Survivor (TV Series)
Survivor: The Reunion (2002)
Full Cast & Crew
Directed by
Bill Brady | ||
Don Roy King |
Writing Credits (in alphabetical order)
Charlie Parsons |
Cast (in credits order)
Bryant Gumbel | ... | Self - Host | |
Jeff Probst | ... | Self - Host (voice) | |
Ethan Zohn | ... | Self | |
Kim Johnson | ... | Self | |
Lex van den Berghe | ... | Self | |
Tom Buchanan | ... | Self (as Big Tom) | |
Teresa Cooper | ... | Self (as T-Bird) | |
Kim Powers | ... | Self | |
Frank Garrison | ... | Self | |
Brandon Quinton | ... | Self | |
Kelly Goldsmith | ... | Self | |
Clarence Black | ... | Self | |
Lindsey Richter | ... | Self | |
Silas Gaither | ... | Self | |
Linda Spencer | ... | Self | |
Carl Bilancione | ... | Self (as Doc Carl) | |
Jessie Camacho | ... | Self - 6 Days - Boran Tribe | |
Diane Ogden | ... | Self - 3 Days - Boran Tribe | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Jerri Manthey | ... | Self - Sitting in Audience | |
Tina Wesson | ... | Self - Audience Member (uncredited) |
Produced by
Matthew Bartley | ... | coordinating field producer |
Benjamin Beatie | ... | associate producer |
Colette Beaudry | ... | producer |
Al Berman | ... | executive producer |
Jay Bienstock | ... | producer |
Nick Brigden | ... | associate producer |
Adam Briles | ... | producer |
Mark Burnett | ... | executive producer |
Robert Campos | ... | producer |
John Chavanga | ... | assistant field producer |
David Dryden | ... | associate producer |
Hal Gessner | ... | executive producer |
Kevin Greene | ... | line producer |
Roya Hakakian | ... | field producer |
Hannah Hartley | ... | Co-ordinating Field Producer / coordinating Field Producer |
Doc Jarden | ... | executive producer |
Cord Keller | ... | producer: tribal council |
John Kirhoffer | ... | challenge producer |
Elliot Kirschner | ... | producer |
Joe Long | ... | producer |
Doug McCallie | ... | producer |
Mica McCarthy | ... | associate producer |
Gavin McCrary | ... | associate producer |
Colleen Miller | ... | producer: tribal council |
Joseph Mulcrone | ... | associate producer |
Michael O'Sullivan | ... | challenge producer |
Charlie Parsons | ... | executive producer (showrunner) |
Johnny Petillo | ... | associate producer |
Craig Piligian | ... | co-executive producer |
David Pritikin | ... | field producer / producer |
Conrad Riggs | ... | co-producer |
Gordon Rothman | ... | senior producer |
Tom Shelly | ... | executive producer |
Junko Takeya | ... | associate producer: challenges |
Danny Tepper | ... | producer |
Jerry Whitworth | ... | associate producer |
Jennifer Brett Winston | ... | field producer |
Music by
Russ Landau | ||
David Vanacore | ... | (original music composed by) |
Cinematography by
Richard Dallett | ||
Scott Duncan | ||
Mark 'Ninja' Lynch | ... | (as Mark Lynch) |
Editing by
Casting By
Cindy Deukmejian |
Art Direction by
Ross Cairns | ||
Jesse Jensen |
Makeup Department
Trent Cotner | ... | makeup artist |
Tracey L. Miller-Smith | ... | makeup artist (as Tracey L. Miller) |
Production Management
Margery Baker-Riker | ... | executive in charge of production |
Dick Beckett | ... | unit manager |
Viki Cacciatore | ... | production supervisor (as Vittoria Cacciatore) |
Christopher Campbell | ... | post-production supervisor |
Rudy Greene | ... | production manager |
Hal Lewis | ... | director of production |
Yvonne Shaw | ... | unit manager |
Holly Wofford | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Hannah Hartley | ... | assistant director |
Patricia McBrearty | ... | associate director |
Art Department
Ross Cairns | ... | property maker |
Pamela Fletcher | ... | art department |
Corey Gomez | ... | property master |
Ryan Hopak | ... | challenge designer |
Anthony Huljev | ... | swing gang |
Jesse Jensen | ... | property maker |
Rick Morris | ... | graphic designer |
Peter 'Babylon' Owens | ... | property maker |
Mark Powell | ... | property maker |
Marie Standing | ... | challenge designer |
Tim Zeug | ... | construction foreman |
Juliet Primo | ... | translator (uncredited) |
Sound Department
Terrance Dwyer | ... | re-recording mixer |
Monique Reymond | ... | foley artist |
David Vaughn | ... | sound mixer |
Glen Frazier | ... | adr recording engineer (uncredited) / foley artist recording (uncredited) / voice over recording engineer (uncredited) |
Visual Effects by
Heather Vicari Spinelli | ... | electronic graphics |
Camera and Electrical Department
Greg Acosta | ... | camera operator |
Jesse Acosta | ... | camera operator |
Joe Bohman | ... | camera operator (as Joseph R. Bohman) |
Terry Clark | ... | camera operator (as Terry Wayne Clark) |
Rocky Danielson | ... | camera operator |
Suzanne Ebner | ... | camera operator (as Suzanne E. Ebner) |
Rodger Harbaugh | ... | camera operator |
Timothy J. Heinzel | ... | camera operator |
Scha Jani | ... | video controller |
Les Nourse | ... | camera operator |
Tim Sheldon | ... | lighting director |
Gordon T. Sweeney | ... | camera operator |
Tom Tcimpidis | ... | video controller |
Joseph Vicens | ... | camera operator |
Fed Wetherbee | ... | camera operator |
Brad Zerbst | ... | camera operator |
Editorial Department
Lane Baker | ... | associate editor |
Maris Berzins | ... | assistant editor |
Reuben Chodosh | ... | supervising editor |
David Cutler | ... | editor: tribal council |
Stephen R. Frederick | ... | assistant editor |
Jerry U. Frizell | ... | editor: challenges |
Henry Harmon | ... | editor: challenges |
Neal Kassner | ... | editor: tribal council |
Spencer Keimon | ... | associate editor |
Dino Maglaras | ... | assistant editor |
Evan Mediuch | ... | associate editor |
Michelle Nakamura | ... | post-production coordinator |
Bob Sackter | ... | associate editor |
Andy Seedtedt | ... | assistant editor |
Daniel Warner | ... | post-production coordinator |
Location Management
Robin Hollister | ... | location manager |
Music Department
Russ Landau | ... | composer: Ancient Voices Survivor Theme |
Matt Koskenmaki | ... | composer: additional music (uncredited) |
Script and Continuity Department
Laura Ambriz | ... | script supervisor |
Dan Tyler | ... | script supervisor |
Additional Crew
Chris Andaya | ... | director: business affairs |
Christina Andrews | ... | transcriber |
Karen Ballentyne | ... | production coordinator: Australia |
Sean Bolding | ... | first assistant accountant |
Adrian Cohen | ... | medical director (as Dr. Adrian Cohen) |
Hillary Dann | ... | senior archivist |
Elizabeth Derwing | ... | transcriber |
Lynn Dixon | ... | medical staff |
Elizabeth Faulkner | ... | medical staff |
Donna Field | ... | transcriber |
Jason Flowers | ... | production assistant (as Jason Joe Flowers) |
Leisa Francis | ... | production accountant |
Barbara Frederick | ... | assistant to producer |
Macarena Cecilia Garcia | ... | transcriber |
Chad Griepentrog | ... | assistant technician |
David Hallmark | ... | technical director |
Rachael Harrell | ... | production assistant |
Richard Horowitz | ... | medical |
Anita Jankovic | ... | executive assistant: Mark Burnett |
Robyn Lane | ... | second assistant accountant |
Cynthia Larkin | ... | production secretary |
Brett Lenz | ... | medical staff |
Richard Levak | ... | psychologist (as Dr. Richard Levak) |
Jordan J. Mallari | ... | assistant: Mark Burnett / production assistant |
Steve Martz | ... | medical staff |
Paul Messer | ... | field coordinator |
Kristen Parks | ... | transcriber |
Jenny Pont | ... | coordinator: Nairobi |
Liza Rady | ... | medical staff (as Dr Liza Rady) |
Isabel Reyes | ... | first assistant accountant (as Isabel A. Reyes) |
Shawn Rody | ... | broadcast associate |
Spencer Rosenberg | ... | executive coordinator: Burnett/Piligian |
Lissa Ruben | ... | base camp coordinator |
Stephen Schroder | ... | pyro technician |
Elizabeth Schulze | ... | production coordinator |
Liza Siegel | ... | psychologist (as Dr. Liza Siegel) |
Frank Spain | ... | manager: rights and clearances |
Maria Spinella | ... | broadcast associate |
Lane Venardos | ... | special consultant |
Christine Wilkas | ... | executive assistant: Mark Burnett |
Richard Fricker | ... | camera hire (uncredited) |