Survivor (TV Series)
The Devils We Know (2016)
Full Cast & Crew
Writing Credits
Charlie Parsons | ... | (created by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Jeff Probst | ... | Self - Host | |
Peter Baggenstos | ... | Self - Brains & Gondol Tribes (as Peter) | |
Neal Gottlieb | ... | Self - Brains & Chan Loh Tribes (as Neal) | |
Michele Fitzgerald | ... | Self - Beauty & Chan Loh Tribes (as Michele) | |
Scot Pollard | ... | Self - Brawn & Gondol Tribes (as Scot) | |
Aubry Bracco | ... | Self - Brains & Gondol Tribes (as Aubry) | |
Debbie Wanner | ... | Self - Brains & Chan Loh Tribes (as Debbie) | |
Cydney Gillon | ... | Self - Brawn & Chan Loh Tribes (as Cydney) | |
Tai Trang | ... | Self - Beauty & Gondol Tribes (as Tai) | |
Anna Khait | ... | Self - Beauty & Gondol Tribes (as Anna) | |
Nick Maiorano | ... | Self - Beauty & Chan Loh Tribes (as Nick) | |
Kyle Jason | ... | Self - Brawn & Chan Loh Tribes (as Jason) | |
Julia Sokolowski | ... | Self - Beauty & To Tang Tribes (as Julia) | |
Joe Del Campo | ... | Self - Brains & Gondol Tribes (as Joe) |
Produced by
Jeff Ackerstein | ... | segment producer (segment "producer") |
Ryan Balthazor | ... | producer |
Clark Bernstein | ... | producer |
Kenny Browder | ... | segment producer (segment "producer") |
Brittany Burgess | ... | segment producer (segment "producer") (as Brittany B. Crapper) |
Mark Burnett | ... | executive producer |
Ziggy Coolahan | ... | assistant coordinating field producer |
Jackson Cusick | ... | associate field producer |
David Dryden | ... | senior producer |
William Durland | ... | segment producer (segment "producer") |
Jordan Ferrer | ... | producer |
Cynthia Goitia | ... | associate field producer |
Kyle Grossinger | ... | challenge producer |
John Heard | ... | producer |
Jesse Jensen | ... | co-executive producer |
Zachariah Jensen | ... | producer |
John Kirhoffer | ... | supervising producer (as John B. Kirhoffer) |
Robyn Lane | ... | line producer |
Joe Lia | ... | supervising producer |
Christopher Marchand | ... | challenge producer |
Drina Maruna | ... | producer |
W. Jay Moore | ... | segment producer (segment "producer") |
Riley Munday | ... | coordinating field producer |
Charlie Parsons | ... | executive producer (showrunner) |
Kahaia Pearson | ... | supervising producer |
Jeff Probst | ... | executive producer |
Jimmy Quigley | ... | field producer |
Andrea Rehrig | ... | segment producer (segment "producer") |
Julian Richards | ... | challenge co-producer |
Conrad Riggs | ... | co-executive producer |
Zachary Sundelius | ... | segment producer (segment "producer") (as Zach Sundelius) |
Matt Van Wagenen | ... | co-executive producer |
Eric Scott Woods | ... | segment producer (segment "producer") (as Eric Woods) |
Music by
David Vanacore |
Editing by
Casting By
Lynne Spiegel Spillman |
Production Design by
Jordan Ferrer | ||
Zachariah Jensen |
Art Direction by
Dax Pointon |
Makeup Department
Jelena Petrovic | ... | hair supervisor / makeup supervisor |
Production Management
Victor Chen | ... | production supervisor |
Vaughan MacDonald | ... | assistant unit manager |
Paul Messer | ... | unit manager |
Kahaia Pearson | ... | unit production manager |
Art Department
Cam Anderson | ... | workshop manager |
Nicholas Aplin | ... | art department illustrator |
Daniel Boyd | ... | property master |
Anthony Britten | ... | art department coordinator (as Anthony 'A.B.' Britten) |
Raul Carpio | ... | prop maker |
Robert Clapp | ... | prop maker |
Riley Crapper | ... | standby props (as Riley Joseph Gus Crapper) |
Edwin Davis | ... | prop maker |
Nick Evans | ... | prop maker |
Lucas Faganely | ... | prop assistant |
Dexter Lim | ... | challenge leadman |
Greg Lipit | ... | prop maker |
Andrew Parton | ... | leading hand carpenter (as Andy Parton) |
Thomas Power | ... | senior prop maker (as Tom Power) |
Melissa Ramirez | ... | scenic artist |
Murray Ross | ... | construction coordinator (as Murray 'Muzza' Ross) |
Joel Cesar Serrano | ... | art department assistant |
Brendan Shanahan | ... | art department assistant (as Brenda Shanahan) |
Ivan Shannon | ... | senior prop maker |
Elizabeth Jane Shepard | ... | graphic designer |
Joshua Stone | ... | prop maker |
Justin Taylor | ... | prop maker |
Michelle Thatcher | ... | art department buyer |
John Jnr Timbal | ... | carpenter |
Lefaga von Reiche | ... | art department assistant |
Adam Walsh | ... | unit construction |
Dylan Weatherburn | ... | supervising scenic artist (as Dylan 'Burny' Weatherburn) |
Sound Department
Brendan-John Allen | ... | audio (as Brendan Allen) |
Lauren Alvarado | ... | sound supervisor |
Jonathan Andrews | ... | audio |
Dario Biscaldi | ... | foley artist |
Colin Bonney | ... | audio |
Jerry Masanky Chabane | ... | audio (as Jerry Chabane) |
Sarah Faye De Muijnk | ... | audio |
James Demer | ... | audio |
Sebastian Dunn | ... | audio technician |
Terrance Dwyer | ... | re-recording mixer |
Rian Engelen | ... | production sound mixer |
Kenny Geraghty | ... | audio |
Charles Kraft | ... | audio |
Mark Krupka | ... | audio |
Justin Lacroix | ... | audio |
Luke McLean | ... | audio |
Terry Meehan | ... | audio |
Zamo Mkhize | ... | audio |
Mzukisi Mtshiselo | ... | audio |
Glen Piegari | ... | audio supervisor: reality |
Michael St. Hilaire | ... | audio |
Conley Van Der Westhuizen | ... | audio |
Brian Whitlock | ... | audio |
Paul Meyer | ... | sound effects editor (uncredited) |
Special Effects by
Simon Ross | ... | special effects coordinator (as Simon 'Simo' Ross) |
Ian Tucker | ... | pyrotechnician |
Visual Effects by
Scott Duncan | ... | director of photography: main title design |
Frederick Hawthorne | ... | director of photography: main title design |
Camera and Electrical Department
Calum Anderson | ... | key grip |
Dave Arnold | ... | director of aerial photography (as David Arnold) |
Marc Bennett | ... | camera |
James Boon | ... | camera |
Paulo Castillo | ... | camera / motion control timelapse |
Rodney Chauvin | ... | camera |
Lee Doig | ... | camera |
Scott Duncan | ... | director of photography: main title sequence |
Russell Fill | ... | camera (as Russ Fill) / motion control timelapse (as Russ Fill) |
Moses Fotofili | ... | lighting director |
Eric Freeburg | ... | camera |
Ben Gamble | ... | camera |
Kevin Garrison | ... | camera (as Kevin B. Garrison) |
Dwayne Hamilton | ... | unit electrician |
Derek Hoffmann | ... | camera |
Matthias Hoffmann | ... | camera |
Toby Hogan | ... | camera |
Mark Hryma | ... | director of aerial photography |
Dionne Jones | ... | video technician |
Efrain Laguna | ... | camera (as Efrain 'Mofi' Laguna) |
Rowell Laguna | ... | video technician assistant (as Rowel Laguna) |
Ian Miller | ... | camera |
Jo Oosthuizen | ... | camera |
Steven Owens | ... | unit electrician (as Steve Owens) |
Paul Peddinghaus | ... | camera |
Jeff Phillips | ... | camera |
Daniel Powell | ... | camera |
Louis Powell | ... | camera |
Thomas Pretorius | ... | additional camera |
Steve Renwick | ... | best boy electric (as Stephen Renwick) |
Erik Sarmiento | ... | additional camera (as Erick Sarmiento) |
Simon Schaetzle | ... | best boy grip |
Dirk Steyn | ... | camera |
Jeffery Taylor | ... | camera (as Jeff Taylor) |
Vince Warburton | ... | video engineer |
Raechele Wemken | ... | video technician assistant |
Peter Wery | ... | director of photography: reality |
Derek Wojtkun | ... | video technician assistant |
Casting Department
Penni Lane Clifton | ... | casting associate |
Lacey Doxtader | ... | casting department manager |
Alicia Kincaid | ... | casting department manager |
Caitlin L. Moore | ... | casting associate (as Caitlin Moore) |
Lloyd Quinto | ... | casting editor |
Jodi Wincheski | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Alexander Long | ... | wardrobe assistant |
Jelena Petrovic | ... | wardrobe supervisor |
Maria K.M. Sundeen | ... | wardrobe supervisor (as Maria Sundeen) |
Editorial Department
Elizabeth Marie Barrett | ... | digitizer (as Elizabeth Barrett) |
Frederick Hawthorne | ... | supervising editor |
John Heard | ... | post producer |
Rachel Hudson | ... | tape coordinator |
Maria Karakashian | ... | tape coordinator |
Razmig Karakashian | ... | associate editor |
Dien Luu | ... | assistant editor |
Brian Metz | ... | digitizer |
Dean Permé | ... | colorist / on-line editor |
Francisco Santa Maria | ... | assistant editor |
Andrew Stefiuk | ... | assistant editor |
Jennifer Trinh | ... | tape coordinator |
Biz Urban | ... | tape coordinator |
Johnny Volatile | ... | post-production coordinator |
Jeff Winn | ... | tape coordinator |
Mallory Yarnall | ... | assistant editor |
Location Management
Michael Glaser | ... | location manager |
Music Department
Michael Dobbins | ... | supervising music editor |
Russ Landau | ... | composer: Ancient Voices Survivor Theme |
Robyn Buehler | ... | music clearance (uncredited) |
Matt Koskenmaki | ... | composer: additional music (uncredited) |
Transportation Department
Katy Echols | ... | travel coordinator |
Maui Postma | ... | transport coordinator |
Henni Rall | ... | transport manager |
Additional Crew
Lene Amalfi | ... | logger (as Lené Amalfi) |
James Atkinson | ... | dream team |
Christopher Banda | ... | communications assistant |
Ines Alexandra Barlerin | ... | dream team |
Rich Bell | ... | chief executive officer: Extreme Medics |
Greg Blandy | ... | safety coordinator (as Gregory Blandy) |
Rachelle Bowen | ... | executive assistant |
Molly Brescia | ... | contestant coordinator |
Lelia Brown | ... | logger |
Ryan Browning | ... | dream team |
Carolina Castellanos | ... | production secretary |
Tommy Caulfield | ... | dream team |
Ashley Chase | ... | assistant: Mark Burnett |
Jestoni Concepcion | ... | diver |
Kate Corcodilos | ... | field coordinator |
Kelly English | ... | contestant coordinator |
Yolanda Espina | ... | accountants' assistant (as Yolanda P. Espiña) |
Natasha Fabricius | ... | accommodation services coordinator |
Stephen Ganey | ... | dream team |
Elizabeth Gardner | ... | contestant coordinator |
Meghin Gilstrap | ... | dream team |
Andrew Gleason | ... | logger |
July Grossinger | ... | dream team coordinator |
Chase Harper | ... | marine mechanic |
Leo Harrington | ... | dream team coordinator |
Vanna Hem | ... | dream team |
Alexander Hemmings | ... | medical team |
Nikki Hewitt | ... | medical team |
Billy Hood | ... | contestant coordinator |
Richard Horowitz | ... | medical unit: Los Angeles (as Dr. Richard Horowitz) |
Amanda Hourn | ... | production accountant |
Marianne Houston | ... | catering manager |
Dinah Hunt | ... | first assistant accountant |
Michael Hunt | ... | freight coordinator |
Rob Hunt | ... | communications manager |
Kelly Jacobson | ... | dream team |
Mark James | ... | security manager |
Otilia Maria Gutierrez Jurado | ... | laundry supervisor (as Otilia Maria Gutierrez) |
Jeremy Katzman | ... | logger |
Victor Kipping | ... | security coordinator |
Maggie Kwok | ... | logger |
Jemy Lambaihang | ... | diver |
Jayde Leota | ... | diver |
Megan Lopez | ... | dream team |
Simon Mayer | ... | medical team |
Gabriel Medina | ... | unit buyer |
Zale Mednick | ... | medical team (as Zale Mednick) |
Marcia Mendes | ... | production coordinator |
Annette Montalvan | ... | location accountant |
Rebecca Morris-Eyton | ... | medical team |
Joey Ocena | ... | marine mechanic (as Joey Galangue Ocena) |
Michael Papi | ... | dream team |
Maya Pijpker | ... | dream team |
Maui Postma | ... | marine coordinator |
Fernando Poveda | ... | marine construction |
Haley Price | ... | unit coordinator |
Jonathan Price | ... | unit mechanic (as Jonathan Ashley Price) |
Pia-Maria Proskawetz | ... | dream team (as Pia Proskawetz) |
Gavin Quinn | ... | dream team |
Sherli Quinn | ... | dream team |
Juanito Quizon | ... | marine construction assistant (as Juanito Jr. Quizon) |
Henni Rall | ... | marine manager |
Kylie Robinson | ... | accountants' assistant |
McKenna Roice | ... | dream team |
Joseph Rowles | ... | medical director (as Dr. Joseph Rowles) |
Doug Saribay | ... | logger (as Douglas Saribay) |
Anthony Sauceda | ... | logger |
Talia Sawyer | ... | dream team |
Michael Shields | ... | medical team |
Laura Shockley | ... | assistant: Mark Burnett |
Liza Siegel | ... | psychologist (as Dr. Liza Siegel) |
Justin Stork | ... | assistant: Mark Burnett |
Kelly Sugden | ... | medical team (as Dr. Kelly Sugden) |
Ben Taylor | ... | dream team |
Dan Tiffany | ... | logger (as Daniel Tiffany) |
Hernan Urpiana Jr. | ... | diver (as Hernan S. Urpiana Jr.) |
Leo Van Warmerdam | ... | contestant coordinator |
Tara Victor | ... | psychologist (as Dr. Tara Victor) |
Nokki Villanueva | ... | diver |
Sebastian Ward | ... | production coordinator: Los Angeles (as Seb Ward) |
Suzanne Warren | ... | medical team |
Sue Whyte | ... | medical operational manager |
Kai Williams | ... | dream team |