Survivor (TV Series)
It's Psychological Warfare (2016)
Full Cast & Crew
Writing Credits
Charlie Parsons | ... | (created by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Jeff Probst | ... | Self - Host | |
Scot Pollard | ... | Self - Dara Tribe (as Scot) | |
Tai Trang | ... | Self - Dara Tribe (as Tai) | |
Kyle Jason | ... | Self - Dara Tribe (as Jason) | |
Debbie Wanner | ... | Self - Dara Tribe (as Debbie) | |
Joe Del Campo | ... | Self - Dara Tribe (as Joe) | |
Michele Fitzgerald | ... | Self - Dara Tribe (as Michele) | |
Cydney Gillon | ... | Self - Dara Tribe (as Cydney) | |
Julia Sokolowski | ... | Self - Dara Tribe (as Julia) | |
Aubry Bracco | ... | Self - Dara Tribe (as Aubry) | |
Neal Gottlieb | ... | Self - The Jury (as Neal) | |
Nick Maiorano | ... | Self - The Jury (as Nick) |
Produced by
Jeff Ackerstein | ... | segment producer (segment "producer") |
Ryan Balthazor | ... | producer |
Clark Bernstein | ... | producer |
Kenny Browder | ... | segment producer (segment "producer") |
Brittany Burgess | ... | segment producer (segment "producer") (as Brittany B. Crapper) |
Mark Burnett | ... | executive producer |
Ziggy Coolahan | ... | assistant coordinating field producer |
Jackson Cusick | ... | associate field producer |
David Dryden | ... | senior producer |
William Durland | ... | segment producer (segment "producer") |
Jordan Ferrer | ... | producer |
Cynthia Goitia | ... | associate field producer |
Kyle Grossinger | ... | challenge producer |
John Heard | ... | supervising producer |
Jesse Jensen | ... | co-executive producer |
Zachariah Jensen | ... | producer |
John Kirhoffer | ... | supervising producer (as John B. Kirhoffer) |
Robyn Lane | ... | line producer |
Joe Lia | ... | supervising producer |
Christopher Marchand | ... | challenge producer |
Drina Maruna | ... | producer |
Matt McUsic | ... | producer (as Matt Mcusic) |
W. Jay Moore | ... | segment producer (segment "producer") |
Jessica Munday | ... | supervising producer (as Jessica K. Munday) |
Riley Munday | ... | coordinating field producer |
Charlie Parsons | ... | executive producer (showrunner) |
Kahaia Pearson | ... | supervising producer |
Jeff Probst | ... | executive producer |
Jimmy Quigley | ... | field producer |
Andrea Rehrig | ... | segment producer (segment "producer") |
Julian Richards | ... | challenge co-producer |
Conrad Riggs | ... | co-executive producer |
Zachary Sundelius | ... | segment producer (segment "producer") (as Zach Sundelius) |
Matt Van Wagenen | ... | co-executive producer |
Eric Scott Woods | ... | segment producer (segment "producer") (as Eric Woods) |
Music by
David Vanacore |
Editing by
Casting By
Lynne Spiegel Spillman |
Production Design by
Jordan Ferrer | ||
Zachariah Jensen |
Art Direction by
Dax Pointon |
Makeup Department
Jelena Petrovic | ... | hair supervisor / makeup supervisor |
Production Management
Victor Chen | ... | production supervisor |
Vaughan MacDonald | ... | assistant unit manager |
Paul Messer | ... | unit manager |
Kahaia Pearson | ... | unit production manager |
Art Department
Daniel Boyd | ... | property master |
Anthony Britten | ... | art department coordinator (as Anthony 'A.B.' Britten) |
Riley Crapper | ... | standby props (as Riley Joseph Gus Crapper) |
Thomas Power | ... | senior prop maker (as Tom Power) |
Murray Ross | ... | construction coordinator (as Murray 'Muzza' Ross) |
Ivan Shannon | ... | senior prop maker |
Elizabeth Jane Shepard | ... | graphic designer |
Michelle Thatcher | ... | art department buyer |
John Jnr Timbal | ... | carpenter |
Sound Department
Brendan-John Allen | ... | audio (as Brendan Allen) |
Lauren Alvarado | ... | sound supervisor |
Jonathan Andrews | ... | audio |
Dario Biscaldi | ... | foley artist |
Colin Bonney | ... | audio |
Jerry Masanky Chabane | ... | audio (as Jerry Chabane) |
Sarah Faye De Muijnk | ... | audio |
James Demer | ... | audio |
Sebastian Dunn | ... | audio technician |
Terrance Dwyer | ... | re-recording mixer |
Rian Engelen | ... | production sound mixer |
Kenny Geraghty | ... | audio |
Charles Kraft | ... | audio |
Mark Krupka | ... | audio |
Justin Lacroix | ... | audio |
Luke McLean | ... | audio |
Terry Meehan | ... | audio |
Zamo Mkhize | ... | audio |
Mzukisi Mtshiselo | ... | audio |
Glen Piegari | ... | audio supervisor: reality |
Michael St. Hilaire | ... | audio |
Conley Van Der Westhuizen | ... | audio |
Brian Whitlock | ... | audio |
Paul Meyer | ... | sound effects editor (uncredited) |
Special Effects by
Simon Ross | ... | special effects coordinator (as Simon 'Simo' Ross) |
Visual Effects by
Scott Duncan | ... | director of photography: main title design |
Frederick Hawthorne | ... | director of photography: main title design |
Camera and Electrical Department
Ramil Alaban | ... | camera assistant |
Calum Anderson | ... | key grip |
Dave Arnold | ... | director of aerial photography (as David Arnold) |
Jason Arthur | ... | camera assistant |
Chris Barker | ... | camera assistant (as Christopher Barker) |
Alexander Bayne | ... | camera assistant |
Marc Bennett | ... | camera |
James Boon | ... | camera |
Bryan Butt | ... | main title digital imaging technician |
Gonzalo Castillo | ... | electrician (as 'Gonzalo Shalo' Castillo) |
Paulo Castillo | ... | camera / motion control timelapse |
Rodney Chauvin | ... | camera |
Bong Conde | ... | camera assistant |
Michael Cronin | ... | grip |
James Daubney | ... | camera assistant |
Mar Angelo De Guzman | ... | grip (as Mar Angelo Guzman) |
Lee Doig | ... | camera |
Scott Duncan | ... | director of photography: main title sequence |
Sam Dunwoody | ... | camera assistant |
Russell Fill | ... | camera (as Russ Fill) / motion control timelapse (as Russ Fill) |
Manueli Fotofili | ... | electrician |
Moses Fotofili | ... | lighting director |
Eric Freeburg | ... | camera |
Ben Gamble | ... | camera |
Kevin Garrison | ... | camera (as Kevin B. Garrison) |
Nixon George | ... | camera assistant |
Zack Hannon | ... | camera assistant (as Zachary Hannon) |
Rick Higgs | ... | camera assistant |
Derek Hoffmann | ... | camera |
Matthias Hoffmann | ... | camera |
Toby Hogan | ... | camera |
Derek Holt | ... | camera assistant |
Mark Hryma | ... | director of aerial photography |
Dionne Jones | ... | video technician |
James Killen | ... | electrician |
Efrain Laguna | ... | camera (as Efrain 'Mofi' Laguna) |
Rowell Laguna | ... | video technician assistant (as Rowel Laguna) |
Terrance Lofton | ... | camera assistant (as Terrence Lofton) |
Kyle McAuley | ... | camera assistant |
Rex Melchor | ... | grip |
Andrew K. Metz | ... | pov camera |
Ian Miller | ... | camera |
Nico Nyoni | ... | camera assistant |
Erwin Oducayen | ... | camera assistant (as Ervin F. Oducayen) |
Jo Oosthuizen | ... | camera |
Paul Peddinghaus | ... | camera |
Geerick Pepler | ... | camera assistant |
Jeff Phillips | ... | camera |
Daniel Powell | ... | camera |
Louis Powell | ... | camera |
Thomas Pretorius | ... | additional camera / camera assistant |
Dave Ranftle | ... | camera assistant |
Steve Renwick | ... | best boy electric (as Stephen Renwick) |
Rodrigo Rodrigues | ... | camera assistant |
Rob Sackett | ... | main title camera assistant |
Erik Sarmiento | ... | additional camera (as Erick Sarmiento) / camera assistant (as Erick Sarmiento) |
Simon Schaetzle | ... | best boy grip |
Dirk Steyn | ... | camera |
Jeffery Taylor | ... | camera (as Jeff Taylor) |
Paulo Velozo | ... | camera assistant |
Joey Vetere | ... | camera assistant |
Vince Warburton | ... | video engineer |
Jordan Watson | ... | electrician |
Raechele Wemken | ... | video technician assistant |
Peter Wery | ... | director of photography: reality |
Derek Wojtkun | ... | video technician assistant |
Casting Department
Penni Lane Clifton | ... | casting associate |
Lacey Doxtader | ... | casting department manager |
Alicia Kincaid | ... | casting department manager |
Caitlin L. Moore | ... | casting associate (as Caitlin Moore) |
Lloyd Quinto | ... | casting editor |
Jodi Wincheski | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Alexander Long | ... | wardrobe assistant |
Jelena Petrovic | ... | wardrobe supervisor |
Maria K.M. Sundeen | ... | wardrobe supervisor (as Maria Sundeen) |
Editorial Department
Elizabeth Marie Barrett | ... | digitizer (as Elizabeth Barrett) |
Justin Ciccarello | ... | post-production assistant |
Frederick Hawthorne | ... | supervising editor |
John Heard | ... | post producer |
Rachel Hudson | ... | tape coordinator |
Maria Karakashian | ... | tape coordinator |
Razmig Karakashian | ... | associate editor |
Dien Luu | ... | assistant editor |
Brian Metz | ... | digitizer |
Dean Permé | ... | colorist / on-line editor |
Francisco Santa Maria | ... | assistant editor |
Andrew Stefiuk | ... | assistant editor |
Jennifer Trinh | ... | tape coordinator |
Biz Urban | ... | tape coordinator |
Johnny Volatile | ... | post-production coordinator |
Jeff Winn | ... | tape coordinator |
Mallory Yarnall | ... | assistant editor |
Location Management
Michael Glaser | ... | location manager |
Music Department
Michael Dobbins | ... | supervising music editor |
Russ Landau | ... | composer: Ancient Voices Survivor Theme |
Robyn Buehler | ... | music clearance (uncredited) |
Matt Koskenmaki | ... | composer: additional music (uncredited) |
Transportation Department
Ronnel Bulalin | ... | boat captain |
Joan Clores | ... | boat captain |
Katy Echols | ... | travel coordinator |
Geeno Garcia | ... | boat captain |
Adriann Gin | ... | dockmaster |
Aries Hinosa | ... | boat captain |
Louie Hinosa | ... | boat captain |
Rey Hinosa | ... | boat captain (as Reynante Hinosa) |
Mark Holtzhausen | ... | boat captain |
Travis Holtzhauzen | ... | boat captain |
John Jemino | ... | boat captain |
Sally Lloyd | ... | boat captain |
Eben Louw | ... | boat captain |
Joey Roy Metran | ... | boat captain (as Joey Metran) |
Clint Morkel | ... | boat captain |
Carlo Nortez | ... | boat captain |
Robert Panganiban | ... | boat captain |
Maui Postma | ... | transport coordinator |
Henni Rall | ... | transport manager |
June Recto | ... | boat captain |
Donjie Rodriguez | ... | boat captain |
Julius Rosales | ... | boat captain |
Barry Skinstad | ... | boat captain |
Johan Stromvoll | ... | boat captain |
Megan Williams | ... | dockmaster |
Christopher Wright | ... | boat captain |
Additional Crew
James Atkinson | ... | dream team |
Ines Alexandra Barlerin | ... | dream team |
Ruslan Bedoyan | ... | transcriber |
Rich Bell | ... | chief executive officer: Extreme Medics |
Greg Blandy | ... | safety coordinator (as Gregory Blandy) |
Rachelle Bowen | ... | executive assistant |
Molly Brescia | ... | contestant coordinator |
Camille Brown | ... | transcriber |
Ryan Browning | ... | dream team |
Tommy Caulfield | ... | dream team |
Ashley Chase | ... | assistant: Mark Burnett |
Isabella Cherry | ... | transcriber |
Kate Corcodilos | ... | field coordinator |
Kelly English | ... | contestant coordinator |
Yolanda Espina | ... | accountants' assistant (as Yolanda P. Espiña) |
Stephen Ganey | ... | dream team |
Elizabeth Gardner | ... | contestant coordinator |
Meghin Gilstrap | ... | dream team |
Anthony Harrison | ... | transcriber |
Laura Hartung | ... | transcriber |
Vanna Hem | ... | dream team |
Alexander Hemmings | ... | medical team |
Nikki Hewitt | ... | medical team |
Billy Hood | ... | contestant coordinator |
Richard Horowitz | ... | medical unit: Los Angeles (as Dr. Richard Horowitz) |
Amanda Hourn | ... | production accountant |
Marianne Houston | ... | catering manager |
Dinah Hunt | ... | first assistant accountant |
Rob Hunt | ... | communications manager |
Kelly Jacobson | ... | dream team |
Mark James | ... | security manager |
Katie LaDue | ... | transcriber (as Katie Ladue) |
Megan Lopez | ... | dream team |
Simon Mayer | ... | medical team |
Gabriel Medina | ... | unit buyer |
Zale Mednick | ... | medical team (as Zale Mednick) |
Marcia Mendes | ... | production coordinator |
Annette Montalvan | ... | location accountant |
Rebecca Morris-Eyton | ... | medical team |
Michael Papi | ... | dream team |
Maya Pijpker | ... | dream team |
Maui Postma | ... | marine coordinator |
Haley Price | ... | unit coordinator |
Pia-Maria Proskawetz | ... | dream team (as Pia Proskawetz) |
Gavin Quinn | ... | dream team |
Sherli Quinn | ... | dream team |
Henni Rall | ... | marine manager |
Blake Rascoe | ... | assistant: Mark Burnett |
Kylie Robinson | ... | accountants' assistant |
McKenna Roice | ... | dream team |
Joseph Rowles | ... | medical director (as Dr. Joseph Rowles) |
Talia Sawyer | ... | dream team |
Brandon Sherman | ... | transcriber |
Michael Shields | ... | medical team |
Laura Shockley | ... | assistant: Mark Burnett |
Liza Siegel | ... | psychologist (as Dr. Liza Siegel) |
Troy Solomon | ... | transcriber |
Kelly Sugden | ... | medical team (as Dr. Kelly Sugden) |
Ben Taylor | ... | dream team |
Leo Van Warmerdam | ... | contestant coordinator |
Tara Victor | ... | psychologist (as Dr. Tara Victor) |
Sebastian Ward | ... | production coordinator: Los Angeles (as Seb Ward) |
Suzanne Warren | ... | medical team |
Sue Whyte | ... | medical operational manager |
Kai Williams | ... | dream team |