Doctor Who (TV Series)
The Star Beast (2023)
Full Cast & Crew
Directed by
Rachel Talalay | ... | (directed by) |
Writing Credits
Russell T. Davies | ... | (written by) (as Russell T Davies) |
Pat Mills | ... | (from a story by) and |
Dave Gibbons | ... | (from a story by) |
Pat Mills | ... | ("The Meep & The Wrarth" created by) and |
Dave Gibbons | ... | ("The Meep & The Wrarth" created by) |
Cast (in credits order) verified as complete
David Tennant | ... | The Doctor | |
Catherine Tate | ... | Donna Noble | |
Yasmin Finney | ... | Rose Noble | |
Karl Collins | ... | Shaun Temple | |
Matt Green | ... | BBC Reporter | |
Jamie Cho | ... | Colonel Chan | |
Ruth Madeley | ... | Shirley Bingham | |
Harley McEvilly | ... | Lad 1 | |
Max Fincham | ... | Lad 2 | |
Jacqueline King | ... | Sylvia Noble | |
Dara Lall | ... | Fudge Merchandani | |
Cecily Fay | ... | The Meep | |
Robert Strange | ... | Wrarth Warrior 1 | |
Stephen Love | ... | Wrarth Warrior 2 | |
Jordan Benjamin | ... | Wrarth Warrior 3 | |
Vassili Psaltopoulos | ... | Wrarth Warrior 4 | |
Isabella Carey | ... | Soldier | |
Ronak Patani | ... | Major Singh | |
Ned Porteous | ... | Zogroth (voice) | |
John Hopkinson | ... | Zreeg (voice) | |
Anna Martine Freeman | ... | Chief Technician | |
Archie Backhouse | ... | Sergeant | |
Miriam Margolyes | ... | The Meep (voice) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Andy M Milligan | ... | Construction Worker (uncredited) | |
Chris Robb | ... | Camden Man (uncredited) | |
Anastasia Zabarchuk | ... | Girl in Camden (uncredited) |
Produced by
Joel Collins | ... | executive producer |
Phil Collinson | ... | executive producer |
Russell T. Davies | ... | executive producer (as Russell T Davies) (showrunner) |
Vicki Delow | ... | producer |
Mark Devlin | ... | line producer |
Ceres Doyle | ... | post production producer |
Rebecca Ferguson | ... | executive producer: BBC |
Julie Gardner | ... | executive producer |
Ellen Marsh | ... | co-producer |
Jane Tranter | ... | executive producer |
Music by
Murray Gold |
Cinematography by
Matt Gray | ... | director of photography |
Editing by
William Oswald | ... | (as Will Oswald) |
Casting By
Andy Pryor |
Production Design by
Phil Sims |
Art Direction by
Michael van Kesteren | ... | (props) |
Costume Design by
Pam Downe |
Makeup Department
Stuart Cheadle | ... | junior hair & make-up artist |
Sarah Davies | ... | senior hair & make-up artist |
Clarice Gill | ... | hair & make-up supervisor |
Juliet Ireland | ... | senior hair & make-up artist |
Kate Rawsthorne | ... | junior hair & make-up artist |
Stevie Smith | ... | personal make-up artist to David Tennant |
Sammy Vanstone | ... | trainee hair & make-up artist |
Claire Williams | ... | hair & make-up designer |
Bryony Rumble | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Christoph Suckow | ... | prosthetic make-up artist (uncredited) |
Production Management
Adrian Devane | ... | production manager |
Delmi Thomas | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Scott Bates | ... | first assistant director |
Charlie Campbell | ... | crowd second assistant director |
George Cheetham | ... | Floor Runner/Stand In |
Jennifer Day | ... | third assistant director |
Benjamin Rhys Jones | ... | floor runner |
Lauren Pate | ... | second assistant director |
Jamal Price | ... | base runner |
Michael Llewellyn Williams | ... | second assistant director: double banking |
Art Department
Mike Collins | ... | storyboard artist |
Sophie Cowdrey | ... | assistant graphic designer |
Jason Davies-Redgrave | ... | art department coordinator |
Deborah De Lloyd | ... | Soft props/upholstery/Drapes / set dresser |
Lois Drage | ... | petty cash buyer |
Calvin Evans | ... | set dresser |
Ella Farndon | ... | Junior Draughtsperson |
Stephen Fielding | ... | graphic designer |
Aled Llyr Griffiths | ... | Graphics Assistant |
Sam Hanson | ... | Art Department Assistant |
Lucia Heseltine | ... | Junior Draftsperson |
Natasha Jackson | ... | petty cash buyer |
Tara Johnston | ... | action prop buyer |
Taymar Lee | ... | assistant buyer |
Kristan McDonald | ... | props |
Rich Robinson | ... | s/by carpenter dailies |
Verity Scott | ... | assistant set decorator |
Charlie Shelley | ... | Petty Cash Buyer |
Rebecca Song | ... | home economist |
Jessie Thomas | ... | Prop Painter / Standby Painter |
Hakan Yoruk | ... | assistant art director |
Sound Department
James Bowen | ... | 1st assistant sound |
Matthew Cox | ... | adr editor / dialogue editor |
Angharad Evans | ... | 2nd assistant sound |
Robert Ireland | ... | sound designer (as Rob Ireland) |
Gareth Rhys Jones | ... | foley artist |
Paul McFadden | ... | dubbing mixer |
Nathan Palmer | ... | foley editor |
Jamie Talbutt | ... | foley mixer |
Alex Thompson | ... | sound recordist |
Suzanne Baker-Downes | ... | ADR (uncredited) |
Robbie McFadden | ... | assistant sound editor (uncredited) |
Robert Searl | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Nicola Andriola | ... | mould technician: Millennium FX (as Andriola Nicola) |
Grace Marie Arena | ... | silicone technician: Millennium FX |
Raquel Barbara | ... | mould technician: Millennium FX |
Nikki Belding | ... | art finisher: Millennium FX |
Jocelyn Bennett-Snewin | ... | creature effects technician: Millennium FX |
Rebecca Birch | ... | silicone technician: Millennium FX |
William Brown | ... | mould technician: Millennium FX (as Brown William) |
Joe Browning | ... | art finisher: Millennium FX |
Jamie Campbell | ... | engineer: Millennium FX |
Faith Carey | ... | mould technician: Millennium FX |
Loren Clark | ... | fabricator: Millennium FX |
Sebastian Copple | ... | mould technician: Millennium FX (as Copple Sebastian) |
Helena Curry | ... | art finisher: Millennium FX |
Anthony Davies | ... | mould technician: Millennium FX |
Camille Delattre | ... | sculptor: Millennium FX |
Josh Elwell | ... | creature effects technician: Millennium FX |
Georgia Fearnley | ... | mould technician: Millennium FX |
Rachel Gatt | ... | project coordinator: Millennium FX |
Claire Golby | ... | creature effects technician: Millennium FX |
Christopher Goodman | ... | lead sculptor: Millennium FX |
Neill Gorton | ... | creature effects designer: Millennium FX |
Elizabeth Loveday Grant | ... | art finisher: Millennium FX |
Carl Greenwood | ... | sculptor: Millennium FX |
Stephanie Hovette | ... | art finisher: Millennium FX |
Laura Howard | ... | art finisher: Millennium FX |
Natasha Jiggins | ... | fabricator: Millennium FX |
Adam Keenan | ... | engineer: Millennium FX |
Cerina Knott | ... | art finisher: Millennium FX |
Penny Latter | ... | fabricator: Millennium FX |
Jimmy Mann | ... | mould technician: Millennium FX |
Rob Mayor | ... | creature effects supervisor: Millennium FX |
Emily McGrory | ... | foam technician: Millennium FX |
Julia S. Merino | ... | mould technician: Millennium FX |
Gerard Moore | ... | engineer: Millennium FX |
Jon Moore | ... | creature effects technician: Millennium FX |
Elaine Morris | ... | fabricator: Millennium FX (as Morris Elaine) |
Trudy Mostyn Mortimer | ... | foam technician: Millennium FX |
Thea Mulvey | ... | creature effects technician: Millennium FX |
Laura Nathalie | ... | silicone technician: Millennium FX (as Nathalie Laura) |
Karen O'Sullivan | ... | art finisher: Millennium FX |
Max Payn | ... | creature effects technician: Millennium FX |
Tim Quinton | ... | mould technician: Millennium FX |
Bobbie Roberts | ... | fabricator: Millennium FX |
Philip Robinson | ... | sculptor: Millennium FX |
Michael Rosati | ... | art finisher: Millennium FX |
Sharna Rothwell | ... | project coordinator: Millennium FX |
Bryony Rumble | ... | art finisher: Millennium FX |
Bradley Simms | ... | sculptor: Millennium FX |
Martina Skokova | ... | administrator: Millennium FX |
Jody Stanton | ... | mould technician: Millennium FX |
Hal Townsend | ... | sculptor: Millennium FX |
Kate Walshe | ... | creature effects supervisor: Millennium FX |
Visual Effects by
Carmine Agnone | ... | Lead Matchmove Artist |
Emine Arkin | ... | digital compositor |
Tania G. Ayala | ... | visual effects production coordinator: Untold Studios |
Sabine Bein | ... | motion graphics designer |
Steven Boden | ... | digital compositor: Untold Studios |
Liam Boyd | ... | Data wrangler |
Kajetan Czarnecki | ... | Digital compositor: Imaginary Pixels |
Heidi Dahle | ... | compositor: Untold Studios |
Livvy Edwards | ... | visual effects coordinator |
Ethan Hanbury | ... | junior 3d unreal artist |
Christopher Key | ... | visual effects editor: Realtime - title sequence |
Flint Kuijkens | ... | visual effects artist: Untold Studios |
Daniel May | ... | visual effects supervisor: special edition |
Harry McCusker-Bland | ... | Animator |
Andrea Umberto Origlia | ... | Senior 3D Generalist |
Tiago Pereira | ... | digital compositor |
Lukas Remis | ... | Compositing supervisor: Imaginary Pixels |
Daniel Roberts | ... | visual effects supervisor |
Natasha Santiparp | ... | groom artist |
Cristina Serreli | ... | digital compositor |
Scott Simmonds | ... | compositing supervisor |
Brandon Thomas | ... | visual effects editor |
Sean Varney | ... | vfx supervisor |
Luke Warpus | ... | digital compositor |
Martyn Western | ... | visual effects artist |
Hattie Williams | ... | vfx data wrangler: dailies |
Alex Woodward | ... | VFX Art Director |
Farbod Radmard | ... | visual effects artist (uncredited) |
Stunts
Benjamin Ashley | ... | stunt performer |
Elizabeth Donker Curtius | ... | stunt performer |
Renato Gjini | ... | stunt performer |
Gary Hoptrough | ... | stunt performer |
Jack Jagodka | ... | stunt performer |
Derek Lea | ... | stunt coordinator |
Sarah Lochlan | ... | stunt performer |
Jake Osborn | ... | stunt performer |
George Surry | ... | stunt performer |
Marlow Warrington-Mattei | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Denson Baker | ... | director of photography: second unit |
Neil Cain | ... | drone camera operator |
Peter Chester | ... | rigging gaffer |
Nick Dance | ... | cinematographer |
Peter Davies | ... | rigging desk operator |
Oliver Durnford | ... | camera trainee: "b" camera, dailies |
Nick Everett | ... | digital imaging technician |
Mike Foyle | ... | drone pilot |
Joshua Gardner | ... | drone pilot |
Mark Glenister | ... | digital imaging technician: dailies |
Tom Goddard | ... | second assistant camera: second unit |
Sophie Hardcastle | ... | second assistant camera |
Alistair Heap | ... | still photographer |
Paul Jarvis | ... | gaffer |
Rhys Jones | ... | grip trainee |
Andrea Jovanovska | ... | camera trainee: second unit |
Sarah Macleod | ... | second assistant camera |
Lewis Morgan | ... | second assistant camera: second unit |
Mika Orasmaa | ... | cinematographer |
James Pardon | ... | still photographer |
Elesha Pederson | ... | camera trainee |
Scott Smallwood | ... | second unit gaffer |
Sam Thomas | ... | camera operator / cinematographer: second unit |
Andrew Truckle | ... | lighting technician |
Tim Warner | ... | a camera second assistant camera: dailies |
Casting Department
Ray Böhm | ... | casting assistant |
Ri McDaid-Wren | ... | casting associate |
Kristian Wall | ... | casting assistant (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Laura Baker | ... | costume supervisor |
Hannah Carey | ... | costume maker |
Kitty Carin-Boyd | ... | principal costume standby |
Nadia Cucinella | ... | crowd costume |
Lizzie Doody | ... | costume trainee |
Charlotte Godfrey | ... | costume coordinator |
Jessica Hardy | ... | costume maker |
Leila Headon | ... | principal costume standby |
Issy Lawrence | ... | costume maker |
Ros Marshall | ... | assistant costume designer |
Philip Thomas Robinson | ... | Millennium FX Sculptor |
Rosalie Tyack | ... | costume design assistant |
Heather Waterton | ... | costume artist / head costume cutter |
Sammy-Jo Webb-Edwards | ... | costume trainee |
Editorial Department
Joanna Burt | ... | digital intermediate producer |
Lucy Harris | ... | 2nd assistant editor |
Geraint Pari Huws | ... | on-line editor |
Christine Kelly | ... | on-line editor |
Emily Lawrence | ... | 1st assistant editor |
Gareth Spensley | ... | colourist |
Hayley Williams | ... | assembly editor |
Ella Nicolì-Horne | ... | post production runner: Company 3 (uncredited) |
Gary Palmer | ... | dailies workflow supervisor (uncredited) |
Viktorija Tupikaite | ... | data i/o operator (uncredited) |
Location Management
Victoria Louise Jolliffe | ... | location assistant |
Alex Moore | ... | assistant location manager |
Darren Pratt | ... | location manager |
Shuaib Said | ... | location assistant |
Daniel Wellstead | ... | location manager |
Jake Parker | ... | location marshall (uncredited) |
Music Department
BBC National Orchestra of Wales | ... | music performed by |
Ron Grainer | ... | original theme music by |
Jake Jackson | ... | music mixed by |
Alastair King | ... | music conducted by / music orchestrated by |
Sam Dinley | ... | assistant to composer (uncredited) |
Jake Jackson | ... | orchestral engineer (uncredited) |
Ollie White | ... | music supervisor (uncredited) |
Script and Continuity Department
Lucy Dews | ... | script supervisor |
Scott Handcock | ... | script editor |
Ines Mayorga | ... | Trainee Script Supervisor |
Lowri Rees-Owen | ... | additional script supervisor |
Additional Crew
Amelia Beer | ... | assistant covid coordinator |
Anna Amalie Blomeyer | ... | dubbing actor: German voice of 'Rose Noble' |
Aimee Louise Bond | ... | payroll assistant accountant |
George Cheetham | ... | double for david tennant |
Laura Gardner | ... | payroll assistant accountant |
Chris Harkus | ... | production secretary |
Laura Hinton | ... | medic |
Paul Kasey | ... | creature choreographer |
Bettina Kenney | ... | dubbing actor: German Voice of the Meep |
Amy Le Vesconte | ... | covid coordinator / covid runner |
Emma Pisano | ... | greensman |
Dyfed Thomas | ... | financial controller |
John Wark | ... | loop group actor |
Daniella Wilson | ... | director's assistant |
Natalia Woszczyk | ... | production assistant |