Directed by
Michael D Moore | ||
Kevin Lima | ... | (directed by) |
Writing Credits (WGA)
Dodie Smith | ... | (novel) |
Kristen Buckley | ... | (story) & |
Brian Regan | ... | (story) |
Kristen Buckley | ... | (screenplay) & |
Brian Regan | ... | (screenplay) and |
Bob Tzudiker | ... | (screenplay) & |
Noni White | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Produced by
Frédéric Bovis | ... | producer (as Frederic Bovis) |
Patricia Carr | ... | co-producer |
Enfys Dickinson | ... | content producer |
Edward S. Feldman | ... | producer (produced by) |
Michelle Fox | ... | associate producer |
Lucette Legot | ... | producer |
Paul Tucker | ... | co-producer |
Music by
David Newman | ... | (music by) |
David Newman | ... | original music composer |
Cinematography by
Adrian Biddle | ... | director of photography |
Roger Pratt |
Editing by
Gregory Perler | ... | (edited by) |
Casting By
Priscilla John | ... | (casting by) |
Production Design by
Assheton Gorton |
Art Direction by
Jean-Michel Ducourty | ||
Rosie Hardwick | ||
Christian Huband | ||
Keith Pain | ||
John Ralph | ... | supervising art director |
Cliff Robinson | ... | (as Clifford Robinson) |
Anthony Woollard | ||
Tony Woollard |
Set Decoration by
Joanne Woollard |
Costume Design by
Anthony Powell | ... | (costumes designed by) |
Makeup Department
Tricia Cameron | ... | key hair stylist (as Patricia A. Cameron) / key makeup artist |
Martial Corneville | ... | hair designer |
Sallie Evans | ... | hair stylist / makeup artist |
Sallie Evans | ... | makeup |
Andrea Finch | ... | hair supervisor: second unit / makeup supervisor: second unit |
Richard Glass | ... | contact lens optician |
Jean-Luc Russier | ... | makeup artist: Ms. Close |
Jean-Luc Russier | ... | makeup designer |
Jemma Scott-Knox-Gore | ... | contact lens technician |
Norma Webb | ... | hair stylist / makeup artist |
Norma Webb | ... | makeup |
Production Management
Lee Alliston | ... | unit manager |
Elzbieta Araszkiewicz | ... | production associate |
Terry Bamber | ... | unit manager: second unit |
Frédéric Bovis | ... | production manager: Paris (as Frederic Bovis) |
Michael Murray | ... | unit production manager |
Miguel Ángel Poveda | ... | post-production supervisor |
Neil Ravan | ... | unit production manager |
Ron Lynch | ... | executive in charge of production (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
James Armstrong | ... | third assistant director: second unit |
Terry Bamber | ... | first assistant director: second unit |
David Brandon | ... | assistant director: second unit (as David Cain) |
David Cain | ... | second assistant director: second unit |
Jamie Christopher | ... | key second assistant director |
Jamie Christopher | ... | second assistant director |
Antonin Depardieu | ... | second second assistant director: Paris |
Simon Downes | ... | second assistant director |
Dan John | ... | second assistant director |
Gil Kenny | ... | assistant director |
Cliff Lanning | ... | first assistant director |
Michael D. Moore | ... | second unit director (as Micky Moore) |
Lee Tailor | ... | third assistant director |
Kevin Westley | ... | additional assistant director |
Art Department
Lee Biggs | ... | carpenter |
Pierre Bohanna | ... | prop maker |
Fabrice Bourderioux | ... | swing gang |
Claudio Campana | ... | draughtsman |
Amber Carter | ... | assistant scenic artist |
Tony Chance | ... | storyboard artist |
Jordan Crockett | ... | art department runner |
Stephen Forrest-Smith | ... | storyboard artist |
Steve Furneaux | ... | carpenter |
Craig Gleeson | ... | chargehand |
Gary Gleeson | ... | head of department painter |
Assheton Gorton | ... | production design |
Robert Hill | ... | chargehand stand-by |
Christian Huband | ... | assistant art director |
Patricia Johnson | ... | draughtsman |
Kate Lovejoy | ... | junior draughtsman |
Meike Maher | ... | graphics designer (as Meike Meng) |
Jon Marson | ... | greensman |
Steve Mitchell | ... | scenic artist |
Ali Moshref | ... | construction accountant |
John O'Shaughnessy | ... | production buyer |
Keith Pain | ... | art director: second unit |
Anthony Powell | ... | costume design |
Denis Rich | ... | storyboard artist |
Martin Smeaton | ... | sculptor |
Mike Smith | ... | supervisor carpenter |
Daniel St. Pierre | ... | storyboard artist (as Dan St. Pierre) |
Gert Stevens | ... | concept artist / junior set designer |
Oscar Troitiño | ... | illustrator |
Jake Wells | ... | dressing prop |
Timna Woollard | ... | 102 Dalmatians |
Chris Buchinsky | ... | storyboard artist (uncredited) |
Rohan Harris | ... | model maker (uncredited) |
Darren Holland | ... | stand-by stagehand (uncredited) |
Sound Department
Christopher Barrick | ... | foley recordist |
Karen Brocco | ... | dialogue editor |
Tony Eckert | ... | foley mixer |
Rob Fruchtman | ... | additional adr recording |
Larry Hopkins | ... | layback sound mixer |
Mary Helen Leasman | ... | foley editor |
Jim McBride | ... | sound maintenance |
Frank 'Pepe' Merel | ... | foley mixer (as Frank Merel) |
Shannon Mills | ... | sound designer / sound effects editor |
Chris Munro | ... | production sound mixer |
Ian Munro | ... | sound mixer: second unit |
Paul Munro | ... | boom operator: second unit |
Tim Nielsen | ... | asst. sound designer / sound effects editor |
Jon Null | ... | dialogue editor |
Colin O'Neill | ... | sound effects assistant |
Marcie Romano | ... | assistant supervising sound editor |
Gary Rydstrom | ... | re-recording mixer / sound design consultant |
Susan Sanford | ... | foley editor |
Michael Silvers | ... | adr editor / supervising sound editor |
Gary Summers | ... | re-recording mixer |
Dennie Thorpe | ... | foley artist |
Jana Vance | ... | foley artist |
Phillip Blackford | ... | mix technician (uncredited) |
Sarah Gaines | ... | apprentice sound editor (uncredited) |
Argiris Kandilis | ... | sound mixer (uncredited) |
Linda Lew | ... | foley recordist (uncredited) |
Gene Radzik | ... | stereo sound consultant: Dolby (uncredited) |
Chris Roberts | ... | adr mixer (uncredited) |
Ronald G. Roumas | ... | sound re-recordist (uncredited) |
Kent Sparling | ... | mix technician (uncredited) |
Greg Steele | ... | adr mixer (uncredited) |
Janusz Tokarzewski | ... | sound engineer: Poland (uncredited) |
Special Effects by
Vince Abbott | ... | animatronic supervisor |
Douglas Allam | ... | mould maker: Neal Scanlan Studio |
John Amitt | ... | special effects technician |
Steve Benelisha | ... | special effects crew |
Nick Bonathan | ... | special effects crew |
Nigel Booth | ... | sculptor: Neal Scanlan Studio |
Richard Brown | ... | special effects senior technician |
Sarah Brunsdon | ... | hair and feather technician: Neal Scanlan Studio |
Daniel Carlisle | ... | animatronics designer |
Paul Clancy | ... | special effects senior technician |
Chris Clarke | ... | creature designer |
Chris Corbould | ... | special effects coordinator |
David Darby | ... | Sculptor: Neal Scanlan Studio |
Richard Darwin | ... | animatronic model designer |
Simon Deane | ... | special effects crew |
Dave Eltham | ... | special effects senior technician |
Nick Finlayson | ... | special effects senior technician |
Barry Fowler | ... | mould shop supervisor: Neal Scanlan Studio |
Michael Fox | ... | special effects technician |
Darrell Guyon | ... | senior special effects technician |
Steve Hamilton | ... | special effects supervisor |
Andrea Hochgatterer-Kowland | ... | hair and feather technician: Neal Scanlan Studio |
John Holmes | ... | special effects senior technician |
Jeremy Hunt | ... | sculptor: Neal Scanlan Studio |
Stephen Hutchinson | ... | special effects technician |
Terry Jones | ... | animatronic designer |
Val Jones | ... | hair and feather supervisor: Neal Scanlan Studio |
Paul Knowles | ... | special effects senior technician |
Steve Knowles | ... | special effects technician |
Ian Lowe | ... | special effects technician |
Ivan Manzella | ... | Sculptor: Neal Scanlan Studio |
Tom Murtagh | ... | animatronic designer |
Peter Notley | ... | special effects supervisor |
Stephen Onions | ... | special effects senior technician (as Steve Onions) |
Jeremy Pelzer | ... | special effects buyer |
Roy Quinn | ... | special effects senior technician |
Andy Roberts | ... | animatronic designer / special effects technician |
Andrew Smith | ... | special effects senior technician (as Andy Smith) |
George Theophanous | ... | motion control |
John Van Der Pool | ... | special effects senior technician |
Jeni Walker | ... | hair and feather technician: Neal Scanlan Studio |
Andrew Warner | ... | special effects technician |
Brian Warner | ... | special effects senior technician |
Steve Wright | ... | animatronic designer: Neal Scanlan Studio |
Mark Roberts | ... | special effects technician (uncredited) |
Garry Rutter | ... | animatronic performer: animatronic effects (uncredited) |
Visual Effects by
Brian Adams | ... | compositor |
Jon Aghassian | ... | tracking supervisor |
Jacqueline Allard | ... | lead digital artist |
Ronald Arredondo | ... | digital artist: The Secret Lab |
Roger Balart | ... | 2D technical manager |
James Colby Bette | ... | visual effects |
R. Christopher Biggs | ... | digital artist: The Secret Lab |
David Booth | ... | film scanning and recording: Walt Disney Animation Studio |
Barbara A. Bordo | ... | digital artist |
Jon R. Brown | ... | visual effects |
Edward P. Busch III | ... | digital coordinator: The Secret Lab |
John Butiu | ... | modeler: The Secret Lab |
Roberto Calvo | ... | production software engineer |
Grady Campbell | ... | compositor |
Marc Canas | ... | scanning/recording |
Ozzie Carmona | ... | digital artist |
Marcus Carter | ... | digital effects artist |
Floyd Casey | ... | digital compositor |
Ray Cavalluzzi | ... | digital artist: The Secret Lab |
Maria Cittadini-Borelli | ... | production coordinator: The Secret Lab |
Jerry Clyatt | ... | digital artist: The Secret Lab |
Charles Colladay | ... | digital artist: The Secret Lab |
D. Wallace Colvard | ... | digital effects supervisor |
Christopher Cortese | ... | digital artist: The Secret Lab |
Elisabeth Cotter | ... | visual effects color timer |
Christine Cram | ... | digital artist |
Doug Cram | ... | digital artist |
Robyn Crane-Campbell | ... | digital artist: The Secret Lab |
Michael Curtis | ... | digital compositor |
Amanda Dague | ... | digital effects artist |
Dan DeLeeuw | ... | co-visual effects supervisor: TSL |
Lino DiSalvo | ... | animator |
Rob Dressel | ... | supervising animator |
Hank Driskill | ... | 3D technical manager |
Mark Duvall | ... | 3D artist: opening credits |
Pauline Duvall | ... | compositor: The Secret Lab/Walt Disney Feature Animation / compositor: titles, Asylum |
Colin Eckart | ... | digital artist: The Secret Lab |
Bill Fadness | ... | digital camera |
Janet Freedland | ... | digital artist |
Erin Fujioka | ... | matchmover: The Secret Lab |
John Giffoni | ... | matchmover: The Secret Lab |
Haggai Goldfarb | ... | digital artist: The Secret Lab |
Allen Gonzales | ... | matte painter |
Gilbert Gonzales | ... | digital artist: The Secret Lab |
Kent Gordon | ... | visual effects artist |
Steven Hall | ... | camera operator / visual effects director of photography |
Carol Hayden | ... | texture painter: The Secret Lab |
Kyle J. Healey | ... | art/previs manager |
Linda Henry | ... | digital artist |
Paul Hildebrandt | ... | technology |
Rory Hinnen | ... | supervising compositor |
Meredith Hook | ... | paint and rotoscope artist: Disney Feature Animation |
Mark Hopper | ... | visual effects |
Sandy Houston | ... | digital 2D paint and roto supervisor |
Lawrence Huang | ... | digital artist |
Derrick Huckvale | ... | scene setup |
Kenton Hulme | ... | assistant vfx editor: The Secret Lab |
Allana Michelle James | ... | associate production coordinator |
David P.I. James | ... | visual effects plate producer (as David James) |
Ardie Johnson | ... | lead modeler |
Michael Kaelin | ... | paint/rotoscope artist: Disney/TSL |
Ross Kameny | ... | software engineer |
Patrick Kavanaugh | ... | digital artist: Asylum |
Joan Kim | ... | digital compositor |
Daryl Klein | ... | digital compositor |
Tanja Knoblich | ... | administrative manager: The Secret Lab |
Marta Knudsen | ... | digital artist: The Secret Lab / spot removal artist: The Secret Lab |
Raji Kodja | ... | digital artist: Asylum Visual Effects |
Kevin Koneval | ... | compositor: The Secret Lab |
James Kuo | ... | digital artist: The Secret Lab |
Kenneth Kurras | ... | digital artist |
Pierre La Querre | ... | digital compositor |
Brian Leach | ... | compositing supervisor |
Erik Lee | ... | digital artist: Asylum Visual Effects |
James Do Young Lee | ... | digital artist: The Secret Lab |
Mark Lefitz | ... | digital effects artist |
Richard E. Lehmann | ... | digital artist: The Secret Lab |
Michael Levine | ... | technical director |
Alexander Linger | ... | digital artist: The Secret Lab |
Kathryn Liotta | ... | resource coordinator: The Secret Lab |
Mathias Lorenz | ... | lighter: The Secret Lab |
Robert Lurye | ... | digital artist: The Secret Lab |
Adolph Lusinsky | ... | lighting lead |
Cornelia Magas | ... | digital compositor |
Jay Mallet | ... | motion control operator |
Bill Mather | ... | matte painter: The Secret Lab |
Frank Maurer | ... | digital artist: The Secret Lab |
Keith McCabe | ... | cg supervisor: Asylum Visual Effects |
Colman McMahon | ... | art/previs coordinator: DQI |
Jim McPherson | ... | sculptor |
Mike Meaker | ... | concept artist: The Secret Lab |
Charles Meredith | ... | digital artist: The Secret Lab |
Rexford L. Metz | ... | visual effects director of photography: second unit pick-ups |
Rick Mietkowski | ... | motion control supervisor |
Daniel Miller | ... | digital compositor |
Terry Moews | ... | digital artist: The Secret Lab |
Robert Mrozowski | ... | digital artist: The Secret Lab |
Matt Mueller | ... | survey lead: The Secret Lab |
John Murrah | ... | technical director |
Marc Nanjo | ... | digital compositor |
Tony Noel | ... | digital compositor |
January Nordman | ... | digital artist |
Matthew O'Callaghan | ... | visual effects supervisor |
Kim O'Donnell | ... | digital compositor |
Felix Ojeda | ... | digital painter |
David Oliver | ... | technical director |
Amy Pawlowski | ... | visual effects editor |
Amy Pfaffinger | ... | digital compositor |
Dolores Pope | ... | digital artist: The Secret Lab |
Winston Quitasol | ... | digital compositor |
Liz Ralston | ... | visual effects producer |
Barbara C. Reed | ... | digital artist |
Marian Rudnyk | ... | digital artist |
Merrick Rustia | ... | match mover |
Merrick Rustia | ... | visual effects |
Jim Rygiel | ... | production visual effects supervisor |
Joe Salazar | ... | digital artist |
Nancy Sampson | ... | digital producer: The Secret Lab |
Atsushi Sato | ... | lead animator |
Wally Schaab | ... | digital artist: The Secret Lab |
Marc Scott | ... | digital compositor |
Christine Serino | ... | digital artist: The Secret Lab |
Jay Shindell | ... | roto and paint artist |
Mark Siegel | ... | lighting and texture artist |
Brad Smith | ... | render I/O administrator |
Doyle Smith | ... | digital paint and tracking |
Aliza Sorotzkin | ... | digital artist: The Secret Lab |
Kathi Spencer | ... | lighter: The Secret Lab |
Baudouin Struye | ... | digital painter |
Patrick Taylor | ... | digital artist: character rigger |
Tami Terusa | ... | digital artist: The Secret Lab |
Alessandro Tomassetti | ... | digital compositor |
Lisa M. Tse | ... | digital compositor |
Katie Tucker-Fico | ... | digital compositor (as Katie Tucker) |
Erich Turner | ... | digital compositor |
Shauna Walters | ... | production accountant: The Secret Lab |
Gina Warr | ... | lead compositor: TSL |
Makul Wigert | ... | visual effects coordinator |
Kevin Willmering | ... | digital artist: The Secret Lab |
Dean Wright | ... | visual effects executive producer: The Secret Lab |
Steve Yamamoto | ... | animator |
Yuichiro Yamashita | ... | visual effects |
Allen Battino | ... | visual development artist (uncredited) |
Edward Derian Boyke | ... | render I/O administrator (uncredited) |
Andy Davis | ... | digital compositor: Asylum (uncredited) |
Rob Delicata | ... | motion control (uncredited) |
Christian M. Elsensohn | ... | render I/O administrator: Disney/TSL (uncredited) |
James Healy | ... | digital systems administrator (uncredited) |
Christopher James Miller | ... | visual effects (uncredited) |
Lynda Thompson | ... | visual effects executive (uncredited) |
Stunts
George Cottle | ... | stunts (as George Cottle Jr.) |
Gabe Cronnelly | ... | stunts |
Graeme Crowther | ... | stunts |
Steve Dent | ... | stunt coordinator |
Sy Hollands | ... | stunts |
Rowley Irlam | ... | stunts |
Tony Lucken | ... | stunts |
Tom Lucy | ... | stunts |
Peter Miles | ... | stunts |
Gareth Milne | ... | stunts |
Mark Mottram | ... | stunts |
Ray Nicholas | ... | stunts (as Ray L. Nicholas) |
Dominic Preece | ... | stunts |
Rocky Taylor | ... | stunts |
Tom Delmar | ... | stunt double: Gerard Depardieu (uncredited) |
Kelly Dent | ... | stunt double: Alice Evans (uncredited) |
Bradley Farmer | ... | stunts (uncredited) / utility stunts (uncredited) |
Paul Howell | ... | stunts (uncredited) |
Paul Jennings | ... | assistant stunt coordinator (uncredited) |
Theo Kypri | ... | stunts (uncredited) |
Thomas J. Larsen | ... | stunts (uncredited) |
Dominic Preece | ... | stunt double: Ioan Gruffudd (uncredited) |
Gordon Seed | ... | stunts (uncredited) |
C.C. Smiff | ... | stunt double: Tim McInnerny (uncredited) |
Peter White | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Marc Atherfold | ... | clapper loader: second unit |
Adrian Biddle | ... | director of photography |
Sam Bloor | ... | electrician |
Ciro Candia | ... | second assistant camera |
Michael Chambers | ... | gaffer |
Clive Coote | ... | still photographer |
Kevin Day | ... | gaffer |
Gary Dormer | ... | electrical rigger |
Graham Driscoll | ... | rigging electrician |
Mike Evans | ... | focus puller: second unit |
Michael Freaney | ... | rigger |
Dan Garlick | ... | FT2 trainee (as FTZ trainee) |
Amy Gilliam | ... | camera trainee |
Alan Graham | ... | Electrician |
Alan Grayley | ... | electrician |
Harvey Harrison | ... | director of photography: second unit |
Simon Hume | ... | focus puller |
Simon Lucas | ... | rigging gaffer |
David Mackie | ... | camera trainee |
Colin Manning | ... | key grip |
Keith Manning | ... | grip: occasional |
Graham Martyr | ... | first assistant camera / focus puller |
Richard Merrell | ... | rigging electrician |
Rexford L. Metz | ... | special cinematographer |
Charles Morris | ... | assistant grip |
Dean Morrish | ... | focus puller: second unit |
Neil Munro | ... | electrician |
Spencer Murray | ... | second assistant camera |
Gary Nagle | ... | electrician: 2nd unit |
Ron Nicholls | ... | grip |
John Palmer | ... | camera operator |
Nick Pearson | ... | second company grip |
Mike Roberts | ... | camera operator |
Ron Shane | ... | rigging electrician |
Tony Skinner | ... | electrician |
Jim Smart | ... | electrician (as James Smart) |
Rob Southam | ... | camera operator |
James Monroe Tharp Jr. | ... | grip and lighting technician |
Andy Thomson | ... | crane operator |
Alf Tramontin | ... | steadicam operator |
Paul Wheeldon | ... | second unit: second assistant camera |
Shawn White | ... | chargehand practical electrician |
Iwan Williams | ... | rigging |
David Worley | ... | camera operator |
Ginger McCarthy | ... | stand-by electrical rigger (uncredited) |
Tony Rowland | ... | grip: "c" camera, second unit (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Pat Sweeney | ... | rigging electrician (uncredited) |
Ron Veto | ... | camera operator: second unit (uncredited) |
Michael White | ... | practical electrician (uncredited) |
Animation Department
Jason Anastas | ... | animator: The Secret Lab |
Rebecca Wilson Bresee | ... | Animator: The Secret Lab |
Darrin Butts | ... | animator: The Secret Lab |
Neal Scanlan | ... | animatronic character effects |
Tony Smeed | ... | Animator: The Secret Lab |
Bryan Taylor | ... | digital ink and paint artist |
Casting Department
Marie-Sylvie Caillierez | ... | casting associate |
Barbara Harris | ... | adr voice casting |
Orla Maxwell | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Rosemary Burrows | ... | costume supervisor |
Anabel Campbell | ... | wardrobe assistant |
John Cowell | ... | head costume painter |
David J. Evans | ... | costume assistant |
Jane Law | ... | costumes |
Barbara Matera | ... | costumes executed by |
William McPhail | ... | wardrobe supervisor |
Margaret Pescott | ... | costumer |
William Steggle | ... | key costumer |
Editorial Department
Paul Apted | ... | assistant editor |
Terry Claborn | ... | color timer |
Mark Deimel | ... | assistant editor |
Rus Ekkel | ... | post-production runner: UK |
Daniel Fair | ... | assistant editor |
Cynthia Feyrer | ... | negative cutter |
Dale E. Grahn | ... | color timer |
Jonathan Lucas | ... | first assistant editor |
Staci Pontius | ... | assistant editor |
Mark Sanger | ... | assistant editor: avid |
Mary Beth Smith | ... | negative cutter |
Location Management
Simon Burgess | ... | assistant location manager |
Gilles Castera | ... | location manager |
Gilles Charvin | ... | assistant location manager: Paris |
Keith Hatcher | ... | location manager |
Sammy Horton | ... | location coordinator |
Simon Marsden | ... | location manager: second unit |
Elliott Meddings | ... | location assistant |
Music Department
Nico Abondolo | ... | musician: bass |
Eun-Mee Ahn | ... | musician: violin |
Joan Beal | ... | singer |
Leanne Becknell | ... | musician: oboe |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist |
Aleta Braxton | ... | score vocalist |
Tom Brown | ... | music preparation |
Elin Carlson | ... | chorus |
Tonia Davall | ... | orchestra contractor |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (as Sandy DeCrescent) |
Burnette Dillon | ... | musician: trumpet |
Monique Donnelly | ... | singer |
Bruce Dukov | ... | musician: violin |
Walt Fowler | ... | musician: trumpet |
Earl Ghaffari | ... | music editor |
Daniel Gold | ... | music preparation |
Donald Green | ... | musician: trumpet |
Ralph Grierson | ... | musician: piano |
Larry Hall | ... | musician: trumpet |
Linda Harmon | ... | score vocalist |
Karen Wilson Harper | ... | vocals (as Karen Harper) |
Jim Harrison | ... | supervising music editor |
Jim Hoffman | ... | music preparation |
Gregory Jamrok | ... | orchestrator |
Alexander Janko | ... | orchestrator |
Judith Johnson | ... | musician: cello |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba |
Randy Kerber | ... | musician |
Teri Koide | ... | singer |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass |
John Kurlander | ... | score mixer / score recordist |
Edie Lehmann Boddicker | ... | singer |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet |
Norman Ludwin | ... | musician: bass |
Andy Malloy | ... | musician: trombone |
Peter Mandell | ... | musician: bassoon |
Stanley Martin | ... | musician: trumpet |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet |
Tim Morrison | ... | musician: trumpet |
David Newman | ... | orchestra conductor |
Bobbi Page | ... | choir contractor |
Michele Richard | ... | musician: violin (as Michele Richards) |
John Rodd | ... | orchestral scoring recordist |
Bob Sanders | ... | musician: trombone |
Marni Sanders | ... | copyist |
Jim Self | ... | musician: tuba |
Rob Shrock | ... | keyboards / synthesizer programmer |
Steven L. Smith | ... | music preparation |
Sally Stevens | ... | singer |
James Thatcher | ... | musician: French horn |
Tom Villano | ... | music editor |
Dave Washburn | ... | musician: trumpet |
Don Welty | ... | music business and legal affairs |
Don Williams | ... | musician: percussion |
Michael Fey | ... | music executive (uncredited) |
Paul Kegg | ... | musician: cello (uncredited) |
Mirek Stiles | ... | assistant music engineer (uncredited) |
Script and Continuity Department
Ceri Evans Cooper | ... | script supervisor: second unit (as Ceri Evans) |
Annie Penn | ... | script supervisor |
Tom Stoppard | ... | script revisions (uncredited) |
Transportation Department
Guy Bostock | ... | picture vehicle technician |
Ian Clarke | ... | vehicle technician |
Chris Hammond | ... | unit minibus driver |
Charles Heidet | ... | action vehicle coordinator: France |
Graham Kelly | ... | action vehicle coordinator |
Smith Laurence | ... | driver: Miss Close |
Sylvain Mouveau | ... | production driver |
Harry Taylor | ... | driver: Gerard Depardieu |
Sean Thornton | ... | picture vehicle technician |
Grégoire Mouveau | ... | transportation coordinator (France) (uncredited) |
Additional Crew
Cate Arbeid | ... | production coordinator |
Malcolm Bale | ... | assistant animal trainer |
Raymond W. Beal | ... | animal trainer |
Anthony Bloom | ... | animal trainer |
Susan Bradley | ... | title designer |
Daniel Budd | ... | accounts assistant |
Rob Burgess | ... | floor runner |
Stephen Cain | ... | animal maintenance |
Janice Caputo | ... | consultant: American Humane Association |
Yan Chen | ... | lead software engineer |
Mel Churcher | ... | dialogue coach: Alice Evans |
Chris Cole | ... | head puppy trainer |
Jeanne Collins | ... | puppy trainer |
Vanessa Davies | ... | unit publicist |
Robert Dawson | ... | title designer: main title sequence |
Patsy de Lord | ... | production coordinator |
William Dodds | ... | floor runner: dailies |
Jennifer Evans | ... | puppy trainer |
Yannick Fauchier | ... | set production assistant |
Mark Forbes | ... | lead animal trainer |
Mark Forbes | ... | animal coordinator |
Lorraine Gardner | ... | second chance handler |
Sarah Gardner | ... | animal maintenance |
Gary Gero | ... | head animal trainer |
Mark Godleman | ... | rigger (as Mark Goldeman) |
John Gomez | ... | picture double: Ben Crompton |
Jill Greenaway | ... | animal maintenance |
Jennie Hall | ... | animal maintenance |
Susan Humphrey | ... | animal trainer |
Emily Hunt | ... | production coordinator: animal department |
Nikki Inwood | ... | stand-in: Alice Evans |
Amindra Jayasinghe | ... | technology |
Ben Lanning | ... | floor runner |
Joanna Lawrence | ... | puppy trainer |
Jenny Lewis | ... | puppy trainer |
Nikki Loader | ... | second chance handler |
Larry Madrid | ... | animal coordinator / dog trainer: bird trainer |
Lynn Marston | ... | puppy trainer |
Becky Maxwell | ... | accounting assistant (as Becky Johnson) |
Sue McCabe | ... | second chance handler |
Nathan McGuinness | ... | title designer |
Kevin A. McGuire | ... | technology crew |
Steve Morphew | ... | stand-in: Ioan Gruffudd |
Caroline Morton | ... | second chance handler |
Debbie Moseley | ... | production runner |
Ali Moshref | ... | construction accountant |
Katie Newitt | ... | production coordinator: Neal Scanlan Studio |
Natasha Newman | ... | puppy trainer |
Karen Nixon | ... | second chance handler |
Kate Parkin | ... | assistant animal trainer |
Jenny Patrick | ... | dialogue coach: Gerard Depardieu |
Boris Pessine | ... | production assistant |
Maggie Phelan | ... | financial controller |
Sébastien Quérité | ... | Production assistant: France |
Gilly Raddings | ... | animal trainer |
Mel Rainey | ... | assistant animal trainer |
Kay Raven | ... | second chance handler |
Patricia Reid-Douglas | ... | production coordinator |
Sally Ross | ... | assistant: Michelle Fox |
Rick Schirmer | ... | social marketing |
David Sousa | ... | animal trainer: parrots and dogs |
Sally Jo Sousa | ... | animal trainer: puppy |
Michael Spence | ... | mould maker: Neal Scanlan Studio |
Stuart Sumida | ... | consultant: animal anatomy |
Nigel Tate | ... | assistant animal trainer |
Olive Tate | ... | second chance handler |
Julie Tottman | ... | head puppy trainer |
Jane Trower | ... | assistant accountant |
Steve Vedmore | ... | assistant animal trainer |
Karla Ventocilla | ... | production assistant |
Chris Warren | ... | video coordinator |
Joan Washington | ... | dialect coach: Glen Close |
Grant Wiesinger | ... | Rigger |
Charlotte Wilde | ... | puppy trainer |
Phill Woodfine | ... | chief animatronic performer |
Chris Burgess | ... | daily floor runner (uncredited) |
Lisa Fisher | ... | digital trainer (uncredited) |
Don LaFontaine | ... | trailer voice over (uncredited) |
Sylvain Mouveau | ... | runner (uncredited) |
Marolyn Turk | ... | stand-in: Glenn Close (uncredited) |
Derek Warman | ... | fire officer (uncredited) |
Thanks
Mike Roberts | ... | in memory of |
Simon P. Thorp | ... | thanks (as Simon P Thorp) |