Cast
Shane McRae | ... | Knox | |
Billy Postlethwaite | ... | Hank | |
Angela Yeoh | ... | Karins | |
Manoj Anand | ... | Downdeeper Resident (uncredited) | |
Bobby Bedi | ... | Downdeeper Resident (uncredited) | |
Darryl Bradford | ... | Downdeeper Resident (uncredited) | |
Sharan Hunjan | ... | Downdeeper Resident (uncredited) | |
Diya Jandu | ... | Deepdowner Resident (uncredited) | |
Morteza Khodabakhsh | ... | Downdeeper Resident (uncredited) | |
Daniel Osgood | ... | Downdeeper Resident (uncredited) | |
A.k. Steppa | ... | Downdeeper Resident (uncredited) |
Produced by
Jon Midlane | ... | associate producer |
Cinematography by
Baz Irvine |
Editing by
Jamie Alain |
Art Direction by
Anna Southall | ||
Kevin Woodhouse | ... | supervising art director |
Set Decoration by
Jonnie Mead |
Makeup Department
Laura Allen | ... | Hair and make up supervisor |
Jose Cole | ... | Crowd Junior Hair and Makeup Artist |
Louise Coles | ... | hair and make-up designer |
Amy Haida | ... | hair & makeup artist |
Lisa Halstead | ... | Hair and make up: crowd |
Nirvana Jalalvand | ... | Hair and Makeup Artist Mainteam |
Sophie Middleton | ... | daily hair & makeup trainee |
Caitlin O'Beirne | ... | crowd daily hair and makeup trainee |
Caroline Sims | ... | crowd hair & makeup artist |
Jessie Walwin | ... | makeup artist crowd dailies |
Production Management
Oliver Cockerham | ... | unit production manager |
Mark Rae | ... | production assistant |
Second Unit Director or Assistant Director
Eli Banfield | ... | crowd third assistant director |
Paul Bennett | ... | crowd second assistant director |
Arizona Eastwood | ... | key second assistant director |
Eren Kaplan | ... | Crowd AD: Dailies |
Michael King | ... | third assistant director |
Edward Lloyd | ... | crowd coordinator |
Anthony Lowery | ... | crowd third assistant director: dailies |
Jon Midlane | ... | Supervising First Assistant Director |
Leeonie Mignott | ... | Base Runner |
Andy Pearson | ... | first assistant director |
Jahn Ramis | ... | floor second assistant director |
Nadezhda Silvana Sim | ... | crowd 3rd ad |
Art Department
Ruby Asare | ... | Junior Draughtperson |
Nicole Batterink | ... | graphics trainee |
Julia Beer | ... | action prop buyer |
Nicola Bisello | ... | set dec coordinator |
Greg Blower | ... | carpenter: art department |
Richard Thomas Burns | ... | Concept Artist |
Mea Carter | ... | Junior Draughtperson |
Louise Cavey | ... | Draughtsperson: art department |
Jasmin Celino | ... | set dec assistant |
Chelsea Farr | ... | set dec assistant |
Sam Farr | ... | set dresser |
Alice Field-Rayner | ... | Assistant Buyer |
Vicki Fifield | ... | senior prop painter |
Eve Fountain | ... | props painter (credit only) |
Azalia Francis | ... | Assistant Set Decorator |
Jules Gawlik | ... | graphic designer |
James Hargitai | ... | assistant art director |
Douglas Ingram | ... | storyboard artist |
Abby Nadiene James | ... | graphic designer |
Darla Kumenius | ... | Assistant Graphic Designer |
Elsa McLenachan | ... | assistant set decorator |
Jake Neves | ... | chargehand greensman / standby greensman |
Antonio Niculae | ... | Senior Draughtperson |
Jonathan Norman | ... | property master |
Feras Nour | ... | Art Department Trainee |
Sue Parker | ... | assistant set decorator |
Jordan Primus | ... | prop buyer |
Jeff Read | ... | concept artist |
Mitchell Roberts | ... | art department coordinator |
Michael Watson | ... | Improver Prophand Dresser |
Tom Whitehouse | ... | Concept Artist |
Christian James Woods | ... | standby props |
Peter Yip | ... | assistant art director |
Sound Department
Nicholas A. Ager | ... | first assistant sound: second unit |
Craig Burns | ... | key first assistant sound |
Polly Cox | ... | second assistant sound |
Barry Coxhead | ... | first assistant sound |
Erin Millican | ... | second assistant sound: second unit |
John Mooney | ... | production sound mixer |
Special Effects by
Kevin Kiely Jnr | ... | special effects assistant |
Joe Naylor | ... | special effects trainee |
Luca Pepin | ... | Special Effects Trainee |
Stefano Pepin | ... | special effects supervisor |
Ptolemy Pickering-Gunn | ... | special effects |
Ronnie Rackley | ... | special effects senior technician |
Richard Stanbury | ... | special effects co supervisor |
Visual Effects by
Paul Bongiovanni | ... | Visual Effects On Set Supervisor |
Evan Cervantes | ... | Account Manager |
Spencer J. Chase | ... | Virtual Production Supervisor |
Ross Colliar | ... | capture technician: Clear Angle Studios |
Aileen Creedon | ... | Data Wrangler: visual effects |
Steven Ditcher | ... | lidar processing technician: Clear Angle Studios |
Norman Krüsmann | ... | consulting visual effects supervisor |
Fabio Marques | ... | LiDAR Technician |
Simon Mills | ... | visual effects production manager |
Lauren Paul | ... | virtual production executive |
Dewald Rall | ... | 3D Artist: Clear Angle Studios |
Daniel Rauchwerger | ... | overall visual effects supervisor |
Stunts
James Embree | ... | assistant stunt coordinator |
Chris Newton | ... | head stunt rigger |
Tsvetan Paunov | ... | stunt performer |
Arran Topham | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Jim Agnew | ... | Best Boy |
Alexander Bojic Aguilar | ... | grip: dailies |
Alex Brown | ... | Rigging Gaffer |
Spencer Butcher | ... | B camera grip |
Alice Canty | ... | Dailies Focus Puller |
Cecilia Chan | ... | video assistant: main unit |
Benjamin Chaude-Woodman | ... | digital imaging technician: dailies |
Will Clements | ... | digital imaging technician |
Sam Cooper | ... | Camera trainee: second unit |
Joe Dibble | ... | digital imaging technician |
Matt Dickinson | ... | underwater gaffer |
Tom Dunne | ... | Focus Puller: "B" Camera |
Georgie Ekers | ... | Rigging Electrician |
Adam Forde | ... | video operator |
Rekha Garton | ... | still photographer |
Alex Glynn | ... | Electrical Rigger |
Alan Graham | ... | Rigging Best Boy |
Tom Guy | ... | electrical rigging chargehand |
Richard Harrowing | ... | electrician |
Emmanuel Holcroft | ... | ronin technician |
T.J. Hughes | ... | camera trainee |
Antti Janhunen | ... | rigging electrician |
Will Jensen | ... | lighting technician |
Sam Jones | ... | Video Assistant |
Tom Lane | ... | 1st assistant camera "a camera" main unit |
Johannes Lohmann | ... | central loader: main unit |
Jerome Moran-Seekings | ... | Rigging Electrician |
Núria Pérez | ... | dp shadow |
Michael James Robinson | ... | lighting technician |
Joey Rogers | ... | Electrical Rigging |
Sol Saihati | ... | gaffer |
Luke Stone | ... | key grip 'dust unit' |
Joshua Wilson | ... | Best Boy Grip |
Casting Department
Bobby Mitchell | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Sally Crees | ... | assistant costume designer |
Beth Herd | ... | Dyer |
Anouk Mondini | ... | principal costume buyer |
Ester Ndongala | ... | principle costume maker |
Tanya Walsh | ... | Armourer |
Editorial Department
Alicia Easaw-Mamutil | ... | post-production assistant |
Tristan Hey | ... | dailies technical supervisor |
Audrey Ramus | ... | data i/o technician: archivist |
Music Department
Thomas Golubic | ... | music supervisor |
Jackie Westfall | ... | music coordinator |
Script and Continuity Department
Diana Aden | ... | assistant script supervisor |
Lola Dauda | ... | script supervisor |
Caren Williams | ... | additional script supervisor / script supervisor: dailies |
Transportation Department
Scott Legg | ... | unit driver |
Additional Crew
Krie Ball | ... | assistant production coordinator: second unit coordinator |
Morenike Besan | ... | Writers' Assistant |
Lisa Birch | ... | asst. diving coordinator |
Ellis Bond | ... | Contracts Coordinator |
Colm Gill | ... | assistant accountant |
Dave Green | ... | Diving Coordinator |
Ryan Hammond | ... | blues runner |
Dan Hawkins | ... | Assistant Accountant |
Nichola Kerr | ... | production accountant |
Jordan Sharkey | ... | Production Assistant |
Kara Tsiaperas | ... | Lead Dialect Coach |
Bertie Tucker Hough | ... | Assistant to Director/Executive Producer |
Kristina Vladova | ... | Studio Coordinator |