Edit
Hippie Hippie Shake Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Beeban Kidron

Writing Credits (in alphabetical order)  

Lee Hall ... (adaptation)
Richard Neville ... (memoir)

Cast  

Cillian Murphy ... Richard Neville
Sienna Miller ... Louise Ferrier
Max Minghella ... Martin Sharp
Chris O'Dowd ... Felix Dennis
Derek Jacobi ... Judge
Daniel Mays ... Widgery
Lee Ingleby ... Jim Anderson
Emma Booth ... Germaine Greer
Sean Biggerstaff
Catherine Steadman ... Petra
Margo Stilley ... Cynthia Plaster-Caster
Tom Goodman-Hill ... David Frost
Genevieve Gaunt ... Trudi
Matthew Beard ... Charles
Kenneth Collard ... Foreman of The Jury
Nina Liu ... Jenny Kee
Peter Brooke ... Jerry Rubin
Sam Cox Sam Cox ... Magistrate
Jamie Bradley ... Living Theatre Actor
Daniel-John Williams ... Police Officer
Anthony Chisholm Anthony Chisholm ... Protester
Sarah-Jane Paige Sarah-Jane Paige ... Rioter
John Snowden John Snowden ... Portobello Road Resident
Joyia Fitch Joyia Fitch ... Hippy Girl
Scott Bradley Scott Bradley ... Hell's Angel
David Ganly ... Prison Warder
Christian Williams ... Paul Kossoff
Peter Kersey Peter Kersey ... Flare man
Sam Talbot Sam Talbot ... Smarmy man
James Fiddy James Fiddy ... Journalist 1
Sean Pignatelli Sean Pignatelli ... Sebastian Carson
Brian Teles Brian Teles ... Policeman
Lexie Lambert Lexie Lambert ... Marianne
Jennifer Karen Jennifer Karen ... Hot Totty
Vesna Vujat Vesna Vujat ... Court Demonstrator
Kostas Katsikis
Frédéric André Frédéric André ... Leo
Ben Morris Ben Morris ... Policeman #1
MacKay Crawford MacKay Crawford ... Policeman #2
James French James French ... Poet
Gael Le Cornec ... Hippie Girl from Oz Magazine
Délia Rémy Délia Rémy ... Miss Rose
Johnny Whitteridge Johnny Whitteridge ... The Naked Guy
Arjun Pillai Arjun Pillai ... Eddie
Neele Bjerre Neele Bjerre ... Hippie girl
Elizabeth Ita Elizabeth Ita ... Oz Front Cover Girl (as Beth Ita)
Stewart Brown Stewart Brown ... Richards Dealer
Rose Romain Rose Romain ... Hot Totty
Aine Carlin Aine Carlin ... Beatnik
Leah Hinton-Fishlock Leah Hinton-Fishlock ... Hippie Chick
Lewis Clay Lewis Clay ... Paul Rogers
Daniel Morgan Daniel Morgan ... Cricketer
Debbie Attwell Debbie Attwell ... Protester (uncredited)
Stephanie Cannon Stephanie Cannon ... Juggler (uncredited)
Samuel Gaukroger Samuel Gaukroger ... Hippie School boy (uncredited)
Kas Graham Kas Graham ... Bagpipes Musician (uncredited)
Libby Hayter Libby Hayter ... Hippie - Girlfriend of Band Member (uncredited)
JBR ... Living Theatre Actor (uncredited)
Rhydian Jones ... Anarchic 'Living Theatre' actor (uncredited)
Teresa Mahoney ... VIP Hippy Kissing (uncredited)
Chris Mansfield Chris Mansfield ... Police Officer (uncredited)
Leigh Stevenson Leigh Stevenson ... Hell's Angel (uncredited)
Gill Stoker Gill Stoker ... Solicitor (uncredited)
Sarah Thom Sarah Thom ... Living Theatre Actor (uncredited)
Catherine Thomas ... Protester / Hippy (uncredited)
Shaun Troke Shaun Troke ... Protester / Hippie (uncredited)
Chris Wilson ... CID Officer (uncredited)
Simon John Wilson ... Policeman (uncredited)

Produced by 

Nicky Kentish Barnes ... producer
Tim Bevan ... producer
Eric Fellner ... producer
Tori Parry ... line producer

Music by 

Christian Henson

Casting By 

Jina Jay

Production Design by 

John Paul Kelly

Art Direction by 

Katy Harvey
Mark Raggett ... supervising art director

Set Decoration by 

Sara Wan

Costume Design by 

Verity Hawkes

Makeup Department 

Ursula Adelhelm ... daily makeup artist
Christine Blundell ... hair designer / makeup designer
Nicola Buck ... crowd makeup artist
Sarah Downes ... crowd makeup artist: dailies
Charmaine Fuller ... makeup artist
Mandy Gold ... crowd makeup artist
Jo Grover ... crowd makeup artist
Dianne Jamieson ... makeup artist
Uxue Laguardia ... makeup and hair artist
Nuria Mbomio ... make-up and hair artist
Chloe Meddings ... junior hair stylist / junior makeup artist
Karen O'Sullivan ... make-up artist: dailies
Charlotte Rogers ... crowd hair/makeup artist: daily
Rupert Simon ... additional hairdresser & barber
Andrew Simonin ... crowd hairdresser
Ailie Smith ... makeup artist
Jessica Wenden ... Makeup trainee
Lucy Willis ... make-up artist: dailies
Julius Goosen ... makeup artist (uncredited)
Jeanette Redmond ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Samantha Knox-Johnston ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Glen Carroll ... third assistant director: second unit
Paul Cathie ... third assistant director
Dan Channing Williams ... third assistant director
Chloe Chesterton ... crowd second assistant director
Nick Heckstall-Smith ... assistant director
Mark Hopkins ... crowd third assistant director
Bryn Lawrence ... crowd second assistant director
Lisa Radin ... crowd second assistant director
Harriet Worth ... second assistant director

Art Department 

Rob Anderson ... construction coordinator
James Boyer Smith ... graphics assistant
Satarupa Bradley ... scenic artist
Hannah Capron ... graphic artist
Netty Chapman ... stand-by art director
Hayley Cotton ... junior draughtsman
Gavin Dean ... art department runner
Steve Hammick ... dressing props
Darren Hayward ... carpenter
Terry Heggarty ... stand by painter
Jane Henwood ... assistant set decorator
Shay Leonard ... props
Katrina Mackay ... junior draughtsman (as Katrina Dunn)
Gary Martin ... dressing props
Dan Maslen ... storyboard artist
Carla McCannon ... assistant buyer
Hannah Moseley ... draughtsman
Alan Payne ... graphic art director
Sophie Phillips ... assistant set decorator
Adrian Platt ... dressing props
Gabriel Schucan ... storyboard artist
Mary Pat Sheahan ... painter
Lance Smith ... head painter
Tony Statham ... signs
Rebecca Todd ... graphics assistant
Howard Weaver ... scenic artist
David Weller ... on-set rigger
Dara Carroll ... daily on-set props (uncredited)

Sound Department 

Esther Asiedu-Ofei ... sound trainee
Ben Baird ... re-recording mixer / sound designer
Oliver Brierley ... adr mixer
Nick Del-Molino ... sound studio assistant
Elliott Gilhooly ... sound trainee: FT2
Peter Glossop ... production sound mixer
Chris Goldsmith ... sound effects editor
Stephane Malenfant ... second boom operator
Shaun Mills ... boom operator
Nick Roberts ... adr supervisor / dialogue editor
Caroline Robinson ... foley mixer
Lionel Strutt ... adr coordinator
Chris Sturmer ... dolby sound consultant
David Nigel Thomas ... sound editor
Adam Wilks ... dialogue editor

Special Effects by 

James Davis III ... special effects senior technician
Hugh Goodbody ... special effects technician
Mark Holt ... special effects supervisor
Peter Kersey ... special effects technician
Chris Reynolds ... senior special effects technician

Visual Effects by 

Diccon Alexander ... digital matte painter: Double Negative
Simon Allmark ... visual effects editor: Double Negative
Szvák Antal ... visual effects coordinator: Cube Effects
Charlotte Gray ... digital restoration
Pete Hanson ... studio manager: double negative
Tom Hocking ... digital effects artist: Double Negative
Pete Howlett ... digital compositor
Emma Hulme ... digital restoration
Jody Johnson ... visual effects supervisor
Marcin Kolendo ... digital artist
Matthew Leach ... studio assistant
Rick Leary ... cg supervisor
Peregrine McCafferty ... matchmove artist
Peter Olliff ... visual effects editor: Double Negative
Sam Schwier ... previz artist
Andrew Simmonds ... digital artist
Kris Wright ... visual effects producer: Double Negative (as Kristopher Wright)
Taz Lodder ... technical support: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Nina Armstrong ... stunt performer
Andy Bradshaw ... stunt performer
Bruce Cain ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt horse rider
Kelly Dent ... stunt double
Jamie Edgell ... stunt performer
Rick English ... stunt performer
James Grogan ... stunt performer
Paul Herbert ... stunt coordinator
Rob Hunt ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunts
Derek Lea ... stunt performer
Kai Martin ... stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer
Jo McLaren ... stunt performer
Mark Mottram ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Brice Stratford ... stunt performer
Roy Taylor ... stunt performer
Arran Topham ... stunt performer
Andy Wareham ... utility stunts
Leonard Woodcock ... stunt performer (as Len Woodcock)
Ben Wright ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Craig Bloor ... first assistant camera: "a" camera
Peter Bloor ... gaffer
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Kerry Brown ... still photographer
Pete Cavaciuti ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Kevin Fraser ... key grip
Peter Hannan ... additional photography
Colin Hutton ... additional still photographer
Aaron Keating ... electrician
Paul Kelly ... lighting technician
Stephen Lee ... video assist operator
Malcolm McGilchrist ... camera grip: dailies
Neil Munro ... lighting technician
Robert Palmer ... first assistant camera: "b" camera
Louis Seresin ... camera trainee
Michael Seresin ... additional director of photography
James Smith ... camera loader: "b" camera
Oliver Ward ... camera technician: Wescam camera
Martyn Welland ... electrician
Paul Wheeldon ... second assistant camera
Sarah Woodward ... central loader
Peter Hodgson ... video assist operator: pickups (uncredited)
David Taylor ... additional electrician (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ellen Claridge ... assistant to costume designer
Paul Colford ... wardrobe assistant: men
Angela Egan ... costume assistant
Victoria Finn ... wardrobe assistant: crowd (as Victoria Taylor)
Nicola Foy ... costume maker
Caroline Hickman ... costume assistant
Nigel Hyams ... costume daily
Marcus Love-McGuirk ... assistant costume designer
Shirley Nevin ... crowd costume supervisor
Steve O'Sullivan ... costume assistant
Yvonne Otzen ... costume assistant
Charlotte Sewell ... costume supervisor
Julie Telfer ... wardrobe assistant: crowd
Faith Thomas ... wardrobe assistant: women
Alex Watherston ... costume assistant
David Wootton ... wardrobe assistant: men

Editorial Department 

Matt Adams ... digital intermediate consultant
Julian Andraus ... first assistant editor
Matthew Benns ... digital intermediate data manager
Paul Ensby ... digital color timer
Tania Goding ... first assistant editor (as Tania Clarke)
Emily Greenwood ... on-line editor: preview
Todd Kleparski ... digital intermediate producer
Sandra McCallig ... assistant editor
Barry Moen ... first assistant editor
Aidan O'Brien ... assistant editor
Debs Richardson ... assistant editor
Steven Waltham ... trainee assistant editor

Location Management 

Donald Cameron ... location manager
Michael Harm ... second unit: location manager
Ian Hutchinson ... co-location manager
Pat Karam ... location manager
Michelle Pianca ... location manager
Charlie Simpson ... location unit manager
Georgette Turner ... location marshall
Helen Turner ... location coordinator

Music Department 

Leo Abrahams ... musician
Nick Angel ... music supervisor
James Bellamy ... music editor
Samuel Karl Bohn ... assistant to composer
Joe Henson ... musician: bass guitar
Jody Jenkins ... music programmer (as Jody K. Jenkins)
Kirsten Lane ... music consultant
Maggie Rodford ... score coordinator
Nick Taylor ... score recording engineer & mixer
Vicki Williams ... music co-ordinator

Script and Continuity Department 

Angela Wharton ... script supervisor

Transportation Department 

Martin Alderdice ... picture car coordinator
Mike Beaven ... unit driver
Roy Clarke ... transportation captain
Mark Crowley ... driver: director
Lee Isgar ... driver: Sienna Miller
Stephen Lawrence ... unit driver
Cain Lee ... transportation
Piotr Walczak ... transport facilities department

Additional Crew 

Carrie-Ann Banner ... production coordinator
Anne Bergstedt ... stand-in (sienna miller) (as Anya Samantha Jordanova)
Stephanie Busby ... trainee assistant production coordinator
Nicole Chapman ... set production assistant
Diarmuid Coghlan ... assistant accountant
Ruth Coulter ... set runner
Jane Danowski ... production runner
Fayre Do's ... caterers
Chloe Dorigan ... assistant: Tim Bevan
Eoin Egan ... researcher
Ian Evans ... helicopter pilot: aerial unit
Amanda Fernie ... trainee assistant accountant
Alexander Hodgson ... assistant to director
Jonathan Houston ... production secretary
Andrew Jack ... dialect coach
Joe Jamieson ... set runner
Sarah-Jayne Johnston ... researcher
Ben Maloney ... security
John Maloney ... Security head
Ben Morris ... business and legal affairs assistant
Adrien Moscovici ... assistant to producer
Lynne Page ... choreographer
Sui Rajakaruna ... researcher
Efrat Ravid ... auditor
Cara Shine Ballarini ... assistant: Eric Fellner (as Cara Shine)
Cassandra Sigsgaard ... clearances coordinator
Kerry Smith ... key assistant accountant
Alice Syed ... assistant production coordinator
John William Turner ... clearances assistant
Morag Webster ... unit nurse

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed