Edit
"Longmire" Running Eagle Challenge (TV Episode 2017) Poster

(TV Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Offer

Writing Credits  

Craig Johnson ... (based upon the "Walt Longmire Mysteries" book series by)
 
Hunt Baldwin ... (developed for television by) &
John Coveny ... (developed for television by)
 
Hunt Baldwin ... (written by) &
Leo Geter ... (written by)
 
Sheri Holman ... (story editor) &
Boo Killebrew ... (story editor)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Robert Taylor ... Sheriff Walt Longmire
Katee Sackhoff ... Victoria 'Vic' Moretti
Lou Diamond Phillips ... Henry Standing Bear
Cassidy Freeman ... Cady Longmire
Adam Bartley ... The Ferg
Barry Sloane ... Zachary Heflin
A Martinez ... Jacob Nighthorse
Zahn McClarnon ... Officer Mathias
Louanne Stephens ... Ruby
John Doman ... Victor Moretti
Robert Baker ... Joe-Mega
Raphael Sbarge ... Agent Decker
Wallace Langham ... Brian O'Keane
Drew Rausch ... Tony Kelso
Don McManus ... Therapist
Peyton McDavitt ... Jenna
Jon Tenney ... FBI Agent Vance
L.J. Batinas ... Loading Dock Manager
Dominic Martinez Dominic Martinez ... Customer
Megan Pribyl ... Group Therapy Member
Marcus Red Thunder Marcus Red Thunder ... Ceremonial Man
Rest of cast listed alphabetically:
Mark Canjar ... FBI Agent (uncredited)
Stephanie Hill ... Customer (uncredited)
Tsailii Rogers ... Runner / Race Contestant (uncredited)
Clayton Salberg Clayton Salberg ... FBI Agent (uncredited)

Produced by 

Hunt Baldwin ... executive producer
John Coveny ... executive producer
Brad Davis ... producer (as R. Bradley Davis)
Brendan Finnigan ... co-producer
Jordan D. Katnik ... associate producer
Patrick McKee ... co-executive producer
Bryan J. Raber ... producer
Michael M. Robin ... executive producer
Greer Shephard ... executive producer
Emily Thomas ... associate producer

Music by 

David Shephard

Cinematography by 

James M. Muro ... (as J. Michael Muro)

Film Editing by 

Joel Plotch

Casting By 

Kiira Arai ... (new mexico)
Libby Goldstein
Junie Lowry-Johnson

Production Design by 

Thomas A. Walsh

Art Direction by 

Rosario Provenza

Set Decoration by 

Marcia Calosio

Costume Design by 

Daniela Moore

Makeup Department 

Claudia Breckenridge ... hair department head
Trent Cotner ... special makeup effects artist
Carmen L. Jones ... key hair stylist
Blair Leonard ... makeup artist
Collette Tolen ... key makeup artist

Production Management 

Patrick McKee ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Joe Bufalino ... second second assistant director
Brian Faul ... first assistant director
Amanda Luce ... second assistant director
Wes Stallcup ... second second assistant director: 2nd Unit

Art Department 

David D. Baumann ... property master
Ashley Castañeda ... art department intern
Jessica Clark ... set decoration buyer
Celeste Cole ... assistant property master
Jessica Tellez Giron ... construction buyer
Stephanie James ... Set Dresser
Emmanuelle John ... painter
Jason Laut ... construction foreman
Adam Lee ... art department coordinator

Sound Department 

David A. Cohen ... dialogue & adr editor
Ronald Eng ... re-recording mixer / supervising sound editor
Stephen Fitzmaurice ... re-recording mixer
Dana LeBlanc Frankley ... first assistant sound editor
Brett Grant-Grierson ... sound mixer
Bob Lacivita ... adr mixer
Tomas Moore ... Sound Utility
Willard Overstreet ... sound effects editor / supervising foley editor

Special Effects by 

Jesse Hope ... special effects technician
Margaret Johnson ... special effects foreman
Randy E. Moore ... Special effects coordinator
Tyson Ratliff ... special effects technician

Visual Effects by 

Jessica Grimshaw ... digital compositor
Richard Servello ... visual effects supervisor

Stunts 

Chris Howell ... stunt coordinator
Angelique Midthunder ... stunts
Mykel Salazar ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Michael Alba ... b cam / steadicam op
Artu Arin ... second assistant camera
Liza Bambenek ... first assistant camera: "b" camera
Daniel Coscina ... assistant camera
Dan Delgado ... gaffer
Myke Groves ... Gaffer (as Promos)
Hank Herrera ... key grip
Taylor Hilburn ... digital utility
David R. Kohn ... rigging electric best boy
Karen Kuehn ... prop photographer
Jeff Lomaglio ... Key Rigging Grip
Colin Montgomery ... grip
David Ochoa ... grip
Tyler Sherek ... grip
James Lawrence Sicard ... additional rigging electrician

Casting Department 

Rodrigo Tactaquin ... extras assistant

Costume and Wardrobe Department 

Aleah Ames ... costumer: S.6, Ep.9
Cris Iannucci ... costume assistant
Brandy Marrs ... costume supervisor
Aura Sperling Pierce ... cutter fitter

Editorial Department 

Erin Druez ... additional editor

Location Management 

Greg Hammons ... assistant location manager
Eric Maldonado ... key assistant location manager
Emily Perry ... location coordinator
Rowan Stanland ... location manager

Music Department 

Michael Alexander ... music editor
Peter Rotter ... music contractor

Script and Continuity Department 

Jessica Boucher ... script coordinator
Colleen E. Moody ... script supervisor

Other crew 

Jozelle Anderson ... production secretary
Charles Austin ... office production assistant
Alexander E. Hoffman ... assistant production coordinator
Craig Johnson ... executive consultant
Josh Mason ... production coordinator
Conrado Moreno ... production staff
Josh Outzen ... stand-in
Jason Ponic ... set production assistant
Nick Sotirakos ... Production Executive
Rowan Stanland ... location manager
Marcus Red Thunder ... technical advisor
Stephanie Wescott ... payroll accountant
Jessica Drake ... dialect coach: prep (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed