Survivor (TV Series)
Glitter in Their Eyes (2010)
Full Cast & Crew
Cast (in credits order)
Jeff Probst | ... | Self - Host | |
Brenda Lowe | ... | Self - La Flor Tribe (as Brenda) | |
Ben Henry | ... | Self - La Flor Tribe (as Benry) | |
Alina Wilson | ... | Self - La Flor Tribe (as Alina) | |
Chase Rice | ... | Self - La Flor Tribe (as Chase) | |
Jud Birza | ... | Self - La Flor Tribe (as Fabio) | |
Na Onka Mixon | ... | Self - La Flor Tribe (as Naonka) | |
Kelly Bruno | ... | Self - La Flor Tribe (as Kelly B.) | |
Kelly Shinn | ... | Self - La Flor Tribe (as Kelly S.) | |
Matthew Lenahan | ... | Self - La Flor Tribe (as Sash) | |
Jimmy Johnson | ... | Self - Espada Tribe (as Jimmy J.) | |
Jill Behm | ... | Self - Espada Tribe (as Jill) | |
Jane Bright | ... | Self - Espada Tribe (as Jane) | |
Yve Rojas | ... | Self - Espada Tribe (as Yve) | |
Tyrone Davis | ... | Self - Espada Tribe (as Tyrone) | |
Marty Piombo | ... | Self - Espada Tribe (as Marty) | |
Dan Lembo | ... | Self - Espada Tribe (as Dan) | |
Holly Hoffman | ... | Self - Espada Tribe (as Holly) | |
James Tarantino | ... | Self - Espada Tribe (as Jimmy T.) |
Produced by
Ryan Balthazor | ... | segment producer (segment "producer") |
Clark Bernstein | ... | producer |
Mark Burnett | ... | executive producer |
David Burris | ... | executive producer |
Erin Dean | ... | segment producer (segment "producer") |
David Dryden | ... | senior producer |
Jason S. Edwards | ... | coordinating producer |
Nick Fager | ... | segment producer (segment "producer") |
Leisa Francis | ... | co-executive producer |
Kyle Grossinger | ... | segment producer (segment "producer") |
Brian Heller | ... | segment producer (segment "producer") |
Ronald Hysten | ... | segment producer (segment "producer") |
Jesse Jensen | ... | producer |
Jessica Kaonohi | ... | field producer |
Maria Karakashian | ... | segment producer (segment "producer") |
John Kirhoffer | ... | producer |
Robyn Lane | ... | line producer |
Joseph Lia | ... | producer |
Drina Maruna | ... | producer |
Daniel Munday | ... | producer |
Riley Munday | ... | segment producer (segment "producer") |
Charlie Parsons | ... | executive producer (showrunner) |
Johnny Petillo | ... | producer |
Jeff Probst | ... | executive producer |
Bryan Riches | ... | segment producer (segment "producer") |
Kyra Thompson | ... | supervising producer |
Matt Van Wagenen | ... | producer |
Music by
Russ Landau | ... | composer |
David Vanacore | ... | (original music composed by) |
Cinematography by
Derek Carver | ||
Mark 'Ninja' Lynch | ... | (as Mark Lynch) |
Editing by
Casting By
Lynne Spiegel Spillman |
Production Management
Paul Messer | ... | unit manager |
Kahaia Pearson | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Jason S. Edwards | ... | first assistant director |
Art Department
Alejandro Cuadra | ... | production buyer (uncredited) |
Sound Department
Jonathan Andrews | ... | sound mixer |
Shaun Cunningham | ... | dialogue editor |
Terrance Dwyer | ... | re-recording mixer |
Rian Engelen | ... | sound mixer |
Glenn Finnan | ... | sound recordist |
John Warrin | ... | lead sound effects editor |
Greg Ortiz | ... | foley editor (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Peter Nielsen | ... | camera assistant |
Dax Rhorer | ... | camera operator |
Paul Webb | ... | camera operator |
Casting Department
Noelle Cain | ... | casting associate |
Jennifer Cron | ... | casting associate |
Maggie Kazmierowski | ... | casting associate |
Erika Landin | ... | casting associate |
Lloyd Quinto | ... | casting |
Steven Smith | ... | casting |
Costume and Wardrobe Department
Megan Stark Evans | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Ivan Ladizinsky | ... | supervising editor |
Matthew Moran | ... | assistant editor |
Christopher Pevey | ... | logger |
Bob Sackter | ... | colorist |
James M. Smith | ... | supervising editor |
Location Management
Golden Swenson | ... | location manager: Nicaragua (as Rob Swenson) |
Music Department
Michael Brake | ... | supervising music editor |
Michael Dobbins | ... | music editor (as Michael J Dobbins) |
Iko Kagasoff | ... | music coordinator |
Russ Landau | ... | composer: Ancient Voices Survivor Theme |
Robyn Buehler | ... | music clearance (uncredited) |
Matt Koskenmaki | ... | composer: additional music (uncredited) |
Additional Crew
George A. Andrews | ... | dream team |
Sarah Bertalotto | ... | assistant to executive producers (as Sarah Cohen) |
Erin Lasquade | ... | tape coordinator |
Marissa Ramirez | ... | 2nd assistant accounting |
Matt Taff | ... | transcriber |