Directed by
Mikhail Yuzovsky |
Writing Credits (in alphabetical order)
Andrei Kuchayev | ... | (play) |
Andrei Kuchayev | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Seryozha Yakunin | ... | Andrey Belov | |
Andrey Kupriyanov | ... | Borya Sokolov | |
Sasha Nazarov | ... | Pyotr Vasnetsov | |
Evaldas Mikaliunas | ... | Sasha | |
Michislav Yuzovsky | ... | Mitka | |
Igor Ozerov | ... | Vladlen Stepanovich | |
Marina Dyuzheva | ... | Pioneer Camp Leader (as Marina Kukushkina) | |
Tamara Loginova | ... | Iraida Ivanovna | |
Olga Shvedova | ... | Katya (as Olya Shvedova) | |
Irina Narbekova | ... | Ksyusha | |
Tatyana Grishina | ... | Pioneer (as Tanya Grishina) | |
Andryusha Galiyev | ... | Zhorka | |
Vladimir Korovin | ... | Vaska (as Volodya Korovin) | |
Seryozha Tsiryulnikov | ... | Alyoshka | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Dmitriy Barkov | ... | Mikhail Sokolov | |
A. Filin | ... | Pioneer | |
Sergey Golubkov | ... | Pioneer (as S. Golubkov) | |
Aleksey Gorizontov | ... | Camp Cook | |
Nikolay Gorlov | ... | Old Border Guard | |
Sergei Gurzo Ml. | ... | Pioneer Leader | |
O. Ivanov | ... | Pioneer | |
Yu. Klimenko | ... | Pioneer | |
Leonid Koronov | |||
Vladislav Kovalkov | ... | Bus Driver | |
Ye. Pankratov | |||
Irina Sanpiter | ... | Pioneer Leader | |
Aleksei Smirnov | ... | Camp Chauffeur | |
Ye. Vinogradova |
Music by
Vladimir Dashkevich |
Cinematography by
Vitali Grishin |
Editing by
S. Yesaulenko |
Production Design by
Alfred Talantsev |
Costume Design by
O. Kochetova |
Makeup Department
D. Lyapich | ... | makeup artist |
Production Management
Lev Grubman | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
I. Grubman | ... | assistant director |
Arkadiy Lokosov | ... | assistant director (as A. Lokosov) |
M. Vinogradova | ... | assistant director |
Sound Department
N. Sharyy | ... | sound |
Special Effects by
Valeriy Gryzlov | ... | special effects operator (as V. Gryzlov) |
Vyacheslav Rebrov | ... | special effects (as V. Rebrov) |
Camera and Electrical Department
A. Kuprikov | ... | assistant camera |
B. Margulyan | ... | gaffer |
Vladimir Sapozhnikov | ... | camera operator (as V. Sapozhnikov) |
V. Vutsan | ... | underwater cinematographer |
S. Yegorov | ... | camera operator |
Yu. Zelenin | ... | underwater cinematographer |
Music Department
A. Ilin | ... | chorus master |
Yuliy Kim | ... | lyricist (as Yu. Mikhaylova) |
Aleksandr Petukhov | ... | conductor (as A. Pethukov) |
Script and Continuity Department
A. Gerber | ... | script editor |
Additional Crew
G. Desnitskiy | ... | consultant |