration by
Barry Kemp | ||
Mary-Lou Storey |
Costume Design by
Heidi Ross | ||
Jori Woodman |
Makeup Department
James D. Brown | ... | hair stylist (as James Brown) |
Marianne Coates | ... | assistant makeup artist |
Rosalina Da Silva | ... | makeup artist |
Gina Sherritt | ... | assistant hair stylist |
Production Management
Lisa Towers | ... | production manager |
Essy Niknejad | ... | post-production supervisor (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Jack Hardy | ... | first assistant director |
Carl Mason | ... | trainee assistant director |
Shirley-Anne Parsons | ... | second assistant director (as Shirley Parsons) |
Roger Scott Russell | ... | third assistant director (as Roger Russell) |
Carie Wallis | ... | trainee assistant director (as Carrie Wallis) |
Art Department
Sandy Arthur | ... | set decorator buyer |
David Asmodeus | ... | assistant property master |
Mario Battista | ... | assistant set dresser |
Frank Bodeck | ... | dresser |
Nicole Chorney | ... | set decorator buyer |
Janet Clark | ... | assistant set decorator |
Diarmuid Conway | ... | on-set dresser (as Dermuid Conway) |
Grant Cotterall | ... | scenic carpenter |
Sean DeSalliers | ... | scenic carpenter |
Mitch Devon | ... | carpenter helper |
Mark Ennis | ... | carpenter helper |
Debbie Erhardt | ... | assistant property master |
R.D. 'Luther' Fairbairn | ... | property master (as R. D. Luther Fairbairn) |
Daniel Frisk | ... | laborer |
Erik Gerlund | ... | assistant set decorator (as Erik Rene Gerlund) |
Dan Hanen | ... | lead hand |
Jennifer Hill | ... | property buyer |
Ed Jensen | ... | dresser |
Alex Kameniczky | ... | draftsman (as Alexander Kameniczky) |
P.K. MacCarthy | ... | storyboard artist (as Kevin McCarthy) |
Malcolm MacLean | ... | paint coordinator |
Francis Mallette | ... | scenic painter (as Frances Mallette) |
Steve Martin | ... | scenic carpenter (as Steven Martin) |
Mark McDermott | ... | scenic carpenter |
Sam McMaster | ... | construction foreman |
Tony Moscovitch | ... | scenic carpenter |
Gillian Murray | ... | set decorator buyer |
Michael Nemirsky | ... | draftsman |
Peter Prince | ... | scenic carpenter |
James Purvis | ... | dresser (as Jim Purvis) |
Michael Raycevick | ... | plasterer |
Jan Reeves | ... | painter foreman |
Grace Rourke | ... | scenic artist |
Jenny Seinen | ... | scenic painter |
Brian Shell | ... | construction coordinator |
Macleod Sinclaire | ... | on-set dresser |
Peter Sysoev | ... | scenic painter |
Ray Taylor | ... | lead hand (as Ray 'Skippy' Taylor) |
Eileen Telfer Rennick | ... | scenic painter (as Eileen Telfer Rennich) |
Elmar Theissen | ... | lead painter |
Bart Uphill | ... | scenic painter |
David Webber | ... | location lead carpenter |
Peggy Allen Winslow | ... | head greens person |
Frank Haddad | ... | head greensman (uncredited) |
Sound Department
Anke Bakker | ... | sound editor |
Marc Chiasson | ... | adr editor |
Mark Cookson | ... | sound editor |
Serge Djang | ... | foley actor |
Dean Drabin | ... | adr mixer |
Ezra Dweck | ... | re-recording mixer |
Robert W. Glass Jr. | ... | re-recording mixer |
Vincent Guisetti | ... | foley actor |
Steve Hollenbeck | ... | sound editor (as Steven Hollenbeck) |
Dessie Markovsky | ... | sound designer / supervising sound editor |
Michael McGee | ... | sound mixer |
T.A. Moore Jr. | ... | foley mixer (as Tom A. Moore Jr.) / sound effects mixer (as Tom A. Moore Jr.) |
Charles O'Shea | ... | boom operator |
Iain Pattison | ... | group adr recordist |
Mark Seagraves | ... | adr editor |
Xavier Sol | ... | sound editor |
Brent D. Winter | ... | sound editor |
Kris Fenske | ... | assistant dialogue editor (uncredited) |
Special Effects by
Mark Mentiply | ... | special effects assistant |
Randy Shymkiw | ... | special effects coordinator |
Scott R. Treliving | ... | special effects rigger (as Scott Treliving) |
Keith Wardlow | ... | special effects assistant |
Jak Osmond | ... | special effects first assistant (uncredited) |
Visual Effects by
Joe Fisher | ... | production coordinator: Rainmaker Imaging Co. |
Ken Hayward | ... | digital artist: Rainmaker Imaging Co. |
Christine Petrov | ... | digital artist: Rainmaker Imaging Co. |
Gary Walker | ... | digital compositing supervisor: Rainmaker Imaging Co. (as Gary L. Walker) |
Bruce Woloshyn | ... | digital artist: Rainmaker Imaging Co. (as Bruce G. Woloshyn) |
Stunts
Jim Dunn | ... | stunt coordinator / stunt double: Craig Sheffer (uncredited) |
Jacob Rupp | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Jim Barber | ... | rigging grip |
Fraser Boyle | ... | best boy |
Richard Buckmaster | ... | lamp operator |
Cory Budney | ... | camera trainee |
Stephen S. Campanelli | ... | steadicam operator (as Steve Campanelli) |
John Clothier | ... | camera operator / steadicam operator |
Barry Donlevy | ... | gaffer |
Attila Fritz | ... | camera trainee |
David Goyer | ... | lamp operator |
Braden Haggerty | ... | underwater second assistant camera (as Brenda Haggerty) |
R.K. Hill | ... | key grip (as R. K. Hill) |
Pepe Hubert | ... | dolly grip (as Pierre Hubert) |
Christina Kasperczyk | ... | second assistant camera |
John Kuchera | ... | dolly grip (as Brent J. Kuchera) |
Doug Lavender | ... | second assistant camera |
Vince Laxton | ... | rigging gaffer |
Alan Markfield | ... | still photographer |
Richard G. Mason | ... | underwater camera operator (as Richard Mason) |
Nathaniel Massey | ... | steadicam operator |
Blair McDonald | ... | best boy |
Klaus Melchior | ... | video playback |
Cam North | ... | underwater first assistant camera |
Tobias A. Schliessler | ... | additional photography (as Tobias Schliessler) |
Trig Singer | ... | camera operator |
Vince Uytdehaag | ... | generator operator (as Vincent A. Uytdehaag) |
Mark Willis | ... | grip |
Darren Wong | ... | grip |
Michael Wrinch | ... | focus |
Sarah Baldwin | ... | remote head technician (uncredited) |
Chris Cochrane | ... | generator operator (uncredited) |
Stewart Hadley | ... | gaffer (uncredited) |
Sam Osborne | ... | first assistant camera (uncredited) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting: Canada |
Sandra Couldwell | ... | extras casting |
Michael Greer | ... | casting associate: USA |
William Haines | ... | casting associate: Canada |
Candace S. McPherson | ... | extras casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Tess Brummitt | ... | set costumer (as Teresa Brummitt) |
Jennifer Grossman | ... | costume set supervisor |
Heidi Ross | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Gay Black | ... | negative cutter |
Bruce Giesbrecht | ... | first assistant editor |
Ellen Gram | ... | second assistant editor (as Ellen G. Shumiatcher) |
Caroline Hardon | ... | first assistant editor |
Mo Henry | ... | negative cutter |
Nancy McKenzie | ... | post-production coordinator |
Lorie Olson | ... | film conformer |
David Orr | ... | color timer |
Michael Smith | ... | film conformer (as Mike Smith) |
Bonni Devlin | ... | assistant editor (uncredited) |
Location Management
Paul Barkin | ... | location scout |
Glenn Bottomley | ... | location production assistant |
Bill Burns | ... | location scout |
Lynda Chapple | ... | location scout |
Janice Frome | ... | location manager |
Sue Kittler | ... | location production assistant |
Deanna MacCarthur | ... | location production assistant |
Carl Mason | ... | location production assistant |
Colin L. McCarthy | ... | assistant location manager |
Wayne McDonell | ... | location scout |
Bernadette Meyers | ... | location scout |
Woodrow Morrison | ... | location production assistant |
Gwyn E. Shipman | ... | assistant location manager (as Gwyn Shipman) |
Rachael Taylor | ... | location production assistant |
Francis Yehoun | ... | location production assistant |
Tim Moshansky | ... | location scout (uncredited) |
Music Department
Marta Boberska | ... | soprano |
Krzesimir Debski | ... | composer: additional music / conductor: Sinfonia Varsovia / musician: violin / orchestrations |
Mark Ferris | ... | violin consultant |
Andrzej Jagodzinski | ... | musician: piano |
Jan A.P. Kaczmarek | ... | music producer (as Jan A. P. Kaczmarek) |
Christopher Kennedy | ... | music editor |
Pawel Losakiewicz | ... | musician: solo violin |
Rafal Paczkowski | ... | score mixer / score recordist |
Jacek Urbaniak | ... | musician: flute |
Sinfonia Varsovia | ... | music performers |
Zbigniew Zbrowski | ... | orchestra contractor |
Richard Ziegler | ... | assistant music editor (uncredited) |
Script and Continuity Department
Christine Lalande | ... | script supervisor (as Christine LaLande) |
Stephanie Rossel | ... | script supervisor |
Transportation Department
David R. Anderson | ... | transportation captain (as David Anderson) |
Elaine Barrett | ... | transportation co-captain (as E. A. Barrett) |
Mark Boiko | ... | camera car driver |
Bill Bowe | ... | driver |
Brad Bowe | ... | driver: grip / electric |
Dave Bowe | ... | transportation coordinator |
Brian Boyer | ... | driver: camera truck (as Brian J. Boyer) |
Sean Brennan | ... | driver: hair / MU / wardrobe (as Shaun Brennan) |
Duncan Callander | ... | driver: set decorating (as Duncan Callendar) |
Tony Hadzis | ... | driver: construction |
Lee Harris | ... | driver |
Ron Lacroix | ... | driver: cable truck (as Ron Locroix) |
Keith Noble | ... | driver: honeywagon |
Jan Tayler | ... | driver: cast |
Lorrie Ward | ... | camera car driver |
Additional Crew
Colette Aubin | ... | second assistant production coordinator |
Pam Bailey | ... | chef: Reel Appetites Ltd. |
Kerri Boyce | ... | accounting clerk |
Dixie Cutler | ... | unit publicist |
Mark Dumas | ... | animal coordinator (as Mark Weiner Dumas) |
Truddi Forrest | ... | choreographer (as Trudi Forrest) |
Gisele Fredette | ... | craft service (as Giselle Fredette) / first aid (as Giselle Fredette) |
Philip Fuldauer | ... | assistant production coordinator |
Benjamin Glenday | ... | stand-in (as Ben Glenday) |
Anne Gordon | ... | fly wrangler |
Carole Jensson | ... | assistant chef: Reel Appetites Ltd. (as Carol Jensson) |
Jake Klein | ... | assistant: Sheryl Lee |
Kevin 'C.D.' Lawton | ... | office production assistant (as Kevin [C. D.] Lawton) |
Norman Leggatt | ... | dance instructor |
Bill Marlor | ... | security captain (as William Marlor) |
Doreen Marlor | ... | dance instructor |
Lloyd Marlor | ... | security |
Nancy McKenzie | ... | second assistant production coordinator |
Matreya Monro | ... | stand-in (as Matreya Langton) |
Julia Neville | ... | production coordinator |
Michael O'Connor | ... | assistant: Matthew O'Connor (as T. Michael O'Connor) |
Patrick O'Neal | ... | assistant: Lance Young |
John Pantages | ... | group adr: The Background |
Lizzie Scheck | ... | assistant: Allyn Stewart |
Eleanor Simpson | ... | assistant chef: Reel Appetites Ltd. |
John Tierney | ... | stand-in |
Mary Anne Waterhouse | ... | production accountant (as Mary Anne McCarthy) |
Patricia D. Williams | ... | assistant production accountant |
Ian Doig | ... | animal trainer (uncredited) |
Simon St. Laurent | ... | opticals: Film Opticals (uncredited) |
Thanks
Ma Jaya Bhagavati | ... | special thanks |
Ivana Chubbuck | ... | special thanks (as Ivanna Chubbuck) |
Tim Ford | ... | special thanks |
David Hauka | ... | special thanks |
Evan Katz | ... | special thanks |
Jeff Kleeman | ... | special thanks |
Christopher Meledandri | ... | special thanks (as Chris Meledandri) |
Lynn O'Hare | ... | special thanks |
Steve Rabineau | ... | special thanks |
Kate Simmons | ... | special thanks |