Survivor (TV Series)
A Lost Puppy Dog (2008)
Full Cast & Crew
Writing Credits (in alphabetical order)
Charlie Parsons |
Cast (in credits order)
Jeff Probst | ... | Self - Host | |
Parvati Shallow | ... | Self - Airai Tribe | |
Amanda Kimmel | ... | Self - Malakal Tribe | |
James Clement | ... | Self (as James) | |
Jason Siska | ... | Self (as Jason) | |
Natalie Bolton | ... | Self (as Natalie) | |
Oscar Lusth | ... | Self (as Ozzy) | |
Cirie Fields | ... | Self (as Cirie) | |
Eliza Orlins | ... | Self - Airai Tribe (as Eliza) | |
Ami Cusack | ... | Self - Malakal Tribe | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Alexis Jones | ... | Self (as Alexis) | |
Erik Reichenbach | ... | Self (as Erik) |
Produced by
Clark Bernstein | ... | field producer |
Mark Burnett | ... | executive producer |
David Burris | ... | co-executive producer |
Christopher Campbell | ... | co-producer |
David Dryden | ... | senior producer |
Meredith Fisher | ... | producer |
Leisa Francis | ... | co-executive producer |
Kevin Greene | ... | co-executive producer |
Scott Hartley | ... | field producer |
Jesse Jensen | ... | producer |
Jessica Kaonohi | ... | field producer |
Maria Karakashian | ... | segment producer (segment "producer") |
Tahirih Kennedy | ... | co-executive producer |
Teri Kennedy | ... | co-executive producer |
John Kirhoffer | ... | producer |
Joseph Lia | ... | producer |
Alexandra Long | ... | segment producer (segment "producer") |
Doug McCallie | ... | co-executive producer |
Daniel Munday | ... | producer |
Charlie Parsons | ... | executive producer (showrunner) |
Johnny Petillo | ... | producer |
Jeff Probst | ... | producer |
Adam Reider | ... | segment producer (segment "producer") |
Frank Sun | ... | segment producer (segment "producer") |
Matt Van Wagenen | ... | producer |
Nathaniel Walters | ... | segment producer (segments "producer", "Exile Island") |
Daren Woolsey | ... | producer |
Music by
Russ Landau | ... | composer |
David Vanacore | ... | (original music composed by) |
Cinematography by
Derek Carver | ||
Scott Duncan | ||
Mark Hryma | ||
Mark 'Ninja' Lynch | ... | (as Mark Lynch) |
Editing by
Casting By
Lynne Spiegel Spillman |
Production Design by
Jesse Jensen | ||
Daniel Munday |
Makeup Department
Beate Petruccelli | ... | makeup artist (as Beate Eisele) |
Production Management
Dick Beckett | ... | unit manager |
Kahaia Pearson | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Liam J. Doyle | ... | third assistant director |
Art Department
Michael Boothby | ... | props |
Edwin Davis | ... | challenge designer |
Samantha Day | ... | art department coordinator |
Stuart Frossell | ... | property master |
Dylan Schenkeveld | ... | tool technician (uncredited) |
Sound Department
David Ball | ... | sound editor |
Cesar Davila-Irizarry | ... | backgrounds editor |
Terrance Dwyer | ... | re-recording mixer |
Rian Engelen | ... | sound mixer |
Danna Feintuch | ... | sound technician |
Monique Reymond | ... | foley artist |
Vince Tennant | ... | supervising sound editor |
John Warrin | ... | sound effects editor |
Sam Londe | ... | sound supervisor (uncredited) |
Todd D. Reynolds | ... | sound editor (uncredited) |
Stunts
Igor Breakenback | ... | Assistant Safety Supervisor / Stunt Double: Jeff Probst |
Camera and Electrical Department
Paul Webb | ... | camera operator |
Casting Department
Dominique Ferrari | ... | casting coordinator |
Erika Shay | ... | senior casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Jill Livingston | ... | costume supervisor (as Jill Lucas) |
Editorial Department
Bill Bowden | ... | associate editor |
James Ciccarello | ... | lead assistant editor |
Craig Eustis | ... | assistant editor |
Catherine M. Johnson | ... | associate editor |
Dino Maglaras | ... | assistant editor |
Shane Moran | ... | assistant editor |
Dean Permé | ... | on-line editor |
Bob Sackter | ... | colorist |
James M. Smith | ... | supervising editor |
Jeff Winn | ... | associate editor |
Andi Castro | ... | post-production assistant (uncredited) |
Naoko Inada | ... | post-production assistant (uncredited) |
Music Department
Michael Brake | ... | supervising music editor |
Iko Kagasoff | ... | music coordinator |
Russ Landau | ... | composer: Ancient Voices Survivor Theme |
Matt Koskenmaki | ... | composer: additional music (uncredited) |
Additional Crew
Noelle Cain | ... | talent coordinator |
Stefanie Nieto Cruz | ... | production assistant (as Stephanie Nieto Cruz) |
Dominique Ferrari | ... | contestant coordinator |
Jeff Kubach | ... | logger |
Danielle Leaf | ... | dream team |
Dan Paschen | ... | assistant: Mark Burnett |
Andrea Rehrig | ... | contestant coordinator |
Erika Shay | ... | contestant coordinator |
Brian Heller | ... | challenge coordinator (uncredited) |