Edit
Fortitude (TV Series 2015–2018) Poster

(2015–2018)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Kieron Hawkes ... (9 episodes, 2017-2018)
Hettie Macdonald ... (6 episodes, 2015-2017)
Sam Miller ... (4 episodes, 2015)
Nick Hurran ... (2 episodes, 2015)
Richard Laxton ... (2 episodes, 2015)
Metin Hüseyin ... (2 episodes, 2017)

Series Writing Credits  

Simon Donald ... (created by) (24 episodes, 2015-2018)
Simon Burke ... (4 episodes, 2017)
Tom Butterworth ... (3 episodes, 2015-2017)
Chris Hurford ... (3 episodes, 2015-2017)
Stephen Brady ... (2 episodes, 2015)
Katie Draper ... (2 episodes, 2015)
Ben Richards ... (1 episode, 2015)

Series Cast  

Richard Dormer ...  Dan Anderssen 25 episodes, 2015-2018
Björn Hlynur Haraldsson ...  Eric Odegard 25 episodes, 2015-2018
Sienna Guillory ...  Natalie Yelburton 24 episodes, 2015-2018
Mia Jexen ...  PC Ingrid Witry / ... 24 episodes, 2015-2018
Luke Treadaway ...  Vincent Rattrey 24 episodes, 2015-2018
Alexandra Moen ...  Petra / ... 24 episodes, 2015-2018
Sofie Gråbøl ...  Hildur Odegard / ... 23 episodes, 2015-2018
Verónica Echegui ...  Elena Ledesma 19 episodes, 2015-2017
Darren Boyd ...  Markus Huseklepp / ... 18 episodes, 2015-2018
Dennis Quaid ...  Michael Lennox 14 episodes, 2017-2018
Nicholas Pinnock ...  Frank Sutter 11 episodes, 2015
Elizabeth Dormer-Phillips ...  Carrie Morgan 11 episodes, 2015
Ramon Tikaram ...  Tavrani / ... 11 episodes, 2015-2017
Ken Stott ...  Erling Munk 10 episodes, 2017
Edvin Endre ...  Rune Lennox 10 episodes, 2017
Michelle Fairley ...  Freya Lennox 10 episodes, 2017
Jessica Raine ...  Jules Sutter 10 episodes, 2015
Michael Gambon ...  Henry Tyson 10 episodes, 2015-2018
Parminder Nagra ...  Dr. Sarinda Khatri 10 episodes, 2017-2018
Jessica Gunning Jessica Gunning ...  Shirley Allerdyce 10 episodes, 2015-2018
Jude Akuwudike ...  Dr. Adebimpe / ... 10 episodes, 2017-2018
Rune Temte ...  Lars Ulvinaune 10 episodes, 2017-2018
Robert Sheehan ...  Vladek Klimov 10 episodes, 2017
Johnny Harris ...  Ronnie Morgan 9 episodes, 2015
Stanley Tucci ...  DCI Morton 9 episodes, 2015
Ralph Riach Ralph Riach ...  Ralfi Sigurdson 9 episodes, 2017-2018
Darwin Brokenbro Darwin Brokenbro ...  Liam Sutter 9 episodes, 2015
Eloise Smyth ...  Yeva Podnikov 9 episodes, 2017
Phoebe Nicholls ...  Doctor Allerdyce 9 episodes, 2015
Aaron McCusker ...  Jason Donnelly 8 episodes, 2015
Joi Johannsson ...  Axel Fersen 8 episodes, 2017-2018
Jonjo O'Neill ...  Ciaran Donnelly 7 episodes, 2015
David Yip ...  Hong Mankyo 6 episodes, 2017-2018
Leanne Best ...  Celia Donnelly 6 episodes, 2015
Emil Hostina ...  Yuri Lubimov 6 episodes, 2015
Michael Obiora ...  Max Cordero 6 episodes, 2015
Charlotte Pyke ...  Medic 6 episodes, 2015-2018
Stephan Genovese ...  Jurgen Aalon 6 episodes, 2015-2017
Barry Aird ...  Ketil Blacksvedt / ... 5 episodes, 2017-2018
Lara Decaro ...  Hanna Donnelly 5 episodes, 2015
Chipo Chung ...  Trish Stoddart 5 episodes, 2015
Gershwyn Eustache Jnr ...  Tomak Bowzyk / ... 5 episodes, 2017
Aliette Opheim ...  Elsa Schenthal 4 episodes, 2018
Maria Schrader ...  DCI Ingemar Myklebust / ... 4 episodes, 2018
Brian McCardie ...  Lazlo Hindemith 4 episodes, 2017
Jördis Richter ...  Trude 4 episodes, 2018
Lorcan Cranitch ...  DI Littlejohn 4 episodes, 2015
Mark Field ...  The Fiend 4 episodes, 2017
Tam Dean Burn Tam Dean Burn ...  Billy Pettigrew / ... 4 episodes, 2015-2018
Abubakar Salim ...  Boyd Mulvihill 3 episodes, 2018
Set Sjöstrand ...  Torsten Øby 3 episodes, 2018
Paul Ready ...  Mark Devlin 2 episodes, 2017
Brigid Zengeni Brigid Zengeni ...  Annie Burgess 2 episodes, 2018
Vera Chok ...  Shen 2 episodes, 2018
Lorraine Burroughs ...  Spindoe 2 episodes, 2017
Mish Boyko ...  Russian Soldier 2 episodes, 2017
Joel Morris ...  Hogg 2 episodes, 2017
Steve Toussaint ...  Lamont Bailey 2 episodes, 2017
Gilly Gilchrist ...  Dag Tannar / ... 2 episodes, 2017
Christopher Eccleston ...  Professor Charlie Stoddart 2 episodes, 2015
Anna Andresen Anna Andresen ...  Bar Worker 2 episodes, 2015
Darren Tighe Darren Tighe ...  Guide 1 episode, 2017
Charley Palmer Rothwell ...  Larry 1 episode, 2018
Jessica Henwick ...  Bianca Mankyo 1 episode, 2017
Paul Rattray ...  Surveyor 1 episode, 2017
Roberto Davide ...  Scientist 1 episode, 2017
Daniel Cerqueira Daniel Cerqueira ...  Dimitri Podnikov 1 episode, 2017
Simon Donald ...  Neil McIndoe 1 episode, 2018
Piotr Baumann Piotr Baumann ...  Russian Miner 1 episode, 2015
Ragevan Vasan ...  Placement Student 1 episode, 2017
Alfrun Rose ...  Liv Nygaard 1 episode, 2017
Maia Hansson Bergqvist Maia Hansson Bergqvist ...  Karina 1 episode, 2015
Jon Foster Jon Foster ...  Stefan Onsager 1 episode, 2017
Lewin Lloyd Lewin Lloyd ...  Petter Hansen 1 episode, 2017
Michael Luxton Michael Luxton ...  Hyperbaric Chamber Medic 1 episode, 2015
Lisa Stokke Lisa Stokke ...  News Presenter 1 episode, 2017
Thomas W. Gabrielsson ...  Skipper 1 episode, 2015
Tobias Zilliacus ...  Alstad 1 episode, 2015
India Brown ...  Peggy Nan 1 episode, 2017
Signe Håland Signe Håland ...  Cabin Crew Member 1 episode, 2018
Maya Barcot ...  Ronnie's Ex-Wife 1 episode, 2015
Moldun Moldun ...  Band in Pub 1 episode, 2015
Jaiden Keen Jaiden Keen ...  Harald 1 episode, 2017
Jenk Oz ...  Young Boy Pianist 1 episode, 2015
Mira Askelund Mira Askelund ...  Kennel Hand 1 episode, 2017
David Stern David Stern ...  Man at Meeting 1 episode, 2015
David Menkin ...  Guest 1 1 episode, 2015
Gudmundur Thorvaldsson ...  Odegard's PA 1 episode, 2015
Minouche Kaftel ...  Russian Hooker 1 episode, 2017
Sarah Sharman ...  Nurse 1 episode, 2017
Sam Hardy ...  Mobster 1 episode, 2018
Julian Seager ...  Drunk Norwegian (2014) unknown episodes
Peter Theobalds Peter Theobalds ...  Barman / ... (uncredited) 14 episodes, 2015-2017
Clem So ...  Local Fisherman (uncredited) 4 episodes, 2017
Gunnar Jónsson ...  Maintenance Worker (uncredited) 1 episode, 2015
Nigel Murfitt Nigel Murfitt ...  Man in Sauna (uncredited) 1 episode, 2015
Anick Wiget Anick Wiget ...  Mourner (uncredited) 1 episode, 2017
Paul Burt ...  Metal Head (uncredited) 1 episode, 2018

Series Produced by 

Patrick Spence ... executive producer (22 episodes, 2015-2018)
Charles Hubbard ... co-producer (20 episodes, 2015-2017)
Simon Donald ... executive producer (18 episodes, 2015-2017)
Frith Tiplady ... executive producer (18 episodes, 2015-2017)
Mat Chaplin ... story producer / co-executive producer (13 episodes, 2015-2017)
Trevor Hopkins ... producer / series producer (12 episodes, 2015-2017)
Snorri Þórisson ... line producer / line producer: Iceland unit (10 episodes, 2015)
Neil Duncan ... series story producer (10 episodes, 2017)
Chris Loveall ... executive producer (10 episodes, 2017)
Faye Dorn ... executive producer (9 episodes, 2017)
Matthew Bird ... producer (7 episodes, 2015)
Susie Liggat ... producer (5 episodes, 2017)
Anne Mensah ... executive producer: Sky (4 episodes, 2015)
Cameron Roach ... executive producer: Sky (4 episodes, 2015)
Callum Devrell-Cameron ... assistant producer (4 episodes, 2018)
Benjamin Greenacre ... line producer (4 episodes, 2018)
Ørjan Karlsen ... co-producer (4 episodes, 2018)
Jan Eirik Langoen ... line producer (4 episodes, 2018)
Ben Stoll ... script producer (4 episodes, 2018)
Andrew Wood ... producer (4 episodes, 2018)
Andrew Woodhead ... executive producer (3 episodes, 2015)
Helen Gregory ... development executive producer (3 episodes, 2017)
Sam Miller ... co-producer (2 episodes, 2015)
Lionel Frid ... line producer: Spain unit (1 episode, 2018)

Series Music by 

Ben Frost ... (24 episodes, 2015-2018)

Series Cinematography by 

Gary Shaw ... (9 episodes, 2015-2018)
Wojciech Szepel ... (6 episodes, 2015-2017)
John Conroy ... (2 episodes, 2015)
David Luther ... (2 episodes, 2015)
Si Bell ... (2 episodes, 2017)
Mike Spragg ... (2 episodes, 2017)
Christopher Ross ... (1 episode, 2015)

Series Film Editing by 

Sam Williams ... (7 episodes, 2017-2018)
Stephen O'Connell ... (3 episodes, 2015)
Helen Chapman ... (3 episodes, 2017)
Yan Miles ... (2 episodes, 2015)
Trevor Waite ... (2 episodes, 2015)
Joe Sawyer ... (2 episodes, 2017)
Emma E. Hickox ... (1 episode, 2015)
Katie Weiland ... (1 episode, 2015)
Danielle Palmer ... (1 episode, 2017)
Miguel Lloro Javierre ... (1 episode, 2018)

Series Casting By 

Julie Harkin ... (15 episodes, 2015-2018)
Michael Hothorn ... (10 episodes, 2017)

Series Production Design by 

Gemma Jackson ... (10 episodes, 2015)
Luke Hull ... (10 episodes, 2017)
Richard Bullock ... (6 episodes, 2015)
Paul Spriggs ... (1 episode, 2018)

Series Art Direction by 

Lynne Huitson ... supervising art director / art director (11 episodes, 2015)
Luke Hull ... (10 episodes, 2015)
Adam O'Neill ... supervising art director (4 episodes, 2017)
Daryn McLaughlan ... supervising art director (4 episodes, 2018)
Lawrence Hearn ... (1 episode, 2018)

Series Set Decoration by 

Sophia Chowdhury ... (10 episodes, 2015)

Series Costume Design by 

Liza Bracey ... (9 episodes, 2015)
Mary-Jane Reyner ... (1 episode, 2018)

Series Makeup Department 

Satinder Chumber ... prosthetic makeup artist / prosthetics makeup artist (22 episodes, 2015-2018)
Kristyan Mallett ... prosthetic make up designer / key prosthetics (18 episodes, 2015-2017)
Marina Altomare ... prosthetics effects technician: silicone runner (10 episodes, 2017)
Demi Amat ... prosthetic effects technician: silicone runner (10 episodes, 2017)
Kate Benton ... makeup designer (10 episodes, 2017)
Marie Deehan ... makeup supervisor / makeup designer (10 episodes, 2017)
Rachel Lennon ... make up/hair dailies (10 episodes, 2017)
Tonia Vernava ... makeup trainee (10 episodes, 2017)
Holly Edwards ... makeup artist / hair/make-up artist (8 episodes, 2015)
Pauline Fowler ... prosthetic bodies and animals (8 episodes, 2015)
Cecilia Herlin ... makeup artist / hair/make-up artist (8 episodes, 2015)
Lisa Cartlidge ... makeup trainee (6 episodes, 2015)
JoJo Dutton ... hair/make-up artist (4 episodes, 2015)
Kathy Kneller ... hair/make-up artist (4 episodes, 2015)
Suzi Long ... makeup/hair (4 episodes, 2015)
Catherine Scoble ... make-up/hair designer (4 episodes, 2015)
Steven Harris ... prosthetic effects technician / prosthetic makeup effects artist & blood rigging / prosthetic make-up effects & blood rigging (4 episodes, 2017-2018)
Lucy Sibbick ... makeup supervisor (4 episodes, 2017)
Amy Boyd ... makeup artist / make-up and hair artist (4 episodes, 2018)
Rachel Buxton ... makeup supervisor / make-up and hair supervisor (4 episodes, 2018)
Lucy Cain ... makeup designer / make-up and hair designer (4 episodes, 2018)
Bea Garcia ... make-up and hair trainee (4 episodes, 2018)
Jennie Cooper ... hair/makeup artist: crowd dailies (2 episodes, 2015)
Sophie Dutta ... make-up trainee (2 episodes, 2015)
Rita Balla ... makeup artist (1 episode, 2017)
Nicola Pope ... crowd make up artist (1 episode, 2017)

Series Production Management 

Nina Khan ... post-production supervisor (24 episodes, 2015-2018)
Gary Bunn ... set manager: UK (20 episodes, 2015-2018)
Petur Sigurdsson ... unit production manager: Iceland unit / production manager: Iceland (13 episodes, 2015-2017)
Amy Mobley ... tiger aspect drama production manager / production manager: Tiger Aspect Productions (10 episodes, 2015)
Holly Pullinger ... production manager (10 episodes, 2015)
Beth Timbrell ... production manager (10 episodes, 2017)
Victoria G. Mølleskog ... unit production manager (4 episodes, 2018)
Brynhildur Birgisdottir ... head of production: Pegasus Inc., Iceland unit (3 episodes, 2015)
Amanda Stevens ... location manager (3 episodes, 2015)
Mel Claus Crawford ... production supervisor (3 episodes, 2018)
Charles Hubbard ... head of production (1 episode, 2018)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

James Metcalf ... floor runner / third assistant director / second assistant director (20 episodes, 2015-2017)
Malcolm Davies ... second assistant director / first assistant director (12 episodes, 2015-2017)
Jack Casey ... third assistant director (10 episodes, 2015)
Siggi Kjartan ... second assistant director (10 episodes, 2015)
Haraldur Ari Karlsson ... second assistant director (10 episodes, 2017)
Sekani Doram ... additional third assistant director (8 episodes, 2015)
Mark Tehnsuko ... additional third assistant director (8 episodes, 2015)
Thomas Alibone ... second assistant director (7 episodes, 2015-2017)
Patrick Waggett ... third assistant director (5 episodes, 2017)
Samuel Kirby ... Third Assistant Director (4 episodes, 2018)
Alex Rendell ... first assistant director (4 episodes, 2018)
Henry Jay Gordon ... third assistant director (3 episodes, 2015)
Elin Reynisdóttir ... third assistant director (3 episodes, 2015)
Matt Alder ... first assistant director (3 episodes, 2017)
Ani Laurie ... second unit director (3 episodes, 2017)
David Stafford ... first assistant director (3 episodes, 2017)
Simon .J. Aguirre ... first assistant director (2 episodes, 2015)
Simon Maloney ... first assistant director (2 episodes, 2015)
Pat Tookey-Dickson ... script supervisor (2 episodes, 2015)
Kas Braganza ... first assistant director (2 episodes, 2017)
Karen Jones ... script supervisor (1 episode, 2015)
Paul Judges ... first assistant director (1 episode, 2015)
Nige Watson ... first assistant director (1 episode, 2015)
Jo Winter ... third assistant director (1 episode, 2017)
Paul Daintree ... second assistant director (1 episode, 2018)
Hanna Haffenden ... third assistant director (1 episode, 2018)

Series Art Department 

Nick Geller ... prop buyer (22 episodes, 2015-2018)
Jon-Claude Bates ... Stand-by Props / stand-by props (20 episodes, 2015-2017)
Barry Gingell ... graphic designer (20 episodes, 2015-2017)
Ottó Gunnarsson ... props (20 episodes, 2015-2017)
Gunnar Pálsson ... art director: Iceland unit (20 episodes, 2015-2017)
Steve Clark ... standby carpenter (19 episodes, 2015-2017)
Andy Bottomley ... stand-by art director (16 episodes, 2015-2017)
Renate Nicolaisen ... assistant art director: United Kingdom / assistant production buyer / assistant buyer (14 episodes, 2015-2017)
Gary Lock ... set dresser (11 episodes, 2015)
Kate Suzanne Hunter ... assistant art director (10 episodes, 2015)
Guðni Rúnar Gunnarsson ... set dresser / set dresser: Iceland unit (10 episodes, 2015)
Sigurbjörn Guðmundsson ... picture Vehicle coordinador / picture vehicle coordinador: Iceland unit / picture vehicle coordinator (10 episodes, 2015)
Haukur M. Hrafnsson ... set dresser / dressing props: Iceland unit (10 episodes, 2015)
Árni Magnússon ... set dresser / set dresser: Iceland unit (10 episodes, 2015)
Alice Masson-Taylor ... assistant buyer / assistant production buyer (10 episodes, 2015)
Leah Mizrahi ... standby props / art department runner (10 episodes, 2015)
Freyja Vals Sesseljudóttir ... art department co ordinator / art department coordinator: Iceland unit (10 episodes, 2015)
Dorothy Sullivan ... production buyer / property buyer (10 episodes, 2015)
Lee Wiseman ... property master (10 episodes, 2015)
Guillem Atienza ... props (10 episodes, 2017)
C.J. Dempsey ... carpenter (10 episodes, 2017)
Noel Godfrey ... set dresser (10 episodes, 2017)
Peter Marley ... standby props (10 episodes, 2017)
David Packard ... scenic artist (10 episodes, 2017)
Loftur Ámundason ... art department assistant (10 episodes, 2017)
Samuel Hair ... props (9 episodes, 2017)
Caroline Bateman ... assistant props buyer: UK / props buyer (8 episodes, 2015)
Ken Burnett ... chargehand propman (8 episodes, 2015)
Graham Caulfield ... drapes (8 episodes, 2015)
Nick Slater ... carpenter (8 episodes, 2015)
Alex Abelman ... carpenter (7 episodes, 2015)
Davíð Örn Arnarson ... armourer: Iceland (7 episodes, 2015)
Pip Fox ... props (7 episodes, 2015)
Barry Caddell ... set dresser (6 episodes, 2015)
Jannecke Nilsen ... assistant production buyer (6 episodes, 2017)
Gene D'Cruze ... construction manager (4 episodes, 2015)
Tabitha Dickinson ... s/by art director (4 episodes, 2015)
Natalie Forsythe ... dressing props (4 episodes, 2015)
Josh Hartnett ... stand-by props (4 episodes, 2015)
Dean Lee ... dressing props (4 episodes, 2015)
Danny Margetts ... chargehand carpenter (4 episodes, 2015)
Bob Orr ... dressing props / chargehand dressing props Iceland (4 episodes, 2015)
Billy Wilson ... storeman Iceland (4 episodes, 2015)
Marcin Busko ... set dresser (4 episodes, 2017)
Christopher Guy Evans ... junior draughtsperson (4 episodes, 2017)
Victor Pétur Ólafsson ... stand-by carpenter / standby carpenter (4 episodes, 2017)
Chris Butcher ... stand-by props (4 episodes, 2018)
Axi Butterworth ... daily (4 episodes, 2018)
Phoebe Flaxton ... assistant buyer (4 episodes, 2018)
Oliver Lajevardi ... carpenter (4 episodes, 2018)
Kit Merryfield ... props (4 episodes, 2018)
George Nelmes ... props (4 episodes, 2018)
Thomas Nes ... standby props (4 episodes, 2018)
Lilly Robbins ... props (4 episodes, 2018)
Jen Saguaro ... production buyer (4 episodes, 2018)
Roger Tarry ... carpenter (4 episodes, 2018)
Dave Glossop ... stand-by rigger (3 episodes, 2015)
Saethor Helgasson ... head carpenter: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Gary Martin ... storeman (3 episodes, 2015)
Christopher Moore ... dressing props (3 episodes, 2015)
Daniel Newton ... stand-by carpenter: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Pétur Axelsson Ottesen ... construction manager: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Guðjón Sigmundsson ... props buyer: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Atli Thor ... dressing props: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Anna Maria Tomasdottir ... set dresser: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Þór Vigfússon ... painter: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Steingrímur Þorvaldsson ... painter: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Dan Clay ... junior draughtsman (3 episodes, 2017)
Rachel Garlick ... storyboard artist (3 episodes, 2017)
Michael Searle ... stagehand (3 episodes, 2017)
Mike Parker ... property master (3 episodes, 2018)
Sarah-Jane Prentice ... stand-by art director (2 episodes, 2015)
Simon Reeves ... stand-by carpenter (2 episodes, 2015)
Jonnie Elf ... dressing props (1 episode, 2015)
Lynne Huitson ... supervising art director (1 episode, 2015)
Gavin Jones ... Supervising Prop Maker (1 episode, 2015)
Martin Kane ... dressing props (1 episode, 2015)
Paul Robinson ... stand-by props (1 episode, 2015)
Douglas Ingram ... storyboard artist (1 episode, 2017)
Kimberley Pope ... concept artist (1 episode, 2017)
Kartik Nagar ... assistant art director (1 episode, 2018)
Zenya Simmons ... Art Department Assistant (1 episode, 2018)
Max Berman ... concept artist (unknown episodes)
Thomas Goodwin ... draughtsman (unknown episodes)
Rohan Harris ... scenic artist (unknown episodes)
Sophie Neil ... draughtsman (unknown episodes)
Bruce Barnes ... carpenter (uncredited) (1 episode, 2015)
Marc Beros ... hod scenic painter (uncredited) (1 episode, 2015)
Robert Channon ... scenic painter (uncredited) (1 episode, 2015)
Niall George ... propmaker (uncredited) (1 episode, 2015)
Chloe Kletsa ... draughtsperson (uncredited) (1 episode, 2015)
Nadezda Kuzmina ... concept artist (uncredited) (1 episode, 2015)
Aoife Warren ... draughtsman (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Sound Department 

Rudi Buckle ... production sound mixer (25 episodes, 2015-2018)
Joe Fletcher ... sound effects editor / sound editor / assistant sound editor (20 episodes, 2015-2017)
Blair Jollands ... sound designer / effects editor (20 episodes, 2015-2017)
Chris Roberts ... supervising sound editor (20 episodes, 2015-2017)
Ben Cross ... foley mixer (19 episodes, 2015-2017)
Ian Waggott ... foley artist (17 episodes, 2015-2017)
Philip Barnes ... dialogue & adr editor / dialogue editor (10 episodes, 2015)
Steve Hancock ... boom operator (10 episodes, 2015)
Matt Jones ... sound assistant (10 episodes, 2015)
Simon Gill ... sound assistant (10 episodes, 2017)
Gulli Gunnarsson ... sound assistant (10 episodes, 2017)
Robert Searl ... adr recordist (10 episodes, 2017)
Chris Navarro ... adr mixer (9 episodes, 2017)
Darren T. Jennings ... adr recording engineer (8 episodes, 2015)
Samuel Baker ... second assistant sound editor (7 episodes, 2015)
Michael Miller ... adr mixer (7 episodes, 2017-2018)
Howard Bargroff ... re-recording mixer (4 episodes, 2015)
Louis-Antoine Lassonde ... adr recordist (4 episodes, 2017)
Jamie Caple ... dialogue and adr editor / dialogue editor (4 episodes, 2018)
Marc Lawes ... sound effects editor (4 episodes, 2018)
Clare Mahoney ... foley artist (4 episodes, 2018)
Adam Powell ... re-recording mixer (4 episodes, 2018)
Nigel Squibbs ... re-recording mixer (4 episodes, 2018)
James Bain ... second unit sound / second unit recordist (3 episodes, 2015)
Ignacio Arrojo ... adr recordist (3 episodes, 2017)
Sebastian Vaskio ... adr mixer (3 episodes, 2018)
Alayn Crespo ... boom operator (2 episodes, 2015)
Duran Darkins ... sound assistant (2 episodes, 2015)
Gary Dodkin ... sound mixer (2 episodes, 2015)
Sandy Buchanan ... foley recordist (1 episode, 2015)
Ben Carr ... adr recordist: crowd (1 episode, 2015)
Joe Carey ... sound maintenance engineer (1 episode, 2018)
Fredrik Lantz ... adr recordist (1 episode, 2018)
Thomas Markwick ... sound assistant (1 episode, 2018)
George Trevis ... boom operator: Svalbard Norway (1 episode, 2018)

Series Special Effects by 

Bjorn Omar Gudmundsson ... special effects technician (21 episodes, 2015-2017)
Haukur Karlsson ... special effects supervisor / sfx/weapons supervisor: Iceland unit (20 episodes, 2015-2017)
Gunnar Gunnarsson ... sfx technician / sfx technician: Iceland unit (10 episodes, 2015)
David Holt ... special effects coordinator / special effects technician (10 episodes, 2015)
Mark Holt ... special effects supervisor (10 episodes, 2015)
Chris Watson ... special effects technician (9 episodes, 2017)
Vincent Kivlehan ... senior special effects technician / senior sfx technician: Iceland unit (8 episodes, 2015)
Tom Paine ... special effects (4 episodes, 2017)
Dan Erik Heggelund ... special effects technician (4 episodes, 2018)
Mark Weatherbe ... special effects technician (3 episodes, 2015)
Davíð Örn Arnarson ... armourer: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Davíð Geir Jónasson ... sfx technician: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Gunnar Kvaran ... senior sfx technician: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Mike March ... special effects technician (3 episodes, 2017)
Joe White ... special effects technician (2 episodes, 2015)
Emily Fisher ... special effects crew: 2016 (1 episode, 2017)
Mark Turner ... special effects supervisor (1 episode, 2018)
Aaron Parrott ... special effects assistant (uncredited) (2 episodes, 2015)
Jennifer Groves ... special effects assistant (uncredited) (1 episode, 2015)
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Visual Effects by 

John Lockwood ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: Tiger Aspect / visual effects producer (18 episodes, 2015-2018)
Joe Cork ... lead compositor: lola / digital compositor (11 episodes, 2015-2017)
Max Wright ... visual effects supervisor: lola / digital compositor (11 episodes, 2015-2017)
Simon-Pierre Puech ... digital compositor: BlueBolt (11 episodes, 2015)
Panos Theodoropoulos ... visual effects production assistant: BlueBolt (11 episodes, 2015)
Nic Benns ... title sequence director (10 episodes, 2015)
Stuart Bullen ... on-set visual effects supervisor: BlueBolt (10 episodes, 2015)
Helena Evans ... vfx editor / visual effects editor (10 episodes, 2015)
Vikram Chadha ... lead compositor / Line producer (10 episodes, 2017-2018)
David Sjodin ... compositor (10 episodes, 2017)
Alex Smith ... 2D Supervisor (10 episodes, 2017)
Tim Zaccheo ... lead visual effects artist: lola (10 episodes, 2017)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (9 episodes, 2015)
Rupert Davies ... vfx supervisor: BlueBolt (9 episodes, 2015)
Ivano di Natale ... Roto/Prep Artist: BlueBolt / rotoscoping artist: BlueBolt (9 episodes, 2015)
Robin Hinch ... vfx editor: BlueBolt (9 episodes, 2015)
Roni Rodrigues ... digital compositor: BlueBolt (9 episodes, 2015)
Francesco Russo ... digital compositor: Bluebolt (9 episodes, 2015)
Toby Langley ... visual effects corrdinator: BlueBolt / visual effects coordinator: BlueBolt (8 episodes, 2015)
Desislava Valcheva ... vfx nuke compositor (8 episodes, 2017)
James Cattell ... digital compositor (7 episodes, 2015)
Finlay Duncan ... junior compositor: BlueBolt (7 episodes, 2015)
Victor Georgiev ... matte painter (7 episodes, 2015)
Patrick Hall ... digital compositor / digital compositor: BlueBolt (7 episodes, 2015)
Stanley Jones ... digital compositor: BlueBolt (7 episodes, 2015)
Rosemary Chester ... visual effects compositor (6 episodes, 2015)
Rebecca Kelly ... visual effects producer: Lola Post Production (6 episodes, 2017)
Sebastian Hesselsjö ... digital compositor: BlueBolt (5 episodes, 2015)
Leonardo Paolini ... digital compositor: BlueBolt (5 episodes, 2015)
Chris Glew ... digital compositor (5 episodes, 2017)
Yogesh Badhe ... visual effects artist (4 episodes, 2015)
Angela Barson ... visual effects supervisor (4 episodes, 2015)
Andrea Braga ... main titles: animation (4 episodes, 2015)
Ana Siguenza ... digital compositor: BlueBolt (4 episodes, 2015)
Petko Zhivkov ... digital compositor (4 episodes, 2015)
Benjamin Sugar ... digital compositor (4 episodes, 2017)
Siddharth Thakur ... digital compositor (4 episodes, 2017)
Heiko Tippelt ... digital compositor (4 episodes, 2017)
Sezen Akpolat ... visual effects producer: MyLiaison VFX / visual effects producer: MyLiaison (4 episodes, 2018)
Onur Altinisik ... digital matte painter: MyLiaison (4 episodes, 2018)
Sebastian Barker ... visual effects supervisor: Automatik VFX (4 episodes, 2018)
Federico Beret ... lead digital matte painter: Myliaison VFX (4 episodes, 2018)
Serhat Dogan ... visual effects artist (4 episodes, 2018)
Daniel Goertz ... pipeline td: Automatik VFX (4 episodes, 2018)
Tony Landais ... visual effects supervisor: MyLiaison VFX / visual effects supervisor: MyLiaison (4 episodes, 2018)
Ricardo Musch ... Senior Compositor: Automatik VFX (4 episodes, 2018)
Doruk Saglam ... lead digital compositor: MyLiaison VFX (4 episodes, 2018)
Angelika Schierz ... visual effects producer: MyLiaison VFX / visual effects producer: MyLiaison (4 episodes, 2018)
Simon Rowe ... compositor: Bluebolt (3 episodes, 2015)
Esme Coleman ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Artur Margiv ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Thomas Castagna ... digital compositor (3 episodes, 2018)
Utku Ertin ... visual effects artist: MyLiaison VFX (3 episodes, 2018)
Chiara Talarico ... digital compositor (3 episodes, 2018)
Yusuke Yasu ... digital compositor (3 episodes, 2018)
David Stephens ... visual effects editor: lola (2 episodes, 2015)
Gilberto Arpioni ... digital compositor (2 episodes, 2017)
Johannes Masanz ... digital compositor (2 episodes, 2017)
Neal Patel ... digital compositor: / digital compositor: lola (2 episodes, 2017)
Zafer Ercevik ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Ivan Grozev ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Andy Tusabe ... senior compositor (2 episodes, 2018)
Pan Vafeiadis ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Garrett Honn ... visual effects artist (1 episode, 2015)
Rafael Morant ... visual effects art director (1 episode, 2015)
Jonathan Privett ... visual effects supervisor: DNegTV (1 episode, 2015)
Kathleen Squire ... scanning technician (1 episode, 2015)
Nick Timms ... compositor: Encore (1 episode, 2015)
Abbie Tucker-Williams ... visual effects producer (1 episode, 2015)
Alex James Macieira ... animator: double negative (1 episode, 2017)
Branford Meentzen ... junior digital mattepainter (1 episode, 2017)
Sven Peters ... digital compositor (1 episode, 2017)
Joshua Poole-Gotto ... digital compositor (1 episode, 2017)
Tobias Staerk ... digital compositor (1 episode, 2017)
Nacho Castrillo ... visual effects artist (1 episode, 2018)
Germán Díez ... digital compositor (1 episode, 2018)
Chiara Finello ... visual effects producer (1 episode, 2018)
Connor Guyler ... digital compositor (1 episode, 2018)
Armando Lombardo ... digital compositor (1 episode, 2018)
Dolores McGinley ... visual effects (1 episode, 2018)
Daniel Mark Miller ... digital compositor (1 episode, 2018)
John Sellings ... digital compositor (1 episode, 2018)
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor (1 episode, 2018)
Marios Theodosi ... flame artist (1 episode, 2018)
Samantha Cortenbach ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2017)
Anand Ramesh ... visual effects coordinator (uncredited) (2 episodes, 2017)
Alison Arnott ... admin & finance manager: BlueBolt (uncredited) (1 episode, 2015)
Phillip Charles-Sweeting ... digital paint & roto artist: BlueBolt (uncredited) (1 episode, 2015)
Daniel Gardiner ... roto/paint artist: BlueBolt (uncredited) (1 episode, 2015)
Gergely Velki ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2015)
Markus Sterner ... visual effects artist: Double Negative (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Stunts 

Dean Forster ... stunt coordinator (8 episodes, 2015-2018)
Michael Berglund ... precision driver (4 episodes, 2018)
Jason Curle ... stunt performer / stunt double: Richard Dormer (3 episodes, 2015-2018)
Tom Lucy ... stunt coordinator (2 episodes, 2015)
Julian Spencer ... stunt coordinator (2 episodes, 2015)
Xavier Lake ... stunt double: Abubakar Salim / stunt double: Gershwyn Eustache Jnr (2 episodes, 2017-2018)
Sam Stefan ... Stunt double: Björn Hlynur Haraldsson (2 episodes, 2017-2018)
Paul Kennington ... stunt coordinator (2 episodes, 2017)
Crispin Layfield ... stunt coordinator (2 episodes, 2018)
Rachelle Beinart ... stunt double: Elizabeth Dormer-Phillips (1 episode, 2015)
Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator (1 episode, 2015)
Tony Lucken ... stunt coordinator (1 episode, 2015)
Shane Steyn ... stunt performer (1 episode, 2015)
Ian van Temperley ... stunt double: Darren Boyd (1 episode, 2015)
Kye Mckee ... stunts (1 episode, 2017)
Aidan Brindle ... stunt double: charley palmer rothwell (1 episode, 2018)
Clayton Grover ... stunt performer (1 episode, 2018)
Rob Pavey ... stunt double: joi johannsson (1 episode, 2018)
Louis Samms ... stunt double: David Yip (1 episode, 2018)

Series Camera and Electrical Department 

Tony Fabian ... key grip (24 episodes, 2015-2018)
James Scott ... first assistant camera / a camera: focus puller / a camera first assistant: focus puller / focus puller / focus puller "a" camera (23 episodes, 2015-2018)
Ægir Gudmundsson ... key rigger: Iceland / rigging grip: Iceland / key rigging grip/techno crane tech: Iceland unit (20 episodes, 2015-2017)
Jess Doxey ... clapper loader: "a" camera / second assistant camera / clapper loader / a camera second assistant: clapper loader (13 episodes, 2015-2018)
Joe Russell ... a camera operator, steadicam / a camera operator: steadicam (12 episodes, 2017-2018)
Mat Brooks ... digital imaging technician (10 episodes, 2015)
Charley Cox ... best boy (10 episodes, 2015)
Chris Jacobi ... clapper loader: b camera / clapper loader / clapper loader: a camera (10 episodes, 2015)
Amanda Searle ... still photographer / unit photographer (10 episodes, 2015)
Richard Gordon Charles Anderson ... electrician (10 episodes, 2017)
Andy Cole ... gaffer (10 episodes, 2017)
Kristin Davis ... digital imaging technician (10 episodes, 2017)
Guðjón Hrafn Guðmundsson ... second assistant camera: second unit (10 episodes, 2017)
Reece Hearnshaw ... grip: b camera (10 episodes, 2017)
Nicholas Helgason ... assistant camera (10 episodes, 2017)
Michael Pentney ... digital image technician (10 episodes, 2017)
Alex Van Heerden ... second assistant camera: B camera (10 episodes, 2017)
Brandon Evans ... gaffer (9 episodes, 2015)
Riley Garrett ... best boy grip / assistant grip (9 episodes, 2015)
Rob Hart ... b camera operator & steadicam / steadicam/"b" camera operator (8 episodes, 2015)
Benjamin Mankin ... assistant camera (8 episodes, 2015)
María Rún Jóhannsdóttir ... electrician / electrician: Iceland unit (7 episodes, 2015-2017)
Sarah Gardiner ... first assistant camera / b camera first assistant: focus puller / first assistant camera: b camera / focus puller (6 episodes, 2015-2018)
Elva Sara Ingvarsdóttir ... first assistant camera: Iceland / second assistant camera (5 episodes, 2015-2017)
Paul Deane ... digital imaging technician / second unit digital imaging technician (5 episodes, 2015)
Matthew Poynter ... first assistant camera / focus puller / focus puller "b" camera (5 episodes, 2015)
Jack Reynolds ... camera trainee (5 episodes, 2015)
Jason Henwood ... camera trainee (5 episodes, 2017)
Jonathan Treherne ... camera trainee (5 episodes, 2017)
Matthew Waving ... first assistant camera (5 episodes, 2017)
Adam Gillham ... additional cinematography / camera operator (4 episodes, 2015-2017)
Peter Davies ... electrician (4 episodes, 2015)
Dale Evans ... electrician (4 episodes, 2015)
Bradley Wilson ... electrician (4 episodes, 2015)
Steffan Hill ... still photographer (4 episodes, 2017)
Jo Barker ... d.i.t/dallies colourist (4 episodes, 2018)
Paul Benson ... gaffer (4 episodes, 2018)
Michael Berglund ... shotover tech (4 episodes, 2018)
Roland Keane ... camera facilities coordinator (4 episodes, 2018)
Daniel Lemon ... second assistant camera / b camera second assistant: clapper loader (4 episodes, 2018)
Dan Patounas ... camera trainee (4 episodes, 2018)
Elliot Sebestyen-Regan ... grip: b camera (4 episodes, 2018)
Gary Shaw ... director of photography (4 episodes, 2018)
Robert Viglasky ... still photographer (4 episodes, 2018)
James Frank Brown ... video assist (3 episodes, 2015)
Sigurdur Mar Davidsson ... lighting technician (3 episodes, 2015)
Ólafur Björn Gunnarsson ... camera assistant: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Jónas Guðmundsson ... key grip: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Jón Kjartansson ... best boy/genny op: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Aaran Lewis Leach ... camera trainee / camera trainee: dailies (3 episodes, 2015)
Maciej Lisiecki ... camera operator: "a" camera / director of photography: second unit (3 episodes, 2015)
Tom Williams ... camera operator: "b" camera (3 episodes, 2017)
Ryan S. Adams ... video assist (2 episodes, 2015)
Barney Batchelor ... clapper loader / focus puller: "c" camera, second unit (2 episodes, 2015)
Robbie Jones ... camera trainee (2 episodes, 2015)
Conor Kilpatrick ... assistant grip (2 episodes, 2015)
Ann Evelin Lawford ... camera trainee (2 episodes, 2015)
Rohan Reeves ... grip (2 episodes, 2015)
Kim Seber ... focus puller (2 episodes, 2015)
Vanessa Whyte ... additional photography (2 episodes, 2015)
Wezley Joao Ferreira ... digital imaging technician: pick-ups (2 episodes, 2017)
Tom Finch ... first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2017)
James Layton ... camera operator: A camera & steadicam - double bank section (2 episodes, 2017)
Vince McGahon ... steadicam operator / camera operator "b" camera / camera operator: "b" camera (2 episodes, 2017)
Dagur de'Medici Olafsson ... second assistant camera (2 episodes, 2017)
Oliver Upton ... still photographer (2 episodes, 2017)
Ludovic Robert ... still photographer (2 episodes, 2018)
Ian Barwick ... gaffer (1 episode, 2015)
Jack Bentley ... video assist: dailies (1 episode, 2015)
Theo Berman ... b camera focus puller (1 episode, 2015)
Sam Irwin ... camera trainee: dailies (1 episode, 2015)
James Sams ... grip (1 episode, 2015)
Andrew Bailey ... gaffer (1 episode, 2017)
Martin Cox ... electrician (1 episode, 2017)
Jón Már Gunnarsson ... drone camera operator (1 episode, 2017)
Fredericka Lathbridge ... camera trainee (1 episode, 2017)
Vincent Prunier ... electrician: dailies (1 episode, 2017)
Torren Simonsz ... camera trainee dailies (1 episode, 2017)
Mathieu Treacy ... camera trainee: dailies (1 episode, 2017)
Oliver Whickman ... electrician (1 episode, 2017)
Antony Prendergast ... electrician (1 episode, 2018)
Johannes Selvaag ... best boy electrician: Norway unit (1 episode, 2018)
Stig Tvenge ... electrician: Norway unit (1 episode, 2018)
Aske Vesterby Wagner ... electrician: Norway unit (1 episode, 2018)
Johnny Walker ... best boy (1 episode, 2018)
Barny Crocker ... first assistant camera (uncredited) (2 episodes, 2015)
Thorir G. Agustsson ... electrician (uncredited) (1 episode, 2015)
Daniel Alexander ... camera trainee (uncredited) (1 episode, 2015)
Alasdair Boyce ... second assistant camera (uncredited) (1 episode, 2015)
John Conroy ... camera operator (uncredited) (1 episode, 2015)
Philip Murphy ... key grip glacier unit (uncredited) (1 episode, 2015)
Jay Polyzoides ... first assistant camera (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Casting Department 

Kevin Riddle ... casting associate (4 episodes, 2015)
Rae Hendrie ... casting assistant / casting associate (3 episodes, 2015-2018)
Elin Reynisdóttir ... extras casting: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Nathan Toth ... casting assistant (1 episode, 2018)

Series Costume and Wardrobe Department 

Niall Macaulay ... key costumer / stand-by costumer (20 episodes, 2015-2017)
Marvyn Marques ... costume assistant: daily (11 episodes, 2015)
Philip O'Connor ... assistant costume designer (10 episodes, 2015)
Charlotte Sewell ... costume supervisor (10 episodes, 2015)
Zjena Glamocanin ... custom maker / dress maker (10 episodes, 2017)
Emily Lancaster ... stand-by costumer (10 episodes, 2017)
Samantha Yeoman ... costume supervisor (10 episodes, 2017)
Michele Carragher ... costume maker (5 episodes, 2017-2018)
Sophie Moss ... costume trainee (4 episodes, 2015)
Cara Stevens ... stand-by costumer (4 episodes, 2015)
Kate Brontë-Stewart ... Additional Costume Assistant (4 episodes, 2018)
Rachael A. Hopper ... costume standby (4 episodes, 2018)
Sylvia Dögg Halldórsdóttir ... costume/break down: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Gemma Bates ... costume trainee (2 episodes, 2015)
Graham Docherty ... stand-by: daily (1 episode, 2015)
Finn Mccleave ... stand-by costumer (1 episode, 2015)
Yolanda Collins ... costume standby (1 episode, 2018)
Zoe Longbottom ... costume trainee (1 episode, 2018)
Natalia Georgiadou ... wardrobe (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Editorial Department 

Paul Elman ... vfx editor (14 episodes, 2017-2018)
Samantha Fogarty ... editorial trainee / edit trainee (10 episodes, 2015)
Andrew Cave ... conforming editor / on-line editor (10 episodes, 2017)
Hannah Jeal ... assistant editor (10 episodes, 2017)
Gwen Norcliffe ... first assistant editor (10 episodes, 2017)
Cesar Guto Piletti ... grading assistant (10 episodes, 2017)
Naomi Smallwood ... editorial trainee (8 episodes, 2015)
Charlene Short ... additional editor / assistant editor (7 episodes, 2015)
Jake Davies ... digital intermediate operator (4 episodes, 2018)
Justin Eely ... on-line editor (4 episodes, 2018)
Erika Moutinho ... First Assistant Editor (4 episodes, 2018)
Gareth Spensley ... digital intermediate colourist (4 episodes, 2018)
Jet Omoshebi ... colourist (3 episodes, 2015)
Miguel Lloro Javierre ... assembly editor (3 episodes, 2018)
Simon Brook ... on-line editor (2 episodes, 2015)
Adam Eddy ... on-line editor (2 episodes, 2015)
Eliane Lazzaris ... 3rd assistant editor / third assistant film editor (2 episodes, 2017)
Nick Timms ... on-line editor (1 episode, 2015)
Udateanu Mihai ... data i/o operator (uncredited) (4 episodes, 2018)
Ross Maylor ... assistant editor (uncredited) (2 episodes, 2017)

Series Location Management 

Beggi Jonsson ... location manager / location manager: Iceland unit (20 episodes, 2015-2017)
Ben Hope ... assistant location manager (10 episodes, 2017)
Emil Morávek ... assistant location manager / location assistnt (7 episodes, 2015)
Amanda Stevens ... location manager (7 episodes, 2015)
Jo Beckett ... assistant location manager (5 episodes, 2015)
Joanna Beckett ... assistant location manager (3 episodes, 2015)
Einar Sveinn Þórðarson ... location supervisor: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Andy Lyall ... location security (1 episode, 2017)
Richard Lindsay ... location scout (1 episode, 2018)
Daniel Sampedro Palerm ... location manager: spain unit (1 episode, 2018)
Harry Tully ... unit manager (1 episode, 2018)
Colin Giles ... location security (uncredited) (2 episodes, 2015)

Series Music Department 

Laurence Love Greed ... music editor (20 episodes, 2015-2017)
Amelia Hartley ... music supervisor (10 episodes, 2015)
Joe Rubel ... music editor (10 episodes, 2015)
Lauren Mundy ... music coordinator (8 episodes, 2015)
Lewis Morison ... music editor / score mixed by / score produced by (4 episodes, 2018)
Blair Jollands ... composer: additional music (3 episodes, 2015)
Paul Corley ... music coproducer (2 episodes, 2015)
Jordan Rees ... composer: trailer music (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Transportation Department 

Kamil Cieslak ... facilities account manager (11 episodes, 2015)
Kerri Hackett-White ... facilities account manager (10 episodes, 2015)
Dean Clack ... driver (10 episodes, 2017)
Anton Gunnarsson ... camera service driver (8 episodes, 2015)
Ray Ambler ... unit driver (7 episodes, 2015)
Richard Collings ... transportation captain (4 episodes, 2018)
Ragnar P. Pétursson ... transportation coordinator: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Wayne Green ... facilities account manager (1 episode, 2018)
Fredrik Sørlie ... picture car coordinator (1 episode, 2018)
Graham Hill ... unit driver (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Other crew 

Adam Goodall ... armoury supervisor (24 episodes, 2015-2018)
Nick Jeffries ... supervising armourer (21 episodes, 2015-2017)
Lilja Ósk Snorradóttir ... production executive: Iceland (21 episodes, 2015-2017)
Ben Hope ... head security / leadman: security / head of security / security leadman (20 episodes, 2015-2017)
Charlotte Robinson ... script editor / production assistant / production runner (20 episodes, 2015-2017)
Michael Stapleton ... studio security / security (17 episodes, 2015-2017)
Jo Winter ... floor runner / key floor runner / floor runner: dailies (14 episodes, 2015-2017)
Katie Draper ... script editor (11 episodes, 2015)
Jenny Harvey ... production secretary (10 episodes, 2015)
Katherine Holder ... assistant accountant / assistant production accountant (10 episodes, 2015)
Catriona Scott ... assistant production co-ordinator / assistant production coordinator (10 episodes, 2015)
Pippa Suren ... production coordinator (10 episodes, 2015)
Stacey Watts ... cashier (10 episodes, 2015)
Holly Dean ... production secretary (10 episodes, 2017)
Callum Devrell-Cameron ... production coordinator: Fifty Fathoms (10 episodes, 2017)
Alex Frost ... production accountant (10 episodes, 2017)
Justin Miller ... assistant accountant (10 episodes, 2017)
Robert Miller ... cashier (10 episodes, 2017)
Nicky Poulton ... production executive: Fifty Fathoms (10 episodes, 2017)
Holly Pullinger ... production supervisor iceland (10 episodes, 2017)
Amy Stockdale ... assistant production coordinator (10 episodes, 2017)
Ashley Turner ... additional floor runner (10 episodes, 2017)
Fergus Wright ... Safety Advisor (10 episodes, 2017)
Liam Byrne ... armourer / floor supervising armourer / key armourer (9 episodes, 2015-2017)
Siggi Helga ... double: Dan Anderssen (8 episodes, 2015)
Ninna Pálma ... production assistant (8 episodes, 2015)
Mark Tehnsuko ... base runner: dailies (8 episodes, 2015)
Megan Cooke ... additional floor runner (7 episodes, 2015-2017)
Charlie Gardner ... global head of pr (7 episodes, 2015)
Harry Greaves ... floor runner (6 episodes, 2017)
Nic Benns ... title designer (4 episodes, 2015)
Lizzie Gray ... script executive: Sky (4 episodes, 2015)
Kevin Khan ... financial controller (4 episodes, 2015)
Iain McCallum ... publicist: Fifty Fathoms (4 episodes, 2015)
Jackie O'Sullivan ... assistant production accountant / assistant accountant (4 episodes, 2015)
Rachel Proudlove ... production accountant (4 episodes, 2015)
Bella Wright ... legal & business affairs (4 episodes, 2015)
Martin Barrie ... stand-in (4 episodes, 2017)
Paul Biddiss ... armourer (4 episodes, 2017)
Tony Browne ... armourer (4 episodes, 2017)
Sunna Guðrún Pétursdóttir ... production staff (4 episodes, 2017)
Rosie Springett ... production runner (4 episodes, 2017)
Hannah Bone ... assistant production coordinator / production coordinator (4 episodes, 2018)
Mat Chaplin ... story executive (4 episodes, 2018)
Mel Claus Crawford ... Production Supervisor (4 episodes, 2018)
James Dean ... production runner (4 episodes, 2018)
Kirsty Dex ... Assistant Production Coordinator (4 episodes, 2018)
Steve Monchar ... production accountant (4 episodes, 2018)
Toni Nordli ... production assistant (4 episodes, 2018)
Ola Rydjord ... production assistant (4 episodes, 2018)
Aleksandra Røste ... production secretary (4 episodes, 2018)
Julie Marie Wahl ... office runner (4 episodes, 2018)
Berglind Gestsdóttir ... assistant production accountant: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Haraldur Ari Karlsson ... key set pa: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Guðrún Lilja Magúsdóttir ... assistant production coordinator: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Rebecca Sheridan ... script supervisor (3 episodes, 2015)
Inga B. Sólnes ... production accountant: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Kidda Þórisdóttir ... production coordinator: Iceland unit (3 episodes, 2015)
Lizzie Maxwell ... floor runner (3 episodes, 2017)
Marinella Setti ... script supervisor (3 episodes, 2017)
Caroline Elliston ... script supervisor (2 episodes, 2015)
Marcel Ramlal ... unit medic (2 episodes, 2015)
Angelica Pressello ... script supervisor (2 episodes, 2017)
Jonathan Wayre ... film projection (2 episodes, 2017)
Ana Garrido ... script supervisor: dailies (2 episodes, 2018)
Karen Jones ... script supervisor (1 episode, 2015)
Gulli Gunnarsson ... double: Vladek Klimov (1 episode, 2017)
Rebecca Pendarves ... dennis quaid's assistant (1 episode, 2017)
Alice Hoddell ... floor runner (1 episode, 2018)
Alec Holroyd-Doveton ... production coordinator (1 episode, 2018)
Kenny England ... social media producer (uncredited) (11 episodes, 2015)
Atli Gunnarsson ... adr loop group (uncredited) (10 episodes, 2015-2018)
Dan Osborne ... armourer (uncredited) (4 episodes, 2015)
Charlotte Williams ... double: Carrie Morgan (uncredited) (1 episode, 2015)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed