Directed by
John Badham |
Writing Credits (WGA)
Lem Dobbs | ... | (story) and |
Michael Kozoll | ... | (story) |
Daniel Pyne | ... | (screenplay) and |
Lem Dobbs | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
D.J. Caruso | ... | associate producer |
Rob Cohen | ... | producer |
Peter R. McIntosh | ... | co-producer |
Keith Rubinstein | ... | associate producer |
William Sackheim | ... | producer |
Music by
Arthur B. Rubinstein |
Cinematography by
Donald McAlpine | ... | director of photography (as Don McAlpine) |
Robert Primes | ... | director of photography |
Editing by
Tony Lombardo | ||
Frank Morriss |
Casting By
Bonnie Timmermann |
Production Design by
Philip Harrison |
Art Direction by
John Kasarda |
Set Decoration by
Susan Bode |
Costume Design by
Mary E. Vogt | ... | (as Mary Vogt) |
Makeup Department
Joseph Coscia | ... | hair stylist (as Joe Coscia) |
Joe Cuervo | ... | make-up artist: second unit |
Deborah La Mia Denaver | ... | hair: James Woods (as Deborah Lamia Denevar) / make-up artist: James Woods (as Deborah Lamia Denevar) |
William A. Farley | ... | hair stylist: second unit (as William Farley) |
Bernadette Mazur | ... | make-up artist |
Rick Provenzano | ... | hair stylist: Michael J. Fox (as Richard Provenzano) |
Bron Roylance | ... | make-up artist: Michael J. Fox |
Production Management
Celia D. Costas | ... | additional unit production manager |
Eva Fryer | ... | unit production manager: second unit |
Peter R. McIntosh | ... | unit production manager |
Donna Smith | ... | executive in charge of production |
Second Unit Director or Assistant Director
Cyd Adams | ... | second second assistant director: second unit |
Tony Adler | ... | second assistant director |
Rob Cohen | ... | second unit director |
Michael DeCasper | ... | second second assistant director: second unit |
Susan E. Fiore | ... | dga trainee (as Susan Fiore) |
John Gallagher | ... | second second assistant director: second unit |
Lorin Prince | ... | dga trainee |
Drew Ann Rosenberg | ... | second assistant director: second unit |
Frank Serrano | ... | second second assistant director |
David Sosna | ... | first assistant director |
Nathalie Vadim | ... | first assistant director: second unit |
Harvey Waldman | ... | first assistant director: second unit |
Art Department
Gary Aharoni | ... | assistant props: second unit (as Gary Aharony) |
Kenneth Albanese | ... | head carpenter |
Richard T. Allen | ... | construction coordinator (as Dick Allen) |
Michael Badalucco | ... | property assistant |
Charley Beal | ... | assistant art director (as Charlie Beal) |
John Davis | ... | storyboard artist |
Dan Ditolla | ... | assistant property master: second unit |
James V. Gartland | ... | construction coordinator |
Jennifer Goble Klein | ... | art department assistant (as Jennifer Goble) |
Jeffrey Jirgal | ... | construction grip (as Jeff Jirgal) |
Nikita Knatz | ... | storyboard artist |
John Magoun | ... | assistant art director |
James Mazzola | ... | property master |
Jeff Mazzola | ... | assistant property master |
James L. Roberts | ... | property master: second unit (as Jim Roberts) |
Cosmo Sorice | ... | stand-by scenic |
James Sorice | ... | scenic chargeman |
Eric Stepper | ... | property master: second unit |
Tom Warren | ... | assistant art director |
Dave Weinman | ... | leadman |
Chip Eccles | ... | shop craftsman (uncredited) |
Michael Scarola | ... | construction grip (uncredited) |
Joan Winters | ... | graphic designer (uncredited) |
Sound Department
Rick Alexander | ... | re-recording mixer |
James Ashwill | ... | foley mixer |
Kevin Bartnof | ... | foley artist |
James Bolt | ... | re-recording mixer (as Jim Bolt) |
Neil Burrow | ... | sound editor |
Joel Fein | ... | re-recording mixer |
Frank Graziadei | ... | sound recordist |
Hilda Hodges | ... | foley artist |
James J. Isaacs | ... | sound editor |
Mary Jo Lang | ... | foley recordist |
Greg W. Lowe | ... | adr recordist |
Kelly L. Manger | ... | assistant sound editor |
William L. Manger | ... | supervising sound editor |
Dean G. Manly | ... | assistant sound editor (as Dean Manly) |
Keith Mouat | ... | sound editor |
Richard Oswald | ... | dialogue editor |
John Phillips | ... | sound editor (as John M. Phillips) |
Albert Romero | ... | dubbing recordist |
James Sabat | ... | sound mixer |
Louis Sabat | ... | boom operator |
Solange S. Schwalbe | ... | sound editor (as Solange S. Boisseau) |
Tanya Sharp David | ... | adr mixer |
Carolyn Tapp | ... | foley recordist (uncredited) |
Special Effects by
Michael Beetham | ... | project manager: Showtech Inc. |
Gary F. Bentley | ... | special effects crew (as Gary Bentley) |
Jeff Brink | ... | special effects crew |
Dan Cangemi | ... | special effects crew |
Tom Catalano | ... | special effects crew |
Casey Cavanaugh | ... | special effects crew |
Paul Dale | ... | scenic artist: Showtech Inc. |
Edward Drohan IV | ... | special effects crew |
Ernie Foster | ... | scenic artist: Showtech Inc. |
Alida G. Frattorola | ... | scenic artist: Showtech Inc. (as Alida Frattarola) |
William Gorlin | ... | engineering: Showtech Inc. |
Dan Hoffman | ... | animation and effects supervisor: Showtech Inc. |
Richard Huggins | ... | stone effects: Theater Magic |
Jeff Jarvis | ... | special effects coordinator |
Anthony Maggi | ... | special effects crew |
Mike Maggi | ... | special effects crew |
John McLeod | ... | special effects crew |
William G. Mensching | ... | technical supervisor: Showtech Inc. |
Michael Wayne Miles | ... | sculpture supervisor: Showtech Inc. |
Andrew Miller | ... | special effects crew |
John Ottesen | ... | special effects crew |
Ron Ottesen | ... | special effects crew |
Richard Prouse | ... | scenic artist: Showtech Inc. |
Mike Reedy | ... | special effects crew |
Gary Schaedler | ... | special effects crew |
Visual Effects by
Michael Talarico | ... | cameraman: VistaVision plates (as Michael J. Talarico) |
Stunts
G.A. Aguilar | ... | stunts |
Danny Aiello III | ... | stunts (as Daniel Aiello III) |
Nancy Ellen Anzalone | ... | stunts (as Nancy Ellen) |
Bruce Paul Barbour | ... | stunts (as Bruce Barbour) |
Dana Bertolette | ... | stunts (as Dana Bertoletic) |
Paul Bucossi | ... | stunts (as Paul R. Bucosi) |
Peter Bucossi | ... | stunts |
Charles Croughwell | ... | stunt double: Michael J. Fox |
Kerrie Cullen | ... | stunts |
Norman Douglass | ... | stunts (as Norman L. Douglass) |
C.J. Evans | ... | stunts |
Frank Ferrara | ... | stunts |
Dick Hancock | ... | stunts |
Gene Harrison | ... | stunt double: Stephan Lang |
Don Hewitt | ... | stunts |
Jery Hewitt | ... | stunts |
Ken Kenski | ... | stunts |
Barbara Anne Klein | ... | stunts (as Barbara Klein) |
Steven Lambert | ... | stunt double: James Woods |
Conan Lee | ... | stunts |
Conrad E. Palmisano | ... | stunt coordinator |
Diane Peterson | ... | stunts |
Peewee Piemonte | ... | stunts (as Richard Piomonti) |
Debby Lynn Ross | ... | stunts (as Debbie Lynn Ross) |
Rick Seaman | ... | stunts |
Manny Siverio | ... | stunts |
Lawrence Tan | ... | stunts |
Harry Wowchuk | ... | stunts |
Blaise Corrigan | ... | stunts (uncredited) |
Hugh Aodh O'Brien | ... | stunts (uncredited) |
Mick O'Rourke | ... | stunts (uncredited) |
Lori Seaman | ... | stunts (uncredited) |
Gregg Smrz | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Bob Balzarini | ... | video assist operator (as Robert Balzarini) |
Jessica Burstein | ... | still photographer: second unit |
Russ Caldwell | ... | lamp operator (as Edward Tobin) |
A. Anthony Cappello | ... | second assistant camera |
Jerry DeBlau | ... | best boy electric (as Jerry Deblau) |
John W. DeBlau | ... | gaffer (as John Deblau) |
S. Karin Epstein | ... | still photographer (as Karin Epstein) |
Ken Finlay | ... | gaffer: second unit (as Kenneth Finlay) |
Richie Ford | ... | rigging gaffer (as Richard Ford) |
Ron Fortunato | ... | director of photography: second unit |
Bill Gerardo | ... | second assistant camera |
Vinnie Gerardo | ... | first assistant camera |
David Greene | ... | camera operator: second unit |
Jeff Hand | ... | steadicam assistant |
Douglas C. Hart | ... | first assistant camera: second unit (as Doug Hart) |
Chaim Kantor | ... | first assistant camera: second unit |
Stan Keitt | ... | second assistant camera: second unit |
David Knox | ... | steadicam operator |
Dave Lowry | ... | grip |
Edward W. Lowry | ... | dolly grip (as Edward Lowry) |
Martin Lowry | ... | dolly grip |
Bruce MacCallum | ... | camera operator: second unit |
Bobby Mancuso | ... | second assistant camera: second unit |
Billy Miller | ... | key grip: second unit |
Dick Mingalone | ... | camera operator |
John Panuccio | ... | best boy grip (as John Pannuccio) |
Peter John Petraglia | ... | lamp operator (as John Petraglia) |
Tom Prate | ... | key grip (as Tom Prate Jr.) |
Frank Rinato | ... | camera trainee |
Andrew D. Schwartz | ... | still photographer (as Andy Schwartz) |
Lance Shepherd | ... | lamp operator |
William H. Steiner | ... | camera operator (as Bill Steiner) |
Joseph Trammell | ... | video playback operator (as Joe Trammell) |
Joseph Viano | ... | grip |
Mark Volpe | ... | grip |
Roy H. Wagner | ... | additional photographer: second unit |
Alicia Weber | ... | consulting cinematographer (as Alicia Webber) |
Tom Weston | ... | camera operator: second unit |
Ron Zarilla | ... | first assistant camera: second unit |
Chris Hammond | ... | electrician (uncredited) |
Nils Johnson | ... | 2nd unit video assist (uncredited) |
Eric Leigh | ... | generator operator (uncredited) |
Casting Department
Jeff Block | ... | casting associate |
Sylvia Fay | ... | extras casting |
Barbara Harris | ... | adr voice casting |
Timothy McDowell | ... | extras casting assistant (as Tim McDowell) |
Costume and Wardrobe Department
Timothy Alberts | ... | set costumer |
Robert Musco | ... | wardrobe supervisor: men (as Robert E. Musco) |
George Potts | ... | assistant costume designer |
James Roberts | ... | costumer: second unit |
Guy Tanno | ... | costume supervisor: second unit |
Rose Trimarco | ... | wardrobe supervisor: women (as Rose Cuervo) |
Editorial Department
Dale Caldwell | ... | color timer |
Emma E. Hickox | ... | assistant editor |
Robert Hyams | ... | assistant editor |
Jeff Jones | ... | associate editor |
David Orr | ... | color timer |
Dallas Puett | ... | associate editor |
Ray Sabo | ... | negative cutter |
David Tweet | ... | assistant editor |
Location Management
Gardner E. Baldwin | ... | location production assistant (as Gardner Baldwin) |
Paul Bode | ... | location production assistant |
Justin Cooke | ... | location scout |
Antoine Douaihy | ... | location coordinator |
Lee Falon | ... | location assistant: second unit |
T. Sean Ferguson | ... | location production assistant (as Sean Ferguson) |
Jeff Flach | ... | location coordinator |
Joie Gregory | ... | location assistant: second unit |
Carlos Moore | ... | location production assistant |
Daniel Nalepka | ... | location production assistant (as Dan Nalepka) |
Peter Pastorelli | ... | location manager: second unit |
Susan Rossi | ... | location production assistant |
Adam Stover | ... | location production assistant |
Neri Kyle Tannenbaum | ... | location manager |
Eric David Zoback | ... | location production assistant (as Eric Zoback) |
Nathan Gendzier | ... | assistant location manager (uncredited) |
Music Department
John D. Berkman | ... | musician: keyboard (as John Berkman) |
Bruce Botnick | ... | music mixer |
Dennis Budimir | ... | musician: guitar |
John Caper Jr. | ... | supervising music editor |
Chuck Domanico | ... | musician: bass |
Michael Fisher | ... | musician: percussion (as Mike Fisher) |
Mark Hoder | ... | orchestrator (as Mark J. Hoder) |
Douglas M. Lackey | ... | music editor (as Doug Lackey) |
Warren Luening | ... | musician: trumpet |
Joel C. Peskin | ... | musician: saxophone |
Arthur B. Rubinstein | ... | musician: keyboard |
David Rubinstein | ... | musician: keyboard (as David S. Rubinstein) |
Steve Schaeffer | ... | musician: drums |
Richard Stewart | ... | assistant music editor (as Rick Stewart) |
Efrain Toro | ... | musician: percussion |
Don Williams | ... | musician: percussion |
Bob Zimmitti | ... | musician: percussion |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Arthur B. Rubinstein | ... | conductor (uncredited) |
Script and Continuity Department
Dianne Dreyer | ... | script supervisor |
Deirdre Morgan | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Steven R. Hammond | ... | transportation coordinator (as Steve Hammond) |
Tom Heilig | ... | transportation captain |
Edward O'Donnell | ... | transportation captain: second unit |
Peter Tavis | ... | transportation captain: second unit (as Pete Tavis) |
Richard Curry | ... | driver: James Wood (uncredited) |
Patrick Hogan | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Ken Aguado | ... | staff: Badham/Cohen Group |
Alexis Alexanian | ... | production coordinator: second unit |
Jonathan Brandstein | ... | staff: Badham/Cohen Group |
Kelly Breidenbach | ... | assistant: Mr. Cohen |
Judith Lyn Brown | ... | production coordinator: second unit (as Judith Lynn Brown) |
Robbie Bryan | ... | stand-in: Michael J. Fox |
Alexandra Cohen | ... | office production assistant (as Alexandra 'Dusty' Cohen) |
Christie Colliopoulos | ... | assistant: Mr. Fox |
Cammie Crier | ... | assistant: Mr. Badham |
Gail Crosby | ... | assistant: Mr. Sackheim |
Joe Daly | ... | production assistant: second unit |
Tommy Disla | ... | production assistant |
Frank Dutro | ... | computer consultant: Macintosh |
John Fischer | ... | production assistant: second unit |
Patricia Freebery | ... | office assistant: second unit (as Pat Freebery) |
Lisa Fuelle | ... | stand-in: Annabella Sciorra |
Alan Haft | ... | assistant: Mr. Woods |
Brad Hamler | ... | stand-in: Stephen Lang |
Ingrid Johanson | ... | production coordinator |
Caroline Kallas | ... | assistant: Mr. Badham |
Eddee Kolos | ... | production assistant: second unit |
Scott Kordish | ... | production assistant: second unit |
Nancy Kriegel | ... | assistant accountant |
Ilene S. Landress | ... | assistant production accountant: second unit (as Ilene Landress) |
Amy Lauritsen | ... | production assistant: second unit |
Kathleen McGill | ... | production accountant |
Mindy Morgenstern | ... | office production assistant |
Jeni Munn | ... | staff: Badham/Cohen Group |
Ed Murphy | ... | stand-in: James Woods |
Eric Myers | ... | unit publicist |
Lois Nalepka | ... | office production assistant |
Bridget Pickering | ... | assistant: Ms. Timmermann |
Michael Risoli | ... | armorer / studio manager |
Patty Rivers Schisler | ... | assistant accountant (as Patty Rivers Gillis) |
Brigette Roux-Lough | ... | assistant: Mr. Fox |
Hope Shaw | ... | assistant accountant |
Carol Shedd | ... | assistant production coordinator |
Les Sturkey | ... | security: Mr. Woods |
Matthew T. Weiner | ... | key production assistant (as Matthew Weiner) |
Roni Wheeler | ... | production assistant: second unit (as Roni Wheeler Poole) |
Nicholas Wolfert | ... | production assistant |
James Wood | ... | technical police advisor |
Kyle Cooper | ... | title designer (uncredited) |
Kevin Dougherty | ... | production assistant (uncredited) |
Jason W. Fuchs | ... | production assistant (uncredited) |
Ethan Goldman | ... | production assistant (uncredited) |
David Hummel | ... | production assistant (uncredited) |
Geoffrey Kleinman | ... | production office intern: Los Angeles (uncredited) |
Aaron Sadovsky | ... | production assistant (uncredited) |
Jon C. Scheide | ... | production assistant (uncredited) |
Phillip Schenkler | ... | cost estimator (uncredited) |
Adam M. Stone | ... | production assistant (uncredited) |
Douglas Tirola | ... | production assistant (uncredited) |