Directed by
Seyhan Derin |
Writing Credits (in alphabetical order)
Seyhan Derin |
Cast (in credits order)
Arzu Bazman | ... | Deniz | |
Fatih Alas | ... | Umut | |
Dennis Grabosch | ... | Chris | |
Volker Büdts | ... | Mike | |
Dinah Helal | ... | Deniz Mutter | |
Sigo Lorfeo | ... | Deniz Vater | |
Lilia Lehner | ... | Marion | |
Veronika Bayer | ... | Hauptkommissarin | |
Klaus Nierhoff | ... | Kripobeamter | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Nina Juraga | ... | Silke |
Produced by
Alexander Ris | ... | producer |
Jörg Rothe | ... | line producer |
Music by
Georg Schaller |
Cinematography by
Martin Farkas |
Editing by
Matthias Behrens |
Casting By
Chantal Höhle |
Production Design by
Bertram Strauß |
Costume Design by
Annegret Stössel |
Makeup Department
Matthias Butt | ... | makeup artist (as Mathias Butt) |
Lexa Deinhardt | ... | makeup department head |
Nicola Wagenknecht | ... | makeup artist |
Production Management
Roberto Pavan | ... | assistant unit manager |
Liane Retzlaff | ... | production manager |
Konstantin von Carlowitz | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Till Bosse | ... | assistant director |
Claude Giffel | ... | assistant director |
Maria Kitzsch | ... | trainee assistant director |
Corinne Le Hong | ... | first assistant director |
Art Department
Patricia Glass | ... | painter |
Sonja Ilius | ... | property master: outdoor |
Stefan Meinecke | ... | trainee props |
Lars Petersen | ... | construction coordinator |
Mike Schmidt | ... | carpenter |
Tina Schuster | ... | property master: indoor |
Sarah Steffen | ... | trainee props |
Sound Department
Tom Dokoupil | ... | sound mixer |
Hubertus Müll | ... | sound |
Saskia Seeger | ... | assistant sound |
Camera and Electrical Department
Yvonne Geiler | ... | first assistant camera |
Thomas Kyriases | ... | additional electrician |
Michael Leuthner | ... | gaffer |
Martin Menke | ... | still photographer |
Verena Schulte | ... | additional electrician |
Daniel Sponsel | ... | electrician |
Danny Steinbrecher | ... | key grip (as Dani Steinbrecher) |
Oliver Stieglitz | ... | video operator |
Klaus Vieruß | ... | additional electrician |
Michael Waidl | ... | best boy |
Oliver Waldhauer | ... | best boy |
Costume and Wardrobe Department
Martina Jeddicke | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Renate Dahmen | ... | negative cutter |
Denise Künzer | ... | assistant editor |
Uwe Mimoun | ... | color timer: film |
Anja Nerall | ... | assistant editor (as Anja Neraal) |
Script and Continuity Department
Anne von Spee | ... | script supervisor (as Anne Lensing) |
Transportation Department
René Saldjughian | ... | production driver |
Additional Crew
Jo Petra Roche | ... | production assistant |
Carmen Thomä | ... | production accountant |
Gunnar Wolff | ... | caterer |