Edit
"Banshee" The Rave (TV Episode 2013) Poster

(TV Series)

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

S.J. Clarkson ... (as SJ Clarkson)

Writing Credits  

Jonathan Tropper ... (created by) &
David Schickler ... (created by)
 
Jonathan Tropper ... (written by) &
David Schickler ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Antony Starr ... Lucas Hood
Ivana Milicevic ... Carrie Hopewell
Ulrich Thomsen ... Kai Proctor
Frankie Faison ... Sugar Bates
Hoon Lee ... Job
Rus Blackwell ... Gordon Hopewell
Matt Servitto ... Deputy Brock Lotus
Demetrius Grosse ... Deputy Emmett Yawners
Trieste Kelly Dunn ... Deputy Siobhan Kelly
Ryann Shane ... Deva Hopewell
Daniel Ross Owens ... Mayor Dan Kendall (credit only)
Lili Simmons ... Rebecca Bowman
Ben Cross ... Mr. Rabbit
Matthew Rauch ... Clay Burton
Kristopher Kling ... Arno Webber
Kay Story Kay Story ... Kat Moody
Toby Leonard Moore ... Christopher Hanson
Marcus Hester ... Marcus Moody
Jessejames Locorriere ... Dex Moody (as Jesse James Locorriere)
Michael Tourek ... Tom Moody
Hunter Garner ... Reed Schumacher
Steve Coulter ... Elijah Bowman
Gunnar Carrigan Gunnar Carrigan ... Solomon Bowman
Melissa Ponzio ... Jocelyn Frears
Chelsea Cardwell Chelsea Cardwell ... Beaty
Gabriel Suttle ... Max Hopewell
Deja Dee ... Alma
Mark Scarboro Mark Scarboro ... Bespectacled Man
Nelson Bonilla ... Mean Thug
Troy Rudeseal ... EMT
Tara Polhemus ... Teen Jersey Girl
Phil Culotta ... Attacker
Rest of cast listed alphabetically:
Tony Basile ... Cop (uncredited)
Jennifer Chandler Jennifer Chandler ... Amish women / mother (uncredited)
Christopher Cozort Christopher Cozort ... Moody Family Member (uncredited)
Jonathan Hart ... Teen Raver (uncredited)
Mehmet Korhan Mehmet Korhan ... Raver (uncredited)
Kenneth Manos Kenneth Manos ... Hanson's Guy (uncredited)
Maria McGoldrick Maria McGoldrick ... Raver (uncredited)
Marina McConn Polo Marina McConn Polo ... Raver (uncredited)
Keith Rafalko Keith Rafalko ... Hanson's Guy (uncredited)
Jordan Sadri Jordan Sadri ... Bar Guy (uncredited)
Anne Schmitt ... Moody Wake Guest (uncredited)
Gregory Marshall Smith ... Courtroom Observer (uncredited)
Casey Suddeth Casey Suddeth ... Raver (uncredited)
Steve Swisher Steve Swisher ... Raver (uncredited)
Christopher Tolleson Christopher Tolleson ... Son / Pier Family (uncredited)
Kayli Maree Tolleson Kayli Maree Tolleson ... Daughter / Pier Family (uncredited)
John Tyner John Tyner ... Raver (uncredited)
Eli Walker Eli Walker ... Raver (uncredited)
Kathy Walton Kathy Walton ... Court Room Observer (uncredited)
Charles Tyler West Charles Tyler West ... Moody Family Member / Teen Raver (uncredited)
Carmela White ... Raver (uncredited)
Russ Willey Russ Willey ... Court room observer (uncredited)

Produced by 

Alan Ball ... executive producer
Bill Hill ... co-producer
Christina Jokanovich ... co-producer
Stephanie Laing ... producer
Peter Macdissi ... executive producer
Allen Marshall Palmer ... associate producer
David Schickler ... executive producer
Jonathan Tropper ... executive producer (showrunner) / executive producer
Greg Yaitanes ... executive producer

Music by 

Kris Dirksen ... (as Methodic Doubt)

Cinematography by 

Christopher Faloona ... director of photography

Film Editing by 

Miklos Wright

Casting By 

Alexa L. Fogel
Christine Kromer

Production Design by 

Jonathan A. Carlson ... (as Jonathan Carlson)

Art Direction by 

Jim Gloster

Set Decoration by 

James Edward Ferrell Jr. ... (as James Ferrell)

Costume Design by 

Patia Prouty

Makeup Department 

Wyatt Belton ... hair stylist
Anthony Brooks ... makeup artist
Julie Delaney ... hair department head
Jeff Goodwin ... special makeup effects artist
Sylvia Hendrix ... hair stylist
Rick Pour ... makeup department head (as Rick D. Pour)
Jason Willis ... key makeup artist / special makeup effects artist

Production Management 

Bill Hill ... unit production manager
Gwyn Shovelski ... post-production supervisor (as Gwyn W. Shovelski)

Second Unit Director or Assistant Director 

Katarzyna 'Kait' Malec ... additional second assistant director (as Katarzyna Kait Malec)
Yuko Ogata ... second assistant director
Thomas Parris ... second second assistant director (as Thomas G. Parris)
Robert Scott ... first assistant director

Art Department 

Paul Anderson ... propmaker
Sean Bernard ... lead scenic artist
Jamie Bishop ... on-set dresser
Dee Blackburn ... lead set designer
Ronald Cook ... propmaker
Jonathan Tucker Deese ... propmaker
Brody Docar ... set dresser
Jim B. Earnhardt ... propmaker
Jaima Fogg ... assistant props
Carson Gloster ... set dresser
Chase Gloster ... art department coordinator
Eddie Grisco ... property master
Kevin Halas ... propmaker gangboss
James Hogue Jr. ... propmaker (as James J. Hogue)
Jeremy Holroyd ... propmaker
Ben Howe ... shop foreman
Brian Hudson ... propmaker
James Johnston ... gangboss
Jeff Kramer ... propmaker
Cesar E. Lemus ... storyboard artist (as Cesar Lemus)
Barbee S. Livingston ... buyer (as Barbee Livingston)
Jon Marson ... paint foreman (as John Marsan)
George Palmer ... set painter (as George C. Palmer)
John Pollard ... propmaker/gangboss
Gregory Price ... propmaker gangboss (as Greg Price)
Grant Reed ... construction coordinator
Elizabeth-Ann Schmidt ... set painter
Jeffrey Allen Shoe Sr. ... construction utility
Bob Smith ... leadman
Bryan Stewart ... propmaker gangboss
Deanna Tilley ... assistant props (as Deanna C. Tilley)
Joe Leon Utley ... construction utility
Geanina Vasilescu ... assistant art director
Jeff Weeks ... stage foreman
Kara Williamson ... set dresser
Whitney Yale ... construction foreman

Sound Department 

Bobby Aycock ... adr recordist
Jeffree Bloomer ... sound mixer (as Jeffrey Bloomer)
Kellen Bloomer ... sound utility
Anthony Cargioli ... boom operator
Paul Drenning ... adr mixer
William Freesh ... re-recording mixer (as Bill Freesh)
Luis Galdames ... sound effects editor
Tiffany S. Griffith ... dialogue editor (as Tiffany Griffith)
Kirk Herzbrun ... assistant sound editor
Pamela Kahn ... foley artist
Mike Marino ... foley mixer
Dean Minnerly ... foley artist
Brad North ... sound supervisor
Alex Parker ... assistant sound editor
Elmo Ponsdomenech ... re-recording mixer
Frank Verderosa ... adr mixer
Noel Vought ... foley artist

Special Effects by 

Larry Dean Bivins ... special effects foreman (as Larry Bivins)
Ray Bivins ... special effects coordinator
Stephen A. Cooke ... special effects technician
Joe Goins ... special effects technician
Dustin Ledford ... special effects technician

Visual Effects by 

Ardy Ala ... technical director
Chris Derochie ... animation supervisor
Paul Hill ... inferno artist
Armen V. Kevorkian ... visual effects supervisor (as Armen Kevorkian)
Carrie L. Smith ... visual effects artist
Gevork Babityan ... visual effects artist (uncredited)
Kristen Branan ... head of production: Zoic Studios (uncredited)
An H. Dang ... visual effects i/o (uncredited)
Mitch Gates ... cg supervisor: Encore VFX (uncredited)
Francesco Panzieri ... compositor: Encore Hollywood (uncredited)
Christian Quickle ... visual effects coordinator (uncredited)
Jane Sharvina ... compositing supervisor: Encore Hollywood (uncredited)
Andranik Taranyan ... senior compositor: Encore VFX (uncredited)
Mark Velazquez ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Craig Baxley Jr. ... stunts
Daniel Brule ... stunts
Trent Brya ... stunts
Dale Cannon ... stunts
Tom Culler ... stunts (as Thomas Culler)
Phil Culotta ... stunts (as Philip Culotta)
Reece Fleetwood ... stunts (as Michael Fleetwood)
Shauna Galligan ... stunts
John Gilbert ... stunts
Dante Ha ... stunts (as W. Dante Ha)
John Ha ... stunts (as Jon Ha)
Tony McFarr ... stunts
Kevin Morgan ... stunts
Matthew Austin Murray ... stunts (as Matthew Murray)
Haley Nott ... stunts
Chad Randall ... stunts
Ross Morgan Ruben ... stunts (as Ross Ruben)
Jim Ramos Vickers ... stunt coordinator (as Jim Vickers)
Shaun Vickers ... stunts
Daniel Issac Alamary ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steven Allen ... dolly grip: "a" camera (as Steve Allen)
Kelton 'Mookie' Ballard ... company grip (as Kelton Ballard)
Jeffrey James Beatenhead ... rigging electrician
George Bozeman II ... company grip
Matthew C. Brookman ... 2nd unit gaffer
Patrick Bryant ... company grip
Matthew Clark ... dimmer board operator
James John Cobb ... digital imaging technician (as James Cobb)
Stephen Andrew Cook ... second assistant camera: "b" camera (as Stephen A. Cook)
David Dodd ... lamp operator
T. Ryan Dodson ... lamp operator (as Ryan Dodson)
Jim Duncan ... key rigging grip
Kahlil Fadel ... lamp operator
Jeff Graham ... first assistant camera: "a" camera
J.G. Gribble ... rigging electrician
Brett Hall ... company grip
Jessica Hoffman ... rigging best boy
Nicholas Irrera ... lamp operator
To Lee ... chief lighting technician
Kenny Martell ... camera production assistant
Dascious Neal Thomas ... company grip
Alan Newcomb ... first assistant camera: "b" camera
Fred Norris ... still photographer
Matthew A. Petrosky ... camera operator: "a" camera
Brian Powell ... rigging gaffer
Robert M. Powell ... best boy grip (as Robert Powell)
Doug Robinson ... assistant chief lighting technician
Bob Shober ... dolly grip: "b" camera
Dascious Thomas ... key grip
Jessica Ward ... first assistant camera: "a" camera
Bo Webb ... camera operator: "b" camera

Casting Department 

Tona B. Dahlquist ... extras casting (as Tona Dahlquist)
Lisa Mae Fincannon ... local casting
Joyce Kurtz ... adr voice casting
Dana Salerno ... casting assistant
Kathryn Zamora-Benson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Pablo Borges ... costumer
Karen Keyes ... set costumer (as Karen D. Keyes)
Felicia Molinari ... key costumer
Monique Morales-Kroll ... set costumer
Suann Sobkowski ... additional set costumer
Leslie Sungail ... costume supervisor
Heather Rae Thompson ... shopper
Keith M. Wegner ... costumer (as Keith Wegner)

Editorial Department 

Gareth Cook ... final colorist
Helena Hall ... technicolor broadcast producer
Drew Kilcoin ... dailies colourist
Ray Miller ... on-line editor
Nestor Policarpio ... post-production assistant
Matt Purse ... on-line editor
Daphne Raves ... post-production coordinator
Carol Stutz ... assistant editor

Location Management 

Scott Clackum ... location manager (as S. Scott Clackum)
Ryan Daeche ... assistant location manager
Ellen Pfirrmann ... assistant location manager (as Ellen Pfirmmann)
J.C. Salter ... location assistant (uncredited)

Music Department 

P.J. Bloom ... music supervisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
Skye Lewin ... music editor
Janet Lopez ... music coordinator

Script and Continuity Department 

Diane Collins ... script supervisor

Transportation Department 

Donald Binder ... driver (as Donald L. Binder)
Johnny Broome Jr. ... driver
Darcie Clark ... production driver
Mark Cook ... driver
David Neil Enfinger ... picture car coordinator (as Neil Enfinger)
Randy Enfinger ... mechanic
Robert Gillis ... driver
Tina Gillis ... driver
Dewey Graham ... driver
John C. Granger ... driver
Michael Holbrook ... driver
Chadwick Jacobs ... driver
McCullen Lewis ... driver (as Macullen Lewis)
Todd Luckey ... driver
John McLaughlin ... transportation captain (as John H. McLaughlin)
Michael O'Brien ... driver
Dick Parkinson ... driver
Rick Parkinson ... transportation captain
Michael Pfister ... driver
Jerry Pond ... driver
Charles K. Sharpe ... driver
Kim Smallwood ... dot coordinator (as Kimberly Smallwood)
Tim J. Walters ... transportation coordinator (as Tim Walters)
Patricia Webster ... driver
John Earl Williams ... driver
Jimmy Wright ... driver

Additional Crew 

Anthony Annone ... production assistant
Justin Armer ... production assistant
Richard S. Bellina ... medic
Rob Benjamin ... production assistant (as Robert Benjamin)
Dana Brancato ... assistant: Stephanie Laing
Victoria Carnall ... payroll accountant
Joan Childress Wilkerson ... production assistant (as Joan Wilkerson)
Charles de Bernier ... production accountant
Alicia Elliott ... production secretary (as Alicia R. Elliott)
Justin Epifanio ... production assistant
Erin Fahey ... assistant: Peter Macdissi
Suzi Faulkner ... animal wrangler
Adan Gonzalez ... chef
Reva Grantham ... craft service
Callie Hersheway ... production coordinator
Tracy Lafferty ... production assistant
Caitlynn Leary ... production assistant
Jeanne Chin Lee ... second assistant accountant
To Lee ... accounting clerk
Sean M. Love ... assistant production coordinator
Jonathan McKeown ... production assistant
Kimberly Auron McKeown ... production assistant (as Kimberly Auron)
Cathy Meriam ... assistant: Jonathan Tropper & David Schickler
Michael Morley ... medic
Amber Nealey ... stand-in
Dick Parkinson ... animal wrangler
Andrew S. Patterson ... production assistant (as Andrew Patterson)
Christy Pierce ... stand-in
Angie Ryan ... first assistant accountant
Marty Smith ... craft service
Jeramiah Snyder ... production assistant
Gianna Sobol ... assistant: Alan Ball
Andrew C.P. Taylor ... production assistant (as Drew Taylor)
David Wong ... assistant: Greg Yaitanes
Jeff Kidd ... stand-in (uncredited)
Otto Reynolds ... stand-in (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed