Edit
A River Runs Through It (1992) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Redford

Writing Credits (WGA)  

Norman Maclean ... (story)
 
Richard Friedenberg ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Craig Sheffer ... Norman Maclean
Brad Pitt ... Paul Maclean
Tom Skerritt ... Rev. Maclean
Brenda Blethyn ... Mrs. Maclean
Emily Lloyd ... Jessie Burns
Edie McClurg ... Mrs. Burns
Stephen Shellen ... Neal Burns
Vann Gravage Vann Gravage ... Young Paul
Nicole Burdette Nicole Burdette ... Mabel
Susan Traylor ... Rawhide
Michael Cudlitz ... Chub
Rob Cox ... Conroy
Buck Simmonds Buck Simmonds ... Humph
Fred Oakland Fred Oakland ... Mr. Burns
David Creamer David Creamer ... Ken Burns
Madonna Reubens Madonna Reubens ... Aunt Sally
John Reubens John Reubens ... Uncle Jimmy
Arnold Richardson Arnold Richardson ... Old Norman
MacIntyre Dixon MacIntyre Dixon ... Police Sergeant
William Hootkins ... Murphy
Al Richardson Al Richardson ... Mr. Murchison
Jess Schwidde Jess Schwidde ... Mr. Sweeney
Chuck Adamson Chuck Adamson ... Harry the Editor
Rex Kendall Rex Kendall ... Reporter
Jack Kroll Jack Kroll ... Reporter
Martina Kreidl Martina Kreidl ... Secretary at Newspaper
Noah Scot Snyder Noah Scot Snyder ... Copy Boy at Newspaper (as Noah Snyder)
Margot Kiser Margot Kiser ... Sal
Philip A. Braun Philip A. Braun ... Dealer at Lolo
Tracy Mayfield Tracy Mayfield ... Bouncer at Lolo
Anne Merrem Anne Merrem ... Hooker at Lolo
Chuck Tweed Chuck Tweed ... Drunk in Jail
Prudence Johnson Prudence Johnson ... Pavilion Singer
D. Gorton D. Gorton ... Pavilion Announcer
Lincoln Quesenberry Lincoln Quesenberry ... Drunk in Alley
Hawk Forssell Hawk Forssell ... Bouncer at Speakeasy
Jim Dunkin Jim Dunkin ... Speakeasy Bartender
Jacob Snyder Jacob Snyder ... Piano Player
Kathy Scharler Kathy Scharler ... Waitress at Speakeasy
Don Jeffery Don Jeffery ... Black Jack
Byron Dingman Byron Dingman ... Speakeasy Patron
Cecily Johnson Cecily Johnson ... Speakeasy Patron
Caleb Shiff Caleb Shiff ... Young John
Joseph Gordon-Levitt ... Young Norman
Rest of cast listed alphabetically:
Daren Eastwold Daren Eastwold ... Montana Saloon Dancer (uncredited)
Lance R. Jones ... Party-Goer (uncredited)
Robert Redford ... Narrator (voice) (uncredited)

Produced by 

Jake Eberts ... executive producer
William Kittredge ... co-producer
Barbara Maltby ... co-producer
Patrick Markey ... producer
Amalia Mato ... producer
Robert Redford ... producer
Annick Smith ... co-producer

Music by 

Mark Isham

Cinematography by 

Philippe Rousselot ... director of photography

Film Editing by 

Robert Estrin
Lynzee Klingman

Casting By 

Elisabeth Leustig

Production Design by 

Jon Hutman

Art Direction by 

Walter P. Martishius ... (as Walter Martishius)

Set Decoration by 

Gretchen Rau

Costume Design by 

Kathy O'Rear
Bernie Pollack
Reese Spensley ... (uncredited)

Makeup Department 

Jean Ann Black ... head makeup artist (as Jean A. Black)
Gina Homan ... assistant makeup artist
Anne Morgan ... additional hair stylist
Karen O'Connor ... additional hair stylist
Bunny Parker ... head hair stylist (as Bunny Parker-Adamson)
Tenita A. Parker ... assistant hair stylist
Anne Pattison ... additional makeup artist
Dugg Kirkpatrick ... hair stylist (uncredited)
Ryan McCormick ... hair stylist (uncredited)
Tena Parker ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Jerry Ballew ... unit production manager (as Jerry L. Ballew)
Carole Fontana ... unit supervisor: second unit
Susan Moore ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

J. Stephen Buck ... first assistant director
Patrick Markey ... second unit director
Kaaren F. Ochoa ... second assistant director
Steve Perry ... second unit director
Paul Ryan ... second unit director
T.S. O'Kelly ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Meg Aeby ... painter
Thomas Allen ... carpenter
Braden Aro ... carpenter
Michael Atwell ... construction foreman
Jason Baker ... carpenter
Mark Baker ... carpenter
Beth Bernstein ... art department coordinator
Jason Borger ... fly fishing storyboard artist
Robert Bowler ... carpenter
John Ceniceros ... on-set set dresser (as John M. Ceniceros)
Michael D'Imperio ... property assistant
Robert M. Dougherty ... draftsman
Carol Francoso ... painter (as Carol Y. Francoso)
Ellen Freund ... property master
Shari Griffin ... draper
Bruce Harris ... assistant construction coordinator
Joseph Kearney ... carpenter (as Joe Kearney)
Otto Keele ... lead carpenter (as Otto J. Keele)
R. John Legerski ... carpenter
Alisa Lumbreras ... painter (as Alisa Bush Lumbreras)
Brian Markey ... construction coordinator
James Martishius ... carpenter (as Jim Martishius)
Michael Martishius ... painter (as Michael J. Martishius)
Ray Maxwell ... construction foreman
James F. Oñate ... scenic foreman (as James Frank Onate)
Laurie Rajski ... art department intern
Eric Ramsey ... storyboard artist
Don Reinhardt ... carpenter
Beth A. Rubino ... assistant set decorator
Michael Shapiro ... set dresser (as Michael A. Shapiro)
'Polar Bear' Shaw ... lead man
Eric C. Shilling ... carpenter
Brian Stultz ... scenic chargeman
Chris Ubick ... assistant property master
Gregory Vallor ... carpenter
Tony Veach ... carpenter
Ingrid Wilcox ... property assistant (as Ingrid E. Wilcox)
John W. Wise ... carpenter
W. Tim J. Zawisza ... carpenter
Tony Ballew ... carpenter (uncredited)
Jeff Cronin ... gang boss (uncredited)
Adam Lustig ... graphic designer (uncredited) / painter: mural painting (uncredited)
Paul Mason ... set dresser (uncredited)
Larry Misselhorn ... greensman (uncredited)
David Russell ... conceptual illustrator (uncredited) / storyboard artist (uncredited)
Ramsey Smith ... lead carpenter (uncredited)

Sound Department 

C.J. Appel ... adr editor
Sandina Bailo-Lape ... foley editor
Sara Bolder ... dialogue editor
Christopher Boyes ... foley recordist
Clayton Collins ... sound effects editor
Robert Deschaine ... adr mixer
Ken Fischer ... sound effects editor
Fonda Fisher ... assistant sound editor
J.R. Grubbs ... assistant sound editor
Ruth Hasty ... assistant sound editor
Richard Hymns ... supervising sound editor
David Jobe ... adr recordist
Tom Johnson ... re-recording mixer
Marnie Moore ... foley artist
Tom Myers ... assistant sound designer
Jenny Oznowicz ... assistant sound editor
Hans Roland ... production sound
Kevin Rose-Williams ... assistant sound editor
Gary Rydstrom ... re-recording mixer / sound: design
Blair Scheller ... boom operator
Dennie Thorpe ... foley artist (as Dennis Thorpe)
Maia Veres ... assistant sound editor
Gwendolyn Yates Whittle ... dialogue editor (as Gwendolyn Yates-Whittle)
James Allen ... re-recordist (uncredited)
Tim Archer ... dialogue recordist (uncredited)
Dale Bartlett ... sound designer: Guitar Productions Sound (uncredited)
Steve Bartlett ... post-production sound (uncredited)
Clayton Collins ... sound effects (uncredited)
John Countryman ... machine room operator (uncredited)
John Keating ... temp dub re-recording mixer (uncredited)
Ronald G. Roumas ... machine room operator (uncredited)
Noel Vought ... foley artist (uncredited)
Gwendolyn Yates Whittle ... adr editor (uncredited)

Special Effects by 

Richard Stutsman ... special effects coordinator
Mark Yuricich ... special effects assistant

Stunts 

Daniel W. Barringer ... stunts (as Dan Barringer)
Jason Borger ... stunts
David Burton ... stunts
John Dietsch ... stunts
Annie Ellis ... stunts
Tracy Keehn-Dashnaw ... stunts
Noon Orsatti ... stunts
John Robotham ... stunt coordinator
Stagg Summers ... stunts
Tracy Keehn-Dashnaw ... stunt double: Emily Lloyd (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Adams ... best boy grip (as Robert W. Adams)
James Babineaux ... best boy electric
George M. Chappell ... electrician (as George Chappell)
Bill Coleman ... special still photographer
Peggy Coleman ... clapper loader
François Duhamel ... unit photographer (as Francois Duhamael)
Giles Dunning ... first assistant camera: second unit
Alexander Eberts ... video assistant
Jack English ... gaffer
Michael S. Epley ... grip
Robert K. Feldmann ... key grip
Bill Finger ... second assistant camera (as William Finger)
Justin Fonda ... additional grip
Ed George ... additional assistant camera: second unit
D. Gorton ... special still photographer
Scott Graves ... electrician
Johnny Hale ... grip
Doc Heavirland ... key grip: second unit (as Lawrence 'Doc' Heavirland)
John Kelly ... special still photographer
John 'Quincy' Koenig ... electrician
Dwight Joseph Lavers ... dolly grip (as Dwight J. LaVers)
Ami Canaan Mann ... video assistant (as Ami Mann)
Ted Morris ... first assistant camera
Peter Pilafian ... additional fish photographer
Paul Ryan ... director of photography: second unit
Alex Smith ... second assistant camera: second unit
Joel Snyder ... period still photographer
David Stoecklein ... special still photographer
Merie Weismiller Wallace ... unit photographer
Jim Wiley ... clapper loader
George M. Chappell ... rigging gaffer (uncredited)
J.P. Gabriel ... grip (uncredited)

Casting Department 

Susan Brown ... casting associate: Los Angeles
Helen Dollan ... extras casting (as Helen S. Dollan)
Jill Greenberg ... casting associate: New York
Barbara Harris ... voice casting
Janelle Ramaker ... extras casting assistant
Lesa Shapiro ... extras casting (as Lesa A. Shapiro)
Jerry Siem ... fly casting consultant

Costume and Wardrobe Department 

Amy Andrews ... costumer: men (as Amelia C. Andrews)
Elizabeth Barber ... costumer: women
Marsha Barton ... seamstress
Marie Boller ... wardrobe production assistant (as Marie Kaderbeck)
George Cooper ... costumer
Jeannie Johnson ... seamstress
Chrisi Karvonides-Dushenko ... costumer: Los Angeles (as Chrisi Karvonides)
Karan Kaufman Feder ... seamstress (as Karan Kaufman)
Barbara Marko ... costumer
Leslie Neuman ... costumer
Hugo Peña ... costumer (as Hugo Pena)
Laurie Riley ... set costumer (as Laurie M. Riley)
Christine Schumann ... seamstress
Vincent Sembera ... tailor
Barbara Shiff ... set costumer (as Barbara L. Shiff)
Jim Spensley ... wardrobe production assistant
Chuck Velasco ... costumer
Tony Velasco ... costumer
Tracey Winningham ... wardrobe production assistant
Lynn Moore ... wardrobe (uncredited)
Muto-Little ... costumer (uncredited)
Reese Spensley ... costume production assistant (uncredited)

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Greg Finton ... first assistant film editor
Adam C. Frank ... assistant editor (as Adam Cameron Frank)
Margaret Liu ... assistant editor
Ray Martin ... color timer
Kate McGowan ... first assistant film editor
Jennifer Spenelli ... first assistant film editor (as Jennifer Mangan)
Brent White ... additional editor

Location Management 

Lori A. Balton ... location manager (as Lori Balton)
Mike Fantasia ... assistant location manager
Craig Manhart ... assistant location manager
Tina Buckingham ... location scout (uncredited)

Music Department 

Sandy DeCrescent ... music contractor
Kathy Durning ... music editor
Stephan R. Goldman ... music producer
Stephen Krause ... scoring mixer
Ken Kugler ... conductor / orchestrator
Katherine Quittner ... music editor
Allan K. Rosen ... music editor
Elmer Bernstein ... composer: unused music (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Mark Isham ... music producer (uncredited)
Kim Scharnberg ... Additional orchestrations (uncredited)

Script and Continuity Department 

Kara Baker ... script supervisor: second unit (as Karla Dillard Baker)
Cynthia Upstill ... script supervisor

Transportation Department 

Larry Alexander ... transportation coordinator
Dave Amberik ... driver (as David W. Amberik)
Tony Ballew ... driver
Karla Barghultz ... driver
Ralph Good ... driver
Cheri Kimerly ... driver
David Knox ... driver
Merle Luppen ... driver
Lonnie Mace ... transportation co-captain
Matthew Markey ... driver
Stuart Shiff ... transportation captain
Darcy Stewart ... driver
Paul Thomas ... driver
Erik Westfall ... driver
Charlie Carpenter ... driver (uncredited)

Additional Crew 

Dwight Adair ... dialogue coach (as Dwight R. Adair)
Dennis Aig ... EPK unit: Montana State University Film School
Johnny Almaraz ... choreographer
Allen Alsobrook ... pre-production supervisor
John Anklow ... production assistant
Terry Austin ... advisor: Trout Unlimited
John Bailey ... fly fishing advisor
Teresa A. Baldus ... studio teacher
Donald Beach ... security officer: Treasure State Security
Marshall Bloom ... advisor: Trout Unlimited
Stuart Bratesman ... photographic research and services: Dartmouth College
Dean Brown ... photographic research and services: Bozeman
Dixie Bullock ... housing coordinator
Kimberly Burns ... production assistant (as Kim Burns)
Dave Cary ... forest service ranger: USA
George Croonenberghs ... period fly tyer / technical advisor
Theresa Curtin ... assistant: Patrick Markey
John Dietsch ... fly fishing production coordinator
Alexander Eberts ... intern: Mr. Redford
Paul Erickson ... intern: University of Chicago
Linda Farahi ... accounting assistant
Wayne Fitzgerald ... title designer: main title and montage sequences
John Foust ... mechanical fish operator
Andy Froemke ... EPK unit: Montana State University Film School
David Froemke ... EPK unit: Montana State University Film School
Miranda Garrison ... choreographer
Taj Gombart ... production assistant
Anne Gordon ... animal trainer
Ron Gordon ... photographic research and services: Photographic Services, Chicago
Karen Hughes ... production coordinator
Steve Jackson ... photographic research and services: Museum of the Rockies
Dale Johnson ... photographic research and services: University of Montana
Dixie Johnson ... humane society advisor
Jerry F. Johnson ... whitewater services (as Jerry Johnson)
Donna Kail ... assistant: Robert Redford
Shannon Kane ... production accountant
Lisa King ... EPK unit: Montana State University Film School
Marsha Koff ... production controller (as Marsha Mann-Koff)
Jonathan Swain Landreth ... production assistant
Alexandra Lin ... set production assistant
Maren Linett ... intern: University of Chicago
Doug Lobaugh ... medic coordinator: Livingston Fire Dept.
Don MacDonald ... assistant choreographer
Ami Canaan Mann ... intern: Mr. Redford (as Ami Mann)
Doug McClelland ... advisor: Trout Unlimited
Judy A. Meagher ... studio teacher
Anne Merrem ... assistant production coordinator
Carla Meyer ... dialogue coach
Robbie Miller ... assistant: Robert Redford
Paul Monaco ... photographic research and services: Montana State University
Ralph Moon ... federation fly fisheries advisor
Ric Morelli ... set production assistant
Breck O'Neill ... whitewater consultant
Brandt Oswald ... advisor: Trout Unlimited
Walter W. Parry Jr. ... key set production assistant (as Walter Parry)
Julie Ryan ... photographic research and services
Scott Shigley ... photographic research and services
Marianne Simon-Strader ... production secretary
Lois Smith ... public relations
Jacob Snyder ... craft service
Jean Maclean Snyder ... consultant
Joel Snyder ... consultant
Wendy Spurrier ... production assistant
Denise Stenzel ... photographic research and services: Bozeman
Kelly Stultz ... accounting assistant
Mak 'Crash' Takaro ... personal trainer
Todd Turner ... key set production assistant: second unit
Joseph Urbani ... fisheries biologist
Dick Vincent ... fisheries advisor: Montana
Beverly Walker ... unit publicist
John Wasson ... whitewater services
Ted Watson ... fish provider
Tom Whiteaker ... whitewater services
Robert Wilder ... EPK unit: Montana State University Film School
Michael Yurchak ... craft service
Ben Zakheim ... set production assistant (as Ben Zackheim)
Judi M. Durand ... adr voice (uncredited)
Roy Lewis Garton ... production assistant (uncredited)
Jennifer Irvine ... assistant: Steve Perry (uncredited)
Rory J. Kremer ... production staff (uncredited)
Patrick Roddy ... production staff (uncredited)

Thanks 

Bob Auger ... special thanks
Cap Barbell ... special thanks
Tom Cajka ... special thanks
Len Codella ... special thanks
Gunnar Erickson ... special thanks
Lee Hirsch ... special thanks
Adam Lustig ... special thanks
Ed Pearlman ... special thanks
Perk Perkins ... special thanks
Bert Schneiderman ... special thanks
Bette L. Smith ... special thanks
Lonie Stimac ... special thanks: Montana Film Commision
John Sullivan ... special thanks: Livingston Enterprise
Doug Truax ... special thanks
E. Richard Vincent ... special thanks
Doug Wonders ... special thanks: Park County Sheriff's Dept.
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed