Directed by
David Paperny |
Writing Credits
David Paperny | ... | (written by) & |
Dennis Heaton | ... | (written by) |
Dennis Heaton | ... | (writer: dramatic re-enactment) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Michelle Czernin von Chudenitz | ... | line producer: dramatic re-enactments |
Renee Giesse | ... | line producer: dramatic re-enactments (as Renée Giesse) |
Stacey Offman | ... | associate producer |
David Paperny | ... | producer |
Cal Shumiatcher | ... | producer |
Music by
Patric Caird | ... | (music score) |
Cinematography by
John Collins | ... | director of photography |
Editing by
Robert Landy |
Casting By
Brian Hughes | ||
Carol Kelsay |
Art Direction by
Alison Blue Cross |
Set Decoration by
Lew Honeychurch | ... | (as Lou Honeychurch) |
Makeup Department
Kari Cox | ... | key hair stylist / key makeup artist |
Rebecca Lee | ... | makeup assistant |
Michelle Rebeiro | ... | hair assistant |
Second Unit Director or Assistant Director
Kyle Koch | ... | first assistant director |
Tobias Raineri | ... | second assistant director |
Art Department
Dave Thompson | ... | property master |
Sound Department
Ewan Deane | ... | audio post-production |
Rusty Dunn | ... | audio post-production |
Hans Fousek | ... | sound recordist |
Chris Ove | ... | audio post-production (as Christopher Ove) |
Special Effects by
David Brown | ... | motion control (as David Lacey Brown) |
Frank van de Ven | ... | motion control |
Camera and Electrical Department
Jason Chapman | ... | lamp operator |
Nicole Claude-Pierre | ... | still photographer |
Chris Forde | ... | first assistant camera |
Abel Fotheringham | ... | key grip (as Able Fotheringham) |
Kevin Mitchell | ... | best boy (as Kevin 'Mitch' Mitchell) / generator operator (as Kevin 'Mitch' Mitchell) |
Paul Nelson | ... | lamp operator |
Chris Oben | ... | first assistant camera |
Diane Osowetski | ... | best boy grip (as Duane 'Ozzi' Osowetski) |
Rod Sekulitch | ... | lamp operator |
Geoff Wallace | ... | gaffer |
Casting Department
Ashley Fester | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Cathy Darby | ... | wardrobe stylist |
Ian D. Newby | ... | military costume consultant (as Ian Newbie) |
Tanya Norgong | ... | wardrobe assistant |
Editorial Department
John Christie | ... | on-line editor |
Sunny Wood | ... | colorist |
Location Management
Simon Bright | ... | location production assistant |
Mike Kuehn | ... | location production assistant (as Michael Kuehn) |
Tim Moshansky | ... | location manager (as Tim Moyshanski) |
Music Department
Gordon Trim | ... | musician: piper |
Script and Continuity Department
Tracy Young | ... | script supervisor |
Transportation Department
Robin Sanderson | ... | driver: Europe |
Suzanne Wiesenberg | ... | driver (as Susanne Weisenberg) |
Additional Crew
David Bercuson | ... | researcher / special historical consultant |
Nora Collins | ... | craft service / first aid |
John Curl | ... | stand-in: male (as John 'AJ' Curl) |
J.P. Davidson | ... | stand-in: male (as JP Davidson) |
Lynne Fletcher | ... | production accountant |
Holger Herwig | ... | archival research / interviewer: German / primary researcher / translator: German |
Eunice Lee | ... | production office coordinator |
Whitney Lockenbauer | ... | researcher |
Joni Mcconnell | ... | production assistant |
Don McNeill | ... | security |
Audrey Mehler | ... | researcher |
David O'Keefe | ... | archival research |
Robin Sanderson | ... | production assistant |
Eric Shipman | ... | legal services |
Richard D. Wiggers | ... | archival research |