Survivor (TV Series)
Truth Be Told (2002)
Full Cast & Crew
Writing Credits (in alphabetical order)
Charlie Parsons | ... | (creator) |
Cast (in credits order)
Jeff Probst | ... | Self - Host | |
Ethan Zohn | ... | Self - Moto Maji Tribe | |
Kim Johnson | ... | Self - Moto Maji Tribe | |
Lex van den Berghe | ... | Self - Moto Maji Tribe | |
Tom Buchanan | ... | Self - Moto Maji Tribe (as Big Tom) | |
Teresa Cooper | ... | Self - Moto Maji Tribe (as T-Bird) | |
Kim Powers | ... | Self - Fourth Juror | |
Frank Garrison | ... | Self - Third Juror | |
Brandon Quinton | ... | Self - Second Juror | |
Kelly Goldsmith | ... | Self - First Juror | |
Clarence Black | ... | Self - Boran Tribe (credit only) | |
Lindsey Richter | ... | Self - Samburu Tribe (credit only) | |
Silas Gaither | ... | Self - Samburu Tribe (credit only) | |
Linda Spencer | ... | Self - Samburu Tribe (credit only) | |
Carl Bilancione | ... | Self - Samburu Tribe (as Doc Carl) (credit only) | |
Jessie Camacho | ... | Self - Boran Tribe (credit only) | |
Diane Ogden | ... | Self - Boran Tribe (credit only) |
Produced by
Benjamin Beatie | ... | associate producer |
Jay Bienstock | ... | producer |
Adam Briles | ... | producer |
Mark Burnett | ... | executive producer |
David Dryden | ... | associate producer |
Kevin Greene | ... | line producer |
Hannah Hartley | ... | Co-ordinating Field Producer |
Cord Keller | ... | senior producer |
John Kirhoffer | ... | challenge producer |
Doug McCallie | ... | producer |
Gavin McCrary | ... | associate producer |
Michael O'Sullivan | ... | challenge producer |
Charlie Parsons | ... | executive producer (showrunner) |
Johnny Petillo | ... | associate producer |
Craig Piligian | ... | co-executive producer |
David Pritikin | ... | field producer |
Conrad Riggs | ... | co-producer |
Tom Shelly | ... | executive producer / supervising producer |
Junko Takeya | ... | associate producer: challenges |
Jerry Whitworth | ... | associate producer |
Music by
Russ Landau | ||
David Vanacore |
Cinematography by
Richard Dallett | ||
Matt Sohn |
Editing by
Brian Barefoot | ||
Jonathon Braun | ||
Sean Foley | ||
Jerry U. Frizell | ||
Michael Greer | ||
Henry Harmon | ... | (as Henry Harmon Jr) |
Ivan Ladizinsky | ||
Bob Mathews | ||
Craig E. Serling | ... | (as Craig Serling) |
Chris Simpson | ||
James M. Smith | ||
Rod C. Spence |
Casting By
Cindy Deukmejian |
Art Direction by
Ross Cairns | ||
Jesse Jensen |
Makeup Department
Sabrina Sweet | ... | key hair stylist / key makeup artist |
Production Management
Dick Beckett | ... | unit manager |
Viki Cacciatore | ... | production supervisor: Africa |
Christopher Campbell | ... | post-production supervisor |
Holly Wofford | ... | production manager (as Holly M. Wofford) |
Second Unit Director or Assistant Director
Hannah Hartley | ... | assistant director |
Art Department
Robert Clapp | ... | propmaker |
Sarah Clark | ... | propmaker |
Bill Demery | ... | scenic prop master |
Grant Finlay | ... | scenic prop master |
Tony Giltrap | ... | prop foreman |
Ryan Hopak | ... | challenge designer |
Mark Illife | ... | propmaker |
Zachariah Jensen | ... | props |
Dax Pointon | ... | propmaker |
Sharon Pullan | ... | propmaker |
Vittoria Sogno | ... | buyer |
Marie Standing | ... | challenge designer |
Ian Tucker | ... | propmaker |
Glen Wallis | ... | propmaker |
Sound Department
Jeremy Deabenderfer | ... | audio |
Jeff Denesyk | ... | audio |
Terrance Dwyer | ... | re-recording mixer |
Libby Fernau | ... | audio |
Jenny Green | ... | audio |
Steve Guercio | ... | audio |
Matthias Hoffmann | ... | audio (as Matthias Hoffman) |
Jeremy Ireland | ... | audio |
Tony Jensen | ... | audio |
Terry Meehan | ... | audio |
Monique Reymond | ... | foley artist |
Pat Sielski | ... | sound supervisor |
Michael St. Hilaire | ... | audio |
Dave Toffler | ... | audio |
Jim Ursulak | ... | audio |
Erik Whitestone | ... | audio |
Brian Whitlock | ... | audio / sound mixer (2001) |
Glen Frazier | ... | adr recording engineer (uncredited) / foley artist recording (uncredited) / voice over recording engineer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Simon Alltoft | ... | assistant camera |
Venetia Armstrong-Smith | ... | assistant camera |
Len Beard | ... | camera operator |
Derek Carver | ... | camera operator |
Jonathan Chinn | ... | camera operator |
Patrick Costello | ... | assistant camera |
Bobby Croll | ... | assistant camera |
Tony Croll | ... | camera operator |
Bennie Cronje | ... | assistant camera |
Leighton De Barros | ... | camera operator |
Scott Duncan | ... | director of photography: main title sequence |
Randall Einhorn | ... | camera operator |
Martin Fargher | ... | assistant camera |
Kevin Garrison | ... | camera operator |
Andrew Glasser | ... | key grip (as Andy Glaser) |
Tom Gleeson | ... | camera operator |
Jim Harrington | ... | camera operator |
Murray Head | ... | best boy |
Edison Layne | ... | assistant camera |
Mark Lott | ... | assistant camera |
Mark 'Ninja' Lynch | ... | director of photography: tribal council |
Abraham Martinez | ... | assistant camera: opening sequence |
Ben Milward-Bason | ... | assistant camera |
Paul Moss | ... | camera operator |
John Peter Mungai | ... | assistant camera (as John Mungai) |
David Parkinson | ... | lighting director |
Peter Pilafian | ... | camera operator |
David Pile | ... | assistant camera |
Greg Rawson | ... | best boy |
Rob Robertson | ... | assistant camera |
Matt Sohn | ... | camera operator |
Kylie Topal | ... | assistant camera |
Bram Tulloch | ... | assistant camera |
Martin Unversaw | ... | camera operator |
Fed Wetherbee | ... | camera operator |
Brett Wilmot | ... | camera technician |
Michael Yelseth | ... | camera operator |
Costume and Wardrobe Department
Maria K.M. Sundeen | ... | wardrobe (as Maria Sundeen) |
Editorial Department
Lane Baker | ... | associate editor |
Maris Berzins | ... | assistant editor |
David Cutler | ... | editor: tribal counsil |
Stephen R. Frederick | ... | assistant editor |
Spencer Keimon | ... | associate editor |
Dino Maglaras | ... | assistant editor |
Evan Mediuch | ... | associate editor |
Michelle Nakamura | ... | post-production coordinator |
Daniel Warner | ... | post-production coordinator |
Location Management
Robin Hollister | ... | location manager |
Music Department
Charlie King | ... | music editor |
Russ Landau | ... | composer: Ancient Voices Survivor Theme / composer: theme music |
Bobby Summerfield | ... | producer: additional music |
Matt Koskenmaki | ... | composer: additional music (uncredited) |
Script and Continuity Department
Laura Ambriz | ... | script supervisor |
Additional Crew
Christina Andrews | ... | transcriber |
Karen Ballentyne | ... | production coordinator: Australia |
Sean Bolding | ... | first assistant accountant |
Adrian Cohen | ... | medical director (as Dr. Adrian Cohen) |
Elizabeth Derwing | ... | transcriber |
Lynn Dixon | ... | medical staff |
Elizabeth Faulkner | ... | medical staff |
Donna Field | ... | transcriber |
Jason Flowers | ... | production assistant (as Jason Joe Flowers) |
Leisa Francis | ... | production accountant |
Barbara Frederick | ... | assistant to producer |
Chad Griepentrog | ... | assistant technician |
Rachael Harrell | ... | production assistant |
Richard Horowitz | ... | medical |
Robyn Lane | ... | second assistant accountant |
Cynthia Larkin | ... | production secretary |
Brett Lenz | ... | medical staff |
Richard Levak | ... | psychologist (as Dr. Richard Levak) |
Jordan J. Mallari | ... | assistant: Mark Burnett / production assistant |
Steve Martz | ... | medical staff |
Paul Messer | ... | field coordinator |
Kristen Parks | ... | transcriber |
Jenny Pont | ... | coordinator: Nairobi |
Liza Rady | ... | medical staff (as Dr Liza Rady) |
Isabel Reyes | ... | first assistant accountant (as Isabel A. Reyes) |
Lissa Ruben | ... | base camp coordinator |
Stephen Schroder | ... | pyro technician |
Elizabeth Schulze | ... | production coordinator |
Liza Siegel | ... | psychologist (as Dr. Liza Siegel) |
Richard Fricker | ... | camera hire (uncredited) |