Edit
The Wicker Tree (2011) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robin Hardy

Writing Credits  

Robin Hardy ... (written by)
 
Robin Hardy ... (novel)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Brittania Nicol ... Beth Boothby
Henry Garrett ... Steve Thomson
James Mapes ... Reverend Moriarty
Lesley Mackie Lesley Mackie ... Daisy
Clive Russell ... Beame
Graham McTavish ... Sir Lachlan Morrison
Jacqueline Leonard Jacqueline Leonard ... Lady Delia Morrison
Bill Murdoch ... Rev. McLeod
Kirstin Murray Kirstin Murray ... Celebrity Interviewer
Christopher Fosh ... Trailer Trash Video Dancer
Graham Wadsworth Graham Wadsworth ... Trailer Trash Video Dancer
Honeysuckle Weeks ... Lolly
David Plimmer David Plimmer ... Jack
Iain Stuart Robertson Iain Stuart Robertson ... Peter McNeil
Ailidh Mackay Ailidh Mackay ... Anthea
Alessandro Conetta Alessandro Conetta ... Orlando
Prue Clarke Prue Clarke ... Mary Hellier
John Paul McGilvray John Paul McGilvray ... Danny (as John Paul McGilvray)
Keith Easdale Keith Easdale ... Town Band
Stuart Glasgow Stuart Glasgow ... Town Band
Keith Warwick Keith Warwick ... Donald Dee
Scott Hoatson Scott Hoatson ... Carl
Mark Williams Mark Williams ... Paul
Keira McMillan Keira McMillan ... Morag
St. Clair Leveaux St. Clair Leveaux ... Marion
Terry Wale Terry Wale ... Murdoch
Astrid Azurdia Astrid Azurdia ... Patricia Gow
Hamish Wilson Hamish Wilson ... Magnus Tarrant
Alistair Maxwell Alistair Maxwell ... Angus
Jarkko Lehmus Jarkko Lehmus ... Dancer
Ben Sullivan Ben Sullivan ... Young Lachlan
Christopher Lee ... Old Gentleman
Rest of cast listed alphabetically:
Amanda Jones Amanda Jones ... Villager (uncredited)
Philip Kingscott Philip Kingscott ... Villager (uncredited)
Christopher Leveaux Christopher Leveaux ... Villager - Christopher (uncredited)
Alan Marsh Alan Marsh ... Villager (uncredited)
Callum Mitchell Callum Mitchell ... Strange Scottish Villager (uncredited)
Will Thompson Will Thompson ... Simon (uncredited)

Produced by 

Kim Davis ... line producer: Dallas (as Kim Dillinger Davis)
Alastair Gourlay ... executive producer
Clare Kerr ... line producer
Izzie Martin ... line producer: London / line producer: Oxford
Donough O'Brien ... executive producer: Euro Center
Peter Snell ... producer
Peter Watson-Wood ... producer

Music by 

John Scott

Cinematography by 

Jan Pester

Film Editing by 

Sean Barton
Ray Lau

Casting By 

Kate Plantin

Production Design by 

Laurel Wear

Art Direction by 

Natalie Astridge

Costume Design by 

David Blight

Makeup Department 

Nikki Cowe ... make up & hair artist: daily (as Nicki Cowe)
Maxine Dallas ... make up & hair artist
Claire Harris ... make up & hair artist: daily
Julie MacKay ... make up & hair artist: daily
Marion McCormack ... make up & hair supervisor
Lee Melrose ... make-up trainee
Irene Napier ... make up and hair designer
Dani Richardson ... makeup: London
Emma Scott ... makeup: London
Dana Spikins ... makeup: Oxford

Production Management 

Tom Jenkins ... unit manager
Pam Roberts ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Amanda Black ... first assistant director: second unit
Harry Boyd ... first assistant director: second unit
Janis Burklund ... director: Dallas Film Commission
Stuart Cadenhead ... third assistant director: second unit
Patrick Conroy ... first assistant director (segment "s")
Graham Drover ... third assistant director
Helen Fraser ... second assistant director
Jamie Gavin ... assistant director runner
Meg Gould ... assistant director: Dallas Film Commission
Carol-Anne Henderson ... third assistant director
Ray Kenny ... second assistant director
Adrian Mead ... second unit director
James Roblin ... third assistant director: Oxford
Kath Wishart ... first assistant director

Art Department 

Kimberley Bright ... prop maker
Lucy Crockett ... painter
Andy Duly ... construction
Jim Elliott ... stand-by properties
Amelie Astridge Brodie Jenkins ... art department assistant
Trevor Leat ... builder: wicker tree
Daniel MacDonell ... dressing properties
Colin Macinnes ... dressing properties
Stephen Mason ... standby art director
Russell McGovern ... assistant prop maker
Aoife McKim ... petty cash buyer
Andy McPherson ... art department assistant
Luke Oldale ... construction
Lee Porter ... production buyer
Kara Ramsay ... art department assistant
Alex Rigg ... builder: wicker tree
Bryony Rumble ... props buyer: and dresser
Blair Sprott ... art department trainee
Will Thompson ... art department trainee
Tom Tierney ... construction coordinator / construction / set dresser

Sound Department 

Nick Baldock ... supervising sound editor
Peter Baldock ... sound designer
David Briggs ... sound: London
Ricky Butt ... foley artist
Chris Campion ... sound recordist
Ben Carr ... effects editor
Tim Dyer ... boom operator: second unit
Douglas Fairgrieve ... sound recordist: second unit (as Dougie Fairgrieve)
Michael Feinberg ... dialogue: sound and foley editor (as Mike Feinberg)
Alan Green ... boom operator: London
Andrea King ... foley artist
Graham McCormick ... boom operator
Adam Mendez ... foley recordist
Jack Stew ... foley artist
Richard Straker ... re-recording mixer
Andrew Walsh ... sound assistant (as Andy Walsh)

Special Effects by 

Mike Crowley ... special effects
Jody Taylor ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Faye Brown ... graphics
John Browning ... visual effects
Charlotte Collings ... di producer
Brad Coomber ... graphics
Rob Ellis ... visual effects artist
Mike Fraser ... executive producer: Prime Focus
Sascha Fromeyer ... digital compositor
Reuben Goodyear ... di producer
Jonathan Hills ... visual effects
Ben McIlveen ... manager: red rushes
Tom Russell ... senior colourist
Anne Trotman ... visual effects artist
Kai Van Beers ... digital imaging colour management
Dean Watkins ... di producer
Christopher Watson-Wood ... visual effects supervisor

Stunts 

Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator
David Goodall ... fight director
Sandy Laird ... double: horse riding
Tom Lucy ... stunt coordinator
Curtis Rivers ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Stuart Anderson ... focus puller: third unit
Steve Arthur ... gaffer
Julie Bills ... additional camera operator
Francesco Bori ... camera assistant: Oxford crew
Donald Campbell ... electrician
Brown Cooper ... director of photography: Dallas
Luke Coulter ... first assistant camera: "b" camera
Mark Dempsey ... digital imaging technician
Ron Diggory ... electrician
Dennis Dillon ... grip: London
Graham Findlayson ... camera trainee
Mark French ... gaffer: London
Kathleen Friend ... camera operator: third unit
Anthony Holt ... camera facilities coordinator
Keith Hunt ... genny operator
Graeme Hunter ... still photographer
Rich Jobling ... data wrangler
Damian Leitch ... camera assistant
David Littlejohns ... grip assistant (as Dave Littlejohn)
Andrew Mits M'Itwamwari ... focus puller (as Andrew Mitwamwari)
Donald MacSween ... data wrangler
Vlad Martins ... data wrangler (as Vlad Martins Cristovao)
Grant McPhee ... camera assistant
Dave Miller ... second unit photography
Mark Morley ... grip: London
Dave Morrison ... key grip
Peter Murphy ... electrician
Kevin O'Brien ... a-camera / steadicam operator
Ross O'Brien ... electrician (as Robert Ross O'Brien)
Greer Pester ... camera trainee
John Rhymer ... rigger
Niall Smith ... best boy
Dave Thom ... electrician (as David Thom)
Scott Ward ... epk
Christopher Watson-Wood ... camera: Oxford (as Chris Watson-Wood)
James Webber ... special features camera

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Harriet Edmonds ... costume assistant
Louise Egan ... costume buyer
April Gilchrist ... wardrobe dailies
Elizabeth Healy ... costume supervisor
Anne Hiner ... costume trainee
John Laurie ... costume stand by
Sally-Gay McCann ... wardrobe dailies
Stevie McTear ... costumes: Queens of May
Angela Robertson ... wardrobe dailies
Eleanor Welch ... costume trainee
Jessie Gelpke ... costume researcher (uncredited)
Mona Kastell ... costume trainee (uncredited)

Editorial Department 

Fraser Cleland ... on-line editor
David Greathead ... assistant editor
Ben McIlveen ... on-line editor
Gene Mendoza ... color timer
Sunil Rao ... on-line editor

Location Management 

Kim Davis ... location manager: Texas
Tom Jenkins ... location manager: second unit
Danny Khoudary ... location assistant
Brodie Pringle ... location manager

Music Department 

Keith Casdale ... assistant engineer: and producer
Keith Easdale ... additional music: and songs
John Fiddy ... assistant to composer
Stuart Glasgow ... music supervisor
John Kane ... musician: accordion
Ian Maclay ... orchestra: managing director
Kenny McLeod ... assistant engineer
Jeremy Murphy ... assistant engineer
Emma Pollock ... studio manager
Duncan Riddell ... concert master
Royal Philharmonic Orchestra ... music performers (as The Royal Philharmonic Orchestra)
Patrick Savage ... musician
Paul Savage ... studio manager
John Scott ... conductor / orchestrator
Aaron C. Shang ... musician
Gary Thomas ... engineer
Richard Todman ... music editor
Alex Watson ... technical engineer

Script and Continuity Department 

Dorothy Connolley ... script supervisor (as Dot Connolley)
Sheila Johnson ... additional script supervisor

Transportation Department 

Martin Auld ... unit driver
Alex Devine ... transport captain
Peter Duncan ... vehicle provided by
Russell Dunsmore ... unit driver
Andy Finnie ... unit driver (as Andrew Finnie)
Mario Formasimo ... vehicle provided by
Andrew Franzkowiak ... driver (as Andy Franzkowiak)
Sean Healey ... driver
Drew Moore ... minibus driver
Jim Welch ... limousine driver

Other crew 

Bozena Bienkowska ... cat handler / cat wrangler
Michelle Brodie ... unit medical staff
Saporito Caffe ... caterer
Matthew Cooper ... additional floor runner (as Mathew Cooper)
Katie Crook ... assistant coordinator
Richard Duriez ... with the help of: Film Oxford
Cody Faucett ... production assistant
Rachel Fiddes ... additional assistant coordinator
Andrew Franzkowiak ... runner (as Andy Franzkowiak)
Mike Fraser ... post consultant
Jamie Gavin ... floor runner
John Goffin ... cat wrangler
Aashish Gudka ... auditor
Greg Harris ... production secretary
Rebecca Hawkes ... technical services: Schedule 2
Sean Healey ... runner
Debbie Jones ... coordinator: Oxford
Terry Keenan ... horse master
Andy Maas ... production company assistant
Sirish Malde ... auditor
Izzie Martin ... assistant: to Robin Hardy
Joanna Matthews ... additional floor runner
Jacqui McBride ... assistant accountant (as Jacqueline McBride)
Joyce Miller ... horse master
Jennifer Mitchell ... unit medical staff
Alexander Montague-Sparey ... choreography: London
Lisa Neely ... production accountant
Anya Noakes ... unit publicist
Christian Otty ... additional floor runner
Nick Pearson ... nurse
Karen Redfern ... technical consultant / technical services: Schedule 2
Morven Ross ... production company assistant (as Morven McPherson)
Hitesh Shah ... post-production accountant
David Simons ... additional floor runner
Julie Saleh Soliman ... raven handler
Moyra Statham ... unit medical staff
Linda Stewart ... unit medical staff
Susan Stewart ... unit medical staff
Andy Wallace ... caterer
Chloe Westbury ... caterer

Thanks 

John Henry Lachlan Althea ... special thanks
Christopher Bond ... thanks
Henrietta Gourlay ... thanks
Jim Hogg ... thanks
Brian McNeill ... the producers wish to thank: permission to adapt the lyrics of his song "The Yew Tree"
Valentine Stockdale ... special thanks
Anne Watson-Wood ... thanks
Edward Woodward ... in memoriam: 1930-2009

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed