Directed by
Anand Tucker |
Writing Credits
David Nicholls | ... | (screenplay) |
Blake Morrison | ... | (book) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Bradley Johnson | ... | Blake (Child) | |
Jim Broadbent | ... | Arthur | |
Juliet Stevenson | ... | Kim | |
Alannah Barlow | ... | Gillian (Child) | |
Christopher Middleton | ... | Racing Steward | |
Colin Firth | ... | Blake | |
Gina McKee | ... | Kathy | |
Elliot Avery | ... | Peter | |
Rhiannon Howden | ... | Sophie | |
Tom Butcher | ... | Dr. Taggart | |
Claire Skinner | ... | Gillian | |
Sarah Lancashire | ... | Beaty | |
Naomi Allisstone | ... | Josie | |
Matthew Beard | ... | Blake (Teen) | |
Tara Berwin | ... | Gillian (Teen) | |
Elaine Cassidy | ... | Sandra | |
Richard Standing | ... | Publican | |
Olivia Lindsay | ... | Josie (Child) | |
Tilly Curtis | ... | Josie (Teen) | |
Justin McDonald | ... | Steve | |
Carey Mulligan | ... | Rachel | |
Graham Turner | ... | Undertaker | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Robert Angell | ... | Uncle Sam (uncredited) | |
Tom Clear | ... | Mechanic (uncredited) | |
Blake Morrison | ... | Awards Ceremony Attendee (uncredited) | |
Darren Rapier | ... | Salman Rushdie (uncredited) |
Produced by
Laurie Borg | ... | co-producer |
Lizzie Francke | ... | executive producer |
Elizabeth Karlsen | ... | producer |
Tessa Ross | ... | executive producer |
Gary Smith | ... | executive producer |
Paul White | ... | executive producer |
Kate Wilson | ... | executive producer |
Stephen Woolley | ... | producer |
Music by
Barrington Pheloung |
Cinematography by
Howard Atherton | ... | director of photography |
Editing by
Trevor Waite |
Casting By
Priscilla John |
Production Design by
Alice Normington |
Art Direction by
Lynne Huitson |
Set Decoration by
Barbara Herman-Skelding |
Costume Design by
Caroline Harris |
Makeup Department
Christine Blundell | ... | hair designer / makeup designer |
Chloe Meddings | ... | trainee makeup assistant |
Matthew Smith | ... | prosthetics |
Lesa Warrener | ... | hair stylist / makeup artist |
Julius Goosen | ... | makeup artist (uncredited) |
Barbara Taylor | ... | crowd hair stylist (uncredited) / crowd makeup artist (uncredited) |
Production Management
Denise Bridgeman | ... | production manager: Intandem Films |
Polly Duval | ... | post-production supervisor |
Sasha Dein Fugazzola | ... | production manager: Intandem Filma |
Tracey Josephs | ... | head of production: Film4 |
Fiona Morham | ... | head of production: UK Film Council |
Gerardine O'Flynn | ... | production manager: Film4 |
Second Unit Director or Assistant Director
James Chasey | ... | second second assistant director |
Ben Howarth | ... | first assistant director |
Samantha McGrady | ... | second assistant director (as Samantha Smith) |
Catherine Tyler | ... | third assistant director |
Art Department
David Broadfoot | ... | stand-by rigger |
Rob Brown | ... | construction manager: studio |
Leigh Bryant | ... | dressing props |
Alfie Burgess | ... | stand-by props |
Jamie Davies-Evans | ... | painter |
Hugh Delancy | ... | stand-by carpenter |
Billy Edwards | ... | chargehand / stand-by props |
Lucy Eyre | ... | set decorator assistant |
Annie Gilhooly | ... | buyer |
John Moore | ... | dressing props |
Ben Munro | ... | stand-by art director |
Dominic Pike | ... | construction manager: locations |
Mary Pat Sheahan | ... | stand-by painter (as Mary-Pat Sheahan) |
Fabrice Spelta | ... | graphic artist |
Terry Stinson | ... | dressing props |
Andy Tomlinson | ... | assistant art director |
Stuart Watson | ... | construction manager: studio |
Terry Wood | ... | props master |
Monica Black | ... | art department (uncredited) |
Philip Clark | ... | picture researcher (uncredited) |
Robert J. Dugdale | ... | scenic artist (uncredited) |
Sound Department
Lucy Barnes | ... | foley artist |
Paula Boram | ... | foley artist |
James Clark | ... | assistant adr mixer |
James Feltham | ... | re-recording mixer |
Michael Fentum | ... | sound effects editor |
Nick Foley | ... | adr mixer (as Nicholas Foley) |
Jim Greenhorn | ... | sound mixer |
Nigel Heath | ... | re-recording mixer |
Jeremy Lishman | ... | boom operator |
Dan Morgan | ... | supervising sound editor |
Steven Parker | ... | assistant sound re-recording mixer |
Blair Slater | ... | foley editor |
Ruth Sullivan | ... | foley artist |
Ted Swanscott | ... | foley re-recording mixer |
Special Effects by
Ian Rowley | ... | special effects supervisor |
Rob Rowley | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Lucy Ainsworth-Taylor | ... | executive producer: MPC |
Tom Debenham | ... | visual effects supervisor: One of Us |
Chaya Feiner | ... | visual effects coordinator: One of Us |
Ian Mackinnon | ... | animator: One of Us |
Dominic Parker | ... | visual effects supervisor: One of Us |
Rachael Penfold | ... | visual effects producer: One of Us |
Simon Wilkinson | ... | visual effects |
Robert A. Willis | ... | visual effects coordinator: MPC (as Rob Willis) |
Charlotte Gray | ... | digital restoration (uncredited) |
Stunts
Jim Dowdall | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Russell Allen | ... | camera equipment: Arri Media |
Trevor Brooker | ... | director of photography: "b" camera |
Michael Chambers | ... | gaffer (as Mike Chambers) |
Ricky Churchouse | ... | electrician |
Barny Crocker | ... | second assistant camera |
Eddie Dias | ... | lighting equipment: AFM |
Lee Godfrey | ... | assistant grip |
Stuart Godfrey | ... | key grip |
Stuart Holt | ... | electrician |
Alex Howe | ... | first assistant camera: "a" camera |
Giles Keyte | ... | still photographer |
John King | ... | electrician |
Brian Miller | ... | electrician |
John O'Donoghue | ... | best boy |
Steve O'Donoghue | ... | best boy (as Stephen O'Donoghue) |
Chris Plevin | ... | camera operator |
Sweta Rajyaguru | ... | trainee: ew media |
Matt Ward | ... | camera trainee / video assist |
Paul 'Welcie' Wellstead | ... | rigging electrician (as Paul Wellstead) |
Tim Battersby | ... | first assistant camera: second unit (uncredited) |
Tim Dean | ... | libra head technician (uncredited) |
Rupert Hornstein | ... | assistant camera: second unit (uncredited) |
Gavin MacArthur | ... | camera loader: dailies (uncredited) |
Phil Whittaker | ... | grip: second unit (uncredited) |
Casting Department
Faith Allbeson | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Yvonne Duckett | ... | stand-by costumer |
Vidya Krishnamurthy | ... | stand-by costumer |
Marco Scotti | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Matthew Benns | ... | digital intermediate data manager |
Nina Bradley | ... | assistant editor |
Paul Ensby | ... | digital intermediate colorist |
Nikki Groves | ... | digital intermediate project manager |
Sacha Guttenstein | ... | additional post-production |
Jonathan Mann | ... | digital despot |
Vikki Mickel | ... | head of post-production: Future Production Services |
Steve O'Leary | ... | digital despot |
Ben Setterfield | ... | digital scanning |
Dominic Thomson | ... | digital editor (as Dom Thomson) |
Simon Wilkinson | ... | digital intermediate consultant |
Location Management
Tony Clarkson | ... | location manager |
Dan Hodgett | ... | locations executive: EM Media |
Barry Jones | ... | location security |
Michelle Pianca | ... | assistant location manager |
Nic Smith | ... | locations executive: EM Media |
Emma Yeomans | ... | assistant location manager: Derby |
Vicky Chapman | ... | location assistant (uncredited) |
Music Department
Christoph Bauschinger | ... | music assistant |
Robin Baynton | ... | assistant: Stephen McLaughlin |
Andy Brown | ... | orchestra contractor |
Caroline Dale | ... | musician: cello soloist |
Karen Elliott | ... | music supervisor: Hothouse Music |
Sally Heath | ... | musician: piano soloist |
David Juritz | ... | musician: violin soloist |
Janis Kelly | ... | musician: soprano soloist |
Richard Lancaster | ... | assistant: Stephen McLaughlin |
The London Metropolitan Orchestra | ... | musicians / performer: London Metropolitan Orchestra |
Stephen McLaughlin | ... | music engineer / music mixer / music recordist |
Anne Miller | ... | music publisher |
Barrington Pheloung | ... | conductor / music producer |
Heather Pheloung | ... | music assistant |
Matthew Slater | ... | score preparation |
Amanda Street | ... | composer agent / score supervisor: DNA Music |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Jonathan Snowden | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Kim Armitage | ... | script supervisor |
Transportation Department
David Broadfoot | ... | driver: facilities |
Kevin Collyer | ... | driver: facilities |
Andy Dixon | ... | facilities manager |
Allison Drury | ... | transport captain |
Michael Geary | ... | action vehicle handler: Motorhouse |
Mike Gilbert | ... | driver: facilities |
Pete Newman | ... | unit driver (as Peter Newman) |
Peter Ogunsalu | ... | unit driver |
John Ott | ... | driver: facilities |
Richard Paxton | ... | driver: facilities |
Will Petty | ... | driver: rushes |
D. Smith | ... | driver: camera truck |
Mick Stanton | ... | unit driver |
Bohdan Stoklasa | ... | driver: facilities |
Richard Watkins | ... | driver: facilities / facilities captain |
Joseph Wood | ... | driver: facilities |
Additional Crew
Elisa Alvares | ... | senior executive production services: Future Production Services |
Carola Ash | ... | business development manager: Future Production Services |
Andrew Brown | ... | sales and marketing director: Intandem Films |
Sue Bruce-Smith | ... | head of commercial development: Film4 |
Keith Bryant | ... | laboratory contact: Technicolor Creative Services |
Katherine Butler | ... | head of development: Film4 |
Sally Caplan | ... | head of premiere fund: UK Film Council |
Bruno Cassoni | ... | stand-in |
Alice Clough | ... | business affairs: Future Production Services |
Tim Curtis | ... | legal services: Film4 |
Robin Davies | ... | production runner: Number 9 Films |
Joao de Sousa | ... | assistant to director |
Karl Dye | ... | gap financing: Royal Bank of Scotland |
Will Evans | ... | head of business affairs: UK Film Council |
Elizabeth Every | ... | tutor (as Liz Every) |
Ross Ferguson | ... | Assistant to Elizabeth Karlsen |
Paul Grindey | ... | head of business affairs: Film4 |
Martin Haines | ... | legal services: Number 9 Films, Davenport Lyons |
Denise Hanrahan | ... | assistant production coordinator |
Tarn Harper | ... | post-production accountant |
Barry Hatsell | ... | rushes contact |
Andrew Hildebrand | ... | managing director: Future Production Services |
Dan Hillsdon | ... | assistant accountant |
Sally Hodgson | ... | communications executive: EM Media |
Vince Holden | ... | head of production finance: UK Film Council |
Christine Howard | ... | head of business affairs: Intandem Films |
Billy Hurman | ... | sales and marketing director: Intandem Films |
Steve Joberns | ... | auditor: Shipleys |
Annabel Kennedy | ... | script development executive: Number 9 Fiklms |
Emily Lappin | ... | head of communications: EM Media |
Joanna Laurie | ... | assistant: Stephen Woolley |
Anita Lavitza | ... | caterer: Limelight Catering |
Kate Lawrence | ... | script development executive: Number 9 Films |
J.J. Lousberg | ... | production executive: UK Film Council |
Stacy Mann | ... | on-set publicist |
John Morgan | ... | accountant: Number 9 Films |
Sarah Nichols | ... | production accountant (as Sarah Lucraft) |
Kevin O'Shea | ... | insurance: AON/Albert G Ruben |
David Z. Obadiah | ... | title sequence producer |
Margaret Parvin | ... | legal services: Number 9 Films, Davenport Lyons |
Chris Randall | ... | caterer |
Luke Randolph | ... | completion guarantor: International Film Guarantors / completion guarantor: for International Film Guarantors |
Helen Revington | ... | unit nurse |
Maria Robbins | ... | catering manager |
Mathieu Robinet | ... | media finance coordinator: Future Production Services (as Matthieu Robinet) |
Jan Haydn Rowles | ... | dialogue coach |
Kiran Shah | ... | double |
Michael Simkins | ... | legal services: Film4 |
Shellie Smith | ... | completion guarantor: International Film Guarantors |
Andrew Southey | ... | chef |
Deryn Stafford | ... | production coordinator |
Delyse Stewart | ... | tutor: Aaron Johnson |
Carly Taverner | ... | on-set runner / stand-in |
Maya Toone | ... | production runner |
Chris Valler | ... | caterer |
Helen Varty | ... | Assistant to Tessa Ross, Film4 |
Erick Ausaru Kwashie | ... | production assistant (uncredited) |
Philip Ball | ... | stand-in (uncredited) |
Roger Phillips | ... | titles (uncredited) |
Thanks
Sharon Maguire | ... | thanks |
Augie Tucker | ... | thanks |