Edit
"Survivor" Not Going Down Without a Fight (TV Episode 2016) Poster

Full Cast & Crew

Writing Credits  

Charlie Parsons ... (created by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Jeff Probst ... Self - Host
Michele Fitzgerald ... Self - Dara Tribe (as Michele)
Aubry Bracco ... Self - Dara Tribe (as Aubry)
Cydney Gillon Cydney Gillon ... Self - Dara Tribe & The Jury (as Cydney)
Tai Trang ... Self - Dara Tribe (as Tai)
Neal Gottlieb Neal Gottlieb ... Self - The Jury (as Neal)
Nick Maiorano ... Self - The Jury (as Nick)
Debbie Wanner ... Self - The Jury (as Debbie)
Scot Pollard ... Self - The Jury (as Scot)
Julia Sokolowski ... Self - The Jury (as Julia)
Kyle Jason Kyle Jason ... Self - The Jury (as Jason)
Joe Del Campo ... Self - The Jury (as Joe)

Produced by 

Jeff Ackerstein ... segment producer (segment "producer")
Ryan Balthazor ... producer
Clark Bernstein ... supervising producer
Kenny Browder ... segment producer (segment "producer")
Brittany Burgess ... segment producer (segment "producer") (as Brittany B. Crapper)
Mark Burnett ... executive producer
Ziggy Coolahan ... assistant coordinating field producer
Jackson Cusick ... associate field producer
David Dryden ... senior producer
William Durland ... segment producer (segment "producer")
Jordan Ferrer ... producer
Cynthia Goitia ... associate field producer
Kyle Grossinger ... challenge producer
John Heard ... supervising producer
Jesse Jensen ... co-executive producer
Zachariah Jensen ... producer
John Kirhoffer ... supervising producer (as John B. Kirhoffer)
Robyn Lane ... line producer
Joe Lia ... producer
Christopher Marchand ... challenge producer
Drina Maruna ... producer
W. Jay Moore ... segment producer (segment "producer")
Jessica Munday ... supervising producer (as Jessica K. Munday)
Riley Munday ... coordinating field producer
Charlie Parsons ... executive producer
Kahaia Pearson ... supervising producer
Jeff Probst ... executive producer
Jimmy Quigley ... field producer
Andrea Rehrig ... segment producer (segment "producer")
Julian Richards ... challenge co-producer
Conrad Riggs ... co-executive producer
Zachary Sundelius ... segment producer (segment "producer") (as Zach Sundelius)
Matt Van Wagenen ... executive producer
Eric Woods ... segment producer (segment "producer")

Music by 

David Vanacore

Film Editing by 

David Armstrong
Tim Atzinger
Brian Barefoot
Chad Bertalotto
Andrew Bolhuis
Bill Bowden
James Ciccarello
Frederick Hawthorne
Catherine M. Johnson
Wes Lipman
Bob Mathews
Evan Mediuch
Joubin Mortazavi
Plowden Schumacher
James M. Smith
Jacob Teixeira

Casting By 

Lynne Spiegel Spillman

Production Design by 

Jordan Ferrer
Zachariah Jensen

Art Direction by 

Dax Pointon

Makeup Department 

Jelena Petrovic ... hair supervisor / makeup supervisor

Production Management 

Victor Chen ... production supervisor
Vaughan MacDonald ... assistant unit manager
Paul Messer ... unit manager
Kahaia Pearson ... unit production manager

Art Department 

Cam Anderson ... workshop manager
Nicholas Aplin ... art department illustrator
Daniel Boyd ... property master
Anthony Britten ... art department coordinator (as Anthony 'A.B.' Britten)
Raul Carpio ... prop maker
Robert Clapp ... prop maker
Riley Crapper ... standby props (as Riley Joseph Gus Crapper)
Edwin Davis ... prop maker
Nick Evans ... prop maker
Lucas Faganely ... prop assistant
Dexter Lim ... challenge leadman
Greg Lipit ... prop maker
Andrew Parton ... leading hand carpenter (as Andy Parton)
Thomas Power ... senior prop maker (as Tom Power)
Melissa Ramirez ... scenic artist
Murray Ross ... construction coordinator (as Murray 'Muzza' Ross)
Joel Cesar Serrano ... art department assistant
Brendan Shanahan ... art department assistant (as Brenda Shanahan)
Ivan Shannon ... senior prop maker
Joshua Stone ... prop maker
Justin Taylor ... prop maker
Michelle Thatcher ... art department buyer
John Jnr Timbal ... carpenter
Lefaga von Reiche ... art department assistant
Adam Walsh ... unit construction
Dylan Weatherburn ... supervising scenic artist (as Dylan 'Burny' Weatherburn)

Sound Department 

Brendan-John Allen ... audio (as Brendan Allen)
Lauren Alvarado ... sound supervisor
Jonathan Andrews ... audio
Colin Bonney ... audio
Jerry Masanky Chabane ... audio (as Jerry Chabane)
Sarah Faye De Muijnk ... audio
James Demer ... audio
Sebastian Dunn ... audio technician
Terrance Dwyer ... re-recording mixer
Rian Engelen ... production sound mixer
Kenny Geraghty ... audio
Charles Kraft ... audio
Mark Krupka ... audio
Justin Lacroix ... audio
Luke McLean ... audio
Terry Meehan ... audio
Zamo Mkhize ... audio
Mzukisi Mtshiselo ... audio
Glen Piegari ... audio supervisor: reality
Michael St. Hilaire ... audio
Conley Van Der Westhuizen ... audio
Brian Whitlock ... audio
Paul Meyer ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Simon Ross ... special effects coordinator (as Simon 'Simo' Ross)
Ian Tucker ... pyro technician

Visual Effects by 

Scott Duncan ... director of photography: main title design
Frederick Hawthorne ... director of photography: main title design

Camera and Electrical Department 

Ramil Alaban ... camera assistant
Calum Anderson ... key grip
Dave Arnold ... director of aerial photography (as David Arnold)
Jason Arthur ... camera assistant
Chris Barker ... camera assistant (as Christopher Barker)
Alexander Bayne ... camera assistant
Marc Bennett ... camera
James Boon ... camera
Bryan Butt ... main title digital imaging technician
Gonzalo Castillo ... electrician (as 'Gonzalo Shalo' Castillo)
Paulo Castillo ... camera / motion control timelapse
Rodney Chauvin ... camera
Bong Conde ... camera assistant
Michael Patrick Cronin ... grip (as Michael Cronin)
James Daubney ... camera assistant
Mar Angelo de Guzman ... grip (as Mar Angelo Guzman)
Lee Doig ... camera
Scott Duncan ... director of photography: main title sequence
Sam Dunwoody ... camera assistant
Russell Fill ... camera (as Russ Fill) / motion control timelapse (as Russ Fill)
Manueli Fotofili ... electrician
Moses Fotofili ... lighting director
Eric Freeburg ... camera
Ben Gamble ... camera
Kevin Garrison ... camera (as Kevin B. Garrison)
Nixon George ... camera assistant
Dwayne Hamilton ... unit electrician
Zack Hannon ... camera assistant (as Zachary Hannon)
Rick Higgs ... camera assistant
Derek Hoffmann ... camera
Matthias Hoffmann ... camera
Toby Hogan ... camera
Derek Holt ... camera assistant
Mark Hryma ... director of aerial photography
Dionne Jones ... video technician
James Killen ... electrician
Efrain Laguna ... camera (as Efrain 'Mofi' Laguna)
Rowell Laguna ... video technician assistant (as Rowel Laguna)
Terrance Lofton ... camera assistant (as Terrence Lofton)
Kyle McAuley ... camera assistant
Rex Melchor ... grip
Andrew K. Metz ... pov camera
Ian Miller ... camera
Nico Nyoni ... camera assistant
Erwin Oducayen ... camera assistant (as Ervin F. Oducayen)
Jo Oosthuizen ... camera
Steven Owens ... unit electrician (as Steve Owens)
Paul Peddinghaus ... camera
Geerick Pepler ... camera assistant
Jeff Phillips ... camera
Daniel Powell ... camera
Louis Powell ... camera
Thomas Pretorius ... additional camera / camera assistant
Dave Ranftle ... camera assistant
Steve Renwick ... best boy electric (as Stephen Renwick)
Rodrigo Rodrigues ... camera assistant
Rob Sackett ... main title camera assistant
Erik Sarmiento ... additional camera (as Erick Sarmiento) / camera assistant (as Erick Sarmiento)
Simon Schaetzle ... best boy grip
Dirk Steyn ... camera
Jeffery Taylor ... camera (as Jeff Taylor)
Paulo Velozo ... camera assistant
Joey Vetere ... camera assistant
Vince Warburton ... video engineer
Jordan Watson ... electrician
Raechele Wemken ... video technician assistant
Peter Wery ... director of photography: reality
Derek Wojtkun ... video technician assistant
Carson Griffin ... grip rigger (uncredited)

Casting Department 

Penni Lane Clifton ... casting associate
Lacey Doxtader ... casting department manager
Alicia Kincaid ... casting department manager
Caitlin L. Moore ... casting associate (as Caitlin Moore)
Lloyd Quinto ... casting editor
Jodi Wincheski ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Alexander Long ... wardrobe assistant
Jelena Petrovic ... wardrobe supervisor
Maria K.M. Sundeen ... wardrobe supervisor (as Maria Sundeen)

Editorial Department 

Elizabeth Marie Barrett ... digitizer (as Elizabeth Barrett)
Justin Ciccarello ... post-production assistant
Michael Greer ... supervising editor
John Heard ... post producer
Rachel Hudson ... tape coordinator
Maria Karakashian ... tape coordinator
Razmig Karakashian ... associate editor
Dien Luu ... assistant editor
Brian Metz ... digitizer
Evan Palmer ... post-production assistant
Dean Permé ... colorist / on-line editor
Francisco Santa Maria ... assistant editor
Andrew Stefiuk ... lead assistant editor
Jennifer Trinh ... tape coordinator
Biz Urban ... tape coordinator
Johnny Volatile ... post-production coordinator
Jeff Winn ... tape coordinator
Mallory Yarnall ... assistant editor

Location Management 

Michael Glaser ... location manager

Music Department 

Michael Dobbins ... supervising music editor
Russ Landau ... composer: Ancient Voices Survivor Theme
Robyn Buehler ... music clearance (uncredited)
Matt Koskenmaki ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Ronnel Bulalin ... boat captain
Joan Clores ... boat captain
Geeno Garcia ... boat captain
Adriann Gin ... dockmaster
Ken Gray ... helicopter pilot
Aries Hinosa ... boat captain
Louie Hinosa ... boat captain
Rey Hinosa ... boat captain (as Reynante Hinosa)
Mark Holtzhausen ... boat captain
Travis Holtzhauzen ... boat captain
John Jemino ... boat captain
Joy Jemino ... transport administrator
Sally Lloyd ... boat captain
Eben Louw ... boat captain
Joey Roy Metran ... boat captain (as Joey Metran)
Josefina Minon ... transport administrator (as Josefina I. Minon)
Clint Morkel ... boat captain
Carlo Nortez ... boat captain
Robert Panganiban ... boat captain
Maui Postma ... transport coordinator
Henni Rall ... transport manager
June Recto ... boat captain
Donjie Rodriguez ... boat captain
Julius Rosales ... boat captain
Barry Skinstad ... boat captain
Johan Stromvoll ... boat captain
Megan Williams ... dockmaster
Christopher Wright ... boat captain

Additional Crew 

Douglas Ahnne ... dive supervisor
Chris Alcala ... chef
Lene Amalfi ... logger (as Lené Amalfi)
James Atkinson ... dream team
Christopher Banda ... communications assistant
Ines Alexandra Barlerin ... dream team
Ruslan Bedoyan ... transcriber
Rich Bell ... chief executive officer: Extreme Medics
Greg Blandy ... safety coordinator (as Gregory Blandy)
Patrick Bourchier ... field crew (as Pat Bourchier)
Rachelle Bowen ... executive assistant
Molly Brescia ... contestant coordinator
Camille Brown ... transcriber
Lelia Brown ... logger
Ryan Browning ... dream team
Enrique Carballo ... safety assistant
Carolina Castellanos ... production secretary
Tommy Caulfield ... dream team
Ashley Chase ... assistant: Mark Burnett
Isabella Cherry ... transcriber
Jestoni Concepcion ... diver
Kate Corcodilos ... field coordinator
Champa Docwra ... chef
Steve Docwra ... field crew coordinator (as Stephen Docwra)
Dan Doyle ... field crew (as Danny Boyle)
Katy Echols ... travel coordinator
Kelly English ... contestant coordinator
Alex Enriquez ... production assistant
Yolanda Espina ... accountants' assistant (as Yolanda P. Espiña)
Natasha Fabricius ... accommodation services coordinator
Troy Fleischhaker ... chef
Sabrina Jayne Gan ... chef
Stephen Ganey ... dream team
Elizabeth Gardner ... contestant coordinator
Meghin Gilstrap ... dream team
Andrew Gleason ... logger
July Grossinger ... dream team coordinator
Michael Gruenberg ... base camp assistant
Chase Harper ... marine mechanic
Leo Harrington ... dream team coordinator
Anthony Harrison ... transcriber
Laura Hartung ... transcriber
Vanna Hem ... dream team
Alexander Hemmings ... medical team
Nikki Hewitt ... medical team
Billy Hood ... contestant coordinator
Richard Horowitz ... medical unit: Los Angeles (as Dr. Richard Horowitz)
Amanda Hourn ... production accountant
Marianne Houston ... catering manager
Dinah Hunt ... first assistant accountant
Michael Hunt ... freight coordinator
Rob Hunt ... communications manager
Kelly Jacobson ... dream team
Mark James ... security manager
Joy Jemino ... marine administrator
Otilia Maria Gutierrez Jurado ... laundry supervisor (as Otilia Maria Gutierrez)
Jeremy Katzman ... logger
Victor Kipping ... security coordinator
Maggie Kwok ... logger
Katie LaDue ... transcriber (as Katie Ladue)
Jemy Lambaihang ... diver
Jayde Leota ... diver
Kristel Malou Lim ... chef
Megan Lopez ... dream team
Simon Mayer ... medical team
Gabriel Medina ... unit buyer
Zale Mednick ... medical team (as Zale Mednick)
Marcia Mendes ... production coordinator
Josefina Minon ... marine administrator (as Josefina I. Minon)
Annette Montalvan ... location accountant
Paulo Montano ... assistant production office coordinator
Nolan Moody ... production assistant
Rebecca Morris-Eyton ... medical team
Joey Ocena ... marine mechanic (as Joey Galangue Ocena)
Michael Papi ... dream team
Maya Pijpker ... dream team
Bernice Pimentel ... chef
Maui Postma ... marine coordinator
Fernando Poveda ... marine construction
Haley Price ... unit coordinator
Pia-Maria Proskawetz ... dream team (as Pia Proskawetz)
Gavin Quinn ... dream team
Sherli Quinn ... dream team
Juanito Quizon ... marine construction assistant (as Juanito Jr. Quizon)
Henni Rall ... marine manager
Blake Rascoe ... assistant: Mark Burnett
Kylie Robinson ... accountants' assistant
McKenna Roice ... dream team
Joseph Rowles ... medical director (as Dr. Joseph Rowles)
Gil B. Rumbawa ... chef
Doug Saribay ... logger (as Douglas Saribay)
Anthony Sauceda ... logger
Talia Sawyer ... dream team
Brandon Sherman ... transcriber
Michael Shields ... medical team
Laura Shockley ... assistant: Mark Burnett
Liza Siegel ... psychologist (as Dr. Liza Siegel)
Marco Solis ... wildlife consultant
Troy Solomon ... transcriber
Jacob Steyn ... base camp assistant (as Jaco Steyn)
Kelly Sugden ... medical team (as Dr. Kelly Sugden)
Ben Taylor ... dream team
Dan Tiffany ... logger (as Daniel Tiffany)
Hernan Urpiana Jr. ... diver (as Hernan S. Urpiana Jr.)
Leo Van Warmerdam ... contestant coordinator
Tara Victor ... psychologist (as Dr. Tara Victor)
Judy Viljoen ... base camp assistant
Nokki Villanueva ... diver
Sebastian Ward ... production coordinator: Los Angeles (as Seb Ward)
Suzanne Warren ... medical team
Sue Whyte ... medical operational manager
Kai Williams ... dream team
Vernessa Williams ... unit store supervisor
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed