Directed by
Matthias Steurer |
Writing Credits (in alphabetical order)
Daniel Speck | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Robert Atzorn | ... | Gottfried Hinrichs | |
Gundi Ellert | ... | Lisbeth Hinrichs | |
Lisa Maria Potthoff | ... | Barbara Hinrichs | |
Omar El-Saeidi | ... | Kamal Abu Khalil | |
Sigi Zimmerschied | ... | Pfarrer Josef | |
David A. Hamade | ... | Yusuf | |
Ramin Yazdani | ... | Abu Kamal | |
Mouna Sabbagh | ... | Um Kamal | |
Elá Zengin | ... | Amina | |
Manuel Renken | ... | Bashar | |
Amina Moussli | ... | Hanan | |
Onur Ucak | ... | Omar | |
Sarah Camp | ... | Franzi | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Leonie Ballauf | |||
Unterbiberger Hofmusik | ... | Band | |
Suzanne Landsfried | ... | Sicherheitsbeamtin | |
Justus Schlingensiepen |
Produced by
Jakob Claussen | ... | producer |
Stephanie Heckner | ... | commissioning editor |
Jens Oberwetter | ... | line producer |
Ulrike Putz | ... | producer |
Astrid Ruppert | ... | commissioning editor |
Amelie Syberberg | ... | producer |
Music by
Stephan Massimo |
Cinematography by
Helmut Pirnat |
Editing by
Gisela Zick |
Production Design by
Andrea Douglas |
Costume Design by
Andrea Spanier |
Makeup Department
Britta Balcke | ... | makeup artist |
Sabine Finger | ... | additional makeup |
Iris Jäger | ... | additional makeup |
Natalie von Brunn | ... | makeup artist |
Production Management
Hermann Maurer | ... | production manager |
Heike Schweiger | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Sibylle Illner | ... | first assistant director |
Art Department
Stefanie Gros | ... | property master: inside |
Hermann Größ | ... | property master: outside |
Bettina Morell | ... | assistant production designer |
Christian Pappenberger | ... | set constructor |
Sound Department
Christian Hegner | ... | boom operator |
Florian Neunhoeffer | ... | sound designer |
Rainer Plabst | ... | sound |
Andreas Schneider | ... | foley artist |
Michael Stecher | ... | sound mixer |
Stunts
Erhard Brem | ... | stunt driver |
Camera and Electrical Department
Thomas Gottschalk | ... | steadicam operator |
Thorsten Harms | ... | camera: second unit |
Erika Hauri | ... | still photographer |
Hendrik Jansen | ... | first assistant camera |
Pascal Jäger | ... | first assistant camera |
Dieter Knestel | ... | first assistant camera |
Nikolaus Pirchtner | ... | lighting technician |
Felix Schwarz | ... | second assistant camera |
Florian Speer | ... | key grip |
Bernadette Weinzierl | ... | best girl |
Josef Wollinger | ... | gaffer |
Costume and Wardrobe Department
Manuela Bönecke | ... | wardrobe |
Sarah Schönberg | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Jeff Yaworski | ... | colorist: dailies |
Music Department
Unterbiberger Hofmusik | ... | composer: additional music |
Script and Continuity Department
Dirka Pfab | ... | continuity |
Transportation Department
René Bolte | ... | production driver |
Lars Kubowitsch | ... | production driver |
Elvin Rook | ... | production driver |
Christoph Siegert | ... | production driver |
Additional Crew
Anna Frenzel | ... | caterer |
Bruno Fritzsche | ... | production trainee |
Nora Knott | ... | production assistant (as Nora Vogel) |
Manuel Kreuzpaintner | ... | set manager |
Berit Norrenberg | ... | legal advisor (as Berit Wetzel) |
Nadine Schameitat | ... | production trainee |