Directed by
Marco Kreuzpaintner |
Writing Credits
Marco Kreuzpaintner | ... | (based on an idea by) |
Norbert Eberlein | ... | (written by) |
Lennard Eberlein | ... | (story editor) |
Sarah Wallers |
Cast (in credits order)
Jannis Niewöhner | ... | Beat | |
Karoline Herfurth | ... | Emilia | |
Christian Berkel | ... | Richard Diemer | |
Alexander Fehling | ... | Philipp Vossberg | |
Kostja Ullmann | ... | Jasper | |
Hanno Koffler | ... | Paul | |
Nina Gummich | ... | Janine | |
Svenja Jung | ... | Nani | |
Carlo Ljubek | ... | Miss Sundström | |
Anna Bederke | ... | Lina | |
Ivan Shvedoff | ... | (credit only) | |
Claudia Michelsen | ... | (credit only) | |
Thekla Reuten | ... | (credit only) | |
Gudrun Ritter | ... | Monika Lietz | |
Karl Markovics | ... | Dr. Brandt | |
Waldemar Kobus | ... | Korsch | |
Malik Bitko | ... | Junis | |
Mark Filatov | ... | Artem | |
David Bredin | ... | Ingo | |
Frederik Stein | ... | Jonathan | |
Dela Dabulamanzi | ... | Rezeptionist | |
Dylan Jones | ... | Anästhesist (voice) | |
Marcus Schinkel | ... | Anästhesist | |
Samuel Lopez Roediger | ... | Jasper as Child | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Maxime Durand | ... | Spanish Local (uncredited) | |
Nils-Philipp Kutzner | ... | Tattooed Boy (uncredited) |
Produced by
Christopher Doll | ... | producer (produced by) |
Willi Geike | ... | executive producer |
Lothar Hellinger | ... | producer (produced by) |
Dan Maag | ... | executive producer |
Mark Nolting | ... | line producer |
Music by
Ben Lukas Boysen |
Cinematography by
Philipp Haberlandt | ... | director of photography |
Editing by
Johannes Hubrich | ... | supervising editor |
Alexander Murygin | ... | (as Alex Murygin) |
Anja Siemens |
Casting By
Anna-Lena Slater | ... | (as Anna Slater) |
Daniela Tolkien |
Production Design by
Silke Buhr |
Art Direction by
Anna Jarocka |
Set Decoration by
Theresia Anna Ficus |
Costume Design by
Gioia Raspé | ||
Manfred Schneider |
Makeup Department
Georg Korpas | ... | key hair stylist (as Georg Korpás) / key makeup artist (as Georg Korpás) |
Sandra Leutert | ... | additional makeup artist |
Margarita Rasbasch | ... | additional makeup artist |
Stuart Szymanski | ... | prosthetics sculptor |
Katharina Thieme | ... | make-up/hair artist (as Katharina Rebecca Thieme) |
Anne-Marie Walther | ... | make-up/hair artist (as Anne Marie Walther) |
Production Management
Marion Aha | ... | unit manager |
Levke Palm | ... | set manager |
Gernot Sprenger | ... | production manager |
Slavko Vukanovic | ... | unit manager |
Matteo Canalis Wandel | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Beppe Abela | ... | second assistant director |
Christopher Doll | ... | second unit director |
Kim Doyen | ... | second assistant director |
Jeronimo Wald | ... | first assistant director |
Art Department
Denise Baron | ... | set designer |
Stefanie Butscheidt | ... | graphic designer |
Axel Eichhorst | ... | concept artist |
Ulrike Eversmeier | ... | set dresser |
John Facenfield | ... | set dresser |
Manuel Hess | ... | lead dresser (as Manuel 'Manolo' Hess) |
Anna Jarocka | ... | set designer |
Annika Kiel | ... | graphic designer |
Benjamin Kniebe | ... | storyboard artist |
Tassilo Kraus | ... | special props |
Alicia Ohntrup | ... | set dresser |
Melanie Peter | ... | assistant set decorator |
Matthias Preti | ... | assistant stand-by props |
Jonas Renner | ... | art department trainee |
Bettina Saul | ... | set dresser |
Janina Schimmelbauer | ... | set dresser |
Mira Schindler | ... | property master/stand-by props |
Ludwig Schult | ... | set dresser |
Jonas Simon | ... | set dresser |
Florian Singer | ... | assistant props |
Susanne Steckel | ... | set dresser |
Saskia Tegethoff | ... | assistant property master |
Yvonne von Krockow | ... | assistant set decorator |
Johanna Wagner | ... | set dresser |
Johanna-Marie Wimmer | ... | set dresser |
Jan Zegenhagen | ... | set dresser |
Tobias Zeislmeier | ... | key property master |
Sound Department
Aleksandar Bundalo | ... | sound mixer |
Achim Hoffmann | ... | sound |
Mario Hubert | ... | sound designer |
Christoph Merkele | ... | re-recording mixer |
Heiko Müller | ... | sound postproduction manager |
Manuel Neie | ... | additional boom operator |
Alexander Oberrader | ... | dialogue editor/adr editor (as Alex Oberrader) |
Martin Schmidt | ... | boom operator |
Benjamin Schäfer | ... | adr recordist/editor |
Dirk Schäfer | ... | sound mixer (as Dirk 'Teo' Schäfer) |
Jan Steinke | ... | second boom operator |
Benedikt Uebe | ... | sound designer |
Uwe Zillner | ... | foley artist |
Special Effects by
Lena Damm | ... | special effects makeup trainee |
Georg Korpas | ... | special effects makeup (as Georg Korpás) |
Uli Nefzer | ... | special effects supervisor |
Stuart Szymanski | ... | special effects sculptor |
Visual Effects by
Paul Andexel | ... | digital intermediate supervisor: ARRI Mitte Berlin |
Benjamin Aulinger | ... | compositing artist |
Christopher Chaber | ... | visual effects coordinator |
Philipp Danner | ... | lead compositor |
Tim Emeis | ... | compositing artist |
Roderick Freidrich | ... | cg artist (as Roderick Friedrich) |
Mathias Herbster | ... | cg artist |
Korbinian Hopfner | ... | fx supervisor |
Doris Huber | ... | visual effects producer |
Guido Kirsch | ... | compositing artist |
Lutz Lemke | ... | title sequence designer |
Oliver Markowski | ... | cg supervisor |
Dirk Mauche | ... | cg artist |
Frieda Oberlin | ... | head of production: ARRI Media |
Philipp Orgassa | ... | lead colorist |
Paul Poetsch | ... | compositing artist |
David Salamon | ... | lidar supervisor |
Abraham Schneider | ... | technical director: RISE |
Shayan Sharegh | ... | compositing artist |
Romain Sontag | ... | matchmove |
Dominik Trimborn | ... | visual effects supervisor |
Christian Tröger | ... | online & finishing artist |
Daniel Witt | ... | lidar artist |
Alexander Wlk | ... | visual effects coordinator |
Amon Aleme Selassie | ... | digital intermediate engineer (uncredited) |
Stunts
Ahmed Chaer | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Sarah Alisch | ... | second assistant camera |
Samuel Andert | ... | additional digital imaging technician |
Timo Andert | ... | digital imaging technician |
Frédéric Batier | ... | still photographer |
Klemens Becker | ... | additional camera operator |
Yoshua Berkowitz | ... | additional camera operator |
David Birk | ... | additional practical electrician |
Yannick Bonica | ... | additional electrician |
Tim Bornhöft | ... | assistant electrician |
Christopher Durth | ... | gaffer (as Christofer Durth) |
Hartmut Döring | ... | balloon light operator |
Max Egner | ... | additional second assistant camera |
Florian Emmerich | ... | director of photography: second unit |
John Engel | ... | additional electrician |
Daniel Erb | ... | additional camera operator |
Johnny Feurer | ... | first assistant "b" camera |
Jan Grunwald | ... | additional first assistant camera |
Norwin Hatschbach | ... | drone camera operator / second assistant camera |
Timon Koch | ... | additional digital imaging technician |
Lena Krause | ... | additional second assistant camera |
Stephan Kuch | ... | qtake operator |
Lasse Liebelt | ... | additional data wrangler |
Marko Mende | ... | electrician |
David Meynen | ... | camera trainee |
Stefan Müller | ... | aerial camera operator |
Josefin Porstner | ... | additional second assistant camera |
Andre Poser | ... | additional electrician (as André Poser) |
Felix Gunter Rauch | ... | additional digital imaging technician (as Felix Rauch) |
Sven Ole Renneke | ... | first assistant camera (as Sven-Ole Rennecke) |
Michael Rieck | ... | best boy electric |
Christian Saalfeld | ... | balloon light operator |
Alexander Schwarz | ... | practical electrician |
Marco Siefert | ... | electrician |
Stefan Sosna | ... | additional camera operator |
Carlo Strobel | ... | data wrangler |
Anne Stubenrauch | ... | assistant electrician |
Kaja Styczynska | ... | second assistant "b" camera |
Selma von Polheim Gravesen | ... | additional first assistant camera (as Selma von Polheim) |
Robert Wedemeyer | ... | key grip |
Keith Albert Tedesco | ... | video assist: Malta unit (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Dorota Budna | ... | additional costumer (as Dorotha Budna) |
Alexandra Hannemann | ... | key costumer |
Liz Kreyenberg | ... | key costumer |
Anja Lafin | ... | additional costumer |
Christophe Linéré | ... | additional costumer (as Christoph Linere) |
Anne-Katrin Pache-Wilke | ... | costumer (as Anne Pache-Wilke) |
Sylka Schaedlich | ... | additional costumer (as Sylka Schädlich) |
Lisa Schrimpf | ... | costumer |
Ronni Schwenk | ... | assistant costume designer |
Miriam van der Ham | ... | additional costumer |
Susanne Vierkötter | ... | additional costumer |
Editorial Department
Simon Dopslaf | ... | assistant editor |
Laura Funck | ... | assistant editor |
Toska Hartmann | ... | assistant editor |
Felix Gunter Rauch | ... | colorist: dailies |
Zwi Zausch | ... | assistant editor |
Location Management
Maximilian Bachmann | ... | location manager |
Lukas Gontovos | ... | location scout |
Christian Meinecke | ... | location scout |
Torsten Oppel | ... | location manager |
Philipp von Doering | ... | location scout |
Music Department
Thomas Binar | ... | music supervisor |
Ben Lukas Boysen | ... | music producer/opening title track |
Marcel Dettmann | ... | closing title track |
Paul Emmerich | ... | music producer/opening title track |
Script and Continuity Department
Falk Schwalbe | ... | script supervisor |
Additional Crew
Grit Belitz | ... | health & safety coordinator |
Maite Wilke Berenguer | ... | production trainee: Hellinger/Doll |
Mandy Berndt | ... | set runner |
Victor Croy | ... | production trainee: Hellinger/Doll |
Paul Emmerich | ... | personal assistant: Marco Kreuzpaintner |
Ursula Gaida | ... | production accountant |
Sophia Gilles | ... | production trainee |
Adrian Goessel | ... | set runner (as Adrian Gössel) |
Matthias Grundmann | ... | legal counsel: Pantaleon |
Rabeah Hinrichs | ... | assistant production accountant |
Ernst Hofstettler | ... | production staff |
Sonja Jehle | ... | personal assistant to producers |
Anna Klausing | ... | production coordinator |
Ana Koerner | ... | set runner |
Elsa Lehmann | ... | set runner |
Ella Pouwels | ... | production trainee: Hellinger/Doll |
Jessica Schulze | ... | assistant: Hellinger/Doll |
Stefan von Moers | ... | legal counsel: Pantaleon |
Anja Wernecke | ... | assistant production coordinator |
Stephanie Zisler | ... | post-production accountant |
Magnus Bimberg | ... | financial controller (uncredited) |
Nicholas Corda | ... | script adaptor: American English (uncredited) |