Directed by
Peter Moss |
Writing Credits
Tracey Forbes | ... | (written by) |
Bernice Thurman Hunter | ... | (novels) |
Cast (in credits order)
Rachel Marcus | ... | Booky (Beatrice Thomson) | |
Megan Follows | ... | Francie Thomson | |
Stuart Hughes | ... | Thomas Thomson | |
Dylan Everett | ... | Arthur Thomson | |
Sarah White | ... | Willa Thomson | |
Noah Ryan Scott | ... | Jakey Thomson | |
Ariel Waller | ... | Rosie | |
Emilia McCarthy | ... | Laura | |
Connor Price | ... | Georgie | |
Albert Schultz | ... | Mr. Spencer | |
Marc Bendavid | ... | Russell | |
Marcia Bennett | ... | Elderly Woman | |
Brad Borbridge | ... | Dave Juniper | |
Lisa Berry | ... | Librarian | |
Tom McCamus | ... | Sidney | |
Chick Reid | ... | Dottie | |
Susan Coyne | ... | Jeannie | |
Bill Lake | ... | Mr. Jenkins | |
James Wallis | ... | Gordo the Wolf Boy | |
Thomas Price | ... | Number 5 | |
Ruth Kearney | ... | Party Woman | |
Kelly Fiddick | ... | Ride Master | |
Max Moore | ... | Boy #3 | |
Clyde Phillips Sr. | ... | Factory Worker | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Don Gough | ... | Fire-eater (uncredited) | |
Jordan Dean Scott | ... | Boy at the Fair (uncredited) |
Produced by
Scott Garvie | ... | executive producer |
Laura Harbin | ... | supervising producer |
Christina Jennings | ... | executive producer |
Armand Leo | ... | producer |
Jan Peter Meyboom | ... | supervising producer |
Peter Moss | ... | executive producer |
Phyllis Platt | ... | producer |
Music by
Robert Carli |
Cinematography by
Norayr Kasper |
Editing by
Diane Brunjes |
Casting By
Sara Kay | ||
Jenny Lewis |
Production Design by
Aidan Leroux |
Art Direction by
Martha Sparrow |
Set Decoration by
Rob Hepburn |
Costume Design by
Jenifur Jarvis |
Makeup Department
Amanda Milne | ... | key hair stylist |
Production Management
Mary Pantelidis | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
David Antoniuk | ... | first assistant director |
Emily Drake | ... | second assistant director |
Art Department
Tracey Strikwerda-Valeriote | ... | trainee assistant art director (as Tracey Strikwerda) |
Adam Urquhart | ... | on-set dresser |
Sound Department
Richard Calistan | ... | adr editor |
Erik Culp | ... | foley recordist |
Alan deGraaf | ... | re-recording mixer |
Robert Fletcher | ... | sound recordist |
Dave Fritz | ... | assistant adr mixer |
John Gare | ... | re-recording mixer |
Alastair Gray | ... | dialogue editor |
Steve Hammond | ... | foley artist |
Janice Ierulli | ... | supervising dialogue editor |
Jonas Kuhnemann | ... | dialogue editor |
Danielle McBride | ... | dialogue editor |
Dan Sexton | ... | sfx editor |
Mark Shnuriwsky | ... | supervising sound editor |
Iain Stewart | ... | boom operator |
Camera and Electrical Department
Michael Battistone | ... | camera trainee |
Ciaran Copelin | ... | first assistant A camera |
Bob Davidson | ... | gaffer |
Ari Magder | ... | second assistant camera |
Joe Strazzeri | ... | key grip |
Ian Watson | ... | still photographer |
Mark Willis | ... | camera operator: "a" camera |
Mark Wotton | ... | lighting crew |
Costume and Wardrobe Department
Lisa Renee Reed | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Craig Drikis Barnikis | ... | on-line editor |
Chris Marsland | ... | telecine assistant |
Ursula Mazurkiewicz | ... | assistant editor |
Location Management
Andrew O'Sullivan | ... | location manager |
Boris Radivojevic | ... | location production assistant |
Music Department
Charlie Finlay | ... | composer assistant |
Script and Continuity Department
Winnifred Jong | ... | script supervisor |
Additional Crew
Melody Badge | ... | stand-in (as Melody MacDougall) |
John Duncan | ... | legal services |
Katharine Gray | ... | assistant production coordinator |
Richard Kmecza | ... | office production assistant |
Redd Knight | ... | production coordinator |
Gigi Morin | ... | legal services (2009) |
Thomas Penkala | ... | production assistant |
Wendie Saltarski | ... | production accountant |