Edit
Undone (TV Series 2019– ) Poster

(2019– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Hisko Hulsing ... (8 episodes, 2019)

Series Writing Credits  

Raphael Bob-Waksberg ... (created by) (8 episodes, 2019)
Raphael Bob-Waksberg ... (written by) (8 episodes, 2019)
Lauren Otero ... (story editor) (8 episodes, 2019)
Lauren Otero ... (written by) (8 episodes, 2019)
Kate Purdy ... (created by) (8 episodes, 2019)
Kate Purdy ... (written by) (8 episodes, 2019)
Elijah Aron ... (written by) (1 episode, 2019)
Joanna Calo ... (written by) (1 episode, 2019)

Series Cast  

Rosa Salazar ...  Alma Winograd-Diaz 9 episodes, 2019
Angelique Cabral ...  Becca Winograd-Diaz 8 episodes, 2019
Constance Marie ...  Camila Diaz 8 episodes, 2019
Siddharth Dhananjay ...  Sam 8 episodes, 2019
Daveed Diggs ...  Tunde 8 episodes, 2019
Bob Odenkirk ...  Jacob Winograd 8 episodes, 2019
Luna-Marie Katich Luna-Marie Katich ...  Young Alma 5 episodes, 2019
Nova Reed Nova Reed ...  Cassie 5 episodes, 2019
Sheila Vand ...  Farnaz 5 episodes, 2019
Kevin Bigley ...  Reed Hollingsworth 4 episodes, 2019
Percy Daggs IV Percy Daggs IV ...  Oliver 4 episodes, 2019
Cameron Gayden ...  Mateo 4 episodes, 2019
Jeanne Tripplehorn ...  Beth Hollingsworth 4 episodes, 2019
Giorgie Luck Vasquez Giorgie Luck Vasquez ...  Young Becca 3 episodes, 2019
Blue Chapman ...  Zabeth 3 episodes, 2019
John Corbett ...  Layton Hollingsworth 3 episodes, 2019
Tyler Posey ...  Father Miguel 3 episodes, 2019
Brad Hall ...  Charlie 2 episodes, 2019
Raphael Bob-Waksberg ...  Groomsman 2 episodes, 2019
Holley Fain ...  Geraldine 2 episodes, 2019
Suzanne Friedline ...  Book on Tape / ... 2 episodes, 2019
Nicholas Gonzalez ...  Tomas 2 episodes, 2019
Kristalyn Ibarra Kristalyn Ibarra ...  Three-Year Old Alma 2 episodes, 2019
Issabela Merrall Issabela Merrall ...  Rosa Celia 2 episodes, 2019
Jaryha Trin'A Wilson Jaryha Trin'A Wilson ...  Eight-Year Old Octavia 2 episodes, 2019
Natasha Ofili ...  Teacher 1 episode, 2019
Keiko Agena ...  Nancy 1 episode, 2019
Arjelia Andrade Arjelia Andrade ...  Aztec Dancer #3 1 episode, 2019
Christine Avila ...  Dr. June 1 episode, 2019
Lotus Blossom ...  Margo 1 episode, 2019
Lazaro Arvizu Lazaro Arvizu ...  Aztec Drummer 1 episode, 2019
Zemhye Curtis Zemhye Curtis ...  Second Boy 1 episode, 2019
Percy Daggs III ...  Cassie's Dad 1 episode, 2019
Amy Schwartz Amy Schwartz 1 episode, 2019
Edy Ganem ...  Marta 1 episode, 2019
Tonantzin Carmelo ...  Tonantzin 1 episode, 2019
Raul Vincent Baroco Raul Vincent Baroco ...  Kandonache 1 episode, 2019
Jontille Gerard ...  Oliver's Mom 1 episode, 2019
Khloe Jewel Hawkins Khloe Jewel Hawkins 1 episode, 2019
James Mathis III James Mathis III ...  Darrold Harris 1 episode, 2019
Tara Karsian ...  Bathrobe Woman 1 episode, 2019
Sandi McCree ...  Darrold's wife 1 episode, 2019
Inesh Kumaravel Inesh Kumaravel ...  Indian Boy 1 episode, 2019
Laura Patalano ...  Linda 1 episode, 2019
Emanuel Eduardo Delgado Emanuel Eduardo Delgado ...  Aztec Dancer #1 1 episode, 2019
Alexander Morehead Alexander Morehead ...  Young Jacob 1 episode, 2019
Jorge Diaz ...  DJ 1 episode, 2019
Gaby Moreno Gaby Moreno 1 episode, 2019
Megan Grano 1 episode, 2019
Rose Portillo Rose Portillo ...  Speech Teacher 1 episode, 2019
Janani Prakash Janani Prakash ...  Indian Girl 1 episode, 2019
Sarah Kozinn 1 episode, 2019
Varun Prakash Varun Prakash ...  Sanjeev 1 episode, 2019
Victor Hugo Munoz Victor Hugo Munoz ...  Aztec Dancer #2 1 episode, 2019
Dhanalakshmi Thirumalai Dhanalakshmi Thirumalai ...  Ananya 1 episode, 2019
Joel Steingold ...  Wedding Photographer 1 episode, 2019
Kingston Vernes ...  First Boy 1 episode, 2019
Corey Boardman ...  Davy Crockett 1 episode, 2019
Maria Bonilla Maria Bonilla ...  Doctor (uncredited) unknown episodes
Vico Escorcia ...  Alma's Kid (uncredited) unknown episodes
Vivian Gil ...  Bridesmaid (uncredited) unknown episodes

Series Produced by 

Elijah Aron ... co-executive producer (8 episodes, 2019)
Raphael Bob-Waksberg ... executive producer (8 episodes, 2019)
Noel Bright ... executive producer (8 episodes, 2019)
Joanna Calo ... co-executive producer (8 episodes, 2019)
Richard Choi ... producer (8 episodes, 2019)
Steven A. Cohen ... executive producer (8 episodes, 2019)
Alex Dowding ... line producer / line producer: Amsterdam Animation Team (8 episodes, 2019)
Bruno Felix ... producer (8 episodes, 2019)
Alan Kenny-Rudolph ... line producer (8 episodes, 2019)
Patrick Metcalf ... associate producer (8 episodes, 2019)
Tommy Pallotta ... executive producer (8 episodes, 2019)
Kate Purdy ... executive producer (8 episodes, 2019)
Janneke van de Kerkhof ... line producer / line producer: Amsterdam Animation Team (8 episodes, 2019)
Femke Wolting ... producer (8 episodes, 2019)
Jaime Burke ... producer: Lifeboat Productions (1 episode, 2019)
Amy S. Kim ... producer: Lifeboat Productions (1 episode, 2019)
Bob Odenkirk ... producer (1 episode, 2019)
Craig Matthew Staggs ... producer: Minnow Mountain (1 episode, 2019)
Steph Swope ... producer: Minnow Mountain (1 episode, 2019)

Series Music by 

Amie Doherty ... (8 episodes, 2019)

Series Cinematography by 

Nick Ferreiro ... (6 episodes, 2019)

Series Film Editing by 

Michelle Mendenhall ... (8 episodes, 2019)
Brian Swanson ... (8 episodes, 2019)

Series Casting By 

Linda Lamontagne ... (8 episodes, 2019)

Series Production Design by 

Hisko Hulsing ... (7 episodes, 2019)

Series Costume Design by 

Atara Glazer ... (4 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Emily Rae ... makeup department head (8 episodes, 2019)
Lauren Young ... makeup artist (3 episodes, 2019)
Sonia Cabrera ... additional makeup artist (uncredited) (unknown episodes)

Series Production Management 

Bas Kocken ... production manager: Amsterdam Animation Team (1 episode, 2019)

Series Art Department 

Robin Boer ... concept artist (8 episodes, 2019)
Yngwie Boley ... storyboard artist (8 episodes, 2019)
Romar de Boer ... Concept artist (8 episodes, 2019)
Wouter Gort ... concept artist (8 episodes, 2019)
Michael Sewnarain ... storyboard artist (8 episodes, 2019)
Eelco Siebring ... concept artist (8 episodes, 2019)
Arjan Wilschut ... storyboard artist (6 episodes, 2019)
Tom van der Linden ... storyboard artist (5 episodes, 2019)

Series Sound Department 

Hunter Curra ... Supervising Sound Editor (8 episodes, 2019)
Jeff Halbert ... sound designer (8 episodes, 2019)
Kyle Riccio ... machine room operator (8 episodes, 2019)
Mark Patrick Rodriguez ... dialogue editor (8 episodes, 2019)
James Singleton ... sound editor (8 episodes, 2019)
Kyle O'Connor ... sound editor (7 episodes, 2019)
Pete Orlanski ... sound mixer (7 episodes, 2019)
Sabi Tulok ... sound mixer (5 episodes, 2019)

Series Visual Effects by 

Nick Aberson ... visual effects artist (8 episodes, 2019)
Erik Bobeldijk ... visual effects artist (8 episodes, 2019)
Beau Gerbrands ... visual effects artist (8 episodes, 2019)
Camille Marjoux ... visual effects artist (8 episodes, 2019)
Giso Spijkerman ... compositor (8 episodes, 2019)
Daan Spruijt ... compositing supervisor (8 episodes, 2019)
Bart van Brussel ... compositor (8 episodes, 2019)
Jan van de Laar ... compositor (8 episodes, 2019)
Floris van der Veen ... compositor (8 episodes, 2019)
Jasper van Nieuwenhuizen ... pipeline td (8 episodes, 2019)
Lucas Van Wijngaarden ... visual effects artist (8 episodes, 2019)
Ewoud Visser ... digital compositor (8 episodes, 2019)
Maria Peralta Ramos ... visual effects artist (3 episodes, 2019)

Series Stunts 

Marina Aligh ... stunts (2 episodes, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Eddy Scully ... gaffer (8 episodes, 2019)
Pedro Bringas ... camera operator (5 episodes, 2019)
Ronnie Bourdeau II ... assistant camera (2 episodes, 2019)
Nick Ferreiro ... camera operator (2 episodes, 2019)
Alex Emmons ... gaffer (1 episode, 2019)
Haneul Kim ... key grip (1 episode, 2019)
Sam Klein ... gaffer (1 episode, 2019)

Series Animation Department 

Jason Archer ... rotoscope animation consultant (8 episodes, 2019)
Nathan Bayless ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Paul Beck ... rotoscope team lead (8 episodes, 2019)
Marcel Bialik ... rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Blue Bliss ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Yngwie Boley ... background artist (8 episodes, 2019)
Gladys Contreras ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Rachel Dendy ... rotoscope animation unit line producer (8 episodes, 2019)
Nicole Derksen ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Wijnand Driessen ... background artist / background painter (8 episodes, 2019)
Vivianne du Bois ... 2d animator (8 episodes, 2019)
J.J. Epping ... background artist (8 episodes, 2019)
Ines Fernandes ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Suze Gil ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Kaspar Guyaux ... technical director (8 episodes, 2019)
Marjon Haasnoot ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Senne Hartland ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Rogier Henkelman ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Dean Hsieh ... rotoscope team lead (8 episodes, 2019)
Christopher S. Jennings ... assistant rotoscope animation unit director (8 episodes, 2019)
Dan Jones ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Meredith Jones ... rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Engin Karabagli ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Ankitha Kini ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Roland Lamers ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Stein Louisse ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Ramon Louro ... background painter (8 episodes, 2019)
Leyla Mamedova ... rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Annie Bradley McCall ... rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Titus Meeuws ... background painter (8 episodes, 2019)
J.A. Montgomery ... rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Tom Mourik ... animation supervisor (8 episodes, 2019)
Tiddo Muda ... logistics manager (8 episodes, 2019)
Thierry Paalman ... head of studio: Submarine (8 episodes, 2019)
Chimi Paek ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Zhenya Pashkina ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Kevin Peake ... rotoscope team lead (8 episodes, 2019)
Max Peake ... rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Cameron Petri ... rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Ewa Podlodowska ... background painter (8 episodes, 2019)
Jakub Podlodowski ... background painter (8 episodes, 2019)
Jaap Roose ... background painter (8 episodes, 2019)
Parisa Sabet ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Aaron Sacco ... rotoscope team lead (8 episodes, 2019)
Sacha Semeniouk ... animation coordinator (8 episodes, 2019)
Milan Smidt ... background painter (8 episodes, 2019)
Craig Matthew Staggs ... rotoscope animation unit director (8 episodes, 2019)
Erik W. Surpless ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Steph Swope ... rotoscope animation unit production supervisor (8 episodes, 2019)
Lucie van den Driessche ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Dominick van der Hoff ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Laila van der Torre ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Laura van Gaalen ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Winfred van Heerebeek ... Lead Layout Artist (8 episodes, 2019)
Ton van Rijswijk ... 2d animator (8 episodes, 2019)
Hans Versfelt ... background painter (8 episodes, 2019)
Eric Villanueva ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Elke Waanders ... painting coordinator (8 episodes, 2019)
Peter Wassink ... animation supervisor (8 episodes, 2019)
Julia Zipporah ... senior rotoscope animator (8 episodes, 2019)
Leah Lovise ... senior rotoscope animator (5 episodes, 2019)
Lindsey Taylor ... rotoscope animator (4 episodes, 2019)
Kennon James ... additional rotoscope animator (2 episodes, 2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Atara Glazer ... set costumer (4 episodes, 2019)

Series Editorial Department 

Jessica Perlman ... assistant editor (8 episodes, 2019)
Michelle Mendenhall ... editor: Amsterdam Animation Team (1 episode, 2019)

Series Music Department 

Andrew Gowan ... music supervisor (8 episodes, 2019)
Melyssa Hardwick ... executive in charge of music (8 episodes, 2019)
Iko Kagasoff ... music editor (8 episodes, 2019)
Sly West ... additional music editor (8 episodes, 2019)
David Yousefi ... composer: Trailer Score (8 episodes, 2019)
Ro Rowan ... cello / cello soloist (5 episodes, 2019)
Bryan Winslow ... guitarist (5 episodes, 2019)

Series Script and Continuity Department 

Bruce Resnik ... script supervisor (8 episodes, 2019)

Series Additional Crew 

Carmiel Banasky ... Writers' Assistant (8 episodes, 2019)
Nicholas Barragan ... production assistant (8 episodes, 2019)
Tara Christopher ... production coordinator (8 episodes, 2019)
Sevag Dirassoyan ... production accountant (8 episodes, 2019)
Karen Joseph Adcock ... assistant to producers (8 episodes, 2019)
Alex Maloutas ... main title design (8 episodes, 2019)
Anthony Natale ... asl consultant (8 episodes, 2019)
Tate Sonnack ... epk production manager (8 episodes, 2019)
Anel Alexander ... production coordinator (4 episodes, 2019)
Tonantzin Carmelo ... nahuatl culture consultant / Choreographer (4 episodes, 2019)
William Fowler ... Production Intern (4 episodes, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed