The Crown (TV Series)
Mystery Man (2017)
Full Cast & Crew
Directed by
Benjamin Caron |
Writing Credits
Peter Morgan | ... | (created by) |
Peter Morgan | ... | (written by) |
Edward Hemming | ... | (story editor) |
Laura Deeley | ... | (staff writer) |
Cast (in credits order)
Produced by
Michael Casey | ... | series producer |
Stephen Daldry | ... | executive producer |
Andrew Eaton | ... | producer |
Robert Fox | ... | executive producer |
Andy Harries | ... | executive producer |
Martin Harrison | ... | producer |
Suzanne Mackie | ... | executive producer |
Philip Martin | ... | executive producer |
Peter Morgan | ... | executive producer (showrunner) |
Nicki Mousley | ... | Post Production Producer |
Tanya Seghatchian | ... | executive producer |
Matthew Byam Shaw | ... | executive producer |
Andy Stebbing | ... | producer |
Eve Swannell | ... | line producer |
Music by
Lorne Balfe | ... | co-composer (co-composed by) |
Rupert Gregson-Williams | ... | co-composer |
Cinematography by
Adriano Goldman | ... | director of photography |
Editing by
Yan Miles |
Casting By
Nina Gold | ||
Robert Sterne |
Production Design by
Martin Childs |
Art Direction by
James Wakefield |
Set Decoration by
Alison Harvey | ... | head set decorator |
Costume Design by
Jane Petrie |
Makeup Department
Sara Austin | ... | hair & makeup artist: daily |
Olivia Barningham | ... | junior hair & makeup artist: crowd |
Lacey Corbould | ... | makeup artist: dailies |
Michele Davidson Bell | ... | makeup supervisor |
Denise Delaney | ... | Crowd hair and makeup artist daily |
Natasha du Toit | ... | key makeup artist |
Mara Elaan | ... | hair stylist |
Lisa Halstead | ... | additional hair stylist |
Gemma Hoff | ... | makeup artist |
Samantha Kininmonth | ... | crowd hair & makeup artist |
Natasha Klipp | ... | makeup artist |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Marie Maggio | ... | crowd hair & makeup artist |
Amy Mansfield | ... | crowd hair and makeup artist |
Laura Pollock | ... | additional makeup and hair |
Ivana Primorac | ... | makeup designer |
Amy Riley | ... | key hair stylist / key makeup artist |
Fiona Rogers | ... | crowd hair and makeup supervisor |
Sarah Rowland | ... | crowd hair & makeup trainee |
Sam Smart | ... | makeup artist |
Sally Watterston | ... | crowd hair stylist / crowd makeup artist |
Viktória Zalaveczki | ... | makeup artist: daily (as Zalaveczki Viktória) |
Laura Allen | ... | crowd hair & makeup artist (uncredited) |
Sylvia Atkins | ... | hair stylist (uncredited) |
Katie Du'Mont | ... | crowd hair & makeup artist (uncredited) |
Giada Venturini | ... | crowd hair & makeup artist (uncredited) |
Sarah Weatherburn | ... | facial hair maker (uncredited) |
Production Management
Karl King | ... | unit manager |
Becky Page | ... | post-production supervisor |
Marcell Szabó | ... | assistant unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Zoe Chapman | ... | stand-in/floor runner |
Jodie Cowman | ... | co-crowd second assistant director |
Dee Koppang O'Leary | ... | second unit director |
Andrew Mannion | ... | second assistant director |
Barrie McCulloch | ... | first assistant director |
Katrina Mense-Chase | ... | crowd second assistant director |
Ben Rogers | ... | second assistant director |
Gary Richens | ... | key crowd second assistant director (uncredited) |
Art Department
Alex Abelman | ... | carpenter |
Abbie Alvarez | ... | props trainee (as Abigail Álvarez) |
William Birt | ... | props storeman trainee |
Dave Blacker | ... | dressing props |
Naomi Lily Block | ... | set decoration assistant |
Alison Cardy | ... | production buyer |
Georgie Carson | ... | art department assistant |
Temple Clark | ... | storyboard artist |
Sophie Coombes | ... | assistant set decorator |
Sam Creed | ... | standby props |
Violet Elliot | ... | set decoration assistant |
Seonaid Fowler | ... | graphics runner |
Stuart Frift | ... | chargehand dressing props |
Joe Gallagher | ... | set dresser |
Tom Gibson | ... | standby props |
Amy Grewcock | ... | lead graphic designer |
Rosalind Grégoire | ... | art department work experience |
Joanna Guillemot | ... | dressing props trainee |
Gergö Hajdú | ... | lead man (as Gergõ Hajdú) |
Owen Harrison | ... | property master |
Nathan Victor Honey | ... | hod scenic |
Marlow Hope | ... | assistant buyer |
Simon Hutchings | ... | standby painter |
Neal Kirke | ... | props storeman |
Shay Leonard | ... | dressing props |
Carole Louise Machin | ... | standby props |
Kent McLaren | ... | standby props |
Camise Oldfield | ... | graphic artist |
Anna Page | ... | petty cash buyer |
Douglas Reynolds | ... | props trainee: dailies |
José Romero Acosta | ... | carpenter |
Eric Sain | ... | props dresser |
Lotty Sanna | ... | assistant set decorator |
George Syborn | ... | set decoration runner |
Dávid Szekeres | ... | assistant property master |
Tim Timmington | ... | scenic painter |
Mickaela Trodden | ... | assistant set decorator |
Bart Tuft | ... | props |
Damian Léon Watts | ... | assistant art director |
Keith Weir | ... | storyboard artist |
Chris Edwards | ... | props (uncredited) |
Martin Rookes | ... | props trainee: dailies (uncredited) |
Sound Department
Chris Ashworth | ... | production sound mixer |
Richard Benny Bentham | ... | boom operator: second unit |
Patrick Christensen | ... | adr mixer |
Saoirse Christopherson | ... | sound effects editor |
Philip Clements | ... | foley mixer |
Duran Darkins | ... | boom operator |
Rory de Carteret | ... | assistant re-recording mixer |
Andie Derrick | ... | foley artist |
Iain Eyre | ... | dialogue editor |
Gibran Farrah | ... | adr recordist |
Andy Kennedy | ... | sound designer |
Juraj Mravec | ... | sound effects editor |
Timor Oren | ... | foley editor |
James Sawyer | ... | second assistant sound: dailies |
David Sendall | ... | adr mixer |
Kallis Shamaris | ... | supervising adr editor |
Catherine Thomas | ... | foley artist / foley editor |
Philip Walker | ... | sound assistant dailies |
Lee Walpole | ... | re-recording mixer / supervising sound editor |
Anna Wright | ... | foley recordist |
Mhairi Wyles-Lang | ... | adr bookings coordinator |
Special Effects by
Emily Fisher | ... | special effects technician |
Chris Reynolds | ... | special effects supervisor |
John Schoonraad | ... | special effects: prop gold bars / special effects: sfx baby Edward / special effects: sfx baby, sfx dummies |
John Smith | ... | special effects supervisor |
Calen Van Schalkwyk | ... | Special Effects Floor Supervisor |
Visual Effects by
Carmine Agnone | ... | lead matchmove artist: One Of Us |
Luigi Baggio | ... | roto/prep artist: One Of Us |
Charlie Bennett | ... | digital matte painting supervisor |
Gianluigi Bevilacqua | ... | digital compositor |
Leonardo Bianchi | ... | cg artist / visual effects lighting td: One Of Us |
Davide Bigotto | ... | cg artist: One Of Us |
Matthew Bristowe | ... | visual effects head of production: One Of Us |
Angel Cano | ... | matchmove artist |
Alessandro Caruso | ... | matchmove artist |
Tom Coster | ... | digital compositor |
Tom Cowlishaw | ... | visual effects 3d generalist: One Of Us |
Oliver Cubbage | ... | cg supervisor |
Cédric de la Forest Divonne | ... | cg artist |
Adrien Delecroix | ... | matchmove artist |
Iacopo Di Luigi | ... | cg supervisor |
Paul Elman | ... | visual effects editor |
Susana Fernández Casco | ... | roto/prep artist: One Of Us |
Chiara Finello | ... | visual effects coordinator |
David Fisher | ... | digital compositor |
Jenny Gauci | ... | roto/prep lead: One Of Us |
Johan Gay | ... | digital matte painter |
Leanne Goymer | ... | digital matte painter |
Alison Griffiths | ... | visual effects line producer |
Connor Guyler | ... | digital compositor |
Eve Heaslip | ... | visual effects production assistant |
Frederic Heymans | ... | digital compositor |
Garrett Honn | ... | compositing supervisor |
Milena Hristova | ... | digital compositor |
Velichko Ivanov | ... | senior compositor |
Olivier Jezequel | ... | digital compositor |
Soulla Josephides | ... | visual effects production assistant |
Rafael Martins | ... | matchmove artist |
Eloi G. Martorell | ... | digital compositor |
Yosuke Matsuno | ... | senior compositor: One Of Us |
Dolores McGinley | ... | visual effects |
Standish Millennas | ... | visual effects producer |
Danielle Millington-Peck | ... | visual effects editor |
Mary Mullan | ... | roto/prep artist |
Carine Ong | ... | visual effects coordinator |
Gareth Parry | ... | visual effects supervisor |
Rachael Penfold | ... | visual effects executive producer: One Of Us |
Thony Perity | ... | senior visual effects systems administrator |
Paul Purnell | ... | visual effects assistant editor |
Nathan Rémy | ... | digital compositor: One Of Us |
Barbora Salaseviciute | ... | digital matte painter |
Asa Shoul | ... | digital colorist |
Stephen J. Smith | ... | roto supervisor / roto/prep supervisor |
Lubos Gerardo Surzin | ... | digital matte painter |
Ben Turner | ... | visual effects supervisor |
Sam Williams | ... | digital compositor |
Chris Wilson | ... | digital matte painter: One Of Us |
Simone Zuccarini | ... | digital compositor |
Stunts
Andy Bennett | ... | stunt coordinator |
Christoph Cordell | ... | stunt performer |
Tim Davies | ... | stunt performer |
Ruan Luckhoff | ... | stunt rigger |
Camera and Electrical Department
Ryan S. Adams | ... | second assistant camera: "b" camera, main unit |
Dominic Aronin | ... | head of practical lighting |
David Ashby | ... | grip: dailies |
Alex Bailey | ... | still photographer |
Paul Brewster | ... | best boy |
Alexander Bridges | ... | video assist operator: splinter unit |
Lee Brinkley | ... | lighting technician |
Jordan Lee Brown | ... | rigging electrician |
Ryan Cartin | ... | rigging electrician dailies |
Francesca Catalano Kiddo | ... | additional camera trainee: dailies |
Simon Chubbock | ... | digital imaging technician |
Wailoon Chung | ... | electrician |
Matthew Clyne | ... | grip trainee |
Barney Coates | ... | second assistant camera |
Alistair Cox | ... | lighting technician |
Kriss Dallimore | ... | first assistant camera: dailies |
Stephen Delahunt | ... | electrical rigger |
Russell Diamond | ... | key grip |
James Edgcombe | ... | video assistant |
Richard Elliott | ... | aerial camera operator |
Martin Elvin | ... | crane technician: dailies |
Steve Fitzpatrick | ... | hod rigger |
Ian Franklin | ... | rigging gaffer |
Luke Andrew Haddock | ... | video playback operator |
Paul Helm | ... | electrician |
Andy Levett | ... | best boy grip |
Joshua Lewis-Green | ... | floor electrician |
Andy Long | ... | gaffer |
George Loxton | ... | camera operator |
Kristóf Lánczos | ... | video operator: second unit, Hungary |
Pete Maughan | ... | drone pilot |
Scott McKee | ... | drone camera operator |
Dayne Millar | ... | hod practical electrician |
Andrew Nowley | ... | camera trainee |
Gary Parnham | ... | rigging charge hand electrician |
John Paxton | ... | digital imaging technician |
Gordon Segrove | ... | first assistant camera: "b" camera |
Tim Shotter | ... | lighting console operator |
James Smith-Pryor | ... | best boy rigging electrician |
Duncan Steven | ... | grip: "b" camera, dailies |
Iain Struthers | ... | director of photography: second unit |
Ben Wilson | ... | camera operator: "a" camera/steadicam operator |
Jonathan Wright | ... | second assistant camera: "a" camera |
Casting Department
Kate Bone | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Gemma Aboagye | ... | script costume trainee |
Karen Beale | ... | principal wardrobe supervisor |
Joanna Beart-Albrecht | ... | junior costume assistant |
Fay Bescoby | ... | principle costume trainee |
Jo Bradley | ... | costume coordinator |
Emma Brassfield | ... | costumer: body padding |
Lucy Calder | ... | costume trainee |
Anna Cavaliere | ... | costume assistant |
Clementine Charity | ... | second assistant costume designer |
Kasia Chojnowska | ... | costume cutter / costumer |
Alex Cox | ... | principal costume maker |
Genevieve Cox | ... | principal costume standby |
Alice Cox-Morton | ... | crowd costume trainee |
Sally Crees | ... | costume assistant |
Saffron Cullane | ... | workroom supervisor |
Eryl Davies | ... | costume trainee |
Sarah Dutton | ... | costume assistant: daily |
Elizabeth Everall | ... | costume buyer |
Hortense Franc | ... | costume trainee |
Isabelle Fraser | ... | costume set supervisor |
Beth Gillman | ... | crowd set supervisor |
Mike Hodge | ... | costume fitter |
Harriet Kendall | ... | costumer |
Alison Lewis | ... | costume: daily |
Kelly-Ann McLaughlin | ... | principal costume standby |
Charlie Mclelland | ... | costume trainee |
Ruth Helen Munden | ... | crowd costume assistant |
Emily Newby | ... | assistant costume designer |
Naeema Safiedien | ... | costume assistant (as Naueema Safiedien) |
Holly Smart | ... | crowd costume supervisor |
Jec Smith | ... | costume maker |
Gabrielle Spanswick | ... | costume supervisor |
Sophie Spurgin | ... | textile artist trainee |
Jo Stobbs | ... | junior costume assistant |
Kieron Stone | ... | principal costume standby |
Rosie Stoward | ... | costume assistant: daily |
Joseph Thorpe | ... | principal costume trainee |
Marta Torres Peña | ... | costume trainee |
Holly Eve Wilkinson | ... | junior costume buyer |
Editorial Department
Leonie Bleasdale | ... | post-production coordinator |
Mike Clark-Hall | ... | assembly editor |
Theresa Crooks | ... | digital intermediate coordinator |
Richard Denbigh | ... | third assistant editor |
Senait Ghezzehey | ... | post production secretary |
Basia Lalik | ... | post-production coordinator |
Natasha Lauder | ... | post-production coordinator |
Gemma Lyons | ... | digital intermediate operator |
Nicki Mousley | ... | post-production producer |
Gyles Oakley | ... | third assistant editor |
Otto Rodd | ... | digital intermediate operator |
Tom Scott | ... | assistant editor: epk & bts |
Annie Sulzberger | ... | specialist researcher |
Daphne Tychogiorgou | ... | first assistant editor |
Ben Wilson | ... | series assistant editor |
Lincoln Witter | ... | post-production runner |
Location Management
Nathan Flaher | ... | assistant location manager |
Olivia Grant | ... | location coordinator |
Mark Grimwade | ... | location manager |
Adrian Hubbard | ... | assistant location manager |
Chris Johnston | ... | location manager |
Pat Karam | ... | supervising location manager |
Ian Lumsden | ... | assistant location manager |
Karen Smith | ... | location manager |
Mark Walledge | ... | location manager |
Jojo Warne | ... | assistant location manager |
Music Department
Max Aruj | ... | composer: additional music |
Rodney Berling | ... | music editor |
Forest Christenson | ... | music scoring mixer |
Sue Crawshaw | ... | music supervisor |
Lyubomir Denev Jr. | ... | conductor |
Simeon Edward | ... | session librarian |
Georgi Elenkov | ... | session producer |
Evan Jolly | ... | composer: additional music |
Alexander Kostov | ... | session librarian |
Queenie Li | ... | music coordinator |
Jon Monroe | ... | composer: additional music |
Plamen Penchev | ... | music scoring engineer |
Shane Rutherfoord-Jones | ... | orchestrator |
Shalini S. Singh | ... | studio manager: remote control productions |
George Strezov | ... | conductor |
Steffen Thum | ... | composer: additional music |
Seth Waldmann | ... | score mixer |
Hans Zimmer | ... | main theme by |
Lisa Azille | ... | music coordinator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Charlotte Brownlee | ... | assistant script supervisor |
Florence Haddon-Cave | ... | script editor |
David Hancock | ... | script executive |
Llinos Wyn Jones | ... | script supervisor |
Angela Miller | ... | script supervisor: second unit |
Oona O'Beirn | ... | script executive |
Transportation Department
Kamil Cieslak | ... | facilities account manager |
Danny Clow | ... | unit driver: director |
Tony Cooper | ... | driver: cast |
Michael Coxsey | ... | locations/tech 4x4 |
Mark Crowley | ... | transportation captain |
Ben Dillon | ... | picture vehicle supervisor |
Jerry Hamshar | ... | unit driver |
David Lewis | ... | transport supplier |
Stuart Morgan | ... | picture vehicle coordinator |
Jason Stedmon | ... | driver: Matt Smith |
Bohdan Stoklasa | ... | facilities captain |
Additional Crew
Jesse Algranti | ... | production secretary |
Carrie-Ann Banner | ... | production coordinator |
Shyam Bansropun | ... | production assistant |
Giles Barnett | ... | key assistant accountant |
Davinder Bedi | ... | location security |
Brendon Bennett | ... | marine crew |
Agi Blasko | ... | accommodation coordinator |
Nick Bull | ... | stills approvals service: Film Solutions |
Henry Buswell | ... | business affairs |
Jodie Caron | ... | assistant to director |
Sarah Childs | ... | production secretary |
William Conacher | ... | dialogue supervisor |
Laurence Cooper | ... | production assistant |
Maria Ana D. Dias | ... | travel and accommodation coordinator |
Allie Elwell | ... | senior publicist |
Nick J. Evan-Cook | ... | rushes runner: second unit |
Joanna Garrard | ... | clearance coordinator |
Charlie Goldberg | ... | business affairs |
Jennifer Grant | ... | nurse |
Michael Gray | ... | scholar consultant |
Jenny Hawes | ... | action props coordinator |
Marta Henriquez | ... | cashier |
Mike Horvath | ... | studio production coordinator: Netflix |
Rajneet Jabbal | ... | accounts assistant |
Ian Johnson | ... | director of publicity |
Marigo Kehoe | ... | director of production |
Brent Kriel | ... | marine crew |
Scarlett Mackmin | ... | choreographer |
Ben Maloney | ... | security head of department |
James Mann | ... | assistant accountant |
Charlotte Michel | ... | key assistant production coordinator / production coordinator: South Africa |
Katie Mullally | ... | junior legal & business affairs executive |
Rae Murillo | ... | publicist |
Sarah Myhill | ... | production assistant |
Lydia Otulakowski | ... | production green runner |
Nigel Pilkington | ... | adr loop group |
David Rankin-Hunt | ... | protocol advisor |
Toby Robinson | ... | rushes runner |
Samantha Seivwright | ... | horse department |
Eloise Singer | ... | production assistant (as a different name) |
Tom Leefarr Smith | ... | runner stand in |
Victoria Stable | ... | archive producer |
Dominique Summers | ... | assistant to the producers |
Alistair Thompson | ... | financial controller |
Katharine Tidy | ... | home economist |
Linda Tootill | ... | payroll accountant |
Orsolya Toth | ... | payroll accountant |
Nick Trumble | ... | dialect coach |
Liz Tucker | ... | pg accounts trainee |
Fergus Wright | ... | safety advisor |
Naomi Hughes | ... | floor runner (uncredited) |
Tobias James-Samuels | ... | stand-in (uncredited) |