Edit
Victoria (TV Series 2016– ) Poster

(2016– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Geoffrey Sax ... (5 episodes, 2017-2019)
Olly Blackburn ... (3 episodes, 2016)
Tom Vaughan ... (3 episodes, 2016)
Jim Loach ... (3 episodes, 2017)
Chloe Thomas ... (3 episodes, 2019)
Sandra Goldbacher ... (2 episodes, 2016)
Lisa James Larsson ... (2 episodes, 2017)
Daniel O'Hara ... (2 episodes, 2017)
Delyth Thomas ... (2 episodes, 2019)

Series Writing Credits  

Daisy Goodwin ... (created and written by) (25 episodes, 2016-2019)
A.N. Wilson ... (25 episodes, 2016-2019)
Ottilie Wilford ... (4 episodes, 2017-2019)
Guy Andrews ... (3 episodes, 2016-2019)

Series Cast  

Jenna Coleman ...  Victoria 25 episodes, 2016-2019
Adrian Schiller ...  Penge / ... 25 episodes, 2016-2019
Tommy Knight ...  Brodie / ... 25 episodes, 2016-2019
Jordan Waller ...  Lord Alfred Paget 24 episodes, 2016-2019
Nell Hudson ...  Skerrett / ... 24 episodes, 2016-2019
Tom Hughes ...  Albert / ... 23 episodes, 2016-2019
Ferdinand Kingsley ...  Francatelli / ... 23 episodes, 2016-2019
Anna Wilson-Jones ...  Lady Emma Portman 19 episodes, 2016-2019
Daniela Holtz ...  Baroness Lehzen 19 episodes, 2016-2019
Nigel Lindsay ...  Sir Robert Peel 15 episodes, 2016-2019
Catherine Flemming ...  Duchess of Kent / ... 16 episodes, 2016-2019
David Oakes ...  Prince Ernest / ... 15 episodes, 2016-2019
Margaret Clunie ...  Harriet, Duchess of Sutherland 14 episodes, 2016-2017
Peter Bowles ...  Duke of Wellington / ... 13 episodes, 2016-2019
Alex Jennings ...  King Leopold 13 episodes, 2016-2019
Tilly Steele Tilly Steele ...  Cleary 9 episodes, 2017
Diana Rigg ...  Duchess of Buccleuch 9 episodes, 2017
Bebe Cave Bebe Cave ...  Wilhelmina Coke 9 episodes, 2017
Laurie Shepherd ...  Prince Bertie 8 episodes, 2019
Lily Travers ...  Duchess Sophie of Monmouth 8 episodes, 2019
Kate Fleetwood ...  Princess Feodora 8 episodes, 2019
David Burnett ...  Joseph 8 episodes, 2019
Leo Suter ...  Drummond 8 episodes, 2017
Louisa Bay Louisa Bay ...  Princess Vicky 8 episodes, 2019
Laurence Fox ...  Lord Palmerston 8 episodes, 2019
John Sessions ...  Lord John Russell 8 episodes, 2019
Eve Myles ...  Mrs. Jenkins 8 episodes, 2016
Rufus Sewell ...  Lord Melbourne 7 episodes, 2016-2017
Nicholas Audsley ...  Duke Charles of Monmouth 7 episodes, 2019
Sabrina Bartlett ...  Abigail Turner 7 episodes, 2019
Siobhan O'Carroll Siobhan O'Carroll ...  Lady Lyttelton / ... 7 episodes, 2019
Robin Soans ...  Sir James Clark 6 episodes, 2016-2017
Andrew Bicknell ...  Duke of Coburg 4 episodes, 2016-2017
Peter Firth ...  Duke of Cumberland / ... 5 episodes, 2016-2017
Basil Eidenbenz ...  Lohlein 5 episodes, 2016
Samantha Colley ...  Eliza 5 episodes, 2016-2017
John Tueart ...  Speaker of the House / ... 4 episodes, 2017-2019
Peter Ivatts ...  Archbishop of Canterbury 4 episodes, 2016-2019
Tom Price Tom Price ...  Duke of Sutherland 4 episodes, 2016-2017
Michael Parkhouse Michael Parkhouse ...  Hunter / ... 4 episodes, 2016-2017
Paul Rhys ...  Sir John Conroy 3 episodes, 2016
Nichola McAuliffe Nichola McAuliffe ...  Duchess of Cumberland 3 episodes, 2016
Phil Rowson ...  John Bright MP 3 episodes, 2017
Gregory Mann Gregory Mann ...  William Monmouth 3 episodes, 2019
Tommy Rodger Tommy Rodger ...  Boy Jones 2 episodes, 2017
Kerr Logan ...  Patrick 2 episodes, 2019
David Newman ...  Henry Cole 2 episodes, 2019
Vincent Regan ...  King Louis Philippe 2 episodes, 2019
Robin McCallum Robin McCallum ...  Lord Portman 2 episodes, 2016
Hallie Woodhall Hallie Woodhall ...  Princess Vicky / ... 2 episodes, 2017
Richard Dixon ...  Lord Chancellor 2 episodes, 2016
Simon Paisley Day ...  Lord Chamberlain 2 episodes, 2016
Ellen Evans ...  Princess Heidi 2 episodes, 2019
Julian Finnigan Julian Finnigan ...  Lord Hastings 2 episodes, 2016
Kosha Engler ...  Hannah Landridge / ... 2 episodes, 2017
Ben Cartwright ...  O'Connor 2 episodes, 2019
David Bamber ...  Duke of Sussex 2 episodes, 2016
Daniel Donskoy ...  Grand Duke / ... 2 episodes, 2016
C.J. Beckford ...  Cuffay 2 episodes, 2019
Pandora Clifford ...  Emily Palmerston 2 episodes, 2019
Robert MacPherson ...  Anson 2 episodes, 2016
Tristram Wymark Tristram Wymark ...  Henry Labouchere 2 episodes, 2019
Hugh Simon ...  Colonel Sibthorpe / ... 2 episodes, 2019
Christopher Brand Christopher Brand ...  Paxton 2 episodes, 2019
Cameron Jack ...  Police Inspector 2 episodes, 2019
Andrew Havill ...  Dr. Pritchard 2 episodes, 2017
Guy Oliver-Watts Guy Oliver-Watts ...  Sir James Hayter 1 episode, 2016
Dan Carey Dan Carey ...  Ratcatcher 1 episode, 2016
Joe Standerline ...  Drunken Swell 1 episode, 2016
Martin Compston ...  Dr. Traill 1 episode, 2017
Zaris-Angel Hator Zaris-Angel Hator ...  Sarah 1 episode, 2017
Derek Ezenagu Derek Ezenagu ...  King Gezo 1 episode, 2017
Giles Taylor ...  Preacher 1 episode, 2017
Gavin Marshall ...  George Combe 1 episode, 2017
Leon Stewart Leon Stewart ...  Interpreter 1 episode, 2017
Scott Jenkinson Scott Jenkinson ...  William Bean 1 episode, 2017
Ben Lamb ...  Captain Forbes 1 episode, 2017
Simon Gregor Simon Gregor ...  Lajos Kossuth 1 episode, 2019
Jo Stone-Fewings ...  Charles Babbage 1 episode, 2017
Emerald Fennell ...  Lady Lovelace 1 episode, 2017
Catherine Steadman ...  Mrs. Forbes 1 episode, 2017
Howard Corlett ...  Fashionable Doctor 1 episode, 2017
Chiara Goldsmith Chiara Goldsmith ...  Liesel 1 episode, 2017
Roger May Roger May ...  George Bentink MP 1 episode, 2017
Edwin Thomas ...  Mr. Caine 1 episode, 2019
Alice Orr-Ewing ...  Lady Flora Hastings 1 episode, 2016
John Paul Connolly John Paul Connolly ...  Torrens 1 episode, 2017
Daisy Brown Daisy Brown ...  Soprano 1 episode, 2016
Jasper Jacob Jasper Jacob ...  Lord Chamberlain 1 episode, 2017
Michael Maloney ...  Bishop 1 episode, 2017
Peter Pacey ...  Stanley 1 episode, 2017
Sam Swainsbury ...  Dr. John Snow 1 episode, 2019
Dominic Taylor Dominic Taylor ...  Fuller 1 episode, 2019
Harry McEntire ...  Edward Oxford 1 episode, 2016
Roisin O'Neill ...  Mrs. Dolan 1 episode, 2019
Peter Forbes Peter Forbes ...  Craddock 1 episode, 2017
Bruno Wolkowitch ...  King Louis Philippe 1 episode, 2017
Trevor Murphy Trevor Murphy ...  Irish Mayor 1 episode, 2019
Henry Faber Henry Faber ...  Montpensier 1 episode, 2017
Flora London Flora London ...  Scullery Maid 1 episode, 2017
Gaby French ...  Maid 1 episode, 2019
Nicholas Agnew ...  Prince George 1 episode, 2016
Bruce Mackinnon ...  Hannam 1 episode, 2016
Edward Bennett Edward Bennett ...  Trevelyan 1 episode, 2017
Jacob Krichefski ...  Bascombe 1 episode, 2017
Denis Lawson ...  Duke of Atholl 1 episode, 2017
Nina Pavlovic Nina Pavlovic ...  Princess Gertrude of Mecklenburg-Strelitz 1 episode, 2017
Olivia Popica ...  Catherine 1 episode, 2017
Richard Earl Richard Earl ...  Reverend Hannam 1 episode, 2019
Ben Abell Ben Abell ...  Rowland Hill 1 episode, 2016
James Wilby ...  Sir Piers Gifford 1 episode, 2016
Richard Braine Richard Braine ...  Tailor 1 episode, 2017
Antonia Desplat ...  Hortense 1 episode, 2017
Murray Fraser Murray Fraser ...  Ewan 1 episode, 2017
Akbar Kurtha Akbar Kurtha ...  Ambassador for the King of Oudh 1 episode, 2019
Gary Oliver ...  Hudson 1 episode, 2019
Terence Beesley ...  Buxton 1 episode, 2016
Annabel Mullion ...  Lady Beatrice Gifford 1 episode, 2016
Andrew Scarborough ...  Captain Childers 1 episode, 2016
Grainne Keenan Grainne Keenan ...  Mrs. Traill 1 episode, 2017
Lewis Mackinnon Lewis Mackinnon ...  William Beattie 1 episode, 2017
Emily Renée ...  French Maid 1 episode, 2017
Alison Langer Alison Langer ...  Jenny Lind 1 episode, 2019
Fergal McElherron Fergal McElherron ...  Magee 1 episode, 2019
Hilton McRae Hilton McRae ...  Coombe 1 episode, 2019
Scott Arthur Scott Arthur ...  Peeler 1 episode, 2016
Basienka Blake Basienka Blake ...  Brothel Madam 1 episode, 2016
Aoife Kennan Aoife Kennan ...  Abigail Owen 1 episode, 2016
Ryan Pope ...  Engineer 1 episode, 2016
Dan Fredenburgh ...  Chadwick 1 episode, 2017
Andrew Neil Andrew Neil ...  Crofter 1 episode, 2017
Erich Redman ...  German Priest 1 episode, 2017
Nick Waring Nick Waring ...  James Planche 1 episode, 2017
Christopher Dunne ...  Cardinal Ronan 1 episode, 2019
Stephanie Fayerman ...  Old Lady 1 episode, 2019
Carolin Stoltz ...  Gretchen 1 episode, 2016
Stephanie Elstob Stephanie Elstob ...  Marie Taglioni 1 episode, 2017
Anne Kidd Anne Kidd ...  Crofter's Wife 1 episode, 2017
Charles Morgan Charles Morgan ...  French Footman 1 episode, 2017
Daisy Goodwin ...  Duchess of Inverness 1 episode, 2016
Bessie-Rose Bell Bessie-Rose Bell ...  Princess Alice 1 episode, 2017
Alexander Tol Alexander Tol ...  Prince Ferdinand 1 episode, 2017
Laura Morgan ...  Florence Nightingale 1 episode, 2019
John Hodgkinson John Hodgkinson ...  Police Inspector 1 episode, 2016
Cornell John ...  Jonas Barrett 1 episode, 2016
Hebe Beardsall ...  Princess Alda 1 episode, 2017
Oliver Walker ...  Winterhalter 1 episode, 2017
Ashley Zhangazha ...  Ira Aldridge 1 episode, 2017
Andrew Byron ...  King of Prussia 1 episode, 2019
Gertrude Thoma Gertrude Thoma ...  Hilde 1 episode, 2016
Grant Gillespie ...  Jeweller 1 episode, 2017
Colm Gormley Colm Gormley ...  Irish MP 1 episode, 2017
Nicholas Read Nicholas Read ...  Mr. Snowden 1 episode, 2017
Lion-Russell Baumann ...  Prince Sigmund 1 episode, 2019
Robert Goodale ...  Whewell 1 episode, 2019
Andy de la Tour ...  Flitch 1 episode, 2017
Paul Gilmore Paul Gilmore ...  Preacher 1 episode, 2017
William Owen William Owen ...  Brunel 1 episode, 2017
David Shaw Parker David Shaw Parker ...  Country Doctor 1 episode, 2017
James Bradwell James Bradwell ...  Mandarin 1 episode, 2019
Julian Firth ...  Lord Powis 1 episode, 2019
Clare Wille ...  Lady Peel 1 episode, 2016
Grace Link ...  Florence 1 episode, 2017
Alexander Owen Alexander Owen ...  Dr. Brydon 1 episode, 2017
Don Gallagher Don Gallagher ...  Dr. Swinton 1 episode, 2019
Fiona Finsbury Fiona Finsbury ...  Cinderella 1 episode, 2017
Clive Hayward ...  Dr. Merton 1 episode, 2019
Sebastian Maclaine Sebastian Maclaine ...  The Prince 1 episode, 2017
Lisa Dudley Lisa Dudley ...  Queen's Nurse Maid 1 episode, 2017
Mac Jackson Mac Jackson ...  Prince Bertie 1 episode, 2017
David Schaal ...  Brewer 1 episode, 2019
Lucy Briers Lucy Briers ...  Mrs. Arbuthnot 1 episode, 2019
Antony Barlow Antony Barlow ...  MP / ... (uncredited) unknown episodes
Jonathan Cheetham ...  Palace Kitchen Porter / ... (uncredited) unknown episodes
Richard Varley Richard Varley ...  Footman / ... (uncredited) unknown episodes
Margaret Wheldon Margaret Wheldon ...  Chartist / ... (uncredited) unknown episodes
Patricia Winker Patricia Winker ...  Chartist / ... (uncredited) unknown episodes
Georgie-May Tearle ...  Lady (uncredited) unknown episodes
Richard Hulme Richard Hulme ...  Middle Class Gent / ... (uncredited) unknown episodes
Alexandra Starkey Alexandra Starkey ...  Nursemaid / ... (uncredited) unknown episodes
Charlotte Mason-Apps ...  Professional Dancer (uncredited) unknown episodes
Stephen Seal ...  Foot Soldier (uncredited) unknown episodes
Mark Fisher Mark Fisher ...  Household Soldier / ... (uncredited) unknown episodes
Michael Nettleship Michael Nettleship ...  Elkington / ... (uncredited) unknown episodes
Richard Price Richard Price ...  Irish Peasant / ... (uncredited) unknown episodes
Wendy Michelle Taylor ...  Lady / ... (uncredited) unknown episodes
Benjamin Studd ...  Coldstream Guard / ... (uncredited) unknown episodes
Nig Richards Nig Richards ...  French Courtier / ... (uncredited) unknown episodes
Anna Swan Anna Swan ...  Dancer (uncredited) unknown episodes
Philip Gascoyne ...  Lord of the Realm (uncredited) unknown episodes
Steve Healey Steve Healey ...  Back Alley Dealer / ... (uncredited) unknown episodes
Keith Lomas ...  Peeler / ... (uncredited) unknown episodes
John Neville John Neville ...  Privy Counseller / ... (uncredited) unknown episodes
Nigel Passey Nigel Passey ...  Young Ernest (uncredited) unknown episodes
Alex Slingsby Alex Slingsby ...  Bugler / ... (uncredited) unknown episodes
Sam Rose ...  Peel Supporter / ... (uncredited) unknown episodes
Neilesh Ambu Neilesh Ambu ...  Upper Class (uncredited) unknown episodes
Nick Owenford ...  Gentry / ... (uncredited) unknown episodes
Robert Ryan ...  Great Exhibition Guest / ... (uncredited) unknown episodes
Ben Atkinson Ben Atkinson ...  Messenger (uncredited) unknown episodes
Nigel Black Nigel Black ...  Choir Master (uncredited) unknown episodes
Paul Leon Bridger Paul Leon Bridger ...  Head Chef (uncredited) unknown episodes
Grant Crookes Grant Crookes ...  Peeler (uncredited) unknown episodes
Clare Crowther Clare Crowther ...  Posh Lady; Quaker (uncredited) unknown episodes
Sinéad Daly ...  Actress (uncredited) unknown episodes
John Dewsbury John Dewsbury ...  Slavery Abolitionist (uncredited) unknown episodes
Stephanie Eccles Stephanie Eccles ...  Royal Supporter (uncredited) unknown episodes
Emily Gray Emily Gray ...  Nurse Maid (uncredited) unknown episodes
Richard Gumm Richard Gumm ...  Chartist (uncredited) unknown episodes
Michael Hargreaves Michael Hargreaves ...  Chartist Protester (uncredited) unknown episodes
Kate Hawley Kate Hawley ...  Wet Nurse (uncredited) unknown episodes
Alan Hughes Alan Hughes ...  Soldier (uncredited) unknown episodes
Fernanda Lara Fernanda Lara ...  Wet Nurse (uncredited) unknown episodes
Crispin Letts ...  Seguier (uncredited) unknown episodes
Rachel Logan ...  Betsy (uncredited) unknown episodes
Dennis O'Donnell ...  Quaker (uncredited) unknown episodes
T. Mark Owens T. Mark Owens ...  Member of Parliament (uncredited) unknown episodes
Taavi Peelo ...  Royal Soldier (uncredited) unknown episodes
Tom Raven Tom Raven ...  The Highlander (uncredited) unknown episodes
Paul Redfern Paul Redfern ...  Gas Man (uncredited) unknown episodes
Jason Redshaw ...  Gentleman (uncredited) unknown episodes
Jacob Smyth Jacob Smyth ...  Salesman (uncredited) unknown episodes
Nicola-Jayne Wells Nicola-Jayne Wells ...  Wedding Guest (uncredited) unknown episodes
Manoj Anand ...  French Courtier (uncredited) unknown episodes
Stuart Anderson Stuart Anderson ...  Atholl Highlander (uncredited) unknown episodes
Michael Baral ...  Felix Mendelssohn (uncredited) unknown episodes
Jamie Biddulph ...  Atholl Highlander (uncredited) unknown episodes
Alan Billingham Alan Billingham ...  Upper-Class Gent (uncredited) unknown episodes
Zayne Bracken Zayne Bracken ...  Solider (uncredited) unknown episodes
Anne Bryson ...  Wicked Stepsister (uncredited) unknown episodes
Martyn Clarke Martyn Clarke ...  Peasant (uncredited) unknown episodes
Steven I. Dillard ...  KIng's Courtier (uncredited) unknown episodes
Joe Dingwall Joe Dingwall ...  Farmer (uncredited) unknown episodes
Hannah Goodall Hannah Goodall ...  Working Class Woman (uncredited) unknown episodes
Magdalena Helen Magdalena Helen ...  High Class Prostitute (uncredited) unknown episodes
Jonny Knowles Jonny Knowles ...  Nathaniel (uncredited) unknown episodes
Craig Thomas Lambert Craig Thomas Lambert ...  Middle Class Gent (uncredited) unknown episodes
Lizzi Lawrence Lizzi Lawrence ...  French Courtier (uncredited) unknown episodes
Darren Mitchell ...  Atholl Highlander (uncredited) unknown episodes
Charlie Morgan ...  French Footman (uncredited) unknown episodes
Andreane Rellou ...  Lady (uncredited) unknown episodes
Guillaume Rivaud ...  French Courtier (uncredited) unknown episodes
Elizabeth-Mae Starbuck Elizabeth-Mae Starbuck ...  Nursemaid (uncredited) unknown episodes
Callum Kevin Swift Callum Kevin Swift ...  Sailor (uncredited) unknown episodes
Pep Thompson Pep Thompson ...  Atholl Highlander (uncredited) unknown episodes
John James Woodward John James Woodward ...  Courtier (uncredited) unknown episodes
Sean Allison Sean Allison ...  Spanish Dignitary (uncredited) unknown episodes
David Aspinall David Aspinall ...  Irish Gentleman (uncredited) unknown episodes
Robert Cox Robert Cox ...  Policeman (uncredited) unknown episodes
Jacqueline Foster ...  Charterist (uncredited) unknown episodes
Gemma Lawman ...  Chartist (uncredited) unknown episodes
Adrian Lord Adrian Lord ...  Peeler (uncredited) unknown episodes
Tina Louise Owens ...  Event Guest / ... (uncredited) unknown episodes
John Alan Roberts ...  Queen's Courtier (uncredited) unknown episodes
Jayne Worsnop-Hesford Jayne Worsnop-Hesford ...  Civilian (uncredited) unknown episodes

Series Produced by 

Rebecca Eaton ... executive producer: Masterpiece (25 episodes, 2016-2019)
Daisy Goodwin ... executive producer (25 episodes, 2016-2019)
Damien Timmer ... executive producer (25 episodes, 2016-2019)
Paul Frift ... producer (17 episodes, 2016-2017)
Kate McKerrell ... executive producer (17 episodes, 2017-2019)
Amanda Black ... line producer (16 episodes, 2016-2017)
Dan McCulloch ... executive producer (8 episodes, 2016)
Steven Ashley ... senior series producer (1 episode, 2019)
David Boulter ... producer (7 episodes, 2019)
Sarah Lewis ... line producer (5 episodes, 2019)
Rebecca Davies ... line producer (4 episodes, 2017-2019)
Susanne Simpson ... deputy executive producer (uncredited) (unknown episodes)
Erin Delaney ... senior producer: Masterpiece (uncredited) (unknown episodes)
Kathleen DiPerna ... associate producer: Masterpiece (uncredited) (unknown episodes)

Series Music by 

Ruth Barrett ... (24 episodes, 2016-2019)
Martin Phipps ... (1 episode, 2016)

Series Cinematography by 

John Lee ... (10 episodes, 2016-2017)
Andrew McDonnell ... (8 episodes, 2019)
Rasmus Arrildt ... (2 episodes, 2017)
James Friend ... (2 episodes, 2017)
Ed Rutherford ... (2 episodes, 2017)
Denson Baker ... (1 episode, 2017)

Series Film Editing by 

Ben Drury ... (4 episodes, 2017)
Daniel Greenway ... (3 episodes, 2016)
Josh Cunliffe ... (3 episodes, 2017-2019)
Jamie Pearson ... (2 episodes, 2016)
Adam Recht ... (2 episodes, 2016)
Annie Kocur ... (2 episodes, 2017)
Mark Davies ... (2 episodes, 2019)
Matthew Tabern ... (2 episodes, 2019)
Ian Davies ... (1 episode, 2016)
Simon Smith ... (1 episode, 2017)
Guy Bensley ... (1 episode, 2019)
Anthony Combes ... (1 episode, 2019)
Jim Hampton ... (1 episode, 2019)

Series Casting By 

Susie Parriss ... (25 episodes, 2016-2019)

Series Production Design by 

Michael Howells ... (17 episodes, 2016-2017)
Stephen Daly ... (8 episodes, 2019)

Series Art Direction by 

John West ... (17 episodes, 2016-2017)
Fabrice Spelta ... supervising art director (10 episodes, 2016-2017)
Adam David Grant ... (8 episodes, 2019)
Nick Wilkinson ... supervising art director (5 episodes, 2017)
Kat Hale ... supervising art director (5 episodes, 2019)
Julie Ann Horan ... supervising art director (3 episodes, 2019)
Frederic Evard ... supervising art director (2 episodes, 2017)
Andrew Holden-Stokes ... supervising art director (2 episodes, 2017)
Karen Roch ... (uncredited) (unknown episodes)

Series Set Decoration by 

Tanya Bowd ... (11 episodes, 2016-2017)
Niki Longmuir ... (6 episodes, 2017)
Carol Payne ... (6 episodes, 2019)
E.J. Grainger ... (2 episodes, 2019)

Series Costume Design by 

Rosalind Ebbutt ... (22 episodes, 2016-2019)
James Keast ... (3 episodes, 2016)

Series Makeup Department 

Lisa Chape ... hair supervisor / makeup supervisor (25 episodes, 2016-2019)
Nic Collins ... hair designer / makeup designer (25 episodes, 2016-2019)
Katharine Scott ... hair stylist / makeup artist / hair supervisor / makeup supervisor (25 episodes, 2016-2019)
Amanda Finlay ... makeup artist / hair stylist (17 episodes, 2016-2017)
Giorgio Galliero ... hair stylist / makeup artist / hair stylist: dailies / makeup artist: daily (9 episodes, 2016-2017)
Anne Little ... hair trainee / makeup trainee / hair stylist (8 episodes, 2017-2019)
Amy Haida ... hair stylist / makeup artist (9 episodes, 2017)
Euan Rider ... hair trainee / makeup trainee (9 episodes, 2017)
Sue Newbould ... makeup artist (8 episodes, 2016)
Caroline Peberdy ... makeup trainee / hair trainee (8 episodes, 2016)
Erica Procopis ... makeup trainee (8 episodes, 2016)
Claire Jones ... hair stylist / makeup artist (8 episodes, 2019)
Joanne Tudda ... hair stylist / makeup artist (8 episodes, 2019)
Chrissie Bricknell ... hair trainee / makeup trainee: Screenskills (6 episodes, 2019)
Ellie Vacher ... hair trainee: ScreenSkills High-end TV / makeup trainee: ScreenSkills High-end TV / hair & make-up trainee (2 episodes, 2019)
Joanna Dzierzanowska ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2017)
Jules Greenan ... hair stylist: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited) / hair and makeup: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Laura Bernice Watson ... makeup artist (uncredited) / makeup artist: daily (uncredited) (unknown episodes)
Kim Freeland ... additional hair stylist (uncredited) / additional makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Emma Romans ... hair stylist (uncredited) (unknown episodes)
Andrew Whiteoak ... hair stylist: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Laura Hartney ... hair and makeup: dailies (uncredited) / hair stylist: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Deborah Shepherd ... crowd hair stylist (uncredited) / crowd makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Abby Graves ... hair daily (uncredited) / hair stylist: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited) / makeup daily (uncredited) (unknown episodes)
Kelly Stewart ... crowd makeup artist: dailies (uncredited) / hair stylist: dailies (uncredited) / hair: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited) / makeup: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Natalia Leniartek ... hair & make-up: dailies (uncredited) / hair & makeup: dailies (uncredited) / hair stylist: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Natalie Fox ... hair & make-up artist: dailies (uncredited) / junior makeup artist: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Helen Masters ... make-up & hair daily crowd (uncredited) / trainee crowd makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Amy Boyd ... additional hair stylist (uncredited) / additional makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Sarah Alice Hoyle ... hair and makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Amy Carter ... makeup trainee (uncredited) (unknown episodes)
Thalia Sparrow ... crowd makeup: daily (uncredited) / daily crowd hair and makeup trainee (uncredited) / hair trainee (uncredited) (unknown episodes)
Hayley Young ... hair & makeup artist: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Julie Atkins ... makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Gillian Walsh ... additional makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Michael Birtley ... daily crowd hair stylist (uncredited) / daily crowd makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Becky Kerton ... trainee crowd hair & makeup daily (uncredited) (unknown episodes)
Marie Morgan ... makeup daily (uncredited) (unknown episodes)
Vanessa Summers ... makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Romaine Bowman ... makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Louise Perkins ... crowd hair stylist (uncredited) / crowd makeup artist (uncredited) (unknown episodes)
Rebecca Powell ... daily crowd hair and makeup trainee (uncredited) (unknown episodes)
Hayley Tracey ... crowd makeup trainee: dailies (uncredited) (unknown episodes)

Series Production Management 

Bejhan Kalantar ... post-production supervisor (25 episodes, 2016-2019)
Jon Williams ... director of production (25 episodes, 2016-2019)
Jamie Sumner ... unit manager (13 episodes, 2016-2017)
Dave Hardy ... unit manager (8 episodes, 2019)
Sarah Howie ... production manager (8 episodes, 2019)
Aaron Sutter ... unit manager (3 episodes, 2016)
Anika Kohli ... unit manager (1 episode, 2017)
Lauren McGuiness ... post-production supervisor: Masterpiece (uncredited) (unknown episodes)
Leon Seth ... unit manager (uncredited) (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

La' Toyah McDonald ... third assistant director / additional third assistant director / additional first assistant director (11 episodes, 2016-2019)
Helen Morgan ... second assistant director / second second assistant director (10 episodes, 2016-2017)
John William Turner ... second second assistant director / second assistant director (8 episodes, 2017)
Emily Prieditis ... third assistant director (8 episodes, 2019)
Susan Turnell ... second assistant director (8 episodes, 2019)
Lucy Eaton-Whitfield ... third assistant director (5 episodes, 2016)
Helen Fraser ... second assistant director (3 episodes, 2016)
Blandine Grimaldi ... third assistant director (3 episodes, 2016)
Francesco Reidy ... first assistant director (3 episodes, 2016)
Neil Wallace ... first assistant director (3 episodes, 2016)
Alex Gibb ... first assistant director (3 episodes, 2017)
Mark Taylor ... first assistant director (3 episodes, 2017)
Kathleen Wishart ... second assistant director (3 episodes, 2017)
Arizona Eastwood ... crowd second assistant director (3 episodes, 2019)
Tom Heaven ... crowd second assistant director (3 episodes, 2019)
Jamie Hetherington ... crowd second assistant director / third assistant director (2 episodes, 2019)
Mick Ward ... first assistant director (3 episodes, 2019)
Stuart Williams ... first assistant director (3 episodes, 2019)
Scott Bates ... first assistant director (2 episodes, 2016)
Simon Turner ... first assistant director (2 episodes, 2017)
Marcus Catlin ... first assistant director (2 episodes, 2019)
Amy O'Connor ... Third assistant director (2 episodes, 2019)
Marcus Collier ... first assistant director (1 episode, 2017)
Patrick Jones ... trainee assistant director (uncredited) (unknown episodes)
Joe Hornsey ... crowd second assistant director (uncredited) (unknown episodes)
Matthew Cooper ... second assistant director (uncredited) (unknown episodes)

Series Art Department 

Gary Bustard ... prop hand / dressing props (19 episodes, 2016-2019)
John Foster ... construction manager (22 episodes, 2016-2019)
Ben Clements ... assistant art director (17 episodes, 2016-2017)
Robin Richardson ... production buyer / assistant buyer (17 episodes, 2016-2017)
Florence Tasker ... graphic designer / graphics assistant (17 episodes, 2016-2017)
Amanda Wilks ... petty cash buyer / art department assistant (16 episodes, 2016-2017)
Brian Clark ... standby carpenter (14 episodes, 2016-2017)
Helen Straw ... standby props / props trainee (14 episodes, 2017-2019)
Michael Spence ... carpenter / prop maker / dressing props (13 episodes, 2016-2017)
Matthew Hope ... standby art director (12 episodes, 2016-2017)
Jason Bond ... property master (12 episodes, 2017-2019)
Jay Pales ... prop storeman (12 episodes, 2017-2019)
Gareth Procter ... prop hand (12 episodes, 2017-2019)
Steve Smith ... standby carpenter (11 episodes, 2017-2019)
Lois Groendijk ... art department trainee (9 episodes, 2017)
Clive Pickard ... standby props (9 episodes, 2017)
Emma Pickard ... standby props / props: second unit (5 episodes, 2017)
Gemma Louise Etherington ... props storeman (8 episodes, 2016)
Sam Farr ... standby props (8 episodes, 2016)
Michelle Field ... standby props (8 episodes, 2016)
Elliott Haimes ... dressing props (8 episodes, 2016)
Marie Isabel ... art department trainee (7 episodes, 2016)
Gaynor Millican ... props trainee (7 episodes, 2016)
Steve Register ... property master (8 episodes, 2016)
Laura Tweed ... production buyer (8 episodes, 2016)
Mark Jones ... prop hand / dressing props (8 episodes, 2017-2019)
Niamh Cleary ... standby art director (8 episodes, 2019)
Martin Garside ... carpenter (8 episodes, 2019)
Matt Jones ... scenic artist (8 episodes, 2019)
Lucy Larkman ... art department assistant (8 episodes, 2019)
Les Milner ... scenic painter (8 episodes, 2019)
Charlotte Murphy ... petty cash buyer (8 episodes, 2019)
Stephen Smith ... assistant art director (8 episodes, 2019)
Matt Wells ... standby props (8 episodes, 2019)
Ella Wolfnoth ... lead graphic artist (8 episodes, 2019)
E.J. Grainger ... production buyer (6 episodes, 2019)
Rachel Jones ... graphics assistant (6 episodes, 2019)
Zara Geeson ... art department trainee (5 episodes, 2016)
Vanessa Hawkins ... standby art director (5 episodes, 2016)
James Allan ... property master (5 episodes, 2019)
Rachel Britch ... assistant set decorator (5 episodes, 2019)
Clare Griffiths ... art department coordinator/set dec coordinator (5 episodes, 2019)
Jess Imrie ... assistant buyer (5 episodes, 2019)
Olivia Kidner ... graphics assistant (5 episodes, 2019)
Russell Lee ... dressing props (5 episodes, 2019)
Derek Roberts ... dressing props (5 episodes, 2019)
Dominic Byles ... standby props (4 episodes, 2017)
Evangeline Oliver ... art department trainee (4 episodes, 2017)
Nicola Duncan ... art department trainee (2 episodes, 2016)
Rowena Oven ... graphic designer (3 episodes, 2016)
Richard Jackson ... construction manager (3 episodes, 2019)
Roy Payne ... dressing props (3 episodes, 2019)
Chris Evans-Wilson ... assistant art director (1 episode, 2016)
Becky Tavenor ... standby props (2 episodes, 2019)
Lally Broome ... drapesperson (1 episode, 2016)
Mair Jones ... standby props (1 episode, 2016)
Matthew Ramm ... standby props (1 episode, 2016)
John Rook ... property master (1 episode, 2016)
Joe Turnbull ... propmaker (1 episode, 2016)
Annie Mitchell ... art department intern (1 episode, 2017)
Laura Iwanyckyj ... buyer (1 episode, 2019)
Chris Heap ... set dresser (uncredited) (unknown episodes)
Guto Humphreys ... props (uncredited) (unknown episodes)
Jenny Turner ... storyboard artist (uncredited) (unknown episodes)
Keith Hufton ... dressing props: dailies (uncredited) / dressing props: daily (uncredited) (unknown episodes)
Craig Jenkins ... set dresser (uncredited) (unknown episodes)
Laura Mickiewicz ... art department assistant (uncredited) (unknown episodes)
Agis Pyrlis ... draughtsman (uncredited) (unknown episodes)
Jenny Ray ... dressing props (uncredited) (unknown episodes)
Edward Grayson ... dressing props: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Jennifer Hoole ... junior prop maker (uncredited) (unknown episodes)
Carole Louise Machin ... set dresser (uncredited) (unknown episodes)
Richard Mann ... carpenter (uncredited) (unknown episodes)
Georgia Bates ... art department intern (uncredited) (unknown episodes)
Alfie Burt ... art department trainee (uncredited) (unknown episodes)
Andrew Griffiths ... art department assistant (uncredited) (unknown episodes)
Aimee Smith ... art department trainee (uncredited) (unknown episodes)
Phoebe Williams-Ellis ... art department assistant (uncredited) (unknown episodes)
Emily Wood ... Art Department Assistant (uncredited) (unknown episodes)
Courtney Wotherspoon ... set construction (uncredited) (unknown episodes)
Elly Langlois ... set dresser (uncredited) (unknown episodes)
Susan Ross ... scenic painter (uncredited) (unknown episodes)

Series Sound Department 

Wayne Brooks ... sound effects editor (25 episodes, 2016-2019)
Gareth Bull ... re-recording mixer (25 episodes, 2016-2019)
Ashoke Ghosh ... boom operator / sound recordist (25 episodes, 2016-2019)
Sebastian Dale ... dialogue editor (13 episodes, 2016-2019)
Ian Whitehead ... boom operator (17 episodes, 2016-2017)
Alessio Masi ... re-recording mixer (17 episodes, 2017-2019)
James Ridgway ... re-recording mixer (17 episodes, 2017-2019)
John Pearson ... sound recordist / sound mixer (15 episodes, 2016-2019)
Gavin Rose ... dialogue editor (13 episodes, 2016-2017)
Mike Duddy ... boom operator (8 episodes, 2019)
Ric Perrin ... boom operator (5 episodes, 2019)
Ben Hossle ... boom operator / second assistant sound (3 episodes, 2017)
Matt Coster ... ADR Recordist (3 episodes, 2019)
Dan Dewsnap ... boom operator (1 episode, 2016)
David Lynch ... boom operator (1 episode, 2016)
Gregor Mazurczuk ... sound recordist (uncredited) (unknown episodes)
Joe Morley ... foley artist (uncredited) (unknown episodes)
Drew Bentham ... boom operator: second unit (uncredited) (unknown episodes)
Alice Mason ... adr coordinator (uncredited) (unknown episodes)
Adam Mendez ... foley mixer (uncredited) (unknown episodes)
Sue Harding ... foley artist (uncredited) (unknown episodes)
Robert Searl ... adr recordist (uncredited) (unknown episodes)
Dario Swade ... foley editor (uncredited) (unknown episodes)
Justin Scott Wilson ... sound recordist (uncredited) (unknown episodes)
James Gregory ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Aleksandra Ola Piewcewicz ... adr coordinator (uncredited) (unknown episodes)
Ryan McCabe ... adr recordist (uncredited) (unknown episodes)
Chris Ryan ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Paula Boram ... foley artist (uncredited) (unknown episodes)
Mathew Birch ... adr recordist (uncredited) (unknown episodes)
James Drake ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Sacha Walker ... foley editor (uncredited) (unknown episodes)
John Richards ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Meltem Baytok ... foley artist (uncredited) (unknown episodes)
Matt Gill ... audio playback technician (uncredited) (unknown episodes)
Richard Straker ... re-recording mixer (uncredited) (unknown episodes)
Sam Biggs ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Tom Wilkin ... second assistant sound: second unit, Dailies (uncredited) (unknown episodes)
Joshua Tot Carr ... boom operator (uncredited) (unknown episodes)
Will Chapman ... sound trainee: dailies (uncredited) (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Max Burslem ... special effects floor supervisor (8 episodes, 2019)
Will Arnott ... special effects technician (uncredited) (unknown episodes)
Rob Rowley ... special effects coordinator (uncredited) (unknown episodes)
Steve Breheney ... special effects supervisor (uncredited) (unknown episodes)
Jade Poole ... special effects coordinator: Real SFX (uncredited) (unknown episodes)
Dominic Allan ... special effects technician (uncredited) (unknown episodes)
Craig Daly ... senior snow effects technician (uncredited) (unknown episodes)
Mark Hutchinson ... snow supervisor (uncredited) (unknown episodes)
Tom Stroud ... snow effects technician (uncredited) (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Siôn Penny ... visual effects editor (13 episodes, 2016-2017)
Abigail Scollay ... on-set visual effects supervisor (9 episodes, 2017)
Martin Hobbs ... visual effects supervisor (8 episodes, 2017)
Martin Goodwin ... visual effects artist (1 episode, 2016)
James Prosser ... visual effects supervisor (1 episode, 2017)
Rafael Morant ... environment supervisor: goodbye kansas studios (uncredited) / visual effects art director (uncredited) (unknown episodes)
Pedro Andrade ... 2D supervisor: Milk-VFX (uncredited) (unknown episodes)
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects (uncredited) (unknown episodes)
Amy Felce ... matchmove artist: Milk VFX (uncredited) (unknown episodes)
Louise Hastings ... visual effects producer (uncredited) (unknown episodes)
Collette Nunes ... visual effects editor: Milk VFX (uncredited) (unknown episodes)
Sarah Buisson ... junior conform operator (uncredited) (unknown episodes)
Olivia Cox ... visual effects production assistant (uncredited) (unknown episodes)
Sophie Jackson ... visual effects producer (uncredited) (unknown episodes)
Jaime Leonard ... visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Andrew Maddison ... visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Dominic Thomson ... visual effects supervisor (uncredited) (unknown episodes)
Fabio Vona ... visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Emeric Saint-Germain ... environment technical director: Goodbye Kansas (uncredited) / matte painter: Goodbye Kansas (uncredited) (unknown episodes)
Leah Ayinde ... junior visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Tamsie Thomas ... senior compositor: milk-vfx (uncredited) (unknown episodes)
Nicholas Cruz ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Sarah Williamson ... visual effects coordinator (uncredited) (unknown episodes)
Deanna Crisbacher ... junior visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Venancio David ... flame artist (uncredited) / visual effects supervisor (uncredited) (unknown episodes)
Amy Furey ... matchmove artist: milk-vfx (uncredited) (unknown episodes)
Neil Roche ... rigging lead: Milk VFX (uncredited) (unknown episodes)
Richard Vosper-Carey ... 3d artist: Goodbye Kansas (uncredited) (unknown episodes)
Alvaro Cajal ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Keagan Harris ... roto/prep (uncredited) / rotoscope artist (uncredited) (unknown episodes)
Myfanwy Harris ... senior compositor: milk-vfx (uncredited) (unknown episodes)
Dominic Alderson ... lighting technical director (uncredited) (unknown episodes)
Carlos Flórez Regaliza ... roto/prep artist: Milk VFX (uncredited) (unknown episodes)
Vicki Juhasz ... roto/prep (uncredited) / roto/prep: milk-vfx (uncredited) (unknown episodes)
Alex Balmer ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Charlotte Larive ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Elise Smulova ... digital compositor: Goodbye Kansas (uncredited) (unknown episodes)
Neil Alford ... compositor (uncredited) (unknown episodes)
Sam Curtis ... rotoscope artist (uncredited) (unknown episodes)
Susana Fernández Casco ... prep/roto artist: Milk-VFX (uncredited) (unknown episodes)
Henning Glabbart ... digital compositor: Milk VFX (uncredited) (unknown episodes)
Roy Peker ... roto/prep artist: Milk (uncredited) (unknown episodes)
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: milk-vfx (uncredited) (unknown episodes)
Salvador Zalvidea ... visual effects supervisor (uncredited) (unknown episodes)
Guillermo Algora ... compositor (uncredited) (unknown episodes)
Mathieu Bourguignon ... visual effects editor: Goodbye Kansas (uncredited) (unknown episodes)
Richard Fox ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Jeremy Hey ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Claire Le Teuff ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Gordon Seed ... stunt coordinator (8 episodes, 2016-2019)
Dean Forster ... stunt coordinator (5 episodes, 2017-2019)
Andy Merchant ... stunt coordinator (4 episodes, 2016-2019)
Benjamin Ashley ... stunt double: Tom Hughes (2 episodes, 2016-2017)
Jason White ... stunt coordinator (2 episodes, 2016)
Dani Biernat ... stunt coordinator (2 episodes, 2017-2019)
Lawrence Hansen ... stunt performer (2 episodes, 2017-2019)
Charlie Pawlett ... stunt performer (1 episode, 2019)
Martin Pemberton ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Martin Rose ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Annabel Canaven ... stunt double: Jenna Coleman (1 episode, 2017)
Richard Hall ... stunt performer (1 episode, 2017)
James O'Daly ... stunt performer (1 episode, 2017)
James Pavey ... stunt performer (1 episode, 2017)
Edward Upcott ... stunt double: Tommy Rodger (1 episode, 2017)
Andrew Eadie ... stunt performer (1 episode, 2019)
Andy Godbold ... stunt performer (1 episode, 2019)
Matt Hermiston ... stunt performer (1 episode, 2019)
Paul Howell ... stunt performer (1 episode, 2019)
Derek Lea ... stunt performer (1 episode, 2019)
Rob Pavey ... stunt performer (1 episode, 2019)
Joshua Ravenscroft ... stunt performer (1 episode, 2019)
Martin Shenton ... stunt coordinator (1 episode, 2019)
William Willoughby ... stunt performer (1 episode, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Steven Gardner ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "a" camera / steadicam operator / first assistant camera (25 episodes, 2016-2019)
Richard Haigh ... electrician (25 episodes, 2016-2019)
Mark Bull ... second assistant camera: "a" camera / second assistant camera / camera trainee / second assistant camera: dailies (20 episodes, 2016-2019)
Chris Sowden ... gaffer (22 episodes, 2016-2019)
David Ode ... standby rigger (20 episodes, 2016-2019)
Craig Atkinson ... key grip (17 episodes, 2016-2017)
Gareth Gatrell ... still photographer (9 episodes, 2016-2017)
Kerr Loy ... digital imaging technician (17 episodes, 2016-2017)
Andy Waddington ... console operator / electrician (2 episodes, 2016-2017)
Stephen Wheldon ... electrician (17 episodes, 2017-2019)
Roger Everson ... best boy / gaffer (16 episodes, 2016-2017)
Ravinder Singh ... electrician / gaffer: second unit / gaffer (15 episodes, 2016-2017)
Kev Marchant ... assistant grip (13 episodes, 2016-2017)
Laura Dinnett ... second assistant camera / first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: second unit, dailies / second assistant camera: "a" camera (10 episodes, 2016-2017)
James Harrison ... first assistant camera: "a" camera / first assistant camera (10 episodes, 2016-2017)
Laurence Good ... camera trainee / camera trainee - dailies (8 episodes, 2017-2019)
Shaun Kirk ... second assistant camera / focus puller: dailies / assistant camera: dailies / first assistant camera (8 episodes, 2016-2017)
Danny Young ... camera trainee / camera trainee: second unit, daily (8 episodes, 2017-2019)
Sarah Hibbert ... camera trainee (9 episodes, 2017)
Steve Campbell ... electrician (8 episodes, 2016)
Loren Filis ... camera trainee / second assistant camera: dailies (8 episodes, 2016)
Rob Arrowsmith ... camera operator: "a" camera / steadicam operator (8 episodes, 2017)
Ben Taylor ... second assistant camera (8 episodes, 2017)
Dan Cain ... digital imaging technician (8 episodes, 2019)
Owen Cant ... second assistant camera: a camera (8 episodes, 2019)
Birgit Dierken ... additional photography (8 episodes, 2019)
Chris Hutchinson ... camera operator / steadicam operator (8 episodes, 2019)
Jim Neale ... key grip (8 episodes, 2019)
Aaron Shiels ... assistant grip (8 episodes, 2019)
Mark Shinkins ... board operator (8 episodes, 2019)
Ben Tranfield ... best boy (8 episodes, 2019)
Jack Wakefield ... electrician (8 episodes, 2019)
Donald MacSween ... digital imaging technician: dailies / digital imaging technician (1 episode, 2016-2019)
Oliver Moron ... first assistant camera (6 episodes, 2019)
Stephen Peat ... assistant grip: dailies / assistant grip / assistant grip: second unit (1 episode, 2016-2017)
Peter Trifunovic ... camera trainee (5 episodes, 2016)
Tony Coldwell ... director of photography: second unit / additional photography (2 episodes, 2017-2019)
Brandon Guffogg ... standby rigger (4 episodes, 2016)
Dave Morgan ... camera operator (4 episodes, 2016)
Charlotte Croft ... camera trainee (4 episodes, 2017)
John Mason ... best boy / gaffer (3 episodes, 2016-2017)
Dan Grayson ... assistant grip (3 episodes, 2016)
Joe Russell ... camera operator / steadicam operator (3 episodes, 2016)
Clint Frift ... camera trainee (3 episodes, 2017)
Teresa Adamson ... camera trainee (2 episodes, 2017)
Bruce Carmichael ... second assistant camera (2 episodes, 2017)
Mary Kyte ... first assistant camera (2 episodes, 2017)
Darren Ravenscroft ... first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2017)
Ed Rutherford ... additional photography (2 episodes, 2017)
Frida Wendel ... additional cinematography (2 episodes, 2017)
Mike Richardson ... first assistant camera (2 episodes, 2019)
Mike Phaure ... camera operator: "a" camera / steadicam operator (1 episode, 2016)
Marc Covington ... camera operator (1 episode, 2017)
Len Holt ... best boy electrician (1 episode, 2017)
Lee Howarth ... standby rigger (1 episode, 2017)
Fergal O'Hanlon ... director of photography: second unit (1 episode, 2017)
Kim Vinegrad ... first assistant camera (1 episode, 2017)
Luis Zarzo ... Camera trainee: dailies (1 episode, 2019)
Steve Gott ... grip (uncredited) (unknown episodes)
Tom Williams ... additional camera operator: dailies (uncredited) / additional camera operator (uncredited) (unknown episodes)
Chris Battensby ... camera trainee: second unit (uncredited) / camera trainee: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Dion M. Casey ... camera operator: dailies (uncredited) / steadicam operator (uncredited) (unknown episodes)
Abi Timmins ... camera trainee: second unit, dailies (uncredited) / camera trainee: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Tom Littlewood ... camera trainee: second unit (uncredited) (unknown episodes)
Elliott Pate ... grip assistant: dailies (uncredited) / grip assistant: second unit (uncredited) (unknown episodes)
Darren Miller ... uav aerial camera operator (uncredited) (unknown episodes)
Adam Sheldon ... camera trainee: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Steve Avison ... grip (uncredited) (unknown episodes)
Angus Benson-Blair ... drone pilot (uncredited) (unknown episodes)
Mitchell Payne ... camera trainee: dailies (uncredited) (unknown episodes)
James Hogarth ... digital imaging technician: second unit (uncredited) (unknown episodes)
Dahlia Al-Janabi ... camera trainee: Dailies (uncredited) (unknown episodes)
Denson Baker ... camera operator (uncredited) (unknown episodes)
Richard Bevan ... additional camera operator (uncredited) (unknown episodes)
Iguácel Cuiral ... camera trainee: second unit (uncredited) (unknown episodes)
Claire Louise Fraser ... first assistant camera: second unit, dailies (uncredited) (unknown episodes)
Jonathan Stanley ... second assistant camera: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Samuel Grant ... second assistant camera (uncredited) (unknown episodes)

Series Animation Department 

James Berkley ... animator (uncredited) (unknown episodes)

Series Casting Department 

Anna-Lena Slater ... casting: Germany (8 episodes, 2016)
Matthew Janion ... Extras Casting (8 episodes, 2019)
Carla Bartley ... extras casting (uncredited) (unknown episodes)
Elliot Wood ... extras casting (uncredited) (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Toni Elissa Baker ... costume standby / costume assistant / costume supervisor (25 episodes, 2016-2019)
Milly Barter ... costume standby / costume trainee (25 episodes, 2016-2019)
Annabel Lewis ... crowd costume standby / costume standby / costume trainee (22 episodes, 2016-2019)
Nicola Clay ... crowd costume supervisor / costume assistant / principal standby (17 episodes, 2016-2017)
Carolyn Buchanan ... assistant costume designer (17 episodes, 2017-2019)
Jema Hewitt ... daily sa costumer (17 episodes, 2017-2019)
Terry Herfield ... crowd costume supervisor / costume assistant (8 episodes, 2017-2019)
Emma Bentley ... costume trainee (9 episodes, 2017)
Vivienne Race ... costume supervisor (9 episodes, 2017)
Elizabeth Fisher ... costume trainee (8 episodes, 2019)
Nell Rogers ... costume trainee (8 episodes, 2019)
Charlotte Aspin ... crowd costume supervisor / wardrobe mistress (6 episodes, 2016)
Amy Gibson ... crowd costume assistant (5 episodes, 2016)
Jane Batt ... costume supervisor (3 episodes, 2016)
Rosalind Ebbutt ... additional costume designer (2 episodes, 2016)
Sarah Moore ... assistant costume designer (3 episodes, 2016)
Nicola Tate ... costume trainee (3 episodes, 2016)
Giles Gale ... assistant costume designer (2 episodes, 2016)
Carmen Barclay ... costume cutter and maker (uncredited) (unknown episodes)
Laura Panayiotou ... costume cutter & tailor (uncredited) (unknown episodes)
Maggie Partington-Smith ... costume maker (uncredited) (unknown episodes)
Alison Toner ... crowd costume: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Jennifer Johnson ... additional crowd standby (uncredited) / principal costume maker (uncredited) (unknown episodes)
Elizabeth 'Lizzie' Corkish ... crowd costume: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Lucy Brookes ... set costumer: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Charlie Poole ... costume assistant (uncredited) (unknown episodes)
Natalie Lawson ... costume: daily (uncredited) / costume: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Sally Byrne ... costume trainee (uncredited) (unknown episodes)
Cathryn Avison ... embroidery designer/maker (uncredited) (unknown episodes)
Mia Hope Radford ... costume: dailies (uncredited) (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Dan Coles ... colourist (25 episodes, 2016-2019)
Siôn Penny ... on-line editor (25 episodes, 2016-2019)
Max McDuff ... post-production coordinator (17 episodes, 2017-2019)
Katherine Pearl ... post-production coordinator (8 episodes, 2016)
Charlie Morton ... assistant editor / first assistant editor (8 episodes, 2017-2019)
Dan Blackley ... assistant editor / first assistant editor (4 episodes, 2019)
Charlotte Laing ... post production facility manager (8 episodes, 2019)
Olly Keir ... assistant editor (5 episodes, 2017)
Tom Coope ... assistant editor (3 episodes, 2016)
Cat Gregory ... assistant editor (3 episodes, 2016)
Craig Walters ... assistant editor (3 episodes, 2016)
David Garbutt ... assistant editor (2 episodes, 2016)
Aleksandra Ola Piewcewicz ... post-production assistant (2 episodes, 2019)
Ben Drury ... additional editor (1 episode, 2017)
Alice Mason ... post-production assistant (uncredited) (unknown episodes)
Kane Williams ... assembly editor (uncredited) (unknown episodes)
Miguel Lloro Javierre ... assistant editor (uncredited) (unknown episodes)

Series Location Management 

Jim Allan ... supervising location manager (17 episodes, 2016-2017)
Anika Kohli ... location trainee / location unit manager (17 episodes, 2016-2017)
Jamie Sumner ... location unit manager / location manager (14 episodes, 2016-2017)
Monty Allan ... location manager (8 episodes, 2017)
Gary Barnes ... location manager (8 episodes, 2019)
Dave Hardy ... location unit manager (8 episodes, 2019)
Alex Tridimas ... assistant location manager (8 episodes, 2019)
Rebecca Wright ... location assistant (8 episodes, 2019)
Naomi Liston ... location manager (6 episodes, 2016-2017)
Andy Picheta ... location manager (3 episodes, 2016)
Aaron Sutter ... location unit manager (3 episodes, 2016)
Mackenzie Crossland ... location assistant (1 episode, 2017)
Robin Anson ... location assistant: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Leon Seth ... location scout (uncredited) (unknown episodes)
Joe Gradwell ... second unit: dailies (uncredited) (unknown episodes)

Series Music Department 

Mediaeval Baebes ... vocals: theme vocals performed by (25 episodes, 2016-2019)
Katharine Blake ... vocals: theme vocals performed by (25 episodes, 2016-2019)
Nigel Lilley ... music associate (25 episodes, 2016-2019)
Martin Phipps ... composer: title music (25 episodes, 2016-2019)
Tom Kelly ... music associate (16 episodes, 2017-2019)
Jon Wygens ... composer: additional music (11 episodes, 2017-2019)
Natalie Holt ... composer: additional music (1 episode, 2016)
David Schweitzer ... composer: additional music (6 episodes, 2017-2019)
Richard Beadle ... music associate (3 episodes, 2016)
Gillie Mackenzie ... vocalist (1 episode, 2017)
Andrew Skeet ... orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Martin Thornton ... technical score assistant (uncredited) (unknown episodes)
Nathan W Klein ... orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Benji Merrison ... soundtrack: Title Music Suite (uncredited) (unknown episodes)
Péter Barabás ... score recording engineer (uncredited) (unknown episodes)
Dani Howard ... orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Tamas Kurina ... score recording engineer (uncredited) (unknown episodes)
Danny Ryan ... orchestrator (uncredited) / copyist (uncredited) (unknown episodes)
Katie Chatburn ... additional orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Will Gardner ... additional orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Alec Roberts ... orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Peter Nickalls ... additional orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Camille O'Sullivan ... vocalist (uncredited) (unknown episodes)

Series Script and Continuity Department 

Rachel Stephenson ... script supervisor (25 episodes, 2016-2019)
Alice McArdle ... assistant script editor / script editor (17 episodes, 2017-2019)
Jessica Hill ... script editor (9 episodes, 2017)
Ottilie Wilford ... script editor (8 episodes, 2016)
Thom Hutchinson ... script editor (3 episodes, 2016)
Liz Briggs ... script supervisor: second unit (uncredited) (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Alan Evans ... unit driver (23 episodes, 2016-2019)
Steve Davies ... unit driver (21 episodes, 2016-2019)
Steve Cooke ... unit driver (17 episodes, 2016-2017)
Alphonsus Patton ... unit driver (17 episodes, 2016-2017)
Paul Pearson ... unit driver (12 episodes, 2016-2019)
Steve Hook ... unit driver (9 episodes, 2017)
Mick Divine ... unit driver (6 episodes, 2019)
Terry Thomas ... unit driver (6 episodes, 2019)
Colin Macallister ... unit driver (2 episodes, 2019)
Chris Mills ... unit driver (2 episodes, 2019)
Neil Arnott ... unit driver (uncredited) (unknown episodes)

Series Additional Crew 

Mark Atkinson ... horse master (25 episodes, 2016-2019)
Rebecca Keane ... creative director: Mammoth Screen (25 episodes, 2016-2019)
Patrick Smith ... publicist (25 episodes, 2016-2019)
Lisa Vanoli ... publicist (25 episodes, 2016-2019)
Rob Yeomans ... assistant production coordinator / production coordinator (25 episodes, 2016-2019)
Alastair Bruce ... historical advisor (20 episodes, 2016-2019)
Mandy Bainbridge ... animal wrangler (7 episodes, 2016-2019)
Bethany Croft ... production trainee / floor runner / floor runner: creative skillset trainee / production secretary (17 episodes, 2016-2017)
Helen Rappaport ... historical consultant (17 episodes, 2016-2017)
Howard Ella ... production executive (17 episodes, 2017-2019)
Katy Mason ... publicist (17 episodes, 2017-2019)
Marie Fargus ... production coordinator (16 episodes, 2016-2017)
Matthew Pope ... assistant accountant (14 episodes, 2016-2017)
Sammy Murray ... choreographer (12 episodes, 2016-2019)
Diane Hart ... production accountant (12 episodes, 2016-2017)
Richard Wood ... assistant accountant (12 episodes, 2016-2017)
Robin Anson ... production runner / production runner: dailies (8 episodes, 2017-2019)
Mark Shelley ... armorer / armourer (8 episodes, 2016-2019)
Louisa Boardman ... trainee accountant (9 episodes, 2017)
Nathaniel Christian-John ... floor runner (9 episodes, 2017)
Bryony Hooper ... production trainee (9 episodes, 2017)
Catherine Myers ... floor runner (9 episodes, 2017)
Patrick Jones ... floor runner (8 episodes, 2016-2017)
Charlotte Clayton ... trainee accountant (8 episodes, 2016)
Laura Fox ... floor runner / floor runner: creative skillset trainee (8 episodes, 2016)
Alexandra Kosevic ... production executive (8 episodes, 2016)
Rachel Osborne ... publicist (8 episodes, 2016)
Liam Shorrock ... production runner (8 episodes, 2016)
Emily Prieditis ... floor runner (8 episodes, 2017)
Frankie Cooney ... production runner (8 episodes, 2019)
Lance Crossey ... production accountant (8 episodes, 2019)
Frank De Planta ... historical advisor (8 episodes, 2019)
Max Gill ... story executive (8 episodes, 2019)
Katherine Mitchelson ... assistant production coordinator (8 episodes, 2019)
Tom Oldale ... floor runner (8 episodes, 2019)
Phil Pease ... unit medic (8 episodes, 2019)
Liz Pooley ... accounts assistant (8 episodes, 2019)
Emily Stafford ... assistant accountant (8 episodes, 2019)
Marie-Louise Surgenor ... assistant accountant (8 episodes, 2019)
Anastasia Tolmacova ... floor runner (8 episodes, 2019)
Craig Womersley ... floor runner (6 episodes, 2017)
Robert Staincliffe ... floor runner (6 episodes, 2019)
Ellen Clark ... production trainee (5 episodes, 2016)
Chrissy Murray ... first assistant accountant (5 episodes, 2016)
Laurence Parker ... production accountant (5 episodes, 2016)
Alison Jeoffrey ... caterer (1 episode, 2019)
Victoria Quick ... caterer (1 episode, 2019)
Andy Wallace ... caterer (1 episode, 2019)
Nick Wilkinson ... caterer (1 episode, 2019)
Kweku Amoa ... floor runner (3 episodes, 2016)
Lucy Eaton-Whitfield ... production trainee (3 episodes, 2016)
Nic Pringle ... floor runner (3 episodes, 2016)
Leah Cole ... location assistant (2 episodes, 2017)
Anne Hanley ... historical consultant (2 episodes, 2017)
Emily Joel ... floor runner (2 episodes, 2019)
Tilly Blyth ... consultant (1 episode, 2017)
Alina Marcu ... production secretary (1 episode, 2017)
Chris Miller ... ice skating advisor (1 episode, 2017)
Liam French Robinson ... Yoruba advisor (1 episode, 2017)
James Youd ... production coordinator: second unit (1 episode, 2017)
Richard Hagger ... fire officer (1 episode, 2019)
Ernestine Kahn ... supervising dialogue/dialect coach prep Catherine Flemming (unknown episodes)
Mel Churcher ... dialogue coach: Daniela Holtz (uncredited) (unknown episodes)
Roisin Carty ... dialect coach: Jenna Coleman (uncredited) (unknown episodes)
Fergus Wright ... health and safety advisor (uncredited) (unknown episodes)
William Conacher ... dialect coach (uncredited) (unknown episodes)
Edward Dorman ... floor runner: second unit (uncredited) (unknown episodes)
Denzel Adebayo ... floor runner (uncredited) (unknown episodes)
Steph Bond ... production secretary (uncredited) (unknown episodes)
Mairi Ritchie ... health and safety advisor (uncredited) (unknown episodes)
Summer Grieve-Knight ... production runner: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Marion Déprez ... language coach: French (uncredited) (unknown episodes)
Max Goldberg ... floor runner: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Kate Dow ... floor runner: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Hazel Holder ... dialect coach (uncredited) (unknown episodes)
Ben Morley ... medic (uncredited) (unknown episodes)
Andy Piers Morris ... marine coordinator (uncredited) (unknown episodes)
Matt Owens ... fire safety coordinator (uncredited) (unknown episodes)
Cameron Krogh Stone ... voice actor (uncredited) (unknown episodes)

Series Thanks 

Marie Fargus ... dedicated to the memory of (1 episode, 2017)
Michael Howells ... in memory of (1 episode, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed