Directed by
Glenn Gebhard | ||
Peter Winograd |
Writing Credits
Glenn Gebhard | ... | (written by) |
Peter Winograd | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Russell Todd | ... | Nick | |
Ashley Laurence | ... | Jane | |
Craig Branham | ... | Tom | |
Jimmy Aleck | ... | Joe | |
Nels Van Patten | ... | Charlie | |
Tracy Scoggins | ... | Cindy | |
Franz Weber | ... | Franz | |
Chuck Connors | ... | Buddy | |
Karen Winograd | ... | Nurse | |
Tiffanie Poston | ... | Laurie (as Tiffanie Posten) | |
Miriam Askari | ... | Charlie's friend | |
Melissa Delk | ... | Waitress | |
Ted Havill | ... | Criminal | |
Bruce Gebhard | ... | Gambler | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Marc Raducci | ... | Surfer (uncredited) |
Produced by
Greg Berning | ... | executive producer |
Glenn Gebhard | ... | producer |
Kurt Miller | ... | associate producer: second unit |
Peter Speek | ... | associate producer: second unit |
Peter Winograd | ... | producer |
Music by
Mike Garson | ... | (original music composed by) |
Cinematography by
Thomas L. Callaway | ... | director of photography (as Tom Callaway) |
Editing by
Timothy Huntley | ... | (as Tim Huntley) |
Michael Usher | ... | (as Mike Usher) |
Casting By
Toni Little |
Art Direction by
Virginia Lee |
Makeup Department
Rhavan Briggs | ... | makeup artist |
Richard Walton | ... | hair stylist |
Production Management
Don Brolin | ... | production manager: second unit |
Susan Shapiro | ... | unit production manager |
J. Hadley Waltz | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Scott Burnell | ... | first assistant director |
Bill Citrin | ... | second assistant director |
Art Department
Woody Bloch | ... | carpenter |
Robert Ferrelli | ... | set dresser |
Michele Munoz | ... | prop master (as Michelle Munoz) |
Florida Rhoome | ... | set dresser |
Francis J. Roix | ... | carpenter |
Sound Department
Frank G. Amsden | ... | cable puller (as Frank Amsden) |
Sonny Boyd | ... | re-recording engineer |
Steven Brown | ... | boom operator |
Darrell Bryan | ... | foley editor |
Ron Bryan | ... | re-recording engineer |
Giovanni Di Simone | ... | sound recordist (as Giovanni DiSimone) |
Ralph Jacobowitz | ... | dialogue editor |
Janet McCabe | ... | foley editor |
Bill Rotberg | ... | sound effects |
Tricia Smythe | ... | re-recording engineer |
Tim Torme | ... | assistant sound editor |
Jaime Valenzuela | ... | sound effects |
Simon Wallace | ... | assistant sound editor |
Hal Wood | ... | ADR editor |
Peter Young | ... | sound effects |
John Zalewski | ... | sound effects |
Camera and Electrical Department
Waide R. Allen | ... | gaffer (as Waide Allen) |
Daniele Benoit | ... | best boy |
Lonnie Bixby | ... | grip |
Scott Coneby | ... | second assistant camera |
Bill Heath | ... | cameraman: second unit |
Carlos Jimenez | ... | electrician |
Louis Licciardi | ... | product photographer |
Fletcher Manley | ... | cameraman: second unit |
Warren Miller | ... | cameraman: second unit |
Gary Nate | ... | cameraman: second unit |
Alvin North | ... | electrician |
Chet Rossini | ... | electrician |
Larry Roth | ... | electrician (as Lawrence Roth) |
Brian Sisselman | ... | cameraman: second unit |
Jim Spenser | ... | key grip |
Wayne Trimble | ... | first assistant camera |
David Watson | ... | grip |
Catherine Young | ... | still photographer |
Casting Department
Kim Hillstrom | ... | assistant casting director |
Costume and Wardrobe Department
Rena Eliashiv | ... | wardrobe (as Rina Elishiv) |
Richie Kong | ... | assistant wardrobe |
Sally Sarnoff | ... | wardrobe |
Editorial Department
Kathy Hentges | ... | assistant editor |
Tony Wakefield | ... | assistant editor |
Location Management
Ted Havill | ... | location associate |
Judy Pomer | ... | location manager |
Tom Wilcox | ... | location associate |
Music Department
Brooks Arthur | ... | music supervisor |
Christopher Bourke | ... | recording technician |
G. Gordon Cleff | ... | music editor |
Win O'Grady | ... | music editor |
Keith Wechsler | ... | music recording engineer |
Script and Continuity Department
David Leyland St. Mark | ... | script consultant |
Eleanor Wood | ... | script supervisor |
Transportation Department
Kevin Donnelly | ... | transportation: second unit |
Tom Grissom | ... | transportation: second unit |
Doug Kleist | ... | transportation: second unit |
Maurice Morris | ... | transportation captain |
Stella Smith | ... | driver |
Rodney Szemanowisc | ... | driver |
Additional Crew
Jason Black | ... | production assistant |
Jim Bolton | ... | production assistant |
Matt Butorac | ... | logistics coordinator: second unit |
Gary Goldman | ... | controller: second unit |
Hanna Haplan | ... | craft service |
Ida Howe | ... | production secretary |
Bill Hudson | ... | insurance |
Diana Kolnim | ... | production assistant |
Aaron Lieben | ... | production assistant |
William A. McClellan Jr. | ... | production auditor |
Katey McCoy | ... | assistant to the producers |
Judy Nishimoto | ... | production coordinator: second unit |
Lisa Pomer | ... | production assistant |
Deborah Winograd | ... | production coordinator |
J. Winograd | ... | medical consultant (as Dr. J. Winograd) |
Thanks
Marsha Ganzar | ... | special thanks |
Peter Grossman | ... | special thanks |
Don Zirpola | ... | special thanks |
Lyonel Zunz | ... | special thanks |